Dolar 32,1725
Euro 34,9276
Altın 2.420,28
BİST 10.678,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 26°C
Hafif Yağmurlu
Antalya
26°C
Hafif Yağmurlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

Atriyal Fibrilasyon hastalarının yaşam kalitesini arttıracak mobil uygulama geliştirecekler

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kolu öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Özer’in yürütücülüğü yaptığı “Mobil Kişisel Atriyal Fibrilasyon İdare (m-BAFY) Programının Geliştirilmesi ve Aktifliğinin Değerlendirilmesi” başlıklı proje, Aliye Üster Vakfı Bilimsel Proje Takviye Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Atriyal Fibrilasyon hastalarının yaşam kalitesini arttıracak mobil uygulama geliştirecekler
REKLAM ALANI
22 Şubat 2024 12:48
31

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kolu öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Özer’in yürütücülüğü yaptığı “Mobil Kişisel Atriyal Fibrilasyon İdare (m-BAFY) Programının Geliştirilmesi ve Aktifliğinin Değerlendirilmesi” başlıklı proje, Aliye Üster Vakfı Bilimsel Proje Takviye Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Proje ile dünya çapında en yaygın kalp ritim bozukluğu olan Atriyal Fibrilasyon’lu hastalara yönelik bir taşınabilir uygulama geliştirilerek semptom idaresinin sağlanması, tedaviye ahengin geliştirilmesi ve hastanın öz bakım ve ömür kalitesinin arttırılması hedefleniyor.

Proje grubunu tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Multidisipliner araştırma ekibimizin Atriyal Fibrilasyon hastalığı olan bireylere yönelik geliştirdiği proje, Aliye Üster Vakfı Bilimsel Proje Dayanak Programınca dayanak görmeye uygun bulundu. Tam akredite araştırma üniversitemizde oluşturduğumuz bilim ekosistemi sonucunda üretilen projeler ulusal ve milletlerarası projelerin programlarınca takviye görmeye devam ediyor. Prof. Dr. Serap Özer hocamızı ve takımını tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” dedi.

ARA REKLAM ALANI

“İnme ve kalp yetmezliği riskini artırıyor”

Projenin gayesini anlatan Prof. Dr. Özer, “Atriyal fibrilasyon (AF), etkisiz atriyal kasılmaların neden olduğu kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Dünya çapında en yaygın kalp ritim bozukluğu olan AF’nin; global olarak yetişkin popülasyonun yüzde 2 ila 4’ünü etkilediği iddia edilmektedir. Gelecekte AF prevelansının giderek artacağı da belirtilmektedir. AF kendi başına ömrü tehdit edici bir hastalık olmasa da embolik olaylara bağlı, inme ve kalp yetersizliği riskini arttırmaktadır. AF’li hastalar günlük hayat aktivitelerini ve ömür kalitelerini negatif tarafta etkileyen önemli belirti ve bulgular yaşamaktadır. Hastalığa yönelik farkındalığın arttırılması ve ilaca ahenk ile tesirli semptom idaresi sağlanabilmekte, buna bağlı hayat kalitesinde de güzelleşmeler olabilmektedir. AF’de etkisiz ilaç ahengi ile kanama, inme ve aritmik durumların sıklığında artış görülebilmektedir. Avrupa Kardiyoloji Derneği 2020 Kılavuzu, AF için sistematik, bütüncül bir idare yaklaşımı sağlayan entegre bakım idaresinin kıymetini vurgulamaktadır. AF’li hastalarda bilhassa komplikasyonların önlenmesi için kişiselleştirilmiş eğitim teşebbüslerinin öz idare davranışlarını güzelleştirdiği tespit edilmiştir. Taşınabilir uygulamalar da bu süreci destekleyen ve bireyi ihtiyacına yönelik seçimler yapmaya yönlendiren yenilikçi eğitim araçlarındandır. Bu uygulamalar, hastaların sürece ait farkındalıklarını arttırarak, hastalık formülünde sorumluluk almayı teşvik etmektedir” dedi.

“Hastaların ömür kalitesini artırmayı hedefliyoruz”

 Prof. Dr. Özer, “Hemşirelikte delile dayalı bakım yaklaşımlarının taşınabilir sıhhat uygulamalarına entegrasyonunun hasta bakımını güzelleştirdiği bilinmektedir. Mevcut sonlu sayıdaki çalışmalarda AF’li hastalarda klinik karar dayanağı, eğitim ve hasta iştirak stratejilerini entegre eden taşınabilir sıhhat teknolojisinin bilgi, ilaç ahengi ve ömür kalitesini güzelleştirdiği belirtilmektedir. Hemşire liderliğinde web takviyeli entegre kronik bakım uygulamasının AF’li hastalarda hayat kalitesi, bilgi seviyesi, ilaç ahengi, hasta memnuniyeti ve depresyon üzerinde olumlu tesirleri olduğu da gösterilmiştir. Memleketler arası literatürde AF’li hastalarda hemşire liderliğinde web tabanlı ve taşınabilir bakım uygulaması üzere dijital yaklaşımların hastane yatışlarını azalttığı ve hayat kalitesini artırdığı birtakım çalışmalarda gösterilse de datalar kâfi seviyede değildir.  Ülkemizde ise; AF’li hastalar üzerinde yapılan hemşirelik çalışmaları yok denecek kadar azdır. Mevcut çalışmalar da tanımlayıcı tiptedir. Değişen ve gelişen dünyada hemşirelerin teşebbüsleri uygulama usulleri de değişmiş, dijital sıhhat uygulamaları tanınan hale gelmiştir. Ama ülkemizde AF’li hastaların ferdi idaresi için, ispat temelli, aktifliği kıymetlendirilerek geliştirilen bir taşınabilir uygulama bulunmamaktadır. Bu çalışma ile AF’li hastalara yönelik bir taşınabilir ferdi idare uygulaması geliştirmek ve geliştirilen bu uygulamayla, semptom idaresini sağlamak, tedaviye ahengi geliştirmek, öz bakım ve hayat kalitesini arttırmak hedeflenmektedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Serap Özer’in yürütücülüğünü yaptığı proje takımında; Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kolu Doktora Öğrencisi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Söke Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ameliyathane Hizmetleri Kısmı Öğr. Gör. Adile Ay, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Evrim Şimşek ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Yazılımı Anabilim Kolu öğretim üyesi Doç. Dr. Özgün Yılmaz yer alıyor. 
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.