Dolar 32,5509
Euro 34,8779
Altın 2.426,90
BİST 9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 26°C
Az Bulutlu
Antalya
26°C
Az Bulutlu
Per 25°C
Cum 25°C
Cts 28°C
Paz 29°C

Bu proje ile hemşirelik öğrencilerinin afetlere uyum sağlayabilme becerileri geliştirilecek

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Doç. Dr. Şeyda Dülgerler’i ve proje takımını makamında ağırlayarak muvaffakiyetler diledi.

Bu proje ile hemşirelik öğrencilerinin afetlere uyum sağlayabilme becerileri geliştirilecek
REKLAM ALANI
2 Nisan 2024 13:36
12

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi  Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Dülgerler’in yürütücüsü olduğu; Prof. Dr. Serap Özer, Arş. Gör. Erkan Ünsal ve Uzman Hemşire Simge Nazan Eker Alyanak’ın araştırmacı takımında yer aldığı  “Depremden Etkilenen Hemşirelik Öğrencilerinde Roy Adaptasyon Modeli Temelli Psikososyal Ahenk Teşebbüsünün Aktifliğinin Değerlendirilmesi”  başlıklı özgün araştırma projesi TÜBİTAK tarafından “1002-B Acil Dayanak Modülü” kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Doç. Dr. Şeyda Dülgerler’i ve proje takımını makamında ağırlayarak muvaffakiyetler diledi.

ARA REKLAM ALANI

Projenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Şeyda Dülgerler, “İnsanlığın varoluşundan bu yana sarsıntı üzere doğal afetler, bireylerin süregiden ömrünü önemli bir biçimde kesintiye uğratan, ömür istikrarlarının bozulduğu krizleri barındıran, kritik periyotlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz bugüne kadar jeopolitik, jeolojik faktörler, yüzey formu ve iklim tesirleri üzere nedenlerle, öncelikle sarsıntılar olmak üzere birçok afet çeşidine maruz kalmıştır. Bir zelzele ülkesi olarak, ne yazık ki 2023 yılının Şubat ayında ülkemizde büyük bir felaket yaşanmış, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen sarsıntıda son bilgilere nazaran 17 vilayet afet bölgesi ilan edilmiş, 50 binin üzerinde can kaybı yaşanmış ve 100 binin üzerinde vatandaşımız yaralanmıştır. Bu datalar bize afetlerin çevresel, ekonomik, toplumsal ve ruhsal boyutlarda gerçekleştiğini göstermektedir” diye konuştu.

Hemşirelik öğrencilerinin afet sırasında hem kendilerine hem de etraflarına gerçek teşebbüsleri uygulayabilmesinin kıymetli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Şeyda Dülgerler, “Afetlerde bireylerin ve toplumun yaşadıkları problemlere ahenk yapma ve bunların tahlilinde kullandıkları baş etme sistemleri yetersiz kalmakta münasebetiyle anksiyete ve çaresizlik üzere zorlayıcı hisler yaşanmaktadır. Ülkemizde meydana gelen son zelzelede hemşirelik öğrencilerinin gerek zelzele gerekse rutin eğitimlerinin aksamasına bağlı olarak sarsıntının makus sonuçlarına ahenk yapmada zorlandıkları ve ruhsal açıdan etkilendikleri görülmektedir. Halbuki hemşirelik öğrencilerinin afetler sırasında hem kendilerine hem de etraflarına yanlışsız teşebbüsleri uygulayabilmesi epeyce değerlidir. Zira bu devirde en çok gereksinim duyulan şey bireylerin yaşadıkları duruma ahenk yapabilme maharetini kazanmış olmalarıdır. Ayrıyeten yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile görüldüğü üzere zelzeleden etkilenen hemşirelik öğrencileri ahenk sorunları yaşamaktadır. Bu nedenle hemşirelik öğrencilerinin zelzeleye bağlı travma sonrası ortaya çıkan ihtiyaçlarının belirlenmesi, psikososyal dayanak temelli müdahalelerin yapılması çok değerlidir. Bu durum öğrencilerin sarsıntı sonrası ortaya çıkan makûs sonuçlara ahenk yapmasını kolaylaştırarak etraflarına de tesirli yardımlar yapmalarını sağlayacaktır. O nedenle hemşirelik öğrencilerine yaşanan makus durumlara ahenk yapma marifetini kazandıracak teşebbüslerde bulunmak büyük kıymet arz etmektedir. Bu teşebbüsler öğrencilerin kurban rolünden çıkarak tesirli yardımlar yapabilen sıhhat profesyoneli adayları olmalarını sağlayacaktır” dedi.   

Doç. Dr. Şeyda Dülgerler, “Sonuç olarak araştırmamızda uygulayacağımız Roy Adaptasyon Modeli Temelli Psikososyal Ahenk Teşebbüsünün zelzeleden etkilenen hemşirelik öğrencilerinin psikososyal ahengini artırmada tesirli olacağını öngörmekteyiz. Öğrencilerin bu teşebbüs sayesinde daha başarılı olacakları ve bu öncü çalışmanın farklı kümelerde yapılacak öbür çalışmalara da yol göstereceğine inanmaktayız. Bu nedenle zelzeleden etkilenen hemşirelik öğrencilerine ilgili teşebbüsün uygulanması aciliyet arz etmektedir” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.