Dolar 32,5113
Euro 34,6256
Altın 2.498,00
BİST 9.527,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 23°C
Az Bulutlu
Antalya
23°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 20°C
Cts 22°C
Paz 22°C

Başkan Soyer: “İzmir’in özgür ve güçlü kadınlarına armağan olsun”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin birinci Süreksiz Bayan Barınma Merkezi’ni hizmete aldı. Merasimde konuşan Lider Soyer, “Şehrimizin kadim kültüründen aldığımız ilhamla, 5 yılda İzmir’in bayan kenti kimliğini güçlendirmek için çok büyük işler başardık.

Başkan Soyer: “İzmir’in özgür ve güçlü kadınlarına armağan olsun”
REKLAM ALANI
17 Şubat 2024 00:36
20

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin birinci Süreksiz Bayan Barınma Merkezi’ni hizmete aldı. Merasimde konuşan Lider Soyer, “Şehrimizin kadim kültüründen aldığımız ilhamla, 5 yılda İzmir’in bayan kenti kimliğini güçlendirmek için çok büyük işler başardık. Süreksiz Bayan Barınma Merkezimiz de İzmir’in özgür ve güçlü bayanlarına armağan olsun” dedi. Lider Soyer, “Ne önünüze getirilen kat, yat, ne de unvan, koltuk, bunlara tamah edeceksiniz. Vermek olacak derdiniz. Ben maraton koşucusuyum. Sizi asla yalnız bırakmam” tabirlerini kullandı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek projelere devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bayan Sığınma Meskeni Hizmeti sonrası can güvenliği riski olmayıp çalışma hayatına atılan bayanları muhakkak müddet daha destekleyecek Türkiye’nin birinci Süreksiz Bayan Barınma Merkezi Örnekköy Toplumsal Projeler Yerleşkesi’nde düzenlenen merasimle açıldı. Açılış merasimi, güvenlik zafiyeti olmaması sebebiyle Bayan Barınma Merkezi’nde yapılmadı. Merasime İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer ile Çiğli Belediye Lideri Utku Gümrükçü, İzmir Kent Kurulu Lideri Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Tülay Aktaş İstekli Kuruluşlar Güç Birliği Lideri Fatoş Dayıoğlu, İzmir Türk Bayanlar Birliği Lideri Sevtap Sevecen, Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD) İzmir Koordinatörü Ayla Çelik, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, oda birlik, STK temsilcileri ve muhtarlar katıldı.  Lider Tunç Soyer alana girdiğinde topluluk Soyer’i, “İzmir seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşıladı.

ARA REKLAM ALANI

Örnekköy Toplumsal Projeler Yerleşkesi’nde yer alan atölyeleri de gezen Lider Tunç Soyer’e buradaki kursiyerler teşekkür ederek memnuniyetlerini lisana getirdi.

İzmir’in özgür ve güçlü bayanlarına armağan olsun

Açılış merasiminde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Emin olun bu kadar coşkulu bir buluşma varsayım etmemiştim. Her biriniz mükemmelsiniz, güzel ki varsınız. Bu kıssayı asıl güzelleştiren sizin emeğiniz. Bu o kadar bedelli ki işin manasını büyütüyor. Bunun sizlerin istekli, yürekten katkısıyla gerçekleşiyor olması en değerlisi. Bayan Çalışmaları Şube Müdürlüğü’müzün çalışmalarıyla hayat bulan Süreksiz Bayan Barınma Merkezimiz her tarafıyla örnek bir yapı. Merkezimizde, Bayan Sığınma Konutlarımızdan çıkan bayanların ekonomik ve toplumsal olarak daha güçlü hale gelebilmelerini desteklediğimiz bir dayanışma ağı kurduk. Süreksiz Bayan Barınma Merkezimiz İzmir’in özgür ve güçlü bayanlarına armağan olsun” dedi.

İstanbul Mukavelesi tekrar yürürlüğe girmelidir

Erkeklerin bayanlara her şeyden evvel adalet ve özür borçlu olduklarını söz eden Lider Tunç Soyer, “Fiziksel gücümüzü bir şiddet aracı haline getirdiğimiz için. Erkek hâkim bir dünya yaratarak, bayanların her türlü hakkını gasp ettiğimiz için. Ömrün her anında, bayan fikrini gölgelediğimiz, yarım bir dünya yarattığımız için. Yürekten ve samimi bir özür borçluyuz. Gelenek, namus ve ayrıca mazeretlerle toplumsal cinsiyet ayrımcılığından beslenen erkekler her yıl binlerce, on binlerce bayana şiddet uyguluyor. Şu anda ben bu konuşmayı yaparken dahi, onlarca bayan erkek şiddetine maruz kalıyor. Bu tablonun her gün daha da berbata gittiğini üzülerek görüyoruz. Hiç elbet bu müthiş olaylar, ayrımcı ve kutuplaştırıcı bir zihniyetin yapıtı. Bayana yönelik şiddetle uğraşta yasalar ne yazık ki her vakit erkeklerden yana. Bayanların hak taleplerinin anayasal teminat altında olması hayati değer taşıyor. Erkek şiddetini legalleştiren karanlık niyetlere asla taviz vermeyen çok önemli yaptırımlar uygulanması kaide. Bu yolda atılacak en kıymetli adımlardan birisi İstanbul Mukavelesi’nin tekrar yürürlüğe girmesidir. Ülkemizde imzalanan ve bayanların hak gayretinde değerli bir destek olan bu mukaveleden niye ve hangi kirli emellerle çıkıldığını çok uygun biliyoruz. Bu nedenle hepimiz, toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde, dünyamızı yok eden eril ve cinsiyetçi anlayışa karşı durmakla yükümlüyüz” diye konuştu.

Kadınların özgürlük ve eşitlik talebinin üzerine titriyoruz

İzmir’in özgür bayanlarına seslenen Lider Soyer, “Bugün, erkek hükümran anlayışın dünyamızı getirdiği nokta ortada. Dünyanın gözleri önünde işlenen insanlık hataları, savaşlar, iklim krizi. Tabiat katliamları, siyanür dağlarının altında kalan canlarımız. Tüm bunların nedeni bayanların ikinci sınıf insan muamelesi gördüğü renksiz, kısır bir ömürdür. Erkeklerin hegemonyasıdır. Şiddeti durdurmak için, adaletin ve refahın büyümesi için, umudu yine örgütlemeyebilmek için, bayanların öncü olduğu bir yaşama gereksinimimiz var. Bunu başarmak için bayan, erkek, genç, yaşlı. Gönlündeki vicdan ışığını kaybetmeyen kim varsa elini taşın altına koymak zorunda. Biz İzmir’de bu ateşi yüreğimizde hissediyor, bayanların özgürlük ve eşitlik talebinin üzerine titriyoruz. Tüm imkanlarımızla ‘Ya beni bulursa’ diyen, ‘Yaşamak istiyorum’ diyen, hayatı ve hakları için çaba eden bayanların sesi olmaktan asla ancak asla vazgeçmeyeceğiz. Kentimizin kadim kültüründen aldığımız ilhamla, 5 yılda İzmir’in bayan kenti kimliğini güçlendirmek için çok büyük işler başardık. Bayan istihdamını büyüttük. Bayan üreticilerimizin alın terine sahip çıktık. İzmir’in ortak akıl ve ortak vicdan terazisinde her vakit bayan niyetine öncelik verdik. Tüm imkânlarımızı bayanların ömür hakkını savunmak için seferber ettik” dedi

Yaşasın İzmir’in özgür ve güçlü kadınları!

2021 yılında açılan yeni hizmet binasıyla Bayan Sığınma Meskeni sayısını ikiye çıkardıklarını belirten Lider Soyer, “7 gün 24 saat teyakkuzda olduğumuz Sığınma Evlerimizle, erkek şiddetinin karşısında çelikten bir iradeyle durmaya devam edeceğiz. Bugünkü açılışımız vesilesiyle bir sefer daha kelam veriyorum. Erkek şiddetinin yerle bir olduğu özgür, adil ve eşit bir yaşama ulaşıncaya kadar çabamıza devam edeceğiz. Bayanların özgürlük gayreti, hepimizin uğraşıdır. Bu çabayı ya kazanacağız ya kazanacağız. Herkes için eşit ve adil bir hayatı sağlayana kadar asla vazgeçmeyeceğiz. Yaşasın İzmir’in özgür ve güçlü kadınları! Yaşasın bayan kenti, özgür ve hoş İzmir” halinde konuştu.

Kalbinden yaşayan bir insan

Üzücü günlerin akabinde vatandaşların hoş geri dönüşleri karşısında büyük gurur duyduklarını tabir eden Çiğli Belediye Lideri Utku Gümrükçü, “5 yılda Çiğli Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bayanlar ne kadar güçlü olursa toplum o kadar güçlü olur kanısı ile yatırımlarımızı ve hizmetlerimizi gerçekleştirdik. Burada bayanlara bir vazife düşüyor, bilinçlenmek örgütlenmek. Erkeklere de bayanların yanında durmak düşüyor. Gördüm ki hayat paylaştıkça hoşmuş. Liderimiz Tunç Soyer bu işleri kalbinden yaşayan bir insan. Bu binanın hayata geçmesinde katkısı olan herkese teşekkürlerimi iletiyorum” formunda konuştu.

Bu nasıl bir siyaset?

Tülay Aktaş İstekli Kuruluşlar Güç Birliği Lideri Fatoş Dayıoğlu, “Siyasetten ve siyasetten hiç anlamam ancak 30 yılın üzerinde bir müddettir sivil toplum içerisindeyim. Bu nasıl bir siyaset? Bu nasıl bir siyaset ben anlamadım? Çok üzülüyorum bu türlü bir geçiş periyodunda olmaktan. Bizim İzmir’de çalışan hoş liderlerimiz var. Bir periyot daha fırsat verilmeliydi. Sağ olduğumuz surece çalışmalarımıza devam edeceğiz. Gönlünü İzmir’e veren beşerlerle devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Tunç Lider bize bu samimi havada 5 yıl yaşattı

İzmir Türk Bayanlar Birliği Lideri Sevtap Sevecen ise gözyaşlarına hâkim olamayarak, “Söyleyecek çok şey var, Tunç Lider bize sıcak samimi havada bir 5 yıl yaşattı. Çok ses, çok renk ve çok nefesi bir ortada yaşattı. Bizi dayanışmayla bir ortada tuttu. Ben notlar aldım ancak hiçbirini söylemeyeceğim. Bize birlikte güçlenmeyi hatırlattığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

İyi ki varsınız düzgün ki yollarımız kesişmiş

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD) İzmir Koordinatörü Ayla Çelik ise, “Süreç içerisinde biz alanda çalışan meslek elemanları, gönüllüler ve STK’lar bu hizmet modelinin gerekliliğiyle ilgili durumu savunuyordu. Bu hizmeti İzmir gerçekleştirdi. Bu bir vizyon sıkıntısı. Bu takıma, Liderimiz Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyorum. Burada bir bayan dayanışması, lokal idare ve istekli dayanışması gerçekleşiyor. Bu hizmet modeli Türkiye’de birinci ve bu modeli oluştururken bizler de alan deneyimlerimizi oluşturduk. Çok hoş bir dayanışma örneğiyle bir hizmet modeli ortaya çıktı. Yeterli ki varsınız güzel ki yollarımız kesişmiş” diye konuştu.

Sığınma meskeni süreksiz olarak otel hizmeti de veriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bayan Çalışmaları Şube Müdürü Emel Dönmez ise “Türkiye’de bir birinci olan, bayan sığınma konutu hizmeti sonrası, can güvenliği riski olmayıp, çalışma hayatına atılan bayanların makul bir mühlet daha desteklenmesini hedefleyen Süreksiz Bayan Barınma Merkezimizden İzmir Büyükşehir Belediyemize ilişkin 2 Bayan Sığınma Evi’nden hizmet alan bayanlar yararlanacak. Bayan sığınma konutundan çıkan bayanların fiyatsız olarak kalabilecekleri bir merkez bu. Burada psiko-sosyal dayanak alırken, bağımsız yaşama geçişlerinde de Bizİzmir üzerinden fiyatsız eşya dayanağından yararlanabilecekler. 12 yaş üstü çocuğu olanlar Bayan Sığınma Evi’ne alınamadığı için bu durum onlara süreksiz de olsa bir yuva olacak” halinde konuştu.

Kadın dayanışması için imece örneği

Türkiye’nin birinci Süreksiz Bayan Barınma Merkezi, İzmir Büyükşehir Belediyesi bayan sığınma meskenlerinden ayrılan bayanlara yeni bir ömür inşa etme sürecinde takviye sağlamak üzere kuruldu. Bayanların çocuklarıyla birlikte bir periyot inanç içinde kalabilecekleri bu merkez, bayanların tekrar bir mesken kurma sürecinde barınma imkanı sağlıyor.  Merkez tıpkı vakitte Çiğli Belediyesi’nin sağladığı yer, donanım için dayanak veren STK’lar ve ferdî olarak katkıda bulunanların emekleriyle başarılı bir imece örneği oluşturuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.