Dolar 32,2168
Euro 34,9753
Altın 2.430,38
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 25°C
Az Bulutlu
Antalya
25°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

Sistem Global: “Stratejik İnovasyon Danışmanlığına İhtiyaç Duyan Şirketler Artıyor”

Şirketlere büyüme odaklı iş servisleri ve danışmanlığı sunan Sistem Küresel, Ar-Ge ve Patent alanındaki hizmetleriyle, yenilik ve katma bedel odaklı yatırım yapan şirketlere rekabet avantajı sağlıyor. Sistem Küresel İdare Konseyi Üyesi ve Ar-Ge Küme Lideri Erhan Küçüksüleymanoğlu, 16 Şubat İnovasyon Günü hasebiyle Türkiye’de inovasyon ekosisteminin gelişimine yönelik açıklamalarda bulundu.

Sistem Global: “Stratejik İnovasyon Danışmanlığına İhtiyaç Duyan Şirketler Artıyor”
REKLAM ALANI
16 Şubat 2024 19:12
34

Şirketlere büyüme odaklı iş servisleri ve danışmanlığı sunan Sistem Küresel, Ar-Ge ve Patent alanındaki hizmetleriyle, yenilik ve katma bedel odaklı yatırım yapan şirketlere rekabet avantajı sağlıyor. Sistem Küresel İdare Şurası Üyesi ve Ar-Ge Küme Lideri Erhan Küçüksüleymanoğlu, 16 Şubat İnovasyon Günü münasebetiyle Türkiye’de inovasyon ekosisteminin gelişimine yönelik açıklamalarda bulundu.

Teknoloji, mühendislik ve üretim şirketleri başta olmak üzere, katma kıymetli üretim hedefleyen her ölçekten şirkete büyüme odaklı iş servisleri ve danışmanlığı sunan Sistem Global, Ar-Ge Merkezi Danışmanlığı, Tasarım Merkezi Danışmanlığı, Yatırım Teşvik Danışmanlığı, Teknopark Danışmanlığı, Memleketler arası Fon Programlarına ve TÜBİTAK Fonlarına Erişim Danışmanlığı üzere hizmetleriyle şirketlerin yenilik ve katma bedel odaklı faaliyetlerine rehberlik ediyor. 

ARA REKLAM ALANI

16 Şubat İnovasyon Günü münasebetiyle Türkiye inovasyon ekosisteminin gelişimini değerlendiren Sistem Küresel İdare Heyeti Üyesi ve Ar-Ge Küme Lideri Erhan Küçüksüleymanoğlu, “Sistem Küresel olarak Türkiye’nin kalkınmasının ve milletlerarası rekabette güçlenmesinin yolunun inovasyonla katma bedel yaratmaktan geçtiğine inanıyor, dönüştürücü iş modellerinin, teknolojik atılımların, teşebbüs ekosistemindeki ilerlemelerin, sanayi ve üretimdeki yenilikçi atılımların hızlanmasına rehberlik etme misyonuyla faaliyet gösteriyoruz. Dünyada değişik ekonomik modellemelerin, yeni üretim ve finans sistemlerinin yükselişte olduğu bir devirden geçiyoruz. Bu dinamik rekabet ortamında, Türk şirketlerinin teknoloji ve inovasyon odaklı yatırımlarının hızlanması koşul. Sanayi 4.0’a geçişte vakit kaybedemeyiz. Elbette her periyodun kendine has zorlukları, ekonomik dalgalanmaları yahut altyapısal eksiklikleri olabiliyor lakin uzun vadeli ve aktif planlamalarla, global inovasyon ekosisteminin faal bir kesimi olmamamız için neden yok. Bu bağlamda bilhassa son yıllarda değerli gelişmeler kaydettik. Örneğin teşvik ve takviye düzenekleri hakkındaki farkındalık her geçen sene yükseliyor. Misal biçimde Ar-Ge Merkezlerinde, TEKMER’lerde ve TEKNOPARK’larda başarılı örneklerin çoğalmasıyla birlikte stratejik inovasyon danışmanlığına muhtaçlık duyan şirketler de artıyor” dedi.

“İnovasyon odaklı Ar-Ge yatırımları, eskisi üzere lüks olarak algılanmıyor”

Açıklamasında Sistem Global’in inovasyon ekosisteminin gelişimine yönelik faaliyetlerine değinen Küçüksüleymanoğlu, “Şirketlerin Ar-Ge ve inovasyon odaklı teşvik ve dayanak sistemlerinden hakikat evrede ve faal formda yararlanabiliyor olması son derece kıymetli. Bu sistemlerin bilinirliğinin artırılması ve alandaki kamu-özel bölüm iş birliklerinin güçlendirilmesi, pratikteki tecrübelerden ortaya çıkan geri bildirimlerle sistemlerin uygunlaştırılması gerekiyor. Sistem Küresel olarak Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri mevzuatının yayınladığı günden bugüne birçok özel dal Ar-Ge ve Tasarım Merkezine ve çeşitli kamu kurumlarına hem mevzuat çalışmalarına yönelik kurullarda hem de fiili uygulamalarda dayanak verdik.  Bu alandaki hizmetlerimizi bütünleşik bir bakış açısıyla geliştirerek yapılandırdık. Alanında uzman mühendislerden oluşan teknik grubumuzla ve Ar-Ge mevzuatına 360 derece hâkim mali takımımızla, uçtan uca hizmet veriyoruz. Şu an Türkiye’de Ar-Ge merkezi olan firmaların yüzde 30’una danışmanlık veriyoruz ve bu alanda pazar önderiyiz. Ayrıyeten, Patent ve Mevzuat Danışmanlığı alanındaki hizmetlerimizle de bugüne dek 160 ülkede toplamda 15 binden fazla projenin teminat altına alınmasını ve 2 binden fazla şirketin ek vergi istinaslarından yararlanmasını sağladık. Ekosistemin son yıllarda kaydettiği gelişmeler, başarılı örneklerin çoğalması ve görünür olmasıyla birlikte inovasyon odaklı Ar-Ge yatırımlarının yalnızca küresel şirketlerin kaynak ayırabildiği, lüks yatırımlar olarak algılanmaktan çıktığını gözlemliyoruz” dedi. 

“İnovasyon geçmişten bugüne içselleştirdiğimiz bir yaklaşım, düşünme ve kıymet üretme biçimi”

Açıklamasında Sistem Global’in 2022’de yayımladığı “Belgelerle Selçuklulardan Osmanlılara Türklerde İnovasyon, Buluş ve Arayışlar” kitabına da atıfta bulunan Küçüksüleymanoğlu, “İnovasyon her ne kadar çağdaş bir kavram olsa da geçmişten bugüne içselleştirdiğimiz bir yaklaşım, düşünme ve kıymet üretme biçimi. Sistem Küresel olarak inovasyon vizyonun yaygınlaşmasına katkıda bulunmak ismine geçtiğimiz yıllarda değerli bir referans kitap hazırladık. Tarih akademisyenleri ve arşiv uzmanlarıyla birlikte 3 seneyi geçen ağır bir çalışmanın sonucunda, 1600’den fazla Osmanlı arşivi dokümanının taranmasıyla ortaya çıkan bu eser, Selçuklulardan devralınan Darüşşifa anlayışını geliştiren tıbbi icatlar, para piyasalarındaki birinciler, Osmanlı’nın denizlerde sağladığı hakimiyetin teknolojik sebeplerini yansıtan buluşlar, ateşli silahların kullanılmasındaki ve geliştirilmesindeki yenilikçi prosedürler üzere birçok mevzuyu kapsıyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.