Dolar 32,2168
Euro 34,9753
Altın 2.430,38
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 25°C
Az Bulutlu
Antalya
25°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

2024 hedefi 1 milyar dolar

Mobilya, kâğıt ve orman eserleri bölümlerini bünyesinde buluşturan Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (EMKOÜİB), 2023 yılında 900 milyon dolar olarak gerçekleştirdiği ihracatını, 2024 yılında 1 milyar dolara taşımayı hedefliyor.

2024 hedefi 1 milyar dolar
REKLAM ALANI
26 Nisan 2024 13:00
21

Mobilya, kâğıt ve orman eserleri bölümlerini bünyesinde buluşturan Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (EMKOÜİB), 2023 yılında 900 milyon dolar olarak gerçekleştirdiği ihracatını, 2024 yılında 1 milyar dolara taşımayı hedefliyor.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (EMKOÜİB) 2023 yılı mali genel konsey toplantısı ve  “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” gerçekleştirildi.  

ARA REKLAM ALANI

EMKOÜİB, 2023 yılında Mobilya, Ahşap, Kağıt ve Odundışı kesimlerinde 2023 yılı için birinci 3 ihracatçı firmalara, Birlik özelinde en çok ihracat yapan, en katma kıymetli ihracat yapan, en çok ülkeye ihracat yapan , en çok ihracat artışı sağlayan firmalar kategorisinde toplam 15 ödül verdi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde 2023 yılı Mali Genel Heyet Toplantısında konuşan Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Lideri Ali Fuat Gürle, “Türkiye, 2023 yılında Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri dalında sıkıntı bir yılı geride bıraktı. Temsil ettiğimiz üç bölümün Türkiye geneli ihracat performansı 2023 yılında %6’lık bir düşüşle 7,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bölümlerimizin Türkiye geneli ihracat hisselerine baktığımızda, mobilya bölümü 4,5 milyar doların üstünde gerçekleştirdiği ihracatla en büyük katkıyı sağladı. Mobilya bölümünü 2,5 milyar dolarlık ihracatla kağıt mamulleri kesimi takip etti. Orman eserleri dalından ise 2023 yılında toplam 155 milyon dolar ihracat gerçekleşti. İhracat sayılarına Ege Bölgesi olarak göz attığımızda ise 2023 yılında 900 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek geçtiğimiz yıla nazaran %4’lük bir düşüş yaşanmıştır.” dedi.

Dünya ihracatında birinci 8’de yer alan mobilya bölümünde gaye birinci 5 ve daha yukarısı

Başkan Gürle, “Temsil ettiğimiz 3 dalın ihracat bedellerine bakıldığında, her ne kadar ihracat kalitesi olarak ülke ortalamasının üstünde olsak da Ege olarak Türkiye Geneli ihracatından aldığımız %12‘lik hissenin potansiyelimizin altında olduğunu söyleyebiliriz. 2024 yılı dal gayemizi Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliğimiz olarak 1 milyar dolar olarak belirledik. Temsil ettiğimiz tüm kesimlerde maksadımız sırf ihracat sayılarını üst çekmek değil, daha katma kıymetli, tasarım odaklı ihracat ile daha katma bedelli eserler ihraç ederek ünite fiyatlarımızı ve bunun tesiriyle toplam ihracatımızı arttırmaktır. Mobilya Dallarımızı farklı ayrı ele aldığımızda mobilya bölümü bilhassa son iki sene içerisindeki global tedarik zincirlerindeki değişimden olumlu istikamette etkilenen bu sayede potansiyelini artıran dalların başında yer alıyor. Dünya ihracatında birinci 8’de yer aldığımız mobilya dalında gayemiz birinci 5 ve daha üstü. Mobilya kesimi birebir vakitte Cumhuriyetimizin 2023 – 100. Yıl ihracat gayelerine en yakın olan ve daima dış ticaret fazlası veren daldır.” diye konuştu.

Mobilya Bölümünde katma bedel Turquality ve Ur-Ge Projeleri ile artıyor

Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Hikmet Güngör, “Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği olarak birinci tertibimiz 23 firmamızın iştirakiyle 5-9 Mayıs 2024 tarihleri ortasında gerçekleştireceğimiz Suudi Arabistan Sektörel Ticaret Heyeti ile başlıyor. Akabinde, Ağustos ayında Güney Afrika’ya, Eylül ayında Fas- Senegal’e ve Kasım ayında Hindistan’a yönelik yurtdışı pazarlama faaliyetlerimiz olacak. 2028 İhracat Tanıtım ve Pazarlama Vizyonu kapsamında Mobilya Turquality Projesi’ni İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği koordinatörlüğünde Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ile birlikte yürütmeye başladık.” dedi.

Hikmet Güngör, “2023 yılı içerisinde Egeli mobilya firmalarının ihracatını artırmak gayesiyle yürütülen “Aegean Furniture” Memleketler arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) projesi kapsamında; 2023 yılı içerisinde eğitim ve danışmanlık faaliyetleri verilmiş, 2023 yılının son çeyreğinde Fas Sektörel Ticaret Heyeti gerçekleştirdik. 2024 yılında, bir evvelki Ur-Ge projemiz sonlandırılarak yeni firmalarımızın iştirakleriyle “Aegean Furniture” Ur-Ge projemiz tekrar başlamış bulunmaktadır. Dizayna ve katma pahalı mobilya ihracatını dikkat çektiğimiz öbür bir projemiz Ezber Bozan Tasarım Müsabakamızı bu sene 4. Kere “Mobilyaşam” temasıyla düzenliyoruz. Mobilya bölümünün markalaşması ve tasarım odaklı üretime ağırlaşabilmesi için tasarımcılarla firmalarımızı bir ortaya getirecek çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Türkiye geneli ile kıyaslandığında Ege bölgesi olarak yaklaşık 3 katı ünite fiyata ihracat yapıyoruz

Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu,

“Odun dışı orman eserleri kesiminde kekik ve defne üzere dünya ihracatında kelam sahibi olduğumuz eserlerimiz mevcut. Odun dışı orman eserleri kesimimizde Türkiye geneli ile kıyaslandığında Ege bölgesi olarak yaklaşık 3 katı ünite fiyata ihracat yapıyoruz ve 2023 yılında Türkiye Geneli ihracatının %67‘lik kısmı Birliğimiz tarafından yapıldı. Odun dışı dalımızda karşılaştığımız en büyük sorun ise pa ve tağşiş sorunu. Bu eserlerin hakikat metotlarla üretilmesi ayrıyeten, defne, adaçayı, kekik, biberiye üzere eserlerimizin üretim alanlarının arttırılması üzere hedeflerle sürdürülebilir bir üretim için Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Üyelerimizin karşılaştığı sıkıntıları çözmek için gerekli çalışmaları yürüterek ilgili mercilere teşebbüslerde bulunuyor, üyelerimizin haklarını savunuyor, sıkıntılarını çözmeye çalışıyoruz. Tıpkı vakitte çiftçilerimizle el ele vererek eserimizin pahasında satılması için ortak çalışmalara imza atıyoruz.” dedi.

Tarakçıoğlu, “2028 İhracat Tanıtım ve Pazarlama Vizyonu kapsamında Odun Dışı Orman Eserleri Turquality Projesi’ni ise Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği koordinatörlüğünde Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ile birlikte yürütmeye başladık. “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Dalında Memleketler arası Rekabetin Geliştirilmesi Ur-Ge Projesi” yürütmeye başladık. Avrupa Birliği’ne kekik ihracatında yaşanan PA sıkıntısına ait olarak Denizli’de yerleşik kekik üreticilerinin farkındalıklarının artırılmasını teminen, Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğinde Nisan ve Mayıs ayları içerisinde kekik üreticilerine yönelik bilgilendirme toplantıları düzenledik.” diye konuştu.  

“Türk Bitki Çayı” markası 

Nurettin Tarakçıoğlu, “Ticaret Bakanlığımızın “2028 İhracat Vizyonu” kapsamında, bölümlerimizin amaç ülke olarak seçtiği ABD ve Almanya üzere pazarlarda Türk markasının en düzgün biçimde tanıtımının yapılması emeliyle Birliklerimiz uyumunda Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği iştirakinde mobilya, kâğıt ve tıbbi aromatik bitkiler kesimlerinde 4 sene boyunca Turkish Herbal Tea Turquality Projesini yürüteceğiz. Dünya 1. si olduğumuz kekik defne biberiye vb. üzere odun dışı orman eserlerinin bu sefer farklı bir istikametini, “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” gücünü, “Türk Bitki Çayı” markası tanıtımıyla dünyaya göstereceğiz. Bu projede ABD ve Almanya öncelikli amaç pazarlarımız olacak.” dedi.

Kağıt sanayisi 2023 yılında 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyesi Cüneyt Başbakkal ise “Kağıt mamulleri kesimimiz bir öteki lokomotif kesimimiz ve Ege İhracatçı Birlikleri olarak Türkiye’de Ege olarak hissemiz %21,5. 2023 yılında kağıt kesimimizin Türkiye geneli ihracatında 11’lik azalma olurken Ege Bölgesinde yüzde 4’de sonlu kaldı. Kağıt ihracatında Ege Bölgesi’nde Mısır ve İran öne çıkarken Türkiye genelinde İngiltere öne çıkıyor. Kağıt sanayisi 2023 yılında 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2024 yılı Ocak-Mart devrinde ise yüzde 2’lik artış yaşandı. Ege Bölgesinde kağıt ihracatında ortalama ihraç ünite fiyatı Türkiye’nin üzerinde. Ege Bölgesinde kağıt bölümümüzün 2023 yılı ihracatı 538 milyon dolar bandında gerçekleşmiştir. Kağıt kesimi için ülkemizde kağıdın ana hammaddesi olan selülozun dışa bağımlılığımız maalesef bir müddettir devam ediyor. Endüstriyel orman alanlarının çoğaltılması ve selüloz stratejik eserler kapsamına alınması için önümüzdeki devirde Tarım ve Orman Bakanlığı ile çalışmalarımız olacak.” dedi.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Mobilya Çalışma Komitesi Başkanı A. Müjdat Kemer ise mobilya bölümünün sürdürülebilirlik çalışmaları üzerine bir sunum gerçekleştirdi ve Mobilya Kesimi Sürdürülebilirlik Çalışma Kümesi hakkında bilgi aktardı. 

 

AHŞAP MAMULLERİ 

1. MİLANO AĞAÇ KAPLAMA SAN. VE TİC. A.Ş.

2. ARSLAN DIŞ TİC. SAN. ANONİM ŞİRKETİ

3.VENNİ – İZMİR YILDIZ ORMAN ESERLERİ A.Ş.

ODUN DIŞI 

1. KÜTAŞ TARIM ESERLERİ A.Ş.

2. ESER TARIM ESERLERİ A.Ş.

3. ALTUNTAŞ BAHARAT SAN. VE TİC. A.Ş.

KAĞIT

1. TETRA PAK LTD. ŞİRKETİNDEN KORAY DELLAL

2. MM GRAPHIA İZMİR KARTON SAN. VE TİCARET A.Ş

3. TZE KÜRESEL DIŞ TİCARET A.Ş

MOBİLYA 

1. BAMBİ İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş.

2. VİTA BİANCA MOBİLYA LTD.

3. KONFOR DAY. TÜK. MALL. MOB. A.Ş.

2023 YILI İHRACATINDA EN ÇOK ARTIŞ SAĞLAYAN FİRMA;

ALKİM KAĞIT A.Ş.

2023 YILI İHRACATINDA KİLOGRAM BAŞINA ÜNİTE FİYATI EN YÜKSEK EN KATMA KIYMETLİ İHRACAT YAPAN FİRMA;

DORYA DEKORASYON A.Ş

2023 YILINDA EN ÇOK ÜLKEYE İHRACAT YAPAN FİRMA;

SANDALYECİ A.Ş.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.