Dolar 32,8854
Euro 35,8420
Altın 2.535,02
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 33°C
Az Bulutlu
Antalya
33°C
Az Bulutlu
Sal 33°C
Çar 33°C
Per 34°C
Cum 36°C

Ses Yalıtımı İnsan Sağlığını Gürültü Kirliliği Tehdidinden Koruyor

Gürültü Kirliği, Hayat Kalitesini ve Çalışma Verimliliğini Olumsuz Etkilemekle Kalmıyor, Sıhhat Meselelerini da Tetikliyor

Ses Yalıtımı İnsan Sağlığını Gürültü Kirliliği Tehdidinden Koruyor
REKLAM ALANI
20 Nisan 2024 14:00
37

1996 yılında dünya genelinde kabul edilen Memleketler arası Gürültü Farkındalık Günü’nde, gürültü kirliliğinin işitme, sıhhat ve hayat kalitesi üzerindeki ziyanlı tesirlerine dikkat çekiliyor. Gürültü kirliliği konutlarda, iş yerlerinde, kamu hizmet binalarında ve üretim tesislerinde ömür kalitesi ve iş verimliliğini olumsuz etkilemenin de ötesinde, birçok sıhhat sıkıntısına da yol açabiliyor. Jinan Üniversitesi’nin, Avrupa Halk Sıhhati Mecmuası’nda yayımlanan meta-analiz tabanlı ve geniş kapsamlı araştırması, gürültü kirliliği ve işitme bozukluğu, kardiyovasküler rahatsızlıklar, diyabet, nörolojik sıkıntılar, reprodüksiyon meseleleri üzere sıhhat durumları ortasındaki alakaya işaret ediyor. Farklı bilimsel araştırmalar, Avrupa’da her yıl gürültü kaynaklı kalp hastalıklarından ötürü 48 bin yeni hadise ortaya çıktığını ve 6.5 milyon insanın uykusunun bu yüzden bozulduğunu da ortaya koyuyor. Hakikat yapılmış ses yalıtımı uygulamaları, iş ve ömür alanlarımızı, dünya genelinde bir halk sıhhati sorunu olarak kabul gören gürültü kirliliğinden koruyor.

Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü, gürültü kirliliğinin işitme, sıhhat ve ömür kalitesi üzerindeki ziyanlı tesirleri hakkında dünya genelinde farkındalık oluşturmak için 1996 yılından beri her yıl kutlanıyor. Ömür kalitesi ve iş verimliliğini olumsuz etkilemenin de ötesinde, birçok sıhhat sıkıntısına da yol açabilen gürültü kirliliği, dünya genelinde bir halk sıhhati sorunu olarak kabul görüyor.

ARA REKLAM ALANI

Yalıtım bölümünün yüzde 100 yerli sermayeli tek Türk markası Bonus Yalıtım’ı bünyesinde barındıran Eryap Grup’un Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan, ses yalıtımı ve gürültü denetiminin, ömür kalitesi ve çalışma randımanının yanı sıra insan sıhhati açısından da kritik ehemmiyete sahip olduğunu vurguladı. 

Bu bahiste yapılan bilimsel çalışmalara dikkat çeken Tolga Ceylan, “Çin Halk Cumhuriyeti Jinan Üniversitesi’nin, 2021 yılında gerçekleştirdiği ve Avrupa Halk Sıhhati Mecmuası’nda yayımlanan meta-analiz tabanlı, geniş kapsamlı şemsiye araştırma, gürültü kirliliğinin farklı sıhhat problemleri ile münasebetine odaklanıyor. Araştırma bulguları, gürültü kirliliği ve işitme bozukluğu, kardiyovasküler rahatsızlıklar, diyabet, nörolojik problemler, reprodüksiyon meseleleri üzere sıhhat durumları ortasındaki ilgiye işaret ediyor. Gerçek yapılmış ses yalıtımı uygulamaları, iş ve hayat alanlarımızı gürültü kirliğinden müdafaanın en yeterli yoludur” dedi.

Gürültü Kirliliği Kardiyovasküler Rahatsızlıkları ve Mevte Varan Durumları Tetikleyebiliyor

Jinan Üniversitesi araştırmasında, farklı memleketler arası sıhhat yayınları tarandı ve sıhhat meselelerinin gürültü kirliliği ile alakası meta tahlil ve kıymetlendirme derecelendirme prosedürleriyle araştırıldı. Avrupa Halk Sıhhati Mecmuası’nda yayımlanan araştırma bulguları, yüksek seviyede gürültü kirliliğini kardiyovasküler hastalık riskinde yüzde 34, kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan vefat riskinde ise yüzde 12 oranında artışla ilişkilendiriyor. Gürültü kirliliği ayrıyeten, yüksek tansiyon rahatsızlıklarında yüzde 58-72 ortası, diyabette yüzde 23 ve reprodüksiyon rahatsızlıklarında yüzde 22-43 ortası risk artışıyla da ilişkilendiriliyor. Öte yandan, doz-tetik münasebeti, diyabet, iskemik kalp hastalığı (IHD), kardiyovasküler mortalite, inme, anksiyete ve depresyon riskinin gürültü maruziyeti arttıkça arttığını ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra, iş yerinde gürültü kirliliğine maruz kalan kümenin işitme kaybı riskinde, konuşma frekansında 6.68, yüksek frekansta da 4.46 oranlarıyla en büyük risk artışına sahip olduğuna dikkat çekiliyor.

Gürültü Kirliliği Avrupa’da Yılda 648 Bin Kalp Hastalığı Olayına, 6.5 Milyon Bireyde Uyku Bozukluğuna Neden Oluyor

Öte yandan, Harvard Medicine Magazine’de yer alan bir makaleye nazaran, bilhassa kalp hastalıkları, uyku bozuklukları ve zihinsel sıhhat sıkıntıları, gürültü kirliliği ile irtibatlı rahatsızlıklar ortasında öne çıkıyor. Makaleye nazaran bilimsel araştırmalar, Avrupa’da her yıl gürültü kaynaklı kalp hastalıklarından ötürü 48,000 yeni hadise ortaya çıktığını ve 6.5 milyon insanın uykusunun bu yüzden bozulduğunu gösteriyor.

Ses Yalıtımı İnsan Sıhhatini Gürültü Kirliliği Tehdidinden Koruyor

Farklı bilimsel araştırma sonuçlarının, dünya genelinde bir halk sıhhati sorunu olarak kabul gören gürültü kirliliğinin neden olduğu riskleri tekrar tekrar vurguladığını tabir eden Tolga Ceylan, “Binalarda sonradan da uygulanabilir bir yalıtım çeşidi olan ses yalıtımı konutlar, okullar, hastaneler, işyerleri, kamu hizmet binaları, üzere yapıları gürültüden izole etmek; kayıt stüdyoları, sinema ve konser salonları üzere alanlarda istenmeyen sesleri denetim etmek için kullanılır. Öte yandan sanayi ve üretim tesislerinde motor, makine aksamları, jeneratör, hidrofor ve ısınma sistemleri üzere gürültü kaynaklarını sessizleştirmek için kullanılır. Uygun bir ses yalıtımı endüstriyel tesislerde çalışan randımanını düşürebilen, dikkat dağınıklığına ve iş kazalarına neden olabilen gürültü kirliliğini bertaraf eder; konutlarımızda, hastanelerde, kamu ve özel kesim iş yerlerinde, eğitim kurumlarında daha sessiz, daha verimli, daha sağlıklı ortamlar sağlar ve insan sıhhatini gürültü kirliliği tehdidinden korur” dedi.

Doğru Ses Yalıtımı İçin 10 Altın Öneri

Sadece inşaat kademesinde değil sonradan da binalarda uygulanabilir ses yalıtımı için kullanılabilecek en yanlışsız gereç olan taş yünü; yalnızca ses yalıtımı değil, ısı ve yangın yalıtımında göstermiş olduğu yüksek performans ile de dikkat çekiyor. Taş Yünü ile çatı, cephe, döşeme, orta bölme ve komşu duvar üzere alanlarda uygulama yaparak kaliteli ses yalıtımı yapılabileceğini vurgulayan Tolga Ceylan, âlâ ve gerçek bir ses yalıtımı için dikkat edilmesi gerek 10 maddeyi şöyle sıraladı:

  • Ses kaynağının frekansına nazaran farklı yoğunluklarda taş yünü kullanılmalı,
  • Yapılan hesaplamalara nazaran uygun taş yünü levha kalınlıkları belirlenmeli,
  • İki duvar ortasında her iki tarafta de taş yünü kullanılmalı,
  • Taş Yünü levhalar ortasında hava boşluğu bırakılmalı,
  • Kullanılacak olan tuğlalar yatay delikli seçilmeli, alçı levhalar ile yapılacak ise her bir duvar için çift alçı levha kullanılmalı ve şaşırtmalı döşenmeli,
  • İki duvarın farklı yüzey tartıları olmalı,
  • Duvarlar ortası hava köprüsü olmamalı,
  • Duvarlar birbirine sesi ileten gereçler ile kontaklı olmamalı,
  • Duvarlarda ses köprüsüne sebebiyet verebilecek irtibat elemanları montajında ses yalıtım bandı kullanılmalı,
  • Kolon, kiriş ve döşemelerden geçebilecek sesler için duvar köşelerinde tedbirler alınmalı.

Ses Yalıtımı için Tahlil, Bonus Taş Yünü

Tolga Ceylan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ses yalıtımı, birebir yapı içerisinde konforlu bir hayatın ana ihtiyaçlarından biridir. Binalarda ses yalıtımı, yalnızca dış duvarlar için değil, tüm iç komşu duvarlar için de kıymet taşır ve yönetmeliklere uygun kalınlıklarda yapılmalıdır. Komşu duvarlarda ses yalıtımı yapmak, zihnimizin ve bedenimizin gereksinimi olan kaliteli uyku için uygun ortam oluşturmanın yanı sıra, hem kendi ömür alanınızın gürültüden korunmasını hem de komşularınıza daha az rahatsızlık vermenizi sağlar. Volkanik kayaçlardan elde edilen mineral, inorganik taşların elyaf haline getirilmesiyle üretilen, ekolojik sisteme uyumlu ve etraf dostu Bonus Taş Yünü eserimiz dış duvarların iç yüzeylerinde, iç bölme ve komşu duvarlarda, merdiven ve asansör boşluklarına bitişik duvarlarda ve ahşap karkas yapıların içten giydirilmesinde kullanılır. Kesimimizin en çağdaş tesisi olan Hendek Sakarya tesislerimizde üretimini gerçekleştirdiğimiz Bonus Taş Yünü eserimiz, binalarda ses yalıtımın yanı sıra ısı, su ve yangın yalıtımı da sağlar.” 

Ses Yalıtımı 2018’den Bu Yana Yasal Zorunluluk 

Uyku eksikliği ya da bozukluğunun nedenleri ortasında, beslenme düzensizliği, yüksek gerilim ve hatta elektronik aygıtların çok kullanımının yanı sıra, gürültü kirliliği de yer alıyor. Kaliteli materyallerle ve yönetmeliklere nazaran yapılmış Ses Yalıtımı, ömür alanlarında gürültü kirliliğini azaltıp, uyku için konforlu bir ortam oluşturmanın en aktif sistemlerinden biri olarak öne çıkıyor. 1 Haziran 2018’de yürürlüğe giren Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik uyarınca, yeni binalarda Ses Yalıtımı uygulanması zarurî tutuluyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça