Dolar 33,0352
Euro 35,9421
Altın 2.505,06
BİST 10.871,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 35°C
Parçalı Bulutlu
Antalya
35°C
Parçalı Bulutlu
Cum 37°C
Cts 38°C
Paz 38°C
Pts 37°C

Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü paydaşlığında düzenlenen teknoloji ve robot yarışması TEKNO-SEL ödül töreni ile sona erdi

Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’nin teknolojik bağımsızlık amaçlarına bir adım daha yaklaşılması için Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 3 gün boyunca gerçekleştirilen TEKNO-SEL robot müsabakası ödül merasimiyle tamamlandı.

Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü paydaşlığında düzenlenen teknoloji ve robot yarışması TEKNO-SEL ödül töreni ile sona erdi
REKLAM ALANI
19 Nisan 2024 01:24
36

Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’nin teknolojik bağımsızlık maksatlarına bir adım daha yaklaşılması için Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 3 gün boyunca gerçekleştirilen TEKNO-SEL robot müsabakası ödül merasimiyle tamamlandı.

7 kategoride yarışmacılara ödül aldı

ARA REKLAM ALANI

Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen tertipte 96 okuldan 775 öğrenci ve 197 danışman robot teknolojisi alanında geliştirdikleri 394 robot projesiyle kıyasıya yarıştı. Hür kategoride ise 61 proje yer aldı. Biri ulusal olmak üzere; Küçük Sumo, Yumurta Toplayan, Süratli Çizgi İzleyen, Labirent Çözen, Temel Düzey Çizgi İzleyen Robot ile Ortaokul ve lise seviyesinde Özgür Proje olmak üzere toplam 7 farklı kategoride düzenlenen müsabakada rakiplerini eleyen öğrencilere mükafatları takdim edildi.  

Selçuklu Belediye Başkanı Pekyatırmacı,“ Bizim gözümüzde yarışan tüm  gençlerimiz mükafata layık”

Selçuklu Kongre Merkezi’nde üç gündür adeta teknoloji rüzgarı estiğini söz eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,“Ben de dün burada gençlerle birlikteydim. Onların hem özgür kategoride ürettikleri projeleri inceleme, hem de buradaki yarışlarda onlarla birlikte olma imkanına kavuştum. Dünkü ziyaretimde öylesine gururlandım ki sahiden bizim gençlerimizin yapamayacağı hiçbir şey yok. Öncelikle tüm gençlerimizi tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum.
Bütün hocalarımızı, danışman hocalarımızı farklı ayrı tebrik ediyorum. Burada gençlerimiz yarıştılar, çaba ettiler. Natürel burada bir ödül programı yapıyoruz lakin aslında bizim gözümüzde tüm yarışan gençlerimizin hepsi mükafata layık. Hepsi burada en hoş formda robotlarını hazırladılar, getirdiler lakin kesinlikle her yarışta olduğu üzere bir, birinci, ikinci, üçüncüyü de belirlememiz gerekiyor.
Burada ödül alan arkadaşlarımızla birlikte tüm müsabakaya katılan takımlarımızı de başka ayrı tebrik ediyorum. Alışılmış burada yarışlar yapıldı ancak bir de fuaye alanımızda hür kategoride projelerimiz vardı. 61 proje fuaye alanında sergilendi. Hepsi birbirinden pahalı, hepsi birbirinden kıymetli ve büsbütün özgün gençlerimizin, çocuklarımızın inovatif fikirleriyle, kanılarıyla ortaya çıkmış. Evvel fikri üretmişler, sonra projeyi gerçekleştirmişler ve uygulamışlar. Bütün hür kategoride proje üreten kardeşlerimizin hepsini de başka ayrı tebrik ediyorum. Zira hepsi birinciliğe layık. İnşallah onlara şöyle bir kelam verdim. Bütün projelerin gösterimleriyle,  fotoğraflarıyla projelerin maksatları, gayeleri ve gerçekleştirilme halleri nasıl oluyorsa bunları öğrencilerimizin anlatımlarıyla birlikte kayıt altına alıyoruz. Bunları kitaplaştırıyoruz, bir yayına dönüştürüyoruz ve inşallah bu projelerden ben inanıyorum ki çok farklı, inovatif yeni eserler ortaya çıkacak, uygulamalar ortaya çıkacak. Yalnızca eser manasında değil, bizlerin de istifade edeceği farklı uygulamaları yaşanan bu projelerden elde edeceğiz. Tekrar bütün bu projelerde iştirak sağlayan öğrencilerimize, çok değerli hocalarımıza farklı başka teşekkür ediyorum.” dedi.

“Gelecek yıllarda da bu çalışmaları güçlü bir biçimde devam ettireceğiz”

TEKNO-SEL tertibinde büyük bir emeğin olduğunu vurgulayan Lider Pekyatırmacı,“ Natürel bu 3 gün içerisinde burada bir TEKNO-SEL programında, burada bir yarış gerçekleştirdik ve dolu dolu bir 3 günü geçirdik. Lakin bu 3 günün bir geri planı var. Ben o art plan içinde bilhassa Selçuklu İlçe Ulusal Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Selçuklu Belediyesi olarak Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle çok güçlü bir işbirliği yapıyoruz. Bugüne kadar SEDEP başta olmak üzere, ondan sonrasında da SETAP programlarımızla, okul dışı öğrenme ortamlarıyla, ilkokuldan ortaokula liseye varıncaya kadar bütün öğrencilerimize dokunacağımız, bütün öğrencilerimize katkı sağlayacağımız, onların kendilerini keşfetmeleri, bilgilerini, kabiliyetlerini, yeteneklerini keşfedip ondan sonra bu metot kendilerini geliştirebilmeleri manasından çok kıymetli fırsatları onlara sağlıyoruz. Burada natürel ki biz Selçuklu Belediyesi olarak bu okul dışı öğrenme ortamlarına hazırlıyoruz. Sille Tabiat Okulu, Ahmet Keleşoğlu Sanat Tasarım Atölyesi, yeniden Eğitim ve Gelişim Teknoloji akademisi ve Selçuklu Sanat Akademisi ile bu ortamları sağlıyoruz. Ancak Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çok büyük gayretleri ve çabaları sonucunda burada sürdürülebilir bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Binlerce öğretimiz bizim bu atölyelerimizde teknolojiyle, sanatla, tarihle, kültürle ve farklı sanatlarla buluşuyorlar ve kendilerini söz etme imkanına da sahip oluyorlar. Ben inanıyorum ki buradaki müsabakalardaki ortaya çıkan projeler bu çalışmaların bir sonucu, bir eseri. O yüzden başta İlçe Ulusal Eğitim Müdürümüz olmak üzere tüm grubuna farklı başka teşekkür ediyorum. Vilayet Ulusal Eğitim Müdürümüze bilhassa teşekkür etmek istiyorum. Bütün bu çalışmalarda her vakit bizim destekçimiz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte yaptığımız işlerde bizim iş birliğimizde her vakit önümüzü açtılar, her vakit bize dayanak oldular. Yeniden tıpkı halde Vilayet Ulusal Eğitim Müdürümüzün şahsında bütün takımına SEDEP koordinatörlerimize başka ayrı teşekkür ediyorum. Olağan ki bu çalışmaların gerçekleştirilmesinde tekrar tıpkı formda T3 Vakfımızın bize burada çok değerli katkıları oldu. Onlara bilhassa teşekkür ediyorum. Gelişim Teknoloji Akademimizin, Ahmet Keleşoğlu Sanat Tasarım Atölyemizin ve başka atölyelerimizin çok kıymetli katkıları oldu. Burada misyon alan bütün arkadaşlarımıza başka ayrı teşekkür ediyorum. Bütün emeği geçen herkesle başka ayrı teşekkür ediyorum. Birincisini gerçekleştirdik TEKNO-SEL’in. İnşallah önümüzdeki yıllarda biz bu çalışmaları üniversitelerimizle, sanayilerimizle ve öbür gruplarımızla da iş birliği halinde çok daha güçlü bir biçimde devam ettireceğiz. Bunun da muştusunu buradan vermiş olayım. Gençlerimize fırsat verdiğimiz vakit onların yapamayacağı hiçbir şey yok. Kâfi ki biz önlerini açalım. Kâfi ki biz onlara fırsat verelim. Gençlerimize güveniyoruz, gençlerimize inanıyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer,“ Geleceğin Selçuk Bayraktarları buradan yetişecek”

Geleceğimiz için en belirleyici iki kavramın teknoloji ve gençler olduğunu söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, “Bugün bu ikisi bu tertipte bir ortaya geldiler ve geleceğimizi bu iki kavram belirleyecek. Sıkıntı bir coğrafyada yaşıyoruz. Etrafımızda büyük zorluklar var ve her daim güçlü olmamız gerekiyor. Güçlü olmak için de birlik beraberlik içerisinde üretmemiz, çağa ayak uydurmamız ve teknolojiyi takip eden değil, teknolojiye istikamet verenler olmamız gerekiyor. Lakin teknolojiye taraf verebilmek için de işte bunun tohumlarını bu yaşlardaki kardeşlerimize atmamız gerekiyor. Zira her şey bir hayal ile başlıyor. Bizler de 20 sene evvel bir hayal ile bu ülkeye bir şeyler vermek için yola çıktık. 20 senede çok şeyler başardık tahminen, lakin başarılarımız da var. İçinde bulunduğumuz yüzyıl, Türkiye Yüzyılı. Daima birlikte bu başaramadıklarımızı da inşallah bu genç kardeşlerimiz başarmış olacak. Önümüzde çok hoş örnekler var. Bilhassa savunma endüstrimiz, teknoloji manasında TCG Anadolumuz, Kağanımız, Akıncımız pek çok yaptığımız işler bugün her birimizin gururu. Bunların hepsi bir hayalle başladı aslında. Selçuk Bayraktar bundan 10-15 sene evvel küçük bir maketle işe başladığında, heyecanla başladığında ona tahminen hiç kimse inanmıyordu. Lakin bugün yapmış oldukları yalnızca bizim değil bütün coğrafyamızın hayali haline geldi. O yüzden tahminen bugün buradaki genç kardeşlerimiz içerisinde önümüzdeki yılların Selçuk Bayraktarları büyük projeler ortaya çıkaracak gençlerimiz var. Ben bunun bu türlü olduğuna inanmıyorum. Bu manada da bugün burada gerçekleştirdiklerimiz hoş tertip, son derece manalı. Ben bir defa daha her şeyden evvel, bu tertiple katılan, başarılı olan arkadaşlarımızı ayrıyeten tebrik ediyorum ancak değerli olan burada yer almak, bir hayal sahibi olmak, bu hayalin peşinden koşmak. Zorlukların ardına takılıp vazgeçmek yerine onlarla çaba edip hayallerimizi gerçekleştirmek. Önümüzdeki o hoş örnekleri de takip ederek inşallah büyük ve güçlü Türkiye’nin imarını biz bugünden hoş kardeşlerimize bir gün de gerçekleştireceğiz. Ben bir kere daha bize tertibe emek veren herkese baştan Selçuklu Belediye Liderimiz ve Selçuklu İlçe Ulusal Eğitim Müdürümüz olmak üzere herkese teşekkür ediyor, hürmetler sunuyorum” halinde konuştu.

 Meram Kaymakamı Yılmaz,“ Gençler ülkemiz için, milletimiz için hoş işler yapıyor”

Ülkemize olan sevgimizin göstergesinin ona en güzel halde hizmet etmek olduğunu tabir eden Meram Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz, “O yüzden gençlerimizi aktifliğe katılan okullarımızı, okul idarecilerimizi ve gençlerimizi farklı başka tebrik ediyorum. Muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum. Allah yardımcıları olsun. Ne hoş bir aktiflik. Belediyelerimiz Konya’da çok hoş, çok özel hizmetler yapıyorlar. Konyalılar olarak belediyelerimizle ve çalışan kurumlarınızla ne kadar övünseniz azdır. Dışarıdan gelen biri olarak biz bunu daha uygun görüyoruz. Gençler ülkemiz için milletimiz için hoş işler yapıyorsunuz. Bu yalnızca bir yarış değil  topluma bir bildiridir. Allah devamını getirsin inşallah. Muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik,“ İnşallah seneye üniversite kategorisini de ekleriz”

Programda konuşan Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik ise “Konya’da teknik üniversite olarak teknik müsabakalarla ilgilenen tüm arkadaşlarımızı üniversitemize davet ediyorum. Üniversitemizde eğitime, öğretime, liseyi bitirdikten sonra gelmelerini istiyoruz. Başarılı olanları tebrik ediyorum ve liderimize da teşekkür ediyorum ve ikincisi, üçüncüsü, dördüncüsü inşallah olur. Liderimin temennisi üzere seneye de üniversite kategorisini de ekleriz inşallah” diye konuştu.

Konya Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Yiğit, “ Bu etkinlikler bizleri memnun ediyor”

Konya Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Yiğit,” Ülkemizin geldiği seviyeyi görmek, bu yapılan etkinliklerle bizleri memnun ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz çağa ayak uydurmak ismine teknoloji alanında da birçok çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Artı olarak belediyelerin bize sağladığı bu katkılar, takviyeler ise bilhassa vilayetimizde öğrencilerimizin her vakit öbür yerlere nazaran bir adım, iki adım daha önde olmalarını sağlıyor. Bu istikametten çok şanslıyız. Konya olarak, Konya Ulusal Eğitim olarak, Konya’daki öğrenciler olarak. Selçuklu Belediyemizde gerek yaptığı okullarla gerek okullarımıza, bunun dışında sağladığı takviyelerle, artı olarak yaptığı bu hoş etkinliklerle bize çok fazla katkı sağlıyor. Ben Selçuklu Belediye Liderimize çok teşekkür ediyorum bedelli grubuna Selçuklu İlçe Ulusal eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum bu güzel  etkinlikler ötürü. Burada emek veren tüm meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımızı da tebrik ediyorum” sözlerini kullandı.

Selçuklu İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Turan Kayacılar,“ Teknolojiyi üretebilen donanıma sahip gençler yetiştirebilmek son derece önemli” 

Eğitimin en değerli emellerinden birinin insanı geleceğe hazırlamak olduğunu belirten Selçuklu İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, “Geleceğin dünyası teknoloji üzerine inşa edildiğine nazaran öğrencilerimizin teknolojiyi kullanabilen, teknolojiyi üretebilen donanıma ilişkin olarak, donanıma sahip olarak yetiştirebilmek son derece kıymetli.  Bu nedenle bu tıp projeleri eğitimin bir maksadı, eğitime hizmet eden bir aktiflik olarak görüyoruz. Selçuklu Belediye Liderimize, projeye iştirak eden bütün iştirakçilere, öğrencilerimize, onları hazırlayan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.  Bu çeşit projelerin artarak devam etmesi en büyük temennimiz.” Sözlerini kullandı.

Yarışmada derece alan ekiplerin mükafatları ise protokol üyeleri tarafından verildi. Ödül merasiminin akabinde TEKNO-SEL Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve beraberindeki heyet stant alanlarını dolaştı.

Ödül törenine AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, Meram Kaymakamı DR. Bayram Yılmaz, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, Konya Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Selçuklu İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Meram İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Mustafa Koca, Karatay İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, belediye meclis üyeleri, okul idarecileri, öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Yarışmada derece alan proje ve okullar;

Serbest Kategori Ortaokul En Âlâ İnovasyon kategorisinde Ahmet Hazım Uluşahin İHO, Ortaokul En Âlâ Sunum kategorisinde Ahmet Hazım Uluşahin İHO, Ortaokul En Âlâ Fikir Kategorisinde Özel Temel Pahalar Ortaokulu mükafata layık görüldü. Yeniden Özgür Kategori Ortaokul üçüncüsü Ahırlı Şehit Samet Bütün Ortaokulu, ikincisi Selçuklu BİLSEM birincisi ise Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu oldu. Lise En Âlâ İnovasyon kategorisinde Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL, Lise En Düzgün Sunum kategorisinde İstanbul Sancaktepe Teknoloji AİHL, Lise En Âlâ Fikir kategorisinde ise Meram Fen Lisesi mükafata layık görüldü. Özgür Kategori Lisede ise üçüncü Meram Fen Lisesi, ikinci Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL, birinci ise Çumra MTAL oldu.

HIZLI ÇİZGİ İZLEYEN kategorisinde üçüncü Mehmet Tuza PakPen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, ikinci Sancak Ortaokulu, birinci ise Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL oldu. TEMEL DÜZEY ÇİZGİ İZLEYEN Kategorisinde üçüncü Süleyman Çelebi Ortaokulu, ikinci Sancak Ortaokulu, birinci ise Süleyman Çelebi Ortaokulu oldu. MİNİ SUMO kategorisinde üçüncü Adil Karaağaç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, ikinci Adil Karaağaç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, birinci ise Özel Konya Nesibe Aydın  Lisesi oldu. YUMURTA TOPLAYAN kategorisinde üçüncü Türk Telekom MTAL, ikinci Adil KARAAĞAÇ MTAL, birinci Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL oldu. LABİRENT USTASI kategorisinde üçüncü Adil Karaağaç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, ikinci Adil Karaağaç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi,    birinci ise Adil Karaağaç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi oldu.

Öte yandan müsabakada derece alan kadrolara 15, 20 ve 25 Bin TL pahasında armağan çekleri verildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça