Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 37°C
Açık
Antalya
37°C
Açık
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 34°C
Çar 33°C

Samsung Neo QLED 8K TV su altında yüksek çözünürlüklü film üretiminin yeni dönemine öncülük ediyor

8K teknolojisi sinema sanayisinde yaygınlaşırken, Samsung’un Neo QLED 8K TV’leri, manzara düzgünleştirme özellikleriyle tüketicilere sürükleyici bir izleme tecrübesi sunuyor.

Samsung Neo QLED 8K TV su altında yüksek çözünürlüklü film üretiminin yeni dönemine öncülük ediyor
REKLAM ALANI
26 Mart 2024 13:00
59

8K teknolojisi sinema sanayisinde yaygınlaşırken, Samsung’un Neo QLED 8K TV’leri, imaj düzgünleştirme özellikleriyle tüketicilere sürükleyici bir izleme tecrübesi sunuyor.

“Avatar: Suyun Yolu” sinemasının 8K çözünürlüklü su altı çekimlerine imza atan su altı imaj direktörü Pawel Achtel, Samsung Neo QLED 8K televizyonların görüntü ve sinema dünyasındaki öncü istikametini kıymetlendirdi ve “Neo QLED 8K ekranda, izleyiciler okyanusun derinliklerindeki etkileyici renk doğruluğunu ve en ayrıntılı sahnelerin tüm nüanslarıyla yansıtılışını görebiliyor. Neo QLED 8K, 8K ekosisteminin hayata geçmesinde hayati rol oynuyor. Sırf istisnai netlikte içeriği göstermekle kalmıyor, tıpkı vakitte daha düşük çözünürlüğe sahip imajları de neredeyse 8K kalitesine yükseltiyor. Böylelikle en yüksek kalibrede, sürükleyici bir izleme tecrübesi sunuyor” dedi 

ARA REKLAM ALANI

Video ve sinema dünyası, mümkün olanın sonlarını zorlayan teknolojilerle daima olarak gelişmeye devam ediyor. Bu teknolojilerin en yenisi ise daha evvel hayal dahi edilemeyen yeni bir detay ve netlik düzeyi sunan 8K çözünürlüklü görüntü teknolojisi. 8K sayesinde sinema ve görüntü sanatkarları, suyun üzerinde ve altında etkileyici doğruluk ve gerçekçilikle manzara alabiliyor ve TV izleyicilerine gerçek manada sürükleyici bir izleme tecrübesi yaşatabiliyor. 

Samsung, Pawel Achtel ile su altı sinematografisinin ayrıntılarına derin bir dalış yaparak Samsung’un Neo QLED 8K serisinin hem sinema üreticileri hem de konut izleyicileri açısından izleme tecrübesini nasıl değiştirdiğini konuştu. 35 yılı aşkın mesleği ve Ekvator’dan Antarktika’ya 5 binden fazla dalışla su altı sinematografisinin dünyaca ünlü duayenlerinden biri olan Achtel; National Geographic, BBC ve Discovery üzere dal öncüsü yayıncılarla çalışıyor. Achtel’in dalış tecrübesi sinematografik işlerine de yansıyor. Çalışmaları, su altı ömrüne dair özgün bir perspektif sunarken birebir vakitte Achtel’in ileri düzey sinematografik ekipmanların tasarımı ve üretimindeki uzmanlığını da ortaya koyuyor. Achtel Avatar: Suyun Yolu filminin su altı sekanslarının 8K çözünürlüklü manzara çekimlerinde de misyon almış bir sinemacı.

Söyleşide, 8K çözünürlüğün bilhassa su altı üzere zorlayıcı bir ortamda sinema ve görüntü üretimine getirdiği yeniliklerden bahseden Pawel Achtel, Samsung Neo QLED 8K TV’nin 8K AI Upscaling Pro ve AI Motion Enhancer Pro üzere özellikleriyle, içeriklerin hem üretimi hem de izlenmesinde görsel öykü anlatımına sunduğu katkılara dikkat çekti. Achtel, “CES 2024’te Neo QLED 8K TV’nin ileri düzey özelliklerine tanıklık ettikten sonra, bu özelliklerin gerçekçiliği ve sürükleyiciliği bir adım ileriye taşıdığını rahatlıkla söyleyebilirim. 8K teknolojisinin gerçek gücü, üretim ve görüntüleme teknolojilerini kusursuz bir biçimde bir ortaya getirmesinde ve içeriğin üretimi ile tüketimi ortasında kurduğu yeni bağda kendini gösteriyor. Neo QLED 8K, istisnai netlikte içeriği göstermekle kalmıyor, birebir vakitte daha düşük çözünürlüğe sahip manzaraları de neredeyse 8K kalitesine yükseltiyor. Böylelikle en yüksek kalibrede, sürükleyici bir izleme tecrübesi sunuyor” diye konuştu. Pawel Achtel ile yapılan söyleşinin tamamı aşağıda yer alıyor. 

8K teknolojisi su altı sinema çekimlerini nasıl dönüştürüyor?

Su altı sinematografisi üzere görselliğin büyük ehemmiyete sahip olduğu alanlarda, Samsung’un Neo QLED 8K eseri öne çıkıyor. İzleyiciye sahnenin içindeymiş üzere bir his yaşatmakla kalmıyor, tıpkı vakitte sinema üreticilerinin su altı manzaralarının niteliğini değerlendirebilmesi için de büyük değer arz ediyor. Okyanus akıntıları ve ışığın kırılması üzere değişkenlere bağlı olarak su altında gerçek 8K kalitesinde çekim yapmak sıkıntı olabiliyor. Achtel bununla ilgili olarak “yine de tüm şartlar elverişli olduğunda nefes kesici sonuçlar elde ediyorsunuz,” yorumunu yapıyor. 

Deniz altı lensleri üzere ileri teknolojiler bu biçim çekimlerin yapılabilmesine yardımcı olurken, yüksek çözünürlüğü ve netliğiyle bilinen Neo QLED 8K, Achtel üzere sinema üreticilerinin su altı sahnelerini en ufak ayrıntıya kadar inceleyebilmelerine imkan veriyor. Bu yakından inceleme imkanı, çekim sonrasında sertliğin ve imaj kalitesinin öbür ögelerinin güzelleştirilmesine yardımcı olarak, su altı görüntülemedeki zorluklarının üstesinden gelinmesini sağlıyor.

Achtel, “Su altı dünyası gizemlerle dolu ve sinema üreticileri bu dünyayı en ince ayrıntılarıyla, diğer bir biçimde göremeyecekleri haliyle izleyicilere göstermek üzere kıymetli bir fırsata sahip. Bu da bu planları ilgi cazip ve büyüleyici yapan şey; zira bu manzaralar yabancısı olduğumuz bir ortamı en çarpıcı ayrıntılarıyla gözler önüne seriyorlar” diyor. Samsung, yeni NQ8 AI Gen3 işlemciye sahip, meskende gerçek sinema tecrübesi vadeden Neo QLED 8K eserini CES 2024’te tanıttığında büyük yankı uyandırdı. Eserin özelliklerini etkileyici bulduğunu söyleyen Achtel, bu televizyonu “dönüştürücü bir ilerleme” olarak nitelendiriyor. 

Seçili Neo QLED 8K modellerinde bulunan 8K AI Upscaling Pro ve AI Motion Enhancer Pro üzere özellikleri övgüye paha bulan ve Samsung’un harikulâde görsellik konusunda gösterdiği uğraşın altını çizen Achtel, şöyle ekliyor: “CES 2024’te ileri düzey özelliklere tanıklık ettikten sonra, bu özelliklerin gerçekçiliği ve sürükleyiciliği bir adım ileriye taşıdığını rahatlıkla söyleyebilirim.” 

Ancak duayen su altı imaj direktörüne nazaran 8K teknolojisinin gerçek gücü, üretim ve görüntüleme teknolojilerini kusursuz bir biçimde bir ortaya getirmesinde ve içeriğin üretimi ile tüketimi ortasında kurduğu yeni bağda kendini gösteriyor.

8K konut sinemasının derinliklerinde bir gezinti

8K sinema üretim ekipmanlarının gelişimi ve yaygınlaşması devam ederken, 8K çözünürlüğün ortaya koyduğu potansiyeli tam manasıyla benimseyen içerikler de çoğalıyor. 8K teknolojisinin sunduğu eşsiz gerçekçilik ve büyüleyici manzara, bu teknolojiyi bilhassa güçlü bir görsel tesir gerektiren içerikler için vazgeçilmez bir öykü anlatımı aracı haline getiriyor. Örneğin, su altı manzaralarına bakıldığında, manzaraların daha ağır bir tempoda aktığı görülür. İzleyiciye, alışkın olmadıkları su altı dünyasını daha yeterli anlayabilmeleri ve tüm ayrıntıları fark edebilmeleri için vakit tanınır. 

Achtel’e nazaran, Neo QLED 8K ekranda, izleyiciler okyanusun derinliklerindeki “etkileyici renk doğruluğunu” ve “en ayrıntılı sahnelerin tüm nüanslarıyla yansıtılışını” görebiliyor. Sakinlik veren su altı mavisinden balık ve mercan resiflerinin canlı ve parlak renk tonlarına kadar su altında 8K imgelerin bu derece çarpıcı olmasının nedenini ise en canlı renklerin ve desenlerin çeşitliliğiyle açıklıyor. Bu bağlamda, Neo QLED 8K sayesinde elde edilen yararlar, içeriğin de ötesine geçmeyi başarıyor. Achtel, bunu şöyle açıklıyor: “İzleme tarafında Neo QLED 8K, 8K ekosisteminin hayata geçmesinde hayati rol oynuyor. Sırf istisnai netlikte içeriği göstermekle kalmıyor, birebir vakitte daha düşük çözünürlüğe sahip manzaraları de neredeyse 8K kalitesine yükseltiyor. Böylelikle en yüksek kalibrede, sürükleyici bir izleme tecrübesi sunuyor.”

Neo QLED 8K, sayısı artırılan hudut ağları ve en son teknoloji yapay zeka yükseltme özellikleriyle, temelinde 8K ile çekilmemiş içeriklerde dahi izleme tecrübesini düzgünleştiriyor. İleri düzey imaj kalitesinin daha geniş ekran boyutlarıyla birleşmesi de meskende izleme tecrübesinde yeni olasılıkların kapısını aralıyor ve klâsik dev ekranda izleme tecrübeleriyle rekabet edebilir sonuçlar ortaya koyuyor. 

Görsel öykü anlatımının durmaksızın evrim geçirdiği günümüzde, bir televizyonun 8K dışı içerikleri işleyebilme kabiliyetinin uygunlaştırılması, aslında önemli yararlar sağlarken tıpkı vakitte sinema üreticilerini de daha yüksek kaliteli içerikleri arama tarafında teşvik ediyor. Achtel bunu şöyle pahalandırıyor: “Sonuç olarak, gelişmiş görsel tecrübe ve sürükleyici manzara özelliklerine sahip bir aygıta sahip olmak benim üzere manzara direktörlerinin elini, seyirciyi büyüleyen ve derinden etkileyen içerikleri üretme ve kıymetlendirme konusunda güçlendiriyor.” 

8K teknolojisinin su altı imaj çekimlerinde ve konutta cümbüş tecrübesinde oynadığı bu rol, öykü anlatımını ileriye taşıyarak dünyanın her yerindeki izleyicilerin meskende izleme tecrübesini zenginleştirmeye yönelik dönüştürücü bir potansiyel taşıdığını gösteriyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça