Dolar 33,0394
Euro 35,9617
Altın 2.505,53
BİST 10.871,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 35°C
Parçalı Bulutlu
Antalya
35°C
Parçalı Bulutlu
Cum 37°C
Cts 38°C
Paz 38°C
Pts 37°C

Fairy, Gıda Kurtarma Derneği ile “Boşa Harcama” Diyerek Türkiye’nin İlk Gezici Gıda Bankasını Deprem Bölgesinde Hizmete Aldı

Türkiye’de konutların en çok tercih edilen 1 numaralı bulaşık deterjanı markası Fairy, eserleri ile sunduğu bedeli, yarattığı toplumsal yararlarla daha da artırıyor. Besin Kurtarma Derneği ile 5 sene evvel başlattığı “Boşa Harcama” Projesi ile toplam 55 milyon öğün gıdayı israf olmaktan kurtaran  marka, ülkemizde besin israfının önüne geçmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Fairy, Gıda Kurtarma Derneği ile “Boşa Harcama” Diyerek Türkiye’nin İlk Gezici Gıda Bankasını Deprem Bölgesinde Hizmete Aldı
REKLAM ALANI
17 Mart 2024 17:12
41

Türkiye’de konutların en çok tercih edilen 1 numaralı bulaşık deterjanı markası Fairy, eserleri ile sunduğu bedeli, yarattığı toplumsal yararlarla daha da artırıyor. Besin Kurtarma Derneği ile 5 sene evvel başlattığı “Boşa Harcama” Projesi ile toplam 55 milyon öğün gıdayı israf olmaktan kurtaran  marka, ülkemizde besin israfının önüne geçmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Fairy, proje kapsamında derneğin alt yapısına yaptığı yatırımlarla besin dayanağına ulaşan gereksinim sahiplerini artırmayı amaçlarken, son yatırımıyla da Türkiye’nin birinci Gezici Besin Bankası’nı hayata geçirdi. Derneğin sürdürülebilir besin bağışı kapasitesini %20 arttıran Gezici Besin Bankası, birinci besin bağışını Gaziantep’in İslâhiye ilçesinde, P&G Türkiye’nin hayata geçirdiği Umut Konutu kompleksinin de yer aldığı Memurkent Konteyner Kent’te yaptı. Fairy, sofraların rahmetini paylaşmak için burada düzenlediği iftar daveti ile sarsıntıdan etkilenenlerle bir ortaya geldi. Şef Rafet İnce’nin hazırladığı, sevilen ve özlenen yöresel lezzetlerden oluşan özel iftar yemeğinde yaklaşık iki bin bireye Ramazan’da dayanışmanın ve bir ortada olmanın sıcaklığını yaşattı.

ARA REKLAM ALANI

Türkiye’de konutların tercih ettiği bir numaralı bulaşık deterjanı markası olarak yalnızca eserleri ile değil, kurumsal vatandaşlık projeleri ile de hayata kıymet katıp, topluma yarar sağlayan Fairy, beş yıl evvel Besin Kurtarma Derneği (GKTD) ile başlattığı “Boşa Harcama” projesi ile bugüne kadar 55 milyon öğün besinin israf edilmesinin önüne geçti. Derneğin altyapısına yaptığı yatırımlarla, besin dayanağından faydalanabilen kişi kapasitesini ayda 1.2 milyona çıkaran Fairy, ulusal çapta besin israfına yönelik yaptığı farkındalık projeleri ile besinlerin israf edilmesini önlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Fairy ve Besin Kurtarma Derneği, 6 Şubat Kahramanmaraş zelzelelerinin akabinde proje kapsamında hizmet veren besin kurtarma tırlarını afet bölgesine yönlendirmiş ve akabinde bölgedeki lojistik altyapıyı güçlendirecek yeni çalışmalara imza atmıştı. Marka, bu yıl orijinal bir adım daha attı ve yaptığı araç ve donanım yatırımıyla GKTD tarafından Türkiye’nin birinci Gezici Besin Bankası uygulamasının hayata geçirilmesini sağladı. Besinlerin israf edilmesini önleyip muhtaçlık sahiplerine direkt ulaştırılmasını sağlayan Gezici Besin Bankası’nın birinci bağış operasyonu da Gaziantep’in İslâhiye ilçesindeki Memurkent Konteyner Kenti’nde gerçekleştirildi. Sofraların rahmetini daima birlikte yaşamak ve paylaşmak için P&G’nin Umut Meskeni kompleksinin de yer aldığı Memurkent’teki iki bin kişi ile Şef Rafet İnce’nin hazırladığı iftar yemeğinde buluşan Fairy, Gezici Besin Bankası aracılığıyla bölgeye ulaştırılan yardımın dağıtımını da bu özel günde yaptı. 

Besin pahasını koruyan fazla besinler muhtaçlık sahiplerine direkt ulaştırılıyor

Türkiye’de konutların en çok tercih ettiği, bir numaralı bulaşık deterjanı markası olarak kurumsal vatandaşlık projeleriyle de hayata bedel katmayı ve topluma yarar sağlamayı unsur edindiklerini belirten P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Kumaş, Konut, Bebek ve Bayan Bakım Ticari Operasyonlar Lider Yardımcısı Paha Kurtaslanoğlu, “Beşinci yılını kutladığımız Boşa Harcama projemizle bugüne kadar 55 milyon öğün besinin israf edilmesini önledik. Bu istikamette yaptığımız çalışmalar ve farkındalık yaratmak 

için aldığımız aksiyonlarla ise 15 milyon insanın hayatına dokunduk. Bu sayede önlenen karbon emisyonu ölçüsü ise 51.450 ton oldu. Geçen yıl yaşanan zelzele felaketinin akabinde ise projemizi zelzele bölgesine yönlendirerek, yardım kapasitesini aylık 1 milyon şahsa çıkarmıştık. Bugün, bu bahiste orijinal bir açılım daha yapıyoruz. Fairy olarak gerçekleştirdiğimiz yatırımla Türkiye’nin birinci Gezici Besin Bankası’nı hayata geçirerek besin dayanağından faydalanabilen aylık kişi kapasitesini %20 daha artırarak 1.2 milyon bireye çıkarıyoruz.” dedi. 

Yeni yatırımlarının ulaşılabilirliği yüksek bir besin bankası olarak hizmet vereceğini vurgulayan Kurtaslanoğlu, “Gezici Besin Bankası, gereksinim sahiplerinin sabit kurulumlu besin bankalarına ulaşım zorluğunu da çözebilen bir hizmet sağlayacak. Ayrıyeten adil dağıtım unsurunun gerçekleşmesi için de kritik bir operasyon gücü sunacak. Çok daha geniş çeperde hizmet verebilme ve besin bağışına ulaşabilme potansiyeli ile hem besin bağışının daha büyük ölçekli bir coğrafyaya ulaşmasını hem de israfın daha geniş bir alandan önlenebilmesini mümkün kılacak” diye konuştu. GKTD’nin bölgede besin bağışı teminine, sahip oldukları güçlü dağıtım ağıyla da dayanak verdiklerini kaydeden Kurtaslanoğlu, lokal marketlerle iş birliği yapılmasıyla daha çok fazla besinin toplanmasına ve böylelikle daha fazla kişinin besine erişim garantisinin sağlanmasına katkıda bulunacaklarını söyledi.

Fairy, Gezici Besin Bankası ile birinci besin bağışı dağıtımının yapıldığı İslâhiye’de dayanışma ve birlikte olma manasına gelen Ramazan ruhunu yaşatmak için iki bin şahsa Gaziantep’in yöresel yemeklerinden oluşan iftar yemeği de düzenledi. Emellerinin özlenen lezzetlerle aile sıcaklığında bir iftar yaşatabilmek olduğunu tabir eden Kıymet Kurtaslanoğlu, “Fairy olarak zelzele bölgesinde sofraların rahmetini daima birlikte yaşayıp paylaşmak ve birlik, beraberlik ve Ramazan ruhunu yaşatmak için GKTD ve mahallî mutfak kültürümüze en çok sahip çıkan başarılı şeflerimizden Şef Rafet İnce ile bu özel akşamda burada olmak istedik. Rafet İnce’nin, toplumsal medyanın sevilen isimlerinin de yardımıyla hazırladığı iftar menüsünde yöre halkının özlediği lezzetler sunuldu. İftarın ardındansa Ramazan geleneği olan Karagöz – Hacivat ve Orta Oyun şovları ile çocuklarımızın yüzünü güldürebilmeyi istek ettik. Çocukların eğlendiğini, memnun olduğunu görmek, bizlerin geleceğe dair umutlarını daha da artırıyor” diye konuştu.

Sürdürülebilir besin bağışı kapasitesi %20 arttı

Boşa Harcama projesinin, çeşitli sebepler ile israf olabilecek besinleri kurtarmak ve bu besinleri gıda erişimi kısıtlı vatandaşlara ulaştırmak ismine büyük bir kıymet taşıdığını vurgulayan Besin Kurtarma Derneği Kurucu Üyesi Olcay Silahlı, “Dünyada her 3 besinden 1’i israf ediliyor ve bu durum besine erişim garantisini tehdit etmenin yanı sıra iklim değişikliğine sebep olan sera gazı emisyonlarının %11’inden de tek başına sorumlu. Ülkemizde ise sadece konutlarda kişi başına yılda 93 kilogram besin israf ediliyor. Tedarik zincirindeki kayıplar ve atıklar da dahil edildiğinde, ülkemizde 26 milyon ton besin boşa gidiyor. Boşa Harcama diyerek Fairy ile yola çıktığımız bu kampanya hem dünyamız hem de ulusumuz için çok değerli bir paha taşıyor. Ne yazık ki bu 5 yıllık müddette sarsıntılar, salgınlar, seller ve yangınlar üzere harika şanssız olaylara tanıklık ettik. Boşa Harcama, bu olağandışı yaşanan vakitlerde bir dayanışma projesine de dönüştü ve toplumsal yaralarımızın sarılma eforunun değerli bir modülü oldu.” dedi. Boşa Harcama’nın besin israfıyla çabada birinci ulusal farkındalık kampanyası olduğunu vurgulayan Silahlı, “100 milyonu aşkın izleme alarak israfın önlenmesi ve besine adil erişimin sağlanması ismine muhtaçlık duyduğumuz davranış değişikliği ortamını sağladı” dedi. 

Boşa Harcama’nın ulusal besin bağışı ve besin bankacılığı kapasitelerini büyüten bir proje olarak da fark yarattığını vurgulayan Silahlı, “Boşa Harcama’nın 5. yılında Gezici Besin Bankası konseptini hayata geçirerek, Türkiye’de bir unsur daha imza attık. Fairy ile geliştirdiğimiz lojistik altyapı sayesinde, sürdürülebilir bağış operasyonu kapasitemizi bu yıl %20 oranında artırdık. Piyasada satış vasfını çeşitli nedenlerle yitirmiş, lakin hala insan tüketimine uygun olan fazla besinleri kurtararak besine erişmekte zorluk yaşayan hak sahibi topluluklara ulaştırmaya ve 5 yıl içinde yarattığımız etkiyi önümüzdeki yıllarda da ivmelenen halde artırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Özlenen yöresel lezzetler sunuldu

Memurkent’te gerçekleştirilen bu türlü bir tertipte Fairy ile ikinci kere yer almaktan memnuniyet duyduğunu söz eden Şef Rafet İnce ise “Ülkece derin bir hüzünle yaşadığımız sarsıntı felaketinin yaralarını sarmak için Fairy ile birinci iftar organizasyonumuzu geçen yıl gerçekleştirmiştik.   Dört akşam boyunca hazırladığımız iftar menülerini, tekrar Gaziantep’teki toplam iki bin bireye ulaştırmıştık. Bu Ramazan ayında bir sefer daha sarsıntı bölgesine gelmekten ve bu projenin bir modülü olmaktan büyük bir memnunluk duyuyorum. Bölgede bulunan her bir vatandaşın sürdürülebilir ve sağlıklı besine ulaşımı çok değerli. Fairy ve Besin Kurtarma Derneği iş birliğiyle bu yıl kapsamı daha da büyüyen proje, bu açıdan büyük değer taşıyor. Bu yıl Ramazan ayının birinci günlerinde Memurkent’te yaklaşık iki bin vatandaşımız için gönüllüler ve toplumsal medyanın sevilen isimleriyle birlikte iftar yemeklerimizi hazırladık. Menüleri oluştururken yeniden özlenen yöresel lezzetleri seçmeye ihtimam gösterdik. Ramazan ayının bizlere sunduğu bir ortada olma ve yardımlaşma ruhunu yine yaşama fırsatı bulduk. Sarsıntı bölgesinde kurduğumuz bu iftar sofrası için emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça