Dolar 32,2072
Euro 34,9720
Altın 2.421,17
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 25°C
Az Bulutlu
Antalya
25°C
Az Bulutlu
Pts 25°C
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 26°C

Ege Üniversitesinde Yapay Zekâ Mühendisliği Bölümü açıldı

Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemiz bünyesine kazandırılan Yapay Zekâ Mühendisliği Kısmının başta üniversitemiz ve öğrencilerimiz olmak üzere, kentimize, bölgemize ve ülkemize güzel olmasını diliyorum.  Takviyelerini her daim yanımızda hissettiğimiz YÖK Liderimiz sayın Prof. Dr. Erol Özvar hocamıza,   şura üyelerine, emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Ege Üniversitesinde Yapay Zekâ Mühendisliği Bölümü açıldı
REKLAM ALANI
6 Mart 2024 18:48
30

Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemiz bünyesine kazandırılan Yapay Zekâ Mühendisliği Kısmının başta üniversitemiz ve öğrencilerimiz olmak üzere, kentimize, bölgemize ve ülkemize güzel olmasını diliyorum.  Dayanaklarını her daim yanımızda hissettiğimiz YÖK Liderimiz sayın Prof. Dr. Erol Özvar hocamıza,   heyet üyelerine, emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

İZMİR(Ege Ajans)- Yükseköğretim Heyeti Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük bilgi alanlarında üniversitelerde açılacak yeni program ve kısımları açıkladı. Türkiye’de 20 yükseköğretim kurumu bünyesinde kurulan yeni program ve kısımlardan birisi de Ege Üniversitesi çatısı altında eğitim verecek olan Yapay Zekâ Mühendisliği Kısmı oldu.

ARA REKLAM ALANI

YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında, Yıldız Teknik Üniversitesi Otağ-ı Hümayun’da “Yapay Zekâ, Dijitalleşme ve Büyük Veri” toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Prof. Dr. Erol Özvar, Yükseköğretim Yürütme Heyeti Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan, Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın yanı sıra yeni program ve kısımların açılacağı 20 üniversitenin rektörleri katıldı.

YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar,  toplantıda yaptığı konuşmada, yapay zekâ, yapay zekânın tahlilleri, dijitalleşme, büyük data mevzularında insan kaynağı yetiştirmek üzere lisans- önlisans düzeyinde program açılmasına gereksinim duyulduğunu belirtti. Bu gayeyle Yükseköğretim Konseyi bünyesinde “Yapay Zekâ Temelli Programların Belirlenmesi Çalışma Grubu” kurulduğunu söz eden Prof. Dr.  Özvar, “Çalışma kümesi, değişik ülkelerdeki üniversitelerin bölüm/program yapılarını inceleyerek beklenen program tekliflerini Yükseköğretim Konseyimize sundu” dedi. Prof. Dr. Özvar, çalışma kümesinin tekliflerini değerlendirdiklerini ve yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük data alanlarında üniversitelerde 2’si birinci kere olmak üzere 5 lisans ve tamamı yeni 12 önlisans programı açılmasına karar verdiklerini fakat ilerleyen günlerde program sayısının artacağını belirtti.

Halihazırda farklı devlet ve vakıf üniversitelerinde bulunan “Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri”, “Yazılım Geliştirme” ve “Bilgi Güvenliği Teknolojisi” kısımlarının farklı üniversitelerde de açılmasını karara bağladıklarını söyleyen Prof. Dr.  Özvar, bunlara ilaveten 2 yeni lisans programının açılmasına karar verdiklerini belirtti. Prof. Dr.  Özvar, lisans düzeyinde açılması planlanan yeni kısımların “Veri Bilimi ve Analitiği” ile “Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi” olduğunu açıkladı.

“Öğrenciler diğer bir üniversite öğretim üyesinden de ders alabilecek”

Prof. Dr. Özvar “Programların bir kısmında birinci kere, müfredatta yer alan ve seçilecek dersleri büyük üniversitelerimizin öğretim üyeleri tarafından online ve senkron biçiminde verilecek. Böylece programların açılacağı üniversitelerin öğrencileri öteki bir üniversite öğretim üyesinden de ders alabilecek. Ayrıyeten dal temsilcilerinin de katkı vereceği bu programlardan azami yarar sağlamak istiyoruz. Açılacak yeni programlarda kalite teminatının sağlanması en değerli gündem maddemizdir. Bilişim ve yapay zeka alanında uzman hocalarımız ile ilgili kesim temsilcilerinin katkıları yeni programlarımızın müfredatların niteliklerini yükseltecektir” diye konuştu.

Programların hangi üniversitede açılmasına ait karar verirken pek çok hususu göz önünde bulundurduklarını belirten Prof. Dr. Özvar,   “Önce bünyesinde bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği üzere lisans programları ile bilgisayar programcılığı, web tasarımı ve kodlama üzere önlisans programları olan üniversitelerimizi belirledik” dedi.

 “EÜ, eğitim-öğretim kapasitesini artırmaya devam ediyor”

Türkiye’nin birinci kurulan yükseköğretim kurumlarından olan Ege Üniversitesinin, eğitim-öğretim ve araştırma geliştirme alanlarında niteliğini ve kapasitesini artırmaya devam ettiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizin tam akreditasyona sahip,  öğrenci odaklılıkta ödüllü, öncü bir araştırma üniversitesi olarak bilimsel alt yapımızı çağın gerekleri doğrultusunda güçlendirmeyi sürdürüyoruz. Milletlerarası arenada kelam sahibi, referans gösterilen bir yükseköğretim kurumu olma vizyonumuz kapsamında yeni akademik üniteleri bünyemize kazandırıyoruz. Hepimizin bildiği üzere dijital bir çağın içerisinde bulunuyoruz. Bağlantı ve bilgi teknolojilerindeki ilerlemelerin yol açtığı çok taraflı ve kapsamlı bir değişimi yaşıyoruz.  Global yarışta bilimsel gücün ülkeleri öne geçirdiğini ve belirleyici olduğunu biliyoruz. Üniversitelere yani bizlere düşen vazife ise bilimin rehberliğinde bugünü ve daha da değerlisi geleceği yönetmemiz gerekiyor. Ayrıyeten, toplumumuzun beklentilerine bilimin perspektifinden bakarak, gereksinimleri belirleyip, geleceğe yönelik gerçekçi önlemleri almak zorundayız. Bu dijital çağda üniversiteler büyük bir rekabetin içerisinde bulunuyorlar. Biz de Ege Üniversitesi olarak global rekabette yarışabilmek için dijital kapasitenin kıymetli faktörlerden birisi olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda bir yandan eğitim öğretim ve araştırma geliştirme alt yapımızı güncelliyor bir  yandan da dijital dünyanın sunduğu algoritmaları yakından takip ediyoruz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz,  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan Dijital Türkiye ve Ulusal Teknoloji Atılımı doğrultusunda, bilişim teknolojileri ve dijitalleşme alanlarında da bir muvaffakiyet ivmesi yakalayarak, büyük bir dönüşüme imza attı.  Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi liderliğinde, dijital teknolojiler alanında akademi, kamu ve sanayi ortasında iş birliklerini güçlendirecek Dijital İnovasyon İş Birliği Platformunun kurucu 8 üyesinden birisi oldu. Akabinde,  yükseköğretimde siber güvenlik programlarının oluşturulması ve yaygınlaştırılması emeliyle Türkiye’de açılan 4 Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulundan birisini bünyesine kattı. Tüm birimlerimizle eşgüdüm halinde, bilişim teknolojileri, büyük data, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, siber güvenlik üzere alanlarda multidisipliner bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Süratle değişen çağı yakalayıp, ötesine geçerek öncü olma amacıyla üniversitemizin dijital dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Türkiye Yüzyılı’nı, Türk bilim yüzyılı yapmak için aralıksız çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Üniversitemiz bünyesine kazandırılan yeni kısmın başta üniversitemiz ve öğrencilerimiz olmak üzere, kentimize, bölgemize ve ülkemize güzel ve uğurlu olmasını diliyorum.  Takviyelerini her daim yanımızda hissettiğimiz YÖK Liderimiz sayın Prof. Dr. Erol Özvar hocamıza,   şura üyelerine, emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum ” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.