Dolar 32,5002
Euro 34,7280
Altın 2.489,31
BİST 9.524,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 23°C
Az Bulutlu
Antalya
23°C
Az Bulutlu
Cum 20°C
Cts 22°C
Paz 22°C
Pts 24°C

Bulut Teknolojisi, Sağlık Hizmetlerindeki İlerlemeleri Nasıl Yönlendiriyor

Sıhhat bölümü, teknolojik gelişmelerin yönlendirdiği ihtilal niteliğinde bir dönüşüm yaşıyor ve bu değişimin ön saflarında bulut teknolojisi yer alıyor.

Bulut Teknolojisi, Sağlık Hizmetlerindeki İlerlemeleri Nasıl Yönlendiriyor
REKLAM ALANI
5 Mart 2024 21:24
23

Sıhhat dalı, teknolojik gelişmelerin yönlendirdiği ihtilal niteliğinde bir dönüşüm yaşıyor ve bu değişimin ön saflarında bulut teknolojisi yer alıyor. AWS Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, bulut teknolojisinin ortaya çıkışının, sıhhat hizmeti sağlayıcılarının büyük ölçüde datayı verimli bir biçimde depolamasına, erişmesine ve tahlil etmesine imkan tanıyarak bölüm için yeni imkanlar yarattığını belirtti. Şahsileştirilmiş tıp, genom bilimi ve hassas tıp, bulut tabanlı tahlillerin bir sonucu olarak ortaya çıkan yenilikçi sıhhat hizmeti alanlarının sadece birkaç örneği.

Orta Doğu, sıhhat sistemlerini modernize etme konusunda dikkate paha bir ilerleme kaydetmiş olsa da bölüm daha fazla inovasyon için hâlâ muazzam bir potansiyele sahip. Hizmetlerin güzelleştirilmesi için yeni formüller sunan bulut teknolojisi, bu bölgede giderek daha tanınan bir tahlil haline geliyor. Türkiye de bilhassa sıhhat turizmi ile öne çıkan bir ülke. TÜİK bilgilerine nazaran, yurtdışında yaşayan vatandaşlarla birlikte Türkiye’ye sıhhat ve tıbbi nedenlerle gelen ziyaretçi sayısının geçen yıl 1,4 milyonu aştığı söz ediliyor. Ocak-Mart 2023’te ise ülkemize sıhhat ve tıbbi nedenlerle gelen ziyaretçi sayısının 2022’nin tıpkı periyoduna nazaran yüzde 37,5 artarak 474 bin 114’e yükseldiği belirtiliyor. Bulut teknolojisi ve hizmetlerin modernize edilmesi, bu alanda da daha fazla büyümeyi destekleyebilir. 

ARA REKLAM ALANI

Sağlık hizmetlerinin daha âlâ sonuç vermesi için bakımı modernize etmek 

Kişiselleştirilmiş tıp, bir hastanın DNA’sını tahlil ederek sıhhatini yahut belli tedavilere cevap vermesini etkileyebilecek genetik varyasyonları belirlemeyi içeriyor. Bulut teknolojisinden yararlanan sıhhat hizmeti sağlayıcıları, büyük hacimli genetik dataları süratli ve kolay bir biçimde tahlil edebiliyor ve böylelikle kişisel hastalar için özel tedavi planları oluşturabiliyorlar. Bu da tıbbi tedavileri hastanın eşsiz genetik yapısına ve hayat biçimine nazaran uyarlayan şahsileştirilmiş tıbba gerçek kıymetli bir kayma yaşanmasını sağlıyor.

Bulut teknolojisinin inovasyonu yönlendirdiği öbür bir alan ise genom bilimi. Örneğin AWS, genomik dataları depolamak, paylaşmak ve tahlil etmek için inançlı ve ölçeklenebilir bir platform sağlayan Amazon Omics’i kullanıma sundu. Bulut teknolojisi, araştırmacıların ve klinisyenlerin çok büyük ölçüde genomik bilgiye süratli ve uygun maliyetli bir formda erişmesini ve tahlil etmesini sağlayarak genom bilimi alanında dönüşüm yarattı. Amazon Omics üzere platformlar sayesinde, bilim insanları artık dünya çapındaki farklı popülasyonlardan genomik bilgilere erişip tahlil edebiliyor ve böylelikle daha evvel tespit edilmesi imkansız olan kalıpları ve korelasyonları belirleyebiliyorlar. Bu, hastalığa neden olan yeni genlerin keşfedilmesini, daha yanlışsız teşhis testlerinin geliştirilmesini ve hastanın eşsiz genetik yapısına dayalı şahsileştirilmiş tedavi planlarının oluşturulmasını sağlıyor. 

Küresel genom bilimi hizmetleri sunmak için AWS ile iş birliği yapan G42 Healthcare, genom biliminin yararlarının farkında olan şirketlere örnek olarak gösterilebilir. Bu iş birliği, G42 Healthcare’in genom bilimi alanındaki uzmanlığı ile AWS’nin bulut marifetlerini bir ortaya getirerek dünya çapındaki farklı popülasyonlardan alınan genomik dataların tahlil edilmesine imkan tanıyor. 

Eşsiz güvenilirlik, güvenlik ve data kapalılığı sağlamak

Bulut teknolojisi, tıbbi bilgi ve kaynaklara gerçek vakitli ve talep üzerine erişimi güçlendirdi. Bu artan erişilebilirlik, hastalara tıbbi durumları, teşhisleri ve tedavileri hakkında kapsamlı bir anlayış sağlayarak sıhhat hizmetlerinde daha faal bir rol almalarını sağlıyor. Sonuç olarak, hastalar sıhhatleri hakkında şuurlu kararlar verme ve sıhhatlerini korumak için önleyici önlemler alma imkanına sahip oluyorlar.

Dahası bulut teknolojisi, sıhhat hizmeti sağlayıcılarının tıbbi bilgileri paylaşmasına ve öbür sıhhat uzmanlarıyla iş birliği yapmasına imkan tanıyarak hasta bakımının kalitesini artırıyor. Bulut tabanlı tahliller, hastaların kan şekeri düzeyleri, kan basıncı ve ilaç programları üzere hayati sıhhat datalarına gerçek vakitli erişim sağlayarak kronik durumları yönetmelerini de kolaylaştırıyor. Bu erişilebilirlik ve kolaylık, hastaların sıhhat bakım muhtaçlıklarını karşılamalarını ve hastaneye yatma riskini en aza indirmelerini sağlayarak tedavi sonuçlarını güzelleştirme ve maliyetleri azaltma potansiyeline sahip.

Bulutun Gücü

Bulut tabanlı teknoloji, sıhhat kesimini sadece dönüştürme değil, tıpkı vakitte daha âlâ hale getirme potansiyeline de sahip. Bulut teknolojisi ve araçlarının gücü, iş birliği yapmaya, dataya dayalı kinik ve operasyonel kararlar almaya, hassas tıbbı etkinleştirmeye ve bakım maliyetlerini düşürmeye imkan tanıyarak tüm sıhhat ekosistemine yarar sağlayabilir. Sonuç olarak bu hem hastalara hem de sıhhat hizmeti sağlayıcılarına yararı olan daha verimli ve tesirli bir sıhhat hizmeti sisteminin oluşturulmasını sağlayabilir. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.