Dolar 32,1819
Euro 34,9804
Altın 2.425,72
BİST 10.723,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 26°C
Hafif Yağmurlu
Antalya
26°C
Hafif Yağmurlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

Birlikte İngilizce projesinin ‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’, tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılıyor

Ulusal Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, British Council ve Sabancı Vakfı tarafından hayata geçirilen ‘Birlikte İngilizce’ projesi, Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerini desteklemeye devam ediyor.

Birlikte İngilizce projesinin ‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’, tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılıyor
REKLAM ALANI
19 Şubat 2024 22:24
35

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, British Council ve Sabancı Vakfı tarafından hayata geçirilen ‘Birlikte İngilizce’ projesi, Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerini desteklemeye devam ediyor. İngilizce öğretmenlerinin mesleksel gelişimlerini güçlendirmek hedefiyle geliştirilen ‘Sürekli Mesleksel Gelişim Seti’, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden Türkiye’deki tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılıyor. 

İngilizce öğretmenlerinin mesleksel ve ferdî gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla Millî Eğitim BakanlığıBritish Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle hayata geçen ‘Birlikte İngilizce’ projesinin 19 Şubat tarihinde gerçekleştirilen ‘Birlikte İngilizce Projesi: Mesleksel Gelişim Modülleri Tanıtım ve Sertifika Merasimi Programı’ başlıklı etkinliğinde, ‘Sürekli Mesleksel Gelişim Seti’nin lansmanı gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına, Millî Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet VuralBritish Council Eğitim Yöneticisi Ayşen GüvenSabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan’ın yanı sıra Türkiye’nin farklı vilayetlerinden 65 İngilizce öğretmeni iştirak sağladı.

ARA REKLAM ALANI

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve British Council iştirakinde Birleşik Krallık ve Türkiye’den uzman eğitmenler tarafından hazırlanan ‘Sürekli Mesleksel Gelişim Seti’, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın çevrimiçi platformu olan ÖBA üzerinden Türkiye’nin 81 vilayetinde eğitim veren 81 bin İngilizce öğretmenine ulaşmayı hedefliyor. Farklı mevzu başlıklarında 11 kitapçıktan oluşan set, tıpkı vakitte interaktif modülleriyle öğretmenlere etkileşim fırsatı sunuyor. 

İngilizce öğretmenlerinin dinleme, konuşma, okuma ve yazma marifeti öğretim stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanan kitap ve dijital içerikler, öğretmenlerin ders planlama, sınıf idaresi, tesirli kaynak kullanımı, kapsayıcılık ve kıymetlendirme uygulamaları mevzularında yetkinlikleri artırmayı amaçlıyor. Bu kapsamlı kaynaklar, teorik bilginin ötesinde, sınıfta ve mesleksel gelişim topluluk toplantıları sırasında uygulanabilecek en âlâ uygulamaların pratik örneklerini sunuyor.

Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerinin gelişimleri için eşsiz bir fırsat sunan setin lansman etkinliğinde tıpkı vakitte 65 İngilizce öğretmenine, ortaöğretimde çalışan İngilizce öğretmenleri için uygulamalı öğretmenlik vasfı kazandırma programı olan Cambridge University Press and Assessment’ın CELT-S programını muvaffakiyetle tamamladıkları için sertifikaları takdim edildi.

Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerine yönelik sürdürülebilir bir daima mesleksel gelişim sistemi oluşturmak maksadıyla yola çıkan ‘Birlikte İngilizce’ projesi, bugüne kadar 81 vilayetten on binlerce İngilizce öğretmenine ulaştı ve öğretmenlere yönelik hazırlanan bu set ile birlikte, Türkiye’deki tüm İngilizce öğretmenlerine ulaşmayı hedefliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural, “İngilizce, günümüz dünyasında global bağlantının, iş dünyasının ve kültürel etkileşim için yaygın olarak kullanılan lisanlardan birisidir. Bu nedenle, öğrencilerimizin İngilizce lisan marifetlerini geliştirmeleri, başarılı olmaları ve topluma katkıda bulunmaları için büyük kıymet taşımaktadır. Bu doğrultuda, Bakanlığımız Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından British Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle yürütülen ‘Birlikte İngilizce’ projesi kapsamında, İngilizce öğretmenlerimizin daima mesleksel gelişimlerinin desteklenmesi gayesiyle ‘Sürekli Mesleksel Gelişim Seti’ hazırlanmıştır. Bu kitapçıklar, İngilizce öğretmenlerimizin kendilerini ve öğrencilerimizin İngilizce lisan marifetlerini daha tesirli bir halde geliştirmelerine yardımcı olacak birer kaynaktır. Bu vesileyle ‘Birlikte İngilizce’ projesinin değerli eserlerinden birisi olan ‘Sürekli Mesleksel Gelişim Seti’nin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarak bu kitapçıkların tüm İngilizce öğretmenlerimize katkı sunmasını dilerim.

British Council Eğitim Yöneticisi Ayşen İtimat, “British Council olarak Türkiye’de İngilizce eğitim ve öğretimin kalitesini geliştirmek üzere son on yıldır Ulusal Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Şurası ve Yükseköğretim Kalite Konseyi ile birlikte projeler yürütüyoruz. Bakanlığımızla iş birliğimize tekrar on yıl evvel ‘Türkiye’deki Devlet Okullarında İngilizce Lisanını Öğretime Ait Ulusal Gereksinim Analizi’ ile başladık. Son beş yıldır da bu raporun ana çıktılarından birisi olan İngilizce öğretmenlerinin mesleksel gelişimlerinin desteklenmesi için ‘Birlikte İngilizce’ projemiz ile ulusal çapta bir mesleksel gelişim modelinin geliştirilmesi ve desteklenmesi için çalışıyoruz. Bugün bu iş birliğimizin sonucu olan iki değerli çıktıyı daha kutlamaktan büyük memnunluk duyuyoruz. 

Birincisi öğretmenlerimizin bir Birleşik Krallık sertifikasını tamamlamış olmaları, ikincisi ise lansmanını yapmış olduğumuz kitap setleriyle daha çok İngilizce öğretmenimize mesleksel gelişim açısından kendilerini desteklemek için yeni bir kaynağa erişim imkanını yaratmış olmamız. ‘Birlikte İngilizce’ ile şimdiye kadar binlerce öğretmenimize sağladığımız takviyesi, bakanlığımızın ÖBA bilişim ağıyla Türkiye genelindeki 80 bin öğretmenimize erişilebilir hale getirerek İngilizce öğretmenleri ve sınıflarındaki öğrenciler için daha nitelikli, etkileşimli ve eğlenceli ders planları sunacağımıza inanıyorum.”     

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Sabancı Vakfı’nda, 50 yıldır tüm bireylerin haklardan eşit yararlandığı bir toplum yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bayanların, gençlerin ve engelli bireylerin eşit fırsatlara sahip olmaları, toplumsal hayata iştiraklerinin önündeki mahzurların kaldırılması en büyük gayelerimiz ortasında yer alıyor. Toplumsal sıkıntıların tahlilinde eğitimin çok kıymetli bir alan ve öğretmenlerin de bu alandaki en tesirli aktörler olduğunun şuuruyla uzun yıllardır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu şuurla, öğretmenlerin el üstünde tutulması, onların problemlerine tahliller bulunması her vakit hassasiyetle yaklaştığımız ve çalışmalarımızda sahiplendiğimiz konularımızın başında geliyor. ‘Birlikte İngilizce’ projesini de Vakıf olarak 2020 yılından beri desteklemekten memnunluk duyuyoruz. 2022 yılından beri proje, 81 vilayetimize yayıldı ve binlerce İngilizce öğretmenine ulaşıldı. 11 modülden oluşan ‘Birlikte İngilizce Daima Mesleksel Gelişim Eğitim Seti’ hayata geçirildi. Bu kitapların uzaktan eğitim programlarına dönüştürülebilmesi için Sabancı Vakfı olarak biz de yazılım dayanağı sağladık. Bu sayede kitap seti birebir vakitte 200 saatlik interaktif modüllere dönüştürüldü. Bugün, bu modüllerin Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılması projenin yaygınlaşması açısından çok değerli. Öğretmenlerin en yüksek düzeyde ve daha yenilikçi metotlarla İngilizce öğretme isteğine katkı sağlayacak bu modüllerle daha çok öğretmene ulaşabileceğimize gönülden inanıyorum.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.