Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 35°C
Açık
Antalya
35°C
Açık
Paz 31°C
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 32°C

Un Global Comract Türkiye “Dönüşümsel Yönetişim Öz Değerlendirme Aracı”nı Tanıttı

UN Küresel Compact Türkiye tarafından “İyi Yönetişim Günü” webinarı gerçekleştirildi. UN Küresel Compact Türkiye İdare Konseyi Lideri Ahmet Dördüncü ve UN Küresel Compact Yönetişim ve Barış Ünitesi Kıdemli Müdürü Michelle Breslauer’in de iştirakiyle gerçekleşen aktiflikte “Dönüşümsel Yönetişim Öz Kıymetlendirme Aracı” tanıtıldı.

Un Global Comract Türkiye “Dönüşümsel Yönetişim Öz Değerlendirme Aracı”nı Tanıttı
REKLAM ALANI
17 Şubat 2024 17:36
33

 UN Küresel Compact Türkiye tarafından “İyi Yönetişim Günü” webinarı gerçekleştirildi. UN Küresel Compact Türkiye İdare Heyeti Lideri Ahmet Dördüncü ve UN Küresel Compact Yönetişim ve Barış Ünitesi Kıdemli Müdürü Michelle Breslauer’in de iştirakiyle gerçekleşen etkinlikte “Dönüşümsel Yönetişim Öz Kıymetlendirme Aracı” tanıtıldı.

UN Küresel Compact Türkiye tarafından her yıl 16 Şubat’ta düzenlenen “İyi Yönetişim Günü” etkinliğinde bu yıl şirketlerin dönüşümsel yönetişim alanında ilerleme sağlamasını desteklemek için UN Küresel Compact tarafından hazırlanan “Dönüşümsel Yönetişim Öz Kıymetlendirme Aracı” tanıtıldı. 

ARA REKLAM ALANI

İş dünyasına daha hesap verebilir, etik, kapsayıcı ve şeffaf olma yolunda bir başlangıç noktası sunan “Dönüşümsel Yönetişim Öz Kıymetlendirme Aracı” şirketlere yönetişim konusunda kendilerini ölçmeleri için geniş bir çerçeve sunuyor.  Etik liderlik, savunuculuk, hukukun üstünlüğü üzere birbirinden farklı ve kapsamlı 16 farklı başlıktan oluşan öz kıymetlendirme aracı şirketlere, dönüşümsel yönetişim konusunda tüm iç ve dış süreçlerini gözden geçirme imkânı sağlıyor.

Toplantıya UN Küresel Compact Türkiye İdare Şurası Lideri Ahmet Dördüncü, UN Küresel Compact Yönetişim ve Barış Ünitesi Kıdemli Müdürü Michelle Breslauer ve aracın hazırlanmasında katkı sağlayan UN Küresel Compact Dönüşümsel Yönetişim Think Lab üyeleri de iştirak sağladı. 

Dönüşümsel Yönetişim: Daha adil, barışçıl ve refah düzeyi yüksek bir toplum olma yolunda bir çerçeve sunuyor.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan UN Global Compact Türkiye İdare Konseyi Lideri Ahmet Dördüncü, iş dünyasında uygun yönetişimin ehemmiyetini vurgulayarak şunları söyledi: “Dönüşümsel yönetişim, klâsik kurumsal idare anlayışına ek olarak, çevresel ve toplumsal riskleri ve fırsatları da yöneten bir yönetişimi tanımlıyor. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 16.sı olan “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar” ile direkt alakalı olan bu kavram; daha adil, barışçıl ve refah düzeyi yüksek bir toplum olma yolunda bizlere kıymetli bir çerçeve sunuyor. Daha şeffaf, hesap verebilir ve kapsayıcı bir iş kültürü şirketlerin iç ve dış paydaşları nezdinde inanç tesis etmelerini sağlayarak iş birliğini güçlendiriyor. Dönüşümsel yönetişim anlayışı, problemlere hiyerarşik bir yapıda tahlil yerine iş birliği ve paydaş iştirakini teşvik ediyor “

Dördüncü bilgi toplamının ve ölçmenin ehemmiyetini vurgulayarak “Şirketlerin dönüşümsel yönetişim anlayışını tüm süreçlerine entegre edebilmesi için sistematik bir formda bilgi toplayıp bu bahisteki ilerlemelerini ölçmeleri gerekiyor. Bugün tanıtımını yaptığımız “Dönüşümsel Yönetişim Öz Kıymetlendirme Aracı” şirketlerin tüm süreçlerini gözden geçirerek, harekete geçmeleri için bir başlangıç noktası sunuyor.” dedi.

Daha sonra UN Küresel Compact Yönetişim ve Barış Ünitesi Kıdemli Müdürü  Michelle Breslauer “Dönüşümsel Yönetişim Öz Kıymetlendirme Aracı”nı iştirakçilere tanıttı. Breslauer şöyle konuştu:
 “SKA 16; 2030 gündemine ulaşmada barışçıl, adil ve kapsayıcı toplumların kritik rolünü vurgulayan temeli oluşturmaktadır. Dönüşümsel yönetişim unsurlarını stratejilerine entegre eden şirketler, bu yaklaşım sayesinde sistematik değişim yaratma potansiyelini ortaya çıkarabilir. Özel bölümün sürdürülebilir ve sorumlu iş uygulamalarını ilerletmelerinde gereksinim duydukları dayanağı sağlamak için Dönüşümsel Yönetişim Öz Kıymetlendirme Aracını geliştirdik. Siz de öz kıymetlendirme aracını keşfedin ve dönüşümsel idaresi hayata geçirin.” 

Etkinliğin devamında gerçekleştirilen panelde UN Küresel Compact üyesi ve “Transformational Governance Think Lab” iştirakçisi şirketlerin temsilcileri dönüşümsel yönetişim anlayışını şirketlerine nasıl entegre ettiklerini paylaştılar. Moderatörlüğünü Michelle Breslauer’in yaptığı panelde ARGE Danışmanlık Yönetici Ortağı Dr.Erkin Erimez, Thomson Reuters Kıdemli Direktörü Kellie Wellmann ve RELX Küresel Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Başkanı Dr. Marcia Balisciano konuşmacı olarak yer aldı.

İş Dünyasında Dönüşümsel Yönetişim neden kıymetli?

Sürdürülebilir Kalkınma Gayelerinin 16’ncısı olan “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar” ile direkt bağlı bir yaklaşım olan dönüşümsel yönetişim daha adil, barışçıl ve refah düzeyi yüksek bir toplum olma yolunda kıymetli bir noktada duruyor. Dönüşümsel yönetişim hem içeride şirket için, hem de dışarıda toplum için bir tesir yaratmayı amaçlayan, daha geniş kapsamlı bir yönetişim vizyonu ve isteği ortaya koyuyor. Dönüşümsel yönetişim anlayışı, klâsik kurumsal idare anlayışına ek olarak çevresel ve toplumsal riskleri ve fırsatları da yöneten ve en değerlisi paydaşlarla tahlil arayan bir yönetişimi tanımlıyor.  

Dönüşümsel yönetişim birebir vakitte klasik kurumsal idare anlayışına ek olarak çevresel ve toplumsal riskleri ve fırsatları da yöneten ve en kıymetlisi paydaşlarla tahlil arayan bir yönetişimi tabir ediyor.Sunduğu bütüncül yaklaşım şirketlerin hem kendilerine hem de faaliyet gösterdikleri toplumlara yarar sağlayabilecek iç ve dış siyasetler uygulamalarını mümkün kılıyor. Böylelikle ekonomik ve kurumsal sistemleri bir bütün olarak etkilemelerine imkan sağlıyor.

UN Küresel Compact şirketlere rehberlik ediyor

Şirketlerin dönüşümsel yönetişim anlayışını tüm iş süreçlerine entegre edebilmesi için sistematik bir biçimde bilgi toplayıp bu mevzudaki ilerlemelerini ölçmeleri gerekiyor. UN Küresel Compact, şirketlere durum tespiti yaparak atacakları adımları belirlemelerinde dayanak olacak eğitim, rehberlik ve araçlar sunuyor. “Dönüşümsel Yönetişim Öz Kıymetlendirme Aracı”ı (Transformational Governance Corporate Toolkit)[1] şirketlerin dönüşümsel yönetişim alanında harekete geçmesi için şirketlere bir başlangıç noktası sağlıyor. Araç sayesinde şirketler tüm iç ve dış süreçlerini gözden geçirme imkanı buluyor. UN Küresel Compact Türkiye tarafından Türkçe’ye çevrilen araç şirketlerin kullanımına hazır hale getirildi. Dönüşümsel Yönetişim Öz Kıymetlendirme Aracı, UN Küresel Compact Türkiye web sitesinde bu hususta süreçlerini güzelleştirmek isteyen tüm şirketin erişimine açık olarak sunuluyor.          

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça