Dolar 32,2195
Euro 34,9844
Altın 2.418,70
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 25°C
Az Bulutlu
Antalya
25°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 26°C
Cum 28°C

Başkan Soyer’den 120 dakika müjdesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, entegre toplu ulaşım ağının ana taşıyıcısı ESHOT Genel Müdürlüğü filosuna 23 yeni otobüs daha kazandırdı. Merasimde konuşan Lider Tunç Soyer, “Toplu ulaşımda 90 dakika değil, 120 dakika fiyatsız aktarma sistemi için gerekli çalışmaları başlattık. İzmirliler artık tek biniş fiyatıyla 120 dakika boyunca fiyatsız seyahat edebilecek” dedi. Soyer, 100 elektrikli otobüs alımı için Vilayetler Bankası ile kredi görüşmelerinin de tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Başkan Soyer’den 120 dakika müjdesi
REKLAM ALANI
17 Şubat 2024 18:00
37

İzmir Büyükşehir Belediyesi, entegre toplu ulaşım ağının ana taşıyıcısı ESHOT Genel Müdürlüğü filosuna 23 yeni otobüs daha kazandırdı. Merasimde konuşan Lider Tunç Soyer, “Toplu ulaşımda 90 dakika değil, 120 dakika fiyatsız aktarma sistemi için gerekli çalışmaları başlattık. İzmirliler artık tek biniş fiyatıyla 120 dakika boyunca fiyatsız seyahat edebilecek” dedi. Soyer, 100 elektrikli otobüs alımı için Vilayetler Bankası ile kredi görüşmelerinin de tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin inançlı, konforlu, manisiz, çevreci ve ekonomik toplu ulaşım ağını kentin dört bir yanına eşit halde ulaştırma gayesi doğrultusunda, ESHOT Genel Müdürlüğü filosuna 23 yeni otobüsü daha dâhil edildi. Alınırken toplamda yaklaşık 75 milyon TL’lik tasarruf sağlanan otobüslerin tanıtımı için Gündoğdu Meydanı’nda merasim düzenlendi. Merasime İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, CHP İzmir eski Milletvekili Kani Beko, Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda, İzmir Köy-Koop Birlik Lideri Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, ESHOT Genel Müdürü Erhan Beyefendi ile çok sayıda yurttaş katıldı.  

ARA REKLAM ALANI

“Yapamazsın dediler yaptık”

Başkan Tunç Soyer,  konuşmasına “2019 yılında, Aşkla İzmir diyerek çıktığımız bu yolda bir kelam verdik. Cumhuriyetimizin 100. yılı İzmir için bir milat olacak… Kentimizin ulaşım sıkıntısını kökünden çözeceğiz dedik. Ortadan geçen 5 yılın akabinde kelamımızı layıkıyla yerine getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz” kelamlarıyla başladı. 

Kentin ulaşım sıkıntısını kökünden çözmek için adım attıklarını ve bunu da layıkıyla yerine getirdiklerini belirten Lider Tunç Soyer, “Birlikte 5 yılda neler başarmadık ki? Ekonomik krizin tavan yaptığı bu türlü bir devirde, İzmir tarihinin en büyük yatırımlarını kentimize kazandırdık. Merkezi hükümetin önümüze çıkardığı tüm manilere karşın raylı sistem yatırımlarımızı birer birer tamamladık. ‘Para bulamazsınız’ dediler, bulduk.  ‘Yapamazsınız’ dediler, yaptık. Zira bizim bu kentin demokrasi aşığı, Cumhuriyet sevdalısı beşerlerine verilmiş bir kelamımız var. Biz bu kente aşığız” dedi. 

“Tüm zorluklara karşın yatırımlarımı gerçekleştirdik”

Belediyemizin öz kaynaklarıyla Çiğli Tramvayı’nı başlatıp çalışmaları tamamladıklarını anlatan Lider Soyer, ulaşım yatırımlarına dair şunları paylaştı: “Yüzde 12 ile aldığımız Narlıdere Metrosu’nu tamamladık. Kent içi ulaşıma yeni bir soluk getiren çizgimizi 24 Şubat’ta hemşerilerimizin hizmetine sunuyoruz. Otogar-Kemalpaşa, Gaziemir-Karabağlar-Halkapınar metro çizgileri ile Karşıyaka-Örnekköy Tramvay Hattı’nda da ön çalışmalarımızı tamamladık. Partili Cumhurbaşkanının kısa bir müddet evvel, üstelik de on binlerce canını yitirmiş Hatay’da ettiği ‘Bizden olmayana hizmet yok’ mealindeki kelamlarını hatırlıyorsunuz. İşte biz bu kentte 5 yılda bu kelamı yerle yeksan ettik. Dev yatırımlarımızı, İzmir’den de 40 alıp 1 veren bu zihniyete karşın gerçekleştirdik. Yatırımlarımızın her adımında sarayın değil, halkın alın teri vardır. Kimseye eyvallahı olmayan, kimsenin önünde el bağlamayan alnı ak, başı dik İzmir’in gücü vardır. Mustafa Kemal’in evlatlarının yüreği vardır.”

100 adet elektrikli otobüs alımı için son noktaya gelindi

Göreve gelirken kelam verdiği 500 otobüs vaadini, yüzde 140’lık rekor bir oranda gerçekleştirdiğini anlatan Lider Tunç Soyer, “Son derece uygun ödeme şartlarıyla, ESHOT Genel Müdürlüğümüzün filosuna 692 yeni otobüs kazandırdık. Üstelik bunların 364’ünü tek seferde aldık. Sizlere otobüs alımları konusunda bir müjdeli haberim daha var. 100 elektrikli otobüs alımı için Vilayetler Bankası ile kredi görüşmelerimiz son noktaya geldi. Ayrıyeten, Euro 6 Egzoz Emisyon Sistemli tabiatla uyumlu 200 otobüsün daha alımına yönelik şartnamemizi hazırladık. En son gayemiz olan Sıfır Emisyonlu Toplu Ulaşım modeline her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz” diye konuştu. 

Toplu ulaşımda 120 dakika boyunca tek fiyat sistemi geliyor

5 yıl boyunca günü kurtaran tahlillere değil, geleceği kurtaracak akılcı işlere odaklandığını vurgulayan Lider Tunç Soyer, şunları söyledi: “İstedim ki bir defa yapalım, tam yapalım. İstedim ki bu kenti, altından başlayarak tekrar inşa edelim. 50 yıldır yaşanan sıkıntıları tarihe gömelim. Bunun için çalıştım. Geçen 5 yılda sizlerin hayatını her manada kolaylaştırmak için çok çalıştık. İzmir’in parası, İzmirlinin cebinde kaldı. Bugün bir müjdeli haberim daha var. Toplu ulaşımda 90 dakika değil, 120 dakika fiyatsız aktarma sistemi için gerekli çalışmaları başlattık. İzmirliler artık tek biniş fiyatıyla 120 dakika boyunca fiyatsız seyahat edebilecek.” Karar, Ulaşım Uyum Merkezi’nce (UKOME)  kabul edildikten sonra Mart ayında uygulamaya girecek. 

Toplu ulaşımı İzmir’de büsbütün fiyatsız yapma tarafında çalışmalarının olduğunu da anlatan Soyer, “Tüm Türkiye’ye örnek olacak bu bahiste, uzun süren hazırlıklarımızı da tamamlamıştık. Vakit ne gösterir bilinmez… Bakarsınız nasip olur, onu da yaparız” dedi. 

“Vaatlerimin yüzde 87’sini gerçekleştirmenin gururu içindeyim”

Bulundukları makamların kendilerine değil bu ülkenin vatandaşlarına ilişkin olduğunu lisana getiren Lider Soyer, “Atamızın söylediği üzere ‘Hakimiyet kayıtsız kuralsız milletindir.’ Misyon müddetim içerisinde, yalnızca ülkemiz tarihinin değil, dünya tarihinin en sarsıcı, en kuvvetli 5 yılını yaşadık. Pandemiye ve tüm ekonomik zorluklara karşın, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sizlere verdiğimiz kelamlardan bir adım dahi geri atmadık. Büyük bir kararlılıkla çalıştık. Merkezi yönetimin, lokal idare hisselerinde yaptığı büyük çaplı kesintilere, engellemelere karşın her alanda yatırımlarımızı sürdürdük. Gururla söylüyorum, her yıl bütçemizin yaklaşık yüzde 40’ını yatırımlara harcadık.  O denli zannediyorum ki ben seçim vaatlerinin muvaffakiyet oranını şeffaf bir biçimde duyurarak yazılı bir kitaba dönüştüren bu periyodun tek Büyükşehir Belediye Lideriyim. Bu nedenle çok müsterihim. Vaatlerimin yüzde 87’sini gerçekleştirmiş olmanın büyük bahtiyarlığı ve gururu içindeyim. İzmirlilerin samimi ilgisi, sevgisi, dayanağı ise gururların ve mutlulukların en büyüğüdür. Tüm kalbimle söylüyorum, bu gurur bana da evlatlarıma da kâfi. Hiç ümitsizliğe kapılmayın. Asla fakat asla karamsarlığa düşmeyin. Birlikte yürüyecek daha çok yolumuz var. Bu memleket için, İzmir için son nefesime kadar hizmet edeceğim. Bunu, kimsenin ekmeğine yağ sürmeden, bu toprakları rant çetelerine peşkeş çekmeden yapmaya devam edeceğim. Alnımız ak, başımız dik. Her şeyi daima birlikte başardık. Bu gurur İzmir’indir. Hakkınızı helal edin” dedi. 

Son teknoloji eseri otobüsler

Euro 6 Egzoz Emisyon Sistemi ile çevreci, alçak tabanlarıyla engelli dostu otobüsler, yeni teknoloji eseri özellikleriyle de öne çıkıyor. İç kameraların yanı sıra dört yanı da dış kameralarla donatılmış, fabrikasyon olarak iç ve dış ses sistemleri bulunan araçlar; kör nokta ikaz, çarpışma önleyici ve yakıt tasarruf sistemleriyle yolcu ve trafik güvenliğini artırırken akaryakıt maliyetinde de önemli düşüş sağlayacak. Araçlarda bisiklet taşıma aparatları da olacak. Uzaktan izlemeye imkân tanıyan Telemetri Sistemi’ne de uygun olan araçlar, ESHOT atölyelerinde yapılacak ek ekipman montajıyla 145 farklı bilginin anlık akışını sağlayacak. Böylelikle sürüş ve hizmet performansı, aracın teknik izlemesi, modüllerin işleyişi görülebilecek. Bilgiler sayesinde; işçi eğitimleri ve tamir-bakım ön tespitleri yapılabilecek. Bu da verimliliğe, yolcu ve trafik güvenliğine ayrıyeten katkı sağlayacak.

Otokar ve Mercedes marka solo otobüsler, başta Bayraklı ve Buca olmak üzere, kent merkezindeki yeni ve genişleyen yerleşim ünitelerinin artan ulaşım gereksinimlerini karşılamak için kullanılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.