Dolar 32,8619
Euro 35,2141
Altın 2.451,35
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 30°C
Parçalı Bulutlu
Antalya
30°C
Parçalı Bulutlu
Sal 32°C
Çar 32°C
Per 32°C
Cum 30°C

Epilepsi nöbeti sırasında çocuğun üstüne su dökmeyin!

Nöbet olarak tanımlanan, hastanın hareketlerinde, şuurunda ve davranışlarında değişikliğe neden olan durumun nörolojik bir hastalık olduğunu kaydeden uzmanlar, yaygın niyetin bilakis epilepsinin ruh hastalığı olmadığını söylüyor.

Epilepsi nöbeti sırasında çocuğun üstüne su dökmeyin!
REKLAM ALANI
16 Şubat 2024 17:24
34

Nöbet olarak tanımlanan, hastanın hareketlerinde, şuurunda ve davranışlarında değişikliğe neden olan durumun nörolojik bir hastalık olduğunu kaydeden uzmanlar, yaygın niyetin tersine epilepsinin ruh hastalığı olmadığını söylüyor. “Epilepsi, çocukluk ve ergenlik çağında erişkin periyoda oranla daha sık görülür.” diyen Çocuk Nöroloğu Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Nöbet sırasında çocuğu yere yatırın, etrafındaki sivri cisimleri ortadan kaldırın, başını hafif yana çevirin, nöbet sonlanan kadar yanından ayrılmayın.  Çocuğun lisanını ısırmasını engellemek için elle yahut öbür bir cisimle ağzını açmaya çalışmayın, su vermeyin, üstüne su dökmeyin.” tekliflerinde bulundu.

Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu: “İlaca karşılık vermeyen dirençli epilepsi çeşitlerinde ketojenik diyet ve pil takılması önerilebilir.”

ARA REKLAM ALANI

Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Hastanesi Çocuk Nöroloğu Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, 12 Şubat “Dünya Epilepsi Günü” dolayısıyla çocuklarda epilepsi hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

“Epilepsi (sara) beyinden kaynaklanan, tekrar eden nöbetlerle karakterize bir hastalık”

Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, epilepsinin (sara) beyinden kaynaklanan, tekrar eden nöbetlerle karakterize bir hastalık olduğunu lisana getirerek, “Beyindeki hudut hücreleri birbirleriyle elektriksel ve kimyasal sinyallerle bağlantı kurar. Bu irtibatı bozan ani bir elektrik deşarjı, hastanın hareketlerinde, şuurunda, davranışlarında değişikliğe neden olur. Nöbet olarak tanımlanan bu durum nörolojik bir hastalıktır. Yaygın niyetin bilakis ruh hastalığı değildir. Epilepsi, çocukluk ve ergenlik çağında erişkin periyoda oranla daha sık görülür.” dedi.

“Beyni etkileyen bir bozukluk epilepsi nöbetine yol açar”

Beyni etkileyen bir bozukluğun epilepsi nöbetine yol açtığını tabir eden Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Epilepsinin nedenleri yaşa nazaran değişir. Çocukluk çağı epilepsilerinin yüzde 60-75’inde rastgele bir neden bulunamazken yalnızca yüzde 25-40’nda saptanabilen bir neden vardır. Epilepsi; genetik yatkınlık, hamilelik ve doğumda yaşanan problemler sonucunda bebeğin oksijensiz kalması, gelişimsel bozukluklar (beyin gelişiminin tam olmaması), baş travması, enfeksiyonlar (menenjit, beyin iltihabı), uzun süren ateşli havaleler ve beyin tümörleri üzere durumlarda ortaya çıkabilir.” biçiminde bilgi verdi.

Çocuklarda epilepsi nasıl anlaşılır? 

Epilepsi belirtilerinin nöbetin tipine nazaran değiştiğini kaydeden Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, şöyle devam etti:

“Beynin bir bölgesinden başlayan nöbetlere parsiyel nöbetler denir. Kolay parsiyel nöbetlerde çocuklarda şuur kaybı olmaz. Nöbet anında değişik parlak renkler görme, berbat koku duyma, dehşet hissi olabilir. Kompleks parsiyel nöbetlerde şuur kaybı vardır. Yalanma, çiğneme, çamaşırlarını çekiştirme, ağızdan salya akması görülür. Beynin tamamından kaynaklanan nöbetler ise jeneralize nöbet olarak tanımlanır. Jeneralize Tonik-Klonik Nöbet; kasların ani kasılıp gevşemesi ile başlar, şuur kaybı olur. Hastalarda yere düşme, ağızdan köpük gelme, çenede kilitlenme olabilir. Nöbet anı çoklukla 2-3 dakika sürer, nöbetin bitiminde hastanın şuuru açılır, sonrasında yaklaşık yarım saat ile iki saat süren uyku periyodu görülebilir. Uyandıktan sonra büsbütün sağlıklı olarak günlük hayata katılır. 

Dalma nöbeti (Absans nöbet) jeneralize nöbetin bir tipidir. Hasta 10-20 saniye boş bakar, sonra hiçbir şey olmamış üzere yaptığı işe kaldığı yerden devam eder. Bu durum gün içinde çok sayıda olabilir. Tedavi edilmezse öğrenme zahmetine neden olabilir.”

“Nöbet anında çocuğun üstüne su dökmeyin”

Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, nöbet sırasında çocuğa nasıl yardımcı olunması gerektiği konusunda ailelere şu tekliflerde bulundu:

“Sakin olun, çocuğu yere yatırın, etrafındaki sivri cisimleri ortadan kaldırın, başını hafif yana çevirin, nöbet sonlanan kadar yanından ayrılmayın.  Çocuğun lisanını ısırmasını engellemek için elle yahut öteki bir cisimle ağzını açmaya çalışmayın, su vermeyin, üstüne su dökmeyin. Hekiminize vereceğiniz bilgiler çok değerli olduğu için çocuğunuzu dikkatli bir halde gözleyin. Yanınızda birisi varsa nöbet anında görüntü çekmesini isteyin. 

Nöbetler tehlikeli ve üzücü görünümlerine karşın ekseriyetle 2-5 dakika içinde sonlanırlar. Uzun süren nöbetlerde kesinlikle 112’yi arayıp en yakın sıhhat merkezine ulaşmaya çalışın. Nöbet anında yanlış yapılan her yardımın çocuğunuza ziyan vereceğini unutmayın.”

Epilepsi çocuğun hayatını nasıl tesirler? 

Epilepsinin de başka hastalıklar üzere olduğunu, utanılacak, saklanacak bir durum olmadığını anlatan Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Çocuğunuz bu hastalık sırasında öbür yaşıtlarından farklı değildir. Okuluna devam edecek, günlük yaşama katılacaktır. Lakin öğretmenlerini, yakın arkadaşlarını, aile büyüklerinizi hastalık hakkında bilgilendirmelisiniz ki, gerekli durumlarda çocuğunuza yardımcı olabilsinler. Bu hastalık nedeniyle çocuğunuzun yapabileceği sporları ve öbür toplumsal faaliyetler engellemeyin, tersine çocuğunuzu teşvik edin. Baş darbelerine açık olan sporlar, aletli jimnastik üzere fazla efor harcayacağı aktiviteler tercih edilmemelidir. Yüzme ve ilgili başka sporlar, çocuğun durumunu bilen bir yetişkinin nezaretinde yapılmalıdır.” diye konuştu.

Çocuklarda epilepsi tanısı nasıl konur?

Epilepsi teşhisinin, aileden alınan hikaye, nörolojik muayene ve laboratuvar testleri ile konduğunu lisana getiren Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Doktorunuz hikaye alıp nörolojik muayenesini yaptıktan sonra epilepsiden kuşku ederse elektroensefalografi (EEG) ve kan testleri isteyecektir. Testlerin sonucuna nazaran beyin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve daha ileri tetkikler isteyebilir.” dedi.

Ailelerin çocuk nörologlarına sorduğu en sık sorulardan birinin de bu hastalıkta tedavinin gerekip gerekmediği olduğunu da belirten Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Tedavisiz kalan küçük nöbetler bir mühlet sonra büyük nöbetlere dönüşebilir. Sık tekrarlayan ve uzun süren nöbetler hem bir sonraki nöbeti tetikleyebilir hem de beynin oksijensiz kalarak hasarlanmasına neden olabilir.” diye kaydetti.

“Çocukluk çağı epilepsilerinin birtakım cinsleri hasta makul bir yaşa gelince düzelebilir”

Çocukluk çağı epilepsilerinin birtakım tiplerinin hasta belli bir yaşa gelince düzelebildiğini kaydeden Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Bu çeşit epilepsilerde tedavi gerekmeyebilir. Lakin tedavi kararını hekiminiz vermelidir. Epilepsinin en değerli tedavi formu ilaç tedavisidir. İlaca karşılık vermeyen dirençli epilepsi cinslerinde ketojenik diyet ve pil takılması önerilebilir. Tüm tedavi formlarına karşılık vermeyen yahut birtakım özel epilepsi çeşitlerinde cerrahi tedavi uygulanır.” dedi.

Çocuklarda epilepsi kalıcı mıdır?

Çocuklarda epilepsinin kalıcı olup olmadığı sorusunun kesin bir yanıtı olmadığını lisana getiren Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Bazı epilepsi tipleri ergenlikte geçebilir, kimi çeşitleri ise ömür uzunluğu sürebilir. Ekseriyetle ilaç denetimi altında 2-4 yıl nöbet görülmeyen, nörolojik muayene bulguları, EEG’leri ve beyin MRG’ları olağan olan hastalarda kullandıkları epilepsi ilacı 4-6 ay üzere bir müddette azaltılarak kesilir. İlaç kesildikten sonra iki yıl mühletle hekim denetimi sürer.” diye konuştu.

Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, ailelere çocuğun durumu hakkında gerçekçi olmaları teklifinde de bulunarak, “Onu epilepsisi olan (diyabeti, hipertansiyonu, tüberkülozu olan gibi) bir kişi olarak görün ve çocuğunuzun da o denli düşünmesini sağlayın. Nöbetlere yol açan bir hastalığı olduğunu yaşına uygun formda anlatın, ona sorunu ile barışık yaşamayı öğretin.” biçiminde kelamlarını tamamladı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça