Dolar 32,9092
Euro 35,8311
Altın 2.533,99
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 33°C
Az Bulutlu
Antalya
33°C
Az Bulutlu
Sal 33°C
Çar 33°C
Per 34°C
Cum 36°C

Her 10 Hamileliğin 1’i Riskli

Hamilelik periyodunda her bayanın tek dileği bebeğini sağlıklı bir halde kucağına almak oluyor kuşkusuz.

Her 10 Hamileliğin 1’i Riskli
REKLAM ALANI
23 Nisan 2024 13:48
35

Hamilelik periyodunda her bayanın tek dileği bebeğini sağlıklı bir formda kucağına almak oluyor kuşkusuz.

Ancak birtakım hamileliklerde, risk oluşturan çeşitli etkenler nedeniyle anne adayının ve karnındaki bebeğin sıhhati, hatta hayatı tehlikeye girebiliyor.

ARA REKLAM ALANI

Günümüzde her 10 gebeden 1’inin ‘riskli’ kümede yer aldığı belirtiliyor.   Risk oluşturan etkenlerin kimileri hamilelik sürecinde ortaya çıkarken, bir kısmı ise  hamilelik öncesinde zaten mevcut oluyor. 

Acıbadem Fulya Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Görgen,   bu nedenle her bayanın gebe kalmayı planladığında kesinlikle tabibe başvurması gerektiğine dikkat çekerek, “Hamileliğin olağan ve bebeğin sağlıklı gelişmesi için anne adayına ilişkin sıhhat problemleri varsa bunların hamilelikten evvel tespit edilmesi ve tedaviye başlanması çok değerlidir.

Ayrıca, anne adayı   kalp, tansiyon yahut diyabet hastası ise bu hastalıkların gebe kalınmadan evvel denetim altına alınmaları gerekir” diyor. Nizamlı aralıklarla yapılan hamilelik takiplerinin yaşamsal kıymet taşıdığına işaret eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Görgen, “Her genel denetimlerde;  kilo takibi, tansiyon ölçümü, karın büyüklüğünün kıymetlendirilmesi, bebeğin kalp atışlarının tespiti, ödem, bebeğin anne karnındaki durumu, ultrason ile bebeğin gelişimi, plasenta (eş) ve amnios suyu kıymetlendirilir.

Yüksek riskli anne adayları doktorlarının tavsiyeleri doğrultusunda daha sık ve yakın takibe alınmaktadır. Günümüzde risk kümesindeki anne adayları, tertipli takip ve tedavi sayesinde sağlıklı bir hamilelik süreci ve doğum gerçekleştirebilmektedir” bilgisini veriyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Görgen, riskli hamileliğe yol açan kimi etkenleri anlattı; kıymetli teklifler ve ihtarlarda bulundu!

Bebeğin plasentası ile ilgili sorunlar

Bazı anne adaylarında bebeğin plasentası rahmin içine değil alt kısmına yerleşiyor ve doğum kanalını kapatıyor. ‘Plasenta previ’ olarak isimlendirilen bu durumun en değerli bulgusu ağrısız vajinal kanama oluyor.  Hamilelik takiplerinde  ultrasonografik inceleme ile belirlenebilen plasenta previ, bazen fazla kanamaya neden olarak annenin ve bebeğin hayatını tehdit edebiliyor. Kanamanın denetim edilemediği durumlarda doğumun sezeryan ile acil olarak gerçekleştirilmesi gerekiyor.
 

Çoğul hamilelik

Çoğul hamilelikte; gebelik zehirlenmesi (preeklempsi), bebekte gelişim geriliği, doğumsal anomaliler ve erken doğum üzere riskler sık görülüyor.  Bu riskler  anne adayının sigara alışkanlığı, birtakım ilaçların kullanımı ve sistemik hastalıkların varlığında daha da artabiliyor. Prof. Dr. Hüsnü Görgen, tüm bu zorluklara karşın tertipli denetimler ve gelişmiş yeni doğan üniteleri sayesinde, ikizlerin yüzde 90’dan fazlasının dünyaya sağlıklı olarak geldiklerini belirtiyor.

Geç yahut erken yaş hamilelikleri

Özellikle 40 yaşından sonra oluşan hamileliklerde önemli bir sorun olan hipertansiyon, gebelik diyabeti, erken doğum, anne karnında bebek kaybı, doğum öncesi ve sonrası periyotta gelişebilen kalp yetmezliği, doğum sonrası kanamalar, plasental anormallikler, erken yahut meyyit doğum üzere tablolar daha sık yaşanıyor. Bunların yanı sıra anne yaşının ilerlemesiyle birlikte hamilelikte başka sistemik hastalıkların gelişme riski de artıyor. Erken yaşta oluşan hamilelikler de anne ve bebeğin hayatını tehdit edebiliyor. Bilhassa 15-19 yaş ortasında, yani adolesan devrinde anne adayının bedeninin tam gelişmemiş olması ve yetersiz beslenme ile sigara alışkanlığı üzere etkenler önemli risk oluşturuyor. Örneğin, erken yaş hamileliklerde preeklampsi riski artıyor.

Gebelikte preeklampsi

Daha evvel kan basınçları olağan olan anne adayında, hamileliğin 20. haftasından sonra tansiyon yükselmesiyle (140/90 üzeri) birlikte idrarda protein atılımı varsa, bu tabloya preeklampsi, toplumdaki bilinen ismiyle ‘gebelik zehirlenmesi’ deniyor. Sebebi muhakkak olmayan bu hastalık çok önemli problemlerden, hatta gebeliğe bağlı anne ölümlerinin yüzde 14’ünden sorumlu oluyor. Ayrıyeten bebekte   erken doğuma bağlı prematürite, gelişme geriliği ve oksijen azalması nedeniyle nörolojik meselelere yol açabiliyor.   Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Görgen, nizamlı hamilelik takiplerinin gebelik zehirlenmesine erken teşhis konulmasında kilit rol üstlendiğine işaret ederek, “Preeklampsi tanısı konulduktan sonra anne ve  bebek yakın takibe alınmaktadır. Hafif preeklamptik gebeler takip edilerek 37. hamilelik haftasından sonra doğum gerçekleştirilmektedir. Ağır preeklamptik anne adayları ise hastaneye yatırılarak hem tedavi edilir hem de doğum planlaması yapılır” diyor.

Kalp hastalıkları

Günümüzde kalp hastalığı olan bayanların birçoğu hamilelik sırasında dikkatli takip ve gerekli tedbirler alındığında, sağlıklı çocuk sahibi olabiliyor. Lakin kendisinin ve bebeğinin hayatını riske atacak ağır kalp hastalığı varsa, evvel bu sorunun tedavi edilmesi gerekiyor. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Görgen, hamileliklerde en önemli iki nedenle kalp hastalığı görülme riskinin arttığını belirterek, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Bu artışın birinci nedeni, tıptaki ilerlemeler sayesinde doğumsal kalp hastalığı olan bayanların daha fazla gebe kalabilmeleri. İkincisi ise gebe kalma yaşının ileri yaşlara kaymasıdır. Hamileliğin birinci üç ayında kalbin yükü artmaya başlar ve doğum sırasında da deveran sisteminde ani değişiklikler yaşanır. Bunun sonucunda anne ve bebeğin sıhhatini, hatta hayatını tehdit edecek tablolar gelişebilmektedir. Örneğin, kalp hastalığı olan anne adaylarının bebeklerinde gelişim geriliği ve prematüre doğum riski artmaktadır. Hasebiyle kalp hastalığı olan gebelerin daha sık izlenmeleri yaşamsal ehemmiyet taşımaktadır” diyor.

Diyabet

Hamilelik öncesinde diyabeti olan hastalarda kan şekerinin denetim altında olmasının son derece değerli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Hüsnü Görgen, “Hamilelikte kan şekerinin denetim altında olmadığı tablolarda doğumsal anomaliler daha çok görülmektedir. Hamilelik periyodunda diyabet nedeniyle oluşan retinopati (gözdeki bozukluk) daha da berbatlaşabilir. Diyabet hastalığına bağlı böbrek sorunları olan bayanlarda yüksek tansiyon ve böbrek işlevlerinde bozulma gelişebilmektedir. Bu nedenle kan şekeri denetimi son derece önemlidir” diyor. Daha evvel diyabet hastalığı olmayan bayanlarda birinci kere hamilelik sırasında şeker metabolizmasında bozukluk görülmesi ise ‘gestasyonel diyabet’ olarak tanımlanıyor. Prof. Dr. Hüsnü Görgen, teşhis konulmayan ve takip edilmeyen gestasyonel diyabetli anne adaylarının bebeklerinde sorun çıkma riskinin olağan gebelere oranla 2 kat arttığını belirterek, “Birçok hastada istikrarlı bir diyetle kan şekeri denetim altına alınabilmektedir. Diyete karşın kan şekerinin ayarlanamadığı durumlarda ise insülin kullanmak gerekebilir” diyor.

Kan Uyuşmazlığı

Annenin kan kümesi Rh negatif, babanın kan kümesi Rh olumlu olduğunda bebeğin kan kümesi Rh olumlu olabiliyor. Bu durumda anne ve bebeğin kan kümeleri farklı olacağı için kan uyuşmazlığı gelişebiliyor. Annenin kanı RH proteinini yabancı olarak algılayınca bağışıklık sistemi RH müspet faktörüne karşı antikor üretiyor, yani savunmaya geçiyor. Bu tablo ise bebekte önemli meselelere yol açabiliyor. Prof. Dr. Hüsnü Görgen, annede antikor oluşumunu önlemek için bu durumlarda anneye aşı yapılması gerektiğini belirterek, “Aşı yapılmayan ve antikor oluşumu ile hassaslık kazanan annelerin bir sonraki hamileliklerinde bebekte kansızlık ve beyin hasarı üzere önemli problemler oluşabilmektedir. Hasebiyle  ilk hamilelik muayenesinde annenin kan kümesi kesinlikle öğrenilmeli ve anne kan kümesinde antikor oluşup oluşmadığı test edilmelidir“ diyor.

 Bebekte gelişim geriliği

Hamilelik sürecinde birtakım bebeklerde görülen gelişim geriliği önemli problemler oluşturabiliyor. Çoğul hamilelik, berbat beslenme, annenin kalp yahut diyabet hastalığı, hipertansiyon, sigara alışkanlığı, alkol yahut ilaç kullanımı, bebeğin kalp hastalığı yahut doğumsal anomalileri ile kanama hastalıkları üzere etkenler bebekte gelişme geriliğine neden olabiliyor. Gelişim geriliğine bağlı olarak; organlarda sakatlık, doğumsal anomaliler, çocukluk periyodunda düşük zeka, öğrenme ve davranış bozuklukları ile nörolojik bozukluklar görülebiliyor. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Görgen, “Bebekte gelişim geriliği saptandığında, bebeğin anne karnında yakın takibi gerekmektedir. Ultrasonografi ve Fetal Kalp Monitorizasyonu (NST) üzere takip prosedürleriyle anne karnında artık dert saptanan bebeklerin doğumuna karar verilmektedir” diye konuşuyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça