Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 37°C
Açık
Antalya
37°C
Açık
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 34°C
Çar 33°C

Cerrahi Şansı Olmayan Karaciğer Tümörlerinde Radyoembolizasyon Yaşam Beklentisini Yükseltiyor

Bilhassa son yıllarda görülme sıklığında artış gözlenen karaciğer tümörlerinin tedavisinde cerrahi tedavi çok kıymetli bir yer tutmakla birlikte hastaların yüzde 20 üzere küçük bir kısmı cerrahi talihine ulaşabiliyor.

Cerrahi Şansı Olmayan Karaciğer Tümörlerinde Radyoembolizasyon Yaşam Beklentisini Yükseltiyor
REKLAM ALANI
22 Nisan 2024 19:12
33

Özellikle son yıllarda görülme sıklığında artış gözlenen karaciğer tümörlerinin tedavisinde cerrahi tedavi çok değerli bir yer tutmakla birlikte hastaların yüzde 20 üzere küçük bir kısmı cerrahi bahtına ulaşabiliyor.

Cerrahi talihi olmayan karaciğer tümörlerinde ise radyoembolizasyon formülünün kullanıldığını anlatan Nükleer Tıp Uzmanı Prof. Dr. Nalan Alan Selçuk ve Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Topcuoğlu, karaciğer tümörlerinin ülkemizde de son yıllarda giderek arttığına işaret ederek hastaların ömür beklentisinin artmasına yarar sağlayan radyoembolizasyon tedavisi hakkında bilgi verdi.

ARA REKLAM ALANI

 

Karaciğer tümörleri ve farklı organ kanserlerinin karaciğere metastaz yapmaları durumunda kullanılan TARE (TransArteriyel RadyoEmbolizasyon) usulünün kullanımı giderek artıyor. Uygulamanın disiplinler ortası bir yaklaşım gerektirdiğini söyleyen Nükleer Tıp Uzmanı Prof. Dr. Nalan Alan Selçuk ve Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Topçuoğlu, bu formülün bilhassa cerrahi imkanı olmayan hastalarda kullanıldığını ve başarılı sonuçlara ulaşıldığını anlattı. 

Gerek teşhis imkanlarının artması gerekse çevresel etkenlere bağlı olarak son yıllarda karaciğer kanseri sıklığının tüm dünya ile birlikte ülkemizde de arttığına dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Prof. Dr. Nalan Alan Selçuk, münasebetiyle radyoembolizasyon tedavisinin de değerinin arttığına işaret etti. Bedene radyoaktif unsurlar verilerek sürdürülen bu tedavi ile ilgili Prof. Dr. N. Alan Selçuk, “Özellikle karaciğerin HCC dediğimiz Hepatoselüler kanserinde ya da kolanjio kanserinde radyoembolizasyon uyguluyoruz. Ayrıyeten kolon kanserinde, göğsün ve nöroendokrin tümörlerinin karaciğere metastazlarında da radyoembolizasyon tedavisini uyguluyoruz” dedi. 

“KARACİĞER TÜMÖRLERİ ARTTIKÇA MUHTAÇLIK ARTIYOR”

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Topcuoğlu, bunun yanında cerrahi tedavi talihi olmayan hastalarda radyoembolizasyon tedavisi sonrasında hastanın cerrahiye uygun hale gelebildiğini anlattı. Bu kapsamda karaciğer tümörlerinde radyoembolizasyon tedavisinin değerine değinen Doç.  Dr.Topçuoğlu, radyoembolizasyon uygulamasının girişimsel radyolojik tedavi usullerinden bir tanesi olduğunu belirterek günümüzde karaciğer tümörlerinin saptanabilirliğinin artış göstermesiyle birlikte muhtaçlığın her geçen gün arttığını söyledi. 

Doç. Dr. Topcuoğlu bu hastaların yalnızca küçük bir kısmının cerrahi olarak ameliyatla tedavi olabildiğini belirterek “Cerrahi bahtı olmayan hastalarda biz devreye girebiliyoruz. Tüm dünyada bu tedaviler yaklaşık 30 yıldır giderek artan sıklıkla yapılmakta. Cerrahi imkanı olmayan hastalara uyguladığımızda o hastaların tümörlerini küçülterek cerrahiye uygun hale getirebiliyoruz. Kimi hastalarda tümörleri büsbütün ortadan kaldırıp ömürlerini uzatmaya yönelik katkı sağlayabiliyoruz. Birçok opsiyon mevcut” biçiminde konuştu. 

 “HASTALARDA TÜMÖRÜN KARACİĞERDE SONLU OLMASI TARE UYGULANMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ

Prof. Dr. Alan Selçuk, lokal tedaviler ortasında nükleer tıp ve girişimsel radyolojinin iş birliği ile uygulanan TARE tedavi prosedürünün yer aldığını belirterek tedaviyi hangi durumlarda kullandıkları konusunda şu bilgileri verdi: “Cerrahi bahtını kaybetmiş ve karaciğer içerisinde çoklu tümör kelam konusu olan hastalarda, TARE tekniğiyle tümörler küçültülebiliyor ya da büsbütün ortadan kalkabiliyor. Lakin tümörün karaciğere lokalize olması yani yalnızca karaciğerde hudutlu olması uygulama için kıymet taşıyor. Karaciğerin kendinden kaynaklı ya da metastaz yapmış bu tümörler nastanın ömür kalitesini etkiliyorsa ya da hastanın prognozunu yani hastalığın ilerlemesini karaciğer tümörü belirliyorsa bu tedaviyi devreye sokuyoruz.” 

“TEDAVİ RADYOAKTİF UNSURLAR VERİLEREK YAPILIR”

Kolon kanserinde, göğsün ve nöroendokrin tümörlerinin karaciğere metastazlarında da radyoembolizasyon tedavisini kullandıklarını anlatan Prof. Dr. Nalan Alan Selçuk uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi: “Girişimsel radyoloji ile birlikte yürütülen radyoembolizasyon iki basamaklı bir formüldür. Evvel bir provası yapılır, karaciğerin anjiyosu çekilir. Tümörü besleyen damarı bulup hastaya uygulanacak radyoaktif unsurun dozu hesaplanır” diye konuştu. 

“HER HASTANIN ALACAĞI RADYASYON DOZLARI VE ÖLÇÜLERİ FARKLIDIR”

Tedavi öncesinde prova yapıldığını hatırlatan Nükleer Tıp Uzman Prof. Dr. Nalan Alan Selçuk, prova yapılmasındaki hedefin hastanın bu tedaviden faydalanıp faydalanmayacağını ön görmek ve uygun olan hastada tümörü yok etmek için verilen radyasyon ölçüsünü belirlemek olduğunu söyledi. Uygulanan bu tedavinin şahsa özel olduğunun altını çizen Prof. Dr. Alan Selçuk şunları anlattı: “Her hastanın damar yapısı kendine mahsustur. Bu nedenle hastanın damar yapısının haritasının çıkarılması tedaviyle verilecek olan radyoaktif unsur kaçaklarının tespiti için değerlidir. Birtakım hastalarda karaciğeri besleyen damarların diğer organı da beslediği görülmektedir. Bu türlü bir durumda siz prova yapmadan verdiğiniz radyaaktif husus tümör yerine sağlan dokuya giderek orada hasar yaratmaktadır. Bunun önüne geçmek için tedavi öncesinde kesinlikle prova emelli anjiyografi yapılarak her hastanın damar yapısı incelenir. Karaciğer dışına kaçak var mı yok mu gözlemlenir. Her hastanın alacağı radyasyon dozları ve ölçüleri farklıdır. Her hastanın anjiyo yapısı farklıdır. Bunların her biri ince hesaplar doğrultusunda hesaplanarak hastaya yönelik kıymetlendirme yapılır. Sonrasında provada yapıldığı formuyla hesaplanan radyoaktif hususlar yeniden birebir usulle enjekte edilir. Enjeksiyon yapıldıktan sonra da verilen hususun yanlışsız gayeye gidip gitmediğini yahut hastanın bu tedaviden faydalanıp faydalanmayacağı PET imajları alınarak gözden geçirilmektedir.”

 “HASTA TIPKI GÜN YA DA SONRAKİ GÜN TABURCU EDİLİR”

Yapılan süreç sonrasında hastanın birebir gün ya da bir gün sonra taburcu edildiğini söyleyen Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Topçuoğlu, kanserli dokuların bu tedaviye karşılığı en erken 6’ncı, 9’uncu ve 12’nci hafta ortasındaki devirde beklendiğini aktardı. Böylelikle yaklaşık 3 ay sonra MR, PET BT görüntülemesiyle denetimlerin sağlandığını hatırlatan Doç. Dr. Topcuoğlu metastazları ya da karaciğer tümöründeki küçülmeye nazaran ikinci bir tedavi talihinin da hastalara tanıma imkanı olduğunu söyledi. Doç. Dr. Topcuoğlu, “Birinci seans anjiyoda provası yapılmış hastalar asıl tedavi için girişimsel radyoloji ünitesine gelir. Geldiğinde standart olarak sağ kasıktan nadiren de el bileğinden iğne deliğinden girilerek anjiyosunu gerçekleştiririz. Buradaki hedef: kanserli dokuları, kanseri besleyen atardamarlardan, radyasyon dozları evvelce hesaplanmış ve yüklenmiş radyoaktif husus içeren mikroküre dediğimiz yapıları enjekte etmek. Hasta açısından epey konforlu olan bu süreci lokal anesteziyle gerçekleştiriyoruz. Bu süreç yaklaşık olarak tabi deneyime de bağlı olarak 30 dk ile -1,30 saat sürmektedir. 1. anjiyo seansı olan prova sürecinde kanserli dokunun atar damar haritası çıkarıldığı için ikinci anjiyo her vakit çok daha kısa sürer. Hastalar da uygulamanın nasıl gerçekleştiğine prova anjiyosu ile aşina olduğu için ikinci seans tedavi anjiyosu çok daha rahat oluyor” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça