Dolar 32,8921
Euro 35,8630
Altın 2.535,29
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 33°C
Az Bulutlu
Antalya
33°C
Az Bulutlu
Sal 33°C
Çar 33°C
Per 34°C
Cum 36°C

Olağanüstü bir Antik Mısır deneyimi sunan ‘Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri’ sergisi Ankara’da açıldı

Tüm dünyada ziyaretçi rekorları kıran ünlü “Tutankhamun Çocuk Firavunun Hazineleri” standı İstanbul’dan sonra Ankaralı sanatseverlerle buluştu.

Olağanüstü bir Antik Mısır deneyimi sunan ‘Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri’ sergisi Ankara’da açıldı
REKLAM ALANI
3 Nisan 2024 22:48
39

Tüm dünyada ziyaretçi rekorları kıran ünlü “Tutankhamun Çocuk Firavunun Hazineleri” standı İstanbul’dan sonra Ankaralı sanatseverlerle buluştu.

Ankara Panora AVM’de 1 Haziran’a kadar sürecek olan standın tanıtım toplantısında; ünlü tarihçi ve müellif Prof. Dr. İlber Ortaylı, T.C. Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı, Mısır Büyükelçisi Amr El-Hamamy’nin ve Fas, Singapur, Norveç, Polonya, Sırbistan, Hırvatistan, Yunanistan Büyükelçilikleri dahil olmak üzere 30’a yakın Büyükelçi’nin iştirakiyle açıldı.   Prof. Dr. İlber Ortaylı, Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri isimli stant hakkında, “20. Yüzyılın en büyük arkeolojik keşfi olan Tutankhamun hazinelerinin, tarihe, kültüre, sanata ilgi duyanların yanı sıra her yaştan öğrencinin de kesinlikle görmesi gereken bir stant olduğunu” söyledi.

ARA REKLAM ALANI

3300 yıl evvel şimdi 9 yaşında tahta geçen gizemli firavun Tutankhamun, trajik hayat hikayesi, ünlü vefat maskesi ve tabutu da dahil tümü som altından kıymet biçilemeyen eşyaları ve tam olarak çözülemeyen gizemleriyle 100 yıldır her yaştan milyonlarca insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. 60 yıldan uzun bir müddettir dünyanın değerli metropollerini dolaşan ve 40 milyondan fazla ziyaretçiyle rekorlar kıran “Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri Sergisi” İstanbul’da ziyaretçilerini ağırladıktan sonra Ankaralı tarih, kültür ve sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

Ankara Panora AVM’de “Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri Sergisi”nin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında, ünlü tarihçi ve müellif Prof. Dr. İlber Ortaylı, standın organizatörü Level A.Ş. Yönetim Kurulu Lideri Tufan Zaman ve standın, Mısır’ın akredite küratörlerinden Mohamed Atef Abdelshafy katılarak stant hakkında bilgi verdiler.

Büyükelçilerden Tutankhamun çıkarması

Antik Mısır tarihinin en güçlü kültürel simgelerinden biri olan Firavun Tutankhamun için açılan dünyaca ünlü standın tanıtımı için düzenlenen toplantıya, Mısır başta olmak üzere ortalarında Norveç, Belçika, Yeni Zelanda, Polonya, Suudi Arabistan, Şili üzere ülkelerin de bulunduğu 30’a yakın ülkenin Ankara büyükelçileri ve diplomatik temsilcileri katıldı. Büyükelçiler Prof. İlber Ortaylı’yı ve Mısırlı küratör Mohamed Atef Abdelshafy’yi ilgiyle dinledikten sonra dünyanın en çok ziyaret edilen standındaki yapıtları inceleme fırsatı buldular.

Mısır Büyükelçisi Amr El-Hamamy: Binlerce yıllık medeniyetimiz tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor

Toplantıya katılan Mısır Büyükelçisi Amr Soliman Abdelmeguid El-Hamamy ise “Türk halkının Mısır’ı ziyaretinde tamamını görebileceği Kral Tutankhamun’un hazinelerinin yalnızca küçük bir kısmı bu stant ile getirildi. Binlerce yıl öncesine dayanan medeniyetimiz, harikalarıyla hala tüm dünyayı hayrete düşürmeye ve etkilemeye devam ediyor” dedi.

 “Antik Mısır, Nil deltasının zenginliğinin yarattığı ihtişamlı uygarlık”

Tarihteki en kıymetli uygarlıklardan biri olan Antik Mısır ve Tutankhamun’un bu görkemli uygarlıktaki yeri ve değeri hakkında kıymetli bilgiler veren Prof. Dr. İlber Ortaylı, şunları söyledi:

“Medeniyet Yunanla başlamıyor, Mezopotamya’yla başlıyor lakin devamlılık ve tutarlılık açısından Nil ve Nil deltasının zenginliği Mısır üzere bu türlü ihtişamlı bir medeniyet yarattı. Tutankhamun Mısır tarihinin sarsıntılı bir devrinde tahta geçti. Tutankmamun’un babası Akhenaton (ya da IV. Amenhotep olarak da bilinir) Mısır yeni periyot 18. hanedanının bir firavunudur.  Krallığının 6. yılında yüz yıllardır Mısır’ın başşehri olan Teb’i terk ederek bugün Tel el Amarna olarak bilinen el değmemiş topraklarda yeni bir başşehir kurdu. Akhenaton, öteki ilahlara olan inancı yok etmek ve Aton dinini yerleştirmek için tapınaklardan öbür ilahların isimlerini sildirdi. Aton, Babilonya’dan Mısır’a geçtiği düşünülen Güneşle ilgili bir tek ilahtır. Tek ilahlı İbrani dinlerinin başlangıcı sayılabilir. Bilinen en kıymetli eşlerinden biri de Mitanni prensesi Nefertiti idi. Akhenaton tahttan indirildikten sonra onun oğullarından biri olan Tutankhamun 9 yaşında tahta geçti. Erken yaşta da öldü. Onun devrinde Mısır çok ilahlı eski dinine geri döndü. Amon rahiplerine de prestijleri iade edildi. Ama şurası bir gerçektir ki Tutankhamun’un 20. Yüzyılda mezarının bulunuşu ve Mısır medeniyetini aksettirişi münasebetiyle bizim en çok bildiğimiz firavundur.”

Mısır’daki kral mezarları olan Keops, Kefren ve Mikerinos isimli üç büyük piramitteki mezarlarda firavunlara ilişkin hiçbir şey bulunamadığını zira tamamının soyulduğunu belirten Prof. Ortaylı, Tutankhamun’un yer altında bulunan mezarının harika biçimde korunduğunu ve 1922’de İngiliz Arkeolog Howard Carter tarafından bulunduğunda, mezarı soyulmadan hazineleri günümüze ulaşan tek firavun olması bakımdan da kıymetli olduğunu kaydetti.

“Dünyada rekorlar kıran sergiyi artık de Ankaralılarla buluşturmaktan mutluyuz”

Level A.Ş Yönetim Kurulu Lideri ve “Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri Sergisi”nin organizatörü olan Tufan Zaman ise dünyanın en değerli metropollerinde ziyaretçi rekorları kıran bu sergiyi Türkiye’ye getirmekten büyük memnunluk duyduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de birinci olarak İstanbul’da açtığımız standımız büyük ilgi gördü. Artık ise Ankara’da açmaktan ötürü çok memnunuz. Stantta firavun Tutankhamun’un mezar odasından çıkan som altın tabutu, altın ve bedelli taşlardan yapılmış dünyaca ünlü mevt maskesi, savaş arabası, silahları, bastonları, mobilyaları üzere günlük eşyaları ortasından seçilmiş kıymet biçilmez 400’ün üzerinde yapıtın, Mısır’ın akredite sanatkarları tarafından ihtimamla üretilen birebir replikaları yer alıyor. Stant, ziyaretçilerini Tutankhamun’un hazinelerinin 1922’de İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından bulundukları zamanki üzere Antik Mısır’ın gizemlerini keşif seyahatine çıkaracak. Stant boyunca Antik Mısır ve Tutankhamun ile ilgili Arkeolog Howard Carter’ın günlüklerine dayanan görüntü ve projeksiyon şovları ile eşsiz bir tecrübe sunuyoruz. Stantta hazineye ilişkin 400’ün üzerinde yapıtın yanı sıra ünlü firavunun gizemli öyküsü ve Antik Mısır’a dair tekrar kurgulanan görsel ögeler yer alıyor. Her yaştan ziyaretçiler bu sayede Tutankhamun’un hayatına yakından tanıklık ederken bu gizemli ve görkemli hayatı en ince detayına kadar gözlemleyebilecek.”

Tutankhamun’un aşk öyküsü ve hazineleri

Serginin Mısırlı küratörü Mohamed Atef Abdelshafy ise toplantıda şunları söyledi: “Kral Tutankhamun’un hazinelerinin ehemmiyeti çok büyük ve bugün buraya kadar gelmesi ve sizlerle buluşması bizler için de büyük ehemmiyet taşıyor. Buraya teşrif eden tüm konuklarımızla 3 öyküye tanıklık edeceğiz. Bunlardan birincisi Kral Tutankhamun ve eşi Kraliçe Ankhesenamun’un aşk öyküsü. İkincisi hazinenin keşfedilme hikayesi… İngiliz Arkeolog Howard Carter’ın 100 yıl evvel hazineyi nasıl keşfettiği ve dünyaya nasıl sunduğunun hikâyesi… Üçüncü ve son olarak Tutankhamun’un mezarı ile ilgili. Mezarın dört odası, tümü som altından eşyalar ve hazineler… Buraya gelen beşerler Kral Tut’un eşyalarını ve hazinelerini güya Mısır’daki gerçek müzeyi ziyaret etmiş üzere deneyimleme ve görme fırsatına erişecek.”

Sergide hangi eserler var?

MÖ 1332 – MÖ 1323 yılları ortasında karar süren Firavun Tutankhamun, Mısır’ın On Sekizinci Hanedanlığı’nın sonlarında babası Firavun Akhenaton’un saltanatı sırasında doğdu. Tutankhamun, tahta geçtiği sırada 9 yaşındaydı. 19 yaşında hayatını kaybeden Altın Firavun’un cesedi 70 gün içerisinde mumyalanarak, Luksor’daki Hükümdarlar Vadisi’nde 69 numaralı mezarlığa alınmış. İngiliz arkeolog ve Mısır bilimcisi Howard Carter, 1922’de Mısır’ın güneyinde yer alan Hükümdarlar Vadisi’nde keşfettiği Tutankhamun’a ilişkin ihtişamlı hazine dünyada büyük bir yankı uyandırmış ve bulunan eserler Antik Mısır’ın simgesi haline gelmişti. Küçük Firavun’un hazineleri, eski Mısır uygarlığı tarihinin birçok tarafının aydınlanmasını sağladı. Mezarında bulunan tüm eşyaları som altından yapıldığı için ‘Altın Kral’ olarak da anılan Tutankhamun için düzenlenen stantta, hazineden özel seçilen 409 yapıtın birebir replikaları bulunuyor.

Sergide, bedelli taşlarla süslenmiş dünyaca ünlü altın mevt maskesi, üzerinde Mısır tanrıçaları İsis, Nephthys, Neith ve Selket tasvirlerinin bulunduğu tabut, tabutun içindeki mumya, altınla yaldızlanmış ahşaptan yapılmış yatak, savaş arabası, Tutankhamun’un eşi Kraliçe Ankhesenamun ile aşkını tasvir eden altın tahtı, çocuk hükümdarı su aygırı avlarken tasvir eden heykeller, çeşitli mobilyalar, at arabası, ok ve yay üzere silahlar, Anadolu’ya düşen bir meteordaki demirden yapıldığı için “uzaydan gelen hançer” olarak isimlendirilen silahı üzere enteresan eserler yer alıyor. Tutankhamun’un genç yaşta vefatında de rol oynadığı tabir edilen genetik kusurlardan biri de onun bir ayağının aksamasına neden oluyordu.  O nedenle mezarında bulunduğunda büyük hayret uyandıran bastonlarından örnekler ve daha yüzlerce kesimin replikaları bu heyecan verici stantta yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça