Dolar 33,0394
Euro 35,9617
Altın 2.505,53
BİST 10.871,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 35°C
Parçalı Bulutlu
Antalya
35°C
Parçalı Bulutlu
Cum 37°C
Cts 38°C
Paz 38°C
Pts 37°C

Xiaomi, 2023 Yılı Dönem Sonu Kârını Açıkladı

Global teknoloji devi Xiaomi, 2023 yılı düzeltilmiş net kârını açıkladı. Buna nazaran kümenin toplam geliri 271 milyar RMB olurken, düzeltilmiş net kârı %126,3 oranında artarak 19,3 milyar RMB’ye ulaştı. Bu sonuç, Xiaomi’nin iş operasyonlarındaki çevikliğini ve verimliliğini öne çıkarıyor.

Xiaomi, 2023 Yılı Dönem Sonu Kârını Açıkladı
REKLAM ALANI
28 Mart 2024 21:12
40

Küresel teknoloji devi Xiaomi, 2023 yılı düzeltilmiş net kârını açıkladı. Buna nazaran kümenin toplam geliri 271 milyar RMB olurken, düzeltilmiş net kârı %126,3 oranında artarak 19,3 milyar RMB’ye ulaştı. Bu sonuç, Xiaomi’nin iş operasyonlarındaki çevikliğini ve verimliliğini öne çıkarıyor.

Merkezinde Objelerin İnterneti (“IoT”) platformuyla ilişkili akıllı telefonlar ve akıllı donanımlar bulunan tüketici elektroniği ve akıllı üretim şirketi Xiaomi Corporation, 31 Aralık 2023’te sona eren yıla ait denetlenmiş konsolide sonuçlarını açıkladı. 2023 yılında kümenin toplam geliri 271 milyar RMB olurken, düzeltilmiş net kârı %126,3 oranında artarak 19,3 milyar RMB’ye ulaştı. Düzeltilmiş net kârdaki artış piyasa beklentilerinin epeyce üzerinde gerçekleşti ve kümenin borsaya kote olmasından bu yana görülen en yüksek ikinci kârlılık düzeyine işaret etti. Akıllı Elektrikli Araç ve başka yeni teşebbüslerin masrafları 6,7 milyar RMB’ye yükseldi (akıllı elektrikli araç ve öteki yeni teşebbüslerle ilgili 0,8 milyar RMB fiyatındaki pay bazlı masraflar hariç). 2023’ün dördüncü çeyreğinde, Xiaomi’nin toplam geliri iki çeyrek üst üste artarak yıllık %10,9 artışla 73,2 milyar RMB’ye ulaştı ve düzeltilmiş net kârı %236,1 artışla 4,9 milyar RMB’ye yükseldi.

ARA REKLAM ALANI

Xiaomi, 2023 yılı boyunca “ölçek ve kârlılığa yönelik ikili odaklanma” stratejisini tüm faaliyetlerinde itinayla uyguladı. Tıpkı vakitte, kümenin “İnsan × Otomobil × Ev” olarak  genişletilen akıllı ekosisteminin hayata geçirildiği birinci yıl oldu. İş performansı açısından, 2023’ün birinci yarısında kâr artışı hızlanırken, yılın ikinci yarısında üç aylık gelirlerde toparlanma görüldü. Her iki gösterge de kümenin fevkalâde büyüme direncini ve iş operasyonlarındaki verimliliğini yansıtması açısından büyük kıymet taşıyor. Ekosistem gelişimi tarafında ise Xiaomi yeni işletim sistemi Xiaomi HyperOS’u tanıttı ve Xiaomi Elektrikli Araç Teknoloji Lansmanı aktifliğini düzenledi. Kümenin ekosistem portföyünü daha da zenginleştirecek olan Xiaomi SU7 Serisi eser lansman aktifliğinin 28 Mart 2024 tarihinde yapılması planlanıyor.

Premiumlaşma, amiral gemisi akıllı telefon modellerine yönelik talebi artırıyor

Akıllı telefon segmentinde, Xiaomi’nin global satışları 2023 yılında yaklaşık 145,6 milyon adede ulaşırken, yıllık akıllı telefon geliri 157,5 milyar RMB’ye ve brüt kâr oranı %14,6’ya ulaştı. Canalys’e nazaran Xiaomi, dünya genelinde üst üste üç yıl boyunca en çok akıllı telefon satışı gerçekleştiren 3. şirket oldu. 2023’ün dördüncü çeyreğinde, kümenin global akıllı telefon satışları bir evvelki yılın birebir devrine nazaran %23,9 artışla 40,5 milyon adede ulaştı.

Yoğun pazar rekabetinin olduğu 2023 yılında Xiaomi, teknoloji alanındaki inovasyonlarına devam etti ve premium akıllı telefon pazarında kıymetli atılımlar gerçekleştirdi. 2023 yılında, şirketin Çin’deki akıllı telefonlarının ortalama satış fiyatı bir evvelki yıla nazaran %19’un üzerinde artış gösterdi. Üçüncü taraf datalarına nazaran, Xiaomi’nin Çin’de 4.000-6.000 RMB fiyat segmentindeki akıllı telefon satışlarındaki pazar hissesi, 2023 yılında bir evvelki yıla nazaran 9,2 puan artarak %16,9’a ulaştı. Birebir fiyat segmentindeki satış sıralaması dördüncü çeyrekte 1 numaraya yükseldi. Çin’de Xiaomi’nin premium akıllı telefon (perakende fiyatı 3.000 RMB yahut üzerinde olan modeller) satış oranı, kümenin yıl içindeki toplam akıllı telefon satışlarının %20’sinden fazlasını temsil etti.

Çin’in en başarılı global markalarından biri olan Xiaomi akıllı telefonlar, geçtiğimiz yılda da global pazardaki güçlü pozisyonunu korudu. Canalys’e nazaran, 2023 yılında Xiaomi akıllı telefon satışları açısından dünya genelinde 51 ülke ve bölgede birinci üçe, 65 ülke ve bölgede ise birinci beşe girdi. Akıllı telefon satışları açısından Xiaomi Orta Doğu’da 2. sırada yer alırken, Latin Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asya’da 3. sırada yer aldı ve tüm bu bölgelerde pazar hissesini artırma muvaffakiyetini gösterdi. Amiral gemisi akıllı telefon modeli Xiaomi 14 serisi harika kullanıcı tecrübesi sunarak büyük beğeni topladı.

Xiaomi’nin yeni perakende işletme stratejisi olan “vitrin entegrasyonu”, çevrimdışı perakende mağazalarının verimliliğinde değerli bir güzelleşmeyle meyvelerini verdi. Üçüncü taraf bilgilerine nazaran Xiaomi’nin 2023 yılında Çin’de çevrimdışı kanallar aracılığıyla yapılan akıllı telefon satışlarındaki pazar hissesi %8,4’e yükseldi.

AIoT platformundaki bağlı IoT aygıtlarının sayısı rekor düzeye ulaştı ve yurtdışı pazarlarda büyük beğeni topladı

2023 yılında Xiaomi’nin IoT ve ömür usulü eserlerinden elde ettiği gelir 80,1 milyar RMB oldu ve brüt kâr marjı %16,3’e ulaşarak rekor düzeye yükseldi. 31 Aralık 2023 prestijiyle, Xiaomi’nin AIoT platformundaki bağlı IoT aygıtlarının sayısı (akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar hariç) bir evvelki yıla nazaran %25,5 artışla 739,7 milyona ulaşırken, AIoT platformuna bağlı beş yahut daha fazla aygıta sahip kullanıcı sayısı (akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar hariç) bir evvelki yıla nazaran %25,3 artışla 14,5 milyona ulaştı. Kümenin Mi Home Uygulamasının aylık faal kullanıcı sayısı Aralık 2023’te 85,8 milyona ulaştı.

Xiaomi, akıllı ömür senaryolarını genişletmeye devam etti ve istikrarlı bir biçimde global tanınırlık kazanmayı başardı. Böylece Xiaomi TV premiumlaştırma stratejisini daha da ilerletti. All View Cloud’a nazaran Xiaomi, 2023 yılında TV satışlarında dünya genelinde birinci beş ortasında yer aldı. Xiaomi, akıllı büyük mesken aletleri satışlarında yakaladığı büyüme ivmesini 2023 yılında da sürdürdü ve gelirlerini bir evvelki yıla nazaran yaklaşık %40 artırdı. Xiaomi’nin global tablet satışları bir evvelki yıla nazaran %50’den fazla artarak 5 milyon adedi aştı. Xiaomi’nin yurtdışı pazarlardaki yıllık tablet satışları bir evvelki yıla nazaran iki katına çıktı. Giyilebilir eserler dalında Xiaomi, kapsamlı özellikleri ve çeşitli eser portföyüyle daldaki önder pozisyonunu müdafaaya devam etti. Canalys’e nazaran Xiaomi, 2023 yılında giyilebilir bant satışları açısından hem Çin’de hem de global pazarlarda 2. sırada yer aldı. TWS kulaklık satışlarında ise Çin’de 2. sırada yer aldı.

İnternet hizmetleri segmentinde sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için iş birliklerini benimsiyor

2023 yılında, kümenin internet hizmetleri hem gelir hem de brüt kâr marjında rekor düzeylere ulaştı. İnternet hizmetleri geliri 30,1 milyar RMB ve internet hizmetlerinin brüt kâr marjı %74,2 oldu. Global ayak müsaadeden faydalanan Xiaomi’nin dünya genelindeki ve Çin’deki etkin kullanıcı sayısı (akıllı telefonlar ve tabletler dahil) sırasıyla 641,2 milyon ve 155,6 milyona ulaştı.

Xiaomi, global iş iştiraklerinde açık bir yaklaşım benimseyerek bu iş alanındaki gelir edinme potansiyelini ortaya çıkarmaya devam etti. Şirketin 2023 yılında yurtdışı internet hizmetlerinden elde ettiği gelir, bir evvelki yıla nazaran %24,1 artışla 8,4 milyar RMB’ye ulaşarak rekor kırdı ve kümenin toplam internet hizmetleri gelirinin %28’ini oluşturdu.

Xiaomi, platformu genelinde verimliliği optimize etmeye devam ederken, kümenin reklam geliri bir evvelki yıla nazaran %11,2 artarak 20,5 milyar RMB’ye ulaştı. Akıllı telefon premiumlaştırma stratejisindeki ilerlemenin yanı sıra, kümenin oyun işindeki faal ve ödeme yapan kullanıcı sayısı artmaya devam ederek, oyun gelirinin 2023 yılında bir evvelki yıla nazaran %7 artışla 4,4 milyar RMB’ye ulaşmasını sağladı. 

Xiaomi, en ileri teknolojiler alanında dünya genelinde önder pozisyona gelmek için temel teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyor

Xiaomi, 2023 yılında 2020-2030 yıllarına yönelik yeni maksatlarını açıkladı. Küme, ana temel teknolojilere sürdürülebilir yatırımlar yapmayı taahhüt ediyor ve global en son teknolojilerin gelişen alanında önder olmayı amaçlıyor. 2023 yılında Xiaomi’nin araştırma ve geliştirme harcamaları bir evvelki yıla nazaran %19,2 artışla 19,1 milyar RMB oldu. 31 Aralık 2023 prestijiyle küme genelinde toplam çalışan sayısının %53’ünü oluşturan 17.800 Ar-Ge çalışanı bulunuyor.

Xiaomi, 28 Aralık 2023’te Xiaomi Elektrikli Araç Teknoloji Lansmanı etkinliğinde birinci elektrikli aracı Xiaomi SU7 Serisini tanıttı. Aktiflikte Xiaomi’nin yeni teşebbüsünde muvaffakiyetin anahtarını oluşturan Xiaomi EV’nin beş temel teknolojisi sergilendi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça