Dolar 33,0570
Euro 35,9827
Altın 2.500,70
BİST 10.871,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 35°C
Az Bulutlu
Antalya
35°C
Az Bulutlu
Cum 37°C
Cts 38°C
Paz 38°C
Pts 38°C

Başkan Soyer: “Vicdanım rahat bir şekilde ayrılıyorum”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 2019-2024 dönemi son toplantısı, duygusal bir havada yapıldı. Lider Soyer, tek tek helalleştiği meclis üyelerine, “Bugün, bu meclisteki son konuşmamı yaparken buradan vicdanım rahat bir halde ayrılıyorum.

Başkan Soyer: “Vicdanım rahat bir şekilde ayrılıyorum”
REKLAM ALANI
16 Mart 2024 02:12
41

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 2019-2024 dönemi son toplantısı, duygusal bir havada yapıldı. Lider Soyer, tek tek helalleştiği meclis üyelerine, “Bugün, bu meclisteki son konuşmamı yaparken buradan vicdanım rahat bir halde ayrılıyorum. Biliyorum ki, vazifemiz sona erse de, İzmir’de ektiğimiz her bir tohumun takipçisi olmaya, çabamızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bugüne kadarki sınırımız İzmir Büyükşehir Belediyesi’ydi. Bundan sonra sathımız, sine-i millettir. Tüm Türkiye’dir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu, Lider Tunç Soyer yönetiminde yapıldı. Lider Soyer katıldığı son meclis toplantısında meclis üyeleriyle helalleşti.

ARA REKLAM ALANI

165 projemizi yüzde 87’lik bir rekor bir oranda tamamladık
Yaptığı kapanış konuşmasında his dolu bildiriler veren İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Türkiye’nin her yerinde son meclis toplantıları yapılıyor lakin hiçbirinde bu türlü bir ahenk yok.  Bununla gurur duyuyorum. İftihar ediyorum. 31 Mart 2019’da yüzde 58 oy oranıyla seçilen bir Belediye Lideri olarak bu kent için canla, başla, aşkla çalışmaya başladım. 5 yıllık misyon müddetim boyunca, şu iki sözcüğü söylemekten asla vazgeçmedim. ‘Aşkla İzmir’, 4 buçuk milyon vatandaşımız da bu kelama yürek verdi. Bu kente duyduğumuz aşkla, seçim beyannamemizde yer alan 165 projemizi yüzde 87’lik rekor bir oranda tamamladık. Üzerine 15 büyük proje ekledik. Bunu, daima birlikte başardık. İki hafta sonra, bu makamı bırakarak İzmirlilerin bana verdiği ömürlük gönül makamına terfi edeceğim. Her şeyden evvel ekonomik krize, pandemiye, sarsıntılara, yangına, sellere ve tsunami felaketine karşın hamasetini ve umudunu asla kaybetmeyen tüm İzmirlilere şükranlarımı sunmak istiyorum. İzmir’in her siyasetçiye bahşetmediği bu gönül makamı, benim için en büyük ödüldür” dedi.
 
Biz, ya bir yol bulduk ya da bir yol açtık
Son beş yılda İzmir belediyecilik tarihinin en güç periyotlarından birini yaşadıklarını söz eden Lider Tunç Soyer, “Maliyetler her geçen gün katlanarak artarken, ekonomik kriz ve yoksulluk derinleşirken ve İzmir kırk verip bir almaya devam ederken biz asla mazeret üretmedik. Yokluğu toklukla mayaladık, icraat ürettik. Bunu yaparken kısa yollara sapmadık. İzmir’i rant peşinde koşanlara peşkeş çekmedik. Memleketler arası alanda sahip olduğumuz prestij ve İzmir duruşuyla, milletlerarası finans kuruluşlarından 1 milyar Euro’nun üzerinde finansmanı İzmir’e getirdik. Her yıl bütçemizin yüzde 40’ını yatırımlara, İzmir’i daha da ileriye taşıyacak vizyon projelerimize ayırdık. İzmir’in 50 yıllık kangren olmuş meselelerinde çok büyük yollar kat ettik ve gelecek 50 yılını teminat altına aldık. İhtilal niteliğindeki projeleri İzmir’e kazandırdık” diye konuştuk.

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisi Türkiye’nin en demokratik meclisi oldu
Tüm yatırımların sürat kesmeden devam etmesi gerektiğinin altını kıymetle çizen Lider Tunç Soyer, “Umarım bizden sonraki idare, 5 yıl boyunca ilmek ilmek ördüğümüz bütün bu mirasa sahip çıkar. Çalışmalarımızı, belediyemizin kurumsal birikimini devralarak daha da ileriye taşır. Zira bunlar bizim projelerimiz değil. İzmir’in projeleridir. Kentimizdeki 4 buçuk milyonun iradesidir. 5 yıllık misyon müddetim boyunca benim en değerli rehberlerimden biri İzmirlilerin oylarıyla seçilmiş olan bu meclis oldu. Siz bedelli meclis üyelerimizle birlikte İzmir’e hizmet etmekten ve sizlerle bir ortada bulunmaktan her vakit onur duydum. Duymaya da devam edeceğim. Zira bu çatı, İzmir’in lokal idare demokrasisinin çatısıdır. Bu Meclis, İzmir halkının sesidir. Sizler hepiniz tek tek o ses oldunuz. Burada elbette fikir ayrılıklarımız ve tartışmalarımız oldu. Gün geldi birbirimizi yorduk. Ancak şartlar ne olursa olsun bizi bir ortaya getiren temel bedellere sürekli sahip çıktık. Milletimizin iradesinin kayıtsız koşulsuz tecelli ettiği bu mecliste, hepimiz sürekli demokrasiden yana olduk. İşte bu yüzden gün geldi, çok güç kararları daima birlikte aldık. Omuz omuza çalıştık. Bu kent ve onun seçilmiş vekilleri olan bizler Cumhuriyetimizin ve Cumhuriyet ihtilallerinin şartsız kuralsız bekçisi olduk. Eksiğimizi, yanlışımızı kabullenmek her vakit çok kolay olmasa da, bunu başarmanın kararlarımızı nasıl daha yararlı hale getirdiğini gördük. Tartışarak sonuncu hale kavuşan kararların ortak akılla olgunlaşmasının ne kadar bedelli olduğunu gördük. Özcesi, farklılıklarımızın bizi birbirimizden ayıran değil, zenginleştiren ögeler olduğunu anladık. Vatan sevgisinin, memleket sevgisinin sadece kendi inhisarımızda olmadığını, memleketi sevmenin farklı halleri olabileceğini ve bunu birbirimizden öğrenmenin hem barışın, hem refahın anahtarı olduğunu keşfettik. O nedenle bu meclis muhtemelen Türkiye’nin en demokratik meclisi oldu. O nedenle her birimiz bu periyot kapanırken bunu başarmış olmanın huzuru ve gururu içindeyiz. Bunu başarmamızı mümkün kılan tüm meclis üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu muvaffakiyet, bu meclis üyelerinin her birinin kolektif eforuyla ve ortak akılla şekillenmiştir. O nedenle bir ortak muvaffakiyet kıssasına dönüşmüştür. Bana sorarsanız beş yıldır misyon yapan meclisimizin en büyük başarısı budur” biçiminde konuştu.

Daima Cumhuriyet, ebediyen demokrasi, sürekli İzmir
Halkın her seçimde siyasetçileri beş yılda bir tekrar sınadığını hatırlatan Lider Soyer “Ancak o imtihan seçildikten sonra da bitmez. Biz, her sabah uyandığımızda kendimizi vicdanımızla sınarız. Demokrasinin öteki ismi ortak akıl, sıfatı dürüstlük, fiili ise çalışmaktır.  Bunlardan biri bile eksikse, bir siyasetçinin vicdanı sızlar, sızlamalıdır. Demokrasiye ve onun kıymetlerine ömrünü adamış bir kardeşiniz olarak, her gün kendimi bu unsurlarla sınamaktan asla vazgeçmedim. Bundan sonra da vazgeçmeyeceğim. Ve bugün, bu meclisteki son konuşmamı yaparken buradan vicdanım rahat bir biçimde ayrılıyorum. Biliyorum ki, vazifemiz sona erse de, İzmir’de ektiğimiz her bir tohumun takipçisi olmaya, uğraşımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bugüne kadarki çizgimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi’ydi. Bundan sonra sathımız, sineyi millettir. Tüm Türkiye’dir. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, Türkiye’yi demokrasiyle taçlandırma uğraşımıza devam edeceğiz. Zira biz bu mecliste mensubu olduğumuz siyasi partiler kadar milletin kayıtsız kuralsız egemenliğini de temsil ediyoruz. Cumhuriyet halkımızın bize emanetidir. Demokrasi herkesin veli nimetidir. 86 milyon el ele, omuz omuza, büyük bir coşku ve kararlılıkla yürümeye ve o emanete sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ebediyen Cumhuriyet, ebediyen demokrasi, ebediyen İzmir” dedi.

Bu yolu alnımızın akıyla bitirdik
CHP Küme Lider Vekili Murat Aydın, “İnsanın içinde bulunduğu tabiatın modülü olduğunu görmesi biraz güç. Sizler için herkesin söylediği kelam tevazu. Sizlerin döngüsel kültür kavramı, sürdürülebilirlik kavramı epey değerli. Bu meclis ve siz toplumun kurtuluşunun siyasette olduğunu tekrar gösterdiniz. Siyasetçilerin değersizleştiği bu günlerde sizlerin gösterdiği bu tutum bize diğer bir siyasetin olduğunu gösterdi. Ebediyen insanca bir lisanla reaksiyon göstermeye ve bu manada da birbirimizle yürümeye çalıştık. Yolda öğrendik, yolda birbirimize öğrettik, birbirimize kırıldık, hengame ettik, dayanışma gösterdik. Bu yolu alnımızın akıyla bitirdik. Yoldaşlarımıza omuz vererek, yorulanı kaldırarak yürümeye devam ettik, devam edeceğiz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Dehşetle, yorgunlukla ve aşkla bu işi yapmaya çalıştık. Tüm bu süreçler liderin tutumu ve stiliyle gelişebilir. Tunç Soyer’e teşekkür borçluyuz” dedi.

Hakkınızı helal edin
Veda konuşmalarının sıkıntı olduğunu tabir eden AK Parti Küme Lider Vekili Özgür Hızal, “5 yıl 190 meclis toplantısı ve bugün itibariyle 365 saat geride bırakıldı. Bazen kızdık, küstük ancak barışmayı bildiğimiz için kapıdan çıktığımızda barıştık. Ortak noktamız İzmir. Tahminen farklı noktalardan baktık lakin İzmir için farklı noktalardan baksak da daima bir arada telaşlandık. Daima bir arada güldük. Dayanışmayı birlikte gösterdik. Hepimiz birlikte enkazların başında umutla bekledik. Hepimiz birlikte gururlandık. Artık maratonun sonuna geldik ancak bitti. Yeni gelecek arkadaşlar bayrağı bizden daha üste taşıyacak biliyorum. Başta bizleri bu vazifeye seçen İzmirlilere teşekkür ediyorum. Sayın Liderimiz Tunç Soyer’e 5 yıl boyunca yapmış olduğu hizmetlerden ötürü teşekkür ediyorum. En çok konuşan ben oldum, tahminen de en çok kıran ben oldum. Hakkınızı helal edin. Burası benim için ikinci bir üniversite deneyimiydi” diye konuştu.

Siyasete olan inancı ve nezaketi siz gösterdiniz
İYİ Parti Küme Lider Vekili Sedat Sarı ise, “Sanki dün üzere başlamış bir serüven. Geldiğimiz bu nokta 5 yılı sorgulama vakti. Bitmeyen bir yol var. Seyahat bitti lakin her vazifesi saygın bulduk. Demokrasi ve uzlaşının hakim olduğu, çocuklarımıza gelecek, yaşlılarımıza inanç ve huzur için bu yola çıktık. İnsanız, yanlışsız kul olmaz fakat benden yana herkese hakkım helal. Başta 4.5 yıl küme lider vekilliği misyonu yapan Kemal Sevinç’e ve her partinin meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Koskoca 5 yıl boyunca bir yandan kente hizmet etmek için çalışmalarını sürdüren bir yandan da tekraren sataşmalara maruz kalan Lider Soyer’e teşekkür ediyorum. Siyasete olan itimadı ve nezaketi siz gösterdiniz. Görevin büyüğü küçüğü olmaz” halinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça