Dolar 32,1819
Euro 34,9804
Altın 2.425,72
BİST 10.723,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 26°C
Hafif Yağmurlu
Antalya
26°C
Hafif Yağmurlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

Japonlar Türk lezzetlerine hayran kaldı Japonya’ya gıda ihracatımız 2024 yılının iki aylık döneminde yüzde 42 arttı

Japonya’ya 1 milyar dolarlık ihracat amacı koyan Türk besin ihracatçıları 5-8 Mart 2024 tarihlerinde Tokyo’da düzenlenen Foodex Japan Fuarı’ndan 1 milyar dolar ihracat gayesine ulaşacak ticari temaslarla yurda döndüler. Besin dalının Japonya’ya …

Japonlar Türk lezzetlerine hayran kaldı Japonya’ya gıda ihracatımız 2024 yılının iki aylık döneminde yüzde 42 arttı
REKLAM ALANI
13 Mart 2024 16:48
23

Japonya’ya 1 milyar dolarlık ihracat amacı koyan Türk besin ihracatçıları 5-8 Mart 2024 tarihlerinde Tokyo’da düzenlenen Foodex Japan Fuarı’ndan 1 milyar dolar ihracat gayesine ulaşacak ticari temaslarla yurda döndüler.

Gıda kesiminin Japonya’ya ihracatı 2024 yılının iki aylık periyodunda yüzde 42’lik artışla 69 milyon dolardan 98 milyon dolara çıktı. 

ARA REKLAM ALANI

Türkiye Ulusal İştirak Tertibini Ege İhracatçı Birlikleri’nin yaptığı Foodex Japan Fuarı’nda Türk besin bölümü 51 firmayla yerini alırken, Türkiye pavyonu Japonların en çok beğenisini kazanan ülke pavyonlarının başında geldi.

Işık: “Çok başarılı bir fuar geçirdik”

Türkiye ile Japonya ortasındaki siyasi ilgilerin 100. Yılı olması nedeniyle Türkiye Tokyo Büyükelçiliğiyle birlikte 1 yıllık bir hazırlık sonrasında Foodex Japan Fuarı’na katıldıklarını aktaran Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik ve Organik Eserler Koordinatörü ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, emeklerinin karşılığını aldıklarını, çok başarılı bir fuarı geride bırakarak Türkiye’ye dönmenin memnunluğunu ve gururunu yaşadıklarını tabir etti.

Foodex Fuarı’nda Türkiye’nin güçlü olduğu eserlerden özel bir stant yaptıklarını anlatan Işık, “Bu yıl Foodex Fuarı’nda iştirakçi sayımızı 39’dan 51’e çıkararak Türkiye standını yüzde 40 büyüttük. Güçlü olduğumuz eserleri sergilediğimiz stantta satın almacıların bu eserleri hangi stantlarda bulabileceklerini gösterir yönlendirmeler yaptık. Ziyaretçilerden çok beğeni aldık. Stantlarımıza da ziyaretçi sayısını artırdık. Stantlarımızı daha eser odaklı, ferah, daha aydınlık bir formda dizayn ettik. Tadım alanını genişlettik ve çekim merkezine dönüştürdük. Japonya pazarında bugünkü düzeye 30 yılda geldik lakin bundan sonraki süreçte daha süratli büyüyeceğiz. Türk eserlerini kabul etmiş bir paza haline geldiler. Makarnadan, çekirdeksiz kuru üzüme, balıktan zeytinyağına, meyve zerzevat mamullerinden susama geniş bir eser kümesinde ihracat yapıyoruz Orta vadede 1 milyar dolar besin eserleri ihraç edebilecek pozisyona geleceğiz. Foodex Japan Fuarı kapsamında Türkiye-Japonya siyasi bağlantılarının 100. yılı nedeniyle Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliğinde bir resepsiyon verdik. Bu resepsiyona Japonya’nın en büyük marketler zincirlerinden Aeon’un satın almacıları başta olmak üzere çok sayıda Japon satın almacı katıldı. Çok verimli bir toplantı oldu. Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, Tokyo Ticaret Başmüşavirimiz Kutsal Işık Yılmaz ve Ticaret Müşavirimiz Güzide Zeynep Karahisarlı’ya eşsiz evsahiplikleri için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Girit: “Sağlıklı Japon jenerasyonları için Tokyo’dayız”

Japon halkının balık ve hayvansal eser tüketimini çok sevdiğine vurgu yapan Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Lideri Bedri Girit, dünyada protein tüketimi konusunda bi dengesizlik olduğunu Türk su eserleri ve hayvansal mamuller dalı olarak protein açığı olan ülkelerdeki olumsuzluğun giderilmesine müspet katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’den Japonya’ya yapılan besin eserleri ihracatında su eserleri ve hayvansal mamuller bölümünün 2024 yılının ocak-şubat periyodunda 49 milyon dolarlık fiyatla önder kesim olduğu bilgisini paylaşan Girit, “Hayvansal proteinlerin beyin ve kalp işlevleri üzerinde olumlu tesiri bilim insanları tarafından yapılan pek çok araştırmayla ortaya konulmuş durumda. Biz 11 bin kilometre öteden Türkiye’den Japonya’ya daha zeki ve daha sağlıklı jenerasyonlar yetişsin diye geldik. Japonya’yla uzun soluklu iş birlikleri yapmak istiyoruz” formunda konuştu.

Öztürk: “Kaliteli ve farklı eserlerle Japon ithalatçıları kazanabiliriz”

Japon ithalatçıların tedarikçilerine çok sadık olduklarının altını çizen Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Muhammet Öztürk, Japonların çalıştıkları tedarikçilerini şad oldukları sürece değiştirmediklerini, önceliklerinin kalite ve güçlü bağlar olduğunu, Türk ihracatçılarının Japonya pazarında kaliteli eser, farklı eser ve farklı bir öyküyle pozisyonlarını güçlendirebileceklerine temas etti.

2023 yılında 12,4 milyar dolar ihracat yapan Türk hububat bakliyat yağlı tohumlar dalının Japonya’ya yaptığı 100 milyon dolarlık ihracatın çok düşük olduğunu dillendiren Öztürk, kelamlarını şöyle sürdürdü; “Foodex Fuarı’nda ziyaretçilerin çoğunluğu nitelikli alıcılardı, fuara alım yapmaya gelmişler. Japonya 120 milyonluk büyük bir Pazar. Uzak fakat üzerine düşülürse iş yapılabilir. Dalımızın en büyük ihraç kalemi makarna iken, şekerleme eserlerini öne çıkarabiliriz. Defne, kekik, susam, haşhaş tohumu ihracatımızı artırabileceğimiz eserler olarak öne çıktı.”

Er; “Japonya, zeytinyağı ihracatımız için çok güçlü bir pazar”

Japonya’da Türk zeytinyağına çok ilgi olduğunu anlatan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Lideri Davut Er, İspanya ve İtalya’nın son yıllarda Japonya’nın taleplerine yanıt vermekte zorlanır hale geldiklerini, Türk zeytinyağı dalının tüm eser gamlarına Japonların ağır talebi olduğunu tabir etti.

Japonya ile Türkiye ortasında tarihi ve kültürel bağların güçlü yapısının iki ülke ortasındaki ticaretin artmasını dayanaklar boyutta olduğunu vurgulayan Er, “Japonya’da pazara girmek, itimat vermek uzun bir süreç, sabır gerekiyor. Damak tadını yakaladığınızda tıpkı müşteriyle devam etmek konusunda çok muhafazakar bir toplum. Bu özelliklerini hoş kıymetlendirmemiz lazım. 30 yıl sonra gelen devalüasyon Japonları kalite yanında fiyata da hassas hale getirmiş. Bunu Türkiye olarak fırsata çevirebiliriz. Türkiye’den Foodex Fuarı’na katılan 51 besin firmamızın 12 tanesi zeytinyağı kesiminde faaliyet gösteren ihracatçı firmalar. Türkiye’nin besin ihracatının yüzde 10’unu zeytinyağı kesimimiz yapıyor. Japonya’ya zeytinyağı ihracatımız 2023 yılında yüzde 57’lik artışla 27 milyon dolara yükseldi. Önümüzdeki süreçte bu sayısı çok daha üst taşıyabilecek temaslar kurduk. Hedefimiz bu sayısı orta vadede 100 milyon dolara çıkarmak olacak.” diyerek kelamlarını özetledi.

Celep; “Japonlar yüzde 3’e yükselen enflasyonla çaba etmeye çalışıyor”

Türk besin kesiminin Japonya pazarındaki tanıtım çalışmalarının uzun yıllar öncesine gittiğini hatırlatan Türkiye İhracatçılar Meclisi İdare Şurası Üyesi Birol Celep, geçmiş yıllarda Japonya pazarında bir TURQUALITY Projesine imza attıklarını, önümüzdeki periyotta Japonya’ya yönelik yeni bir TURQUALITY Projesi başlatma kararı aldıklarını kaydetti.

Japonya’nın yaklaşık 30 yıl eksi enflasyondan sonra FED’in faiz siyaseti sonrasında yıllak yüzde 3 enflasyonla tanıştığını aktaran Celep, yüzde 3’lük enflasyonun Japonların ömür standartlarını olumsuz istikamette etkilediğini gözlemlediklerini lisana getirdi. Celep kelamlarını şöyle tamamladı; “Japon yeninin Amerikan doları karşısındaki kıymet kaybı Japonların alım güçlerini düşürdü. Japonlar, bu süreçte Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den yaptıkları besin ithalatını Türkiye’ye yönlendirmek istiyorlar. Türk besin ihracatçıları için de Japonya’ya ihracat yapmak bir itibar. Genç ihracatçılarımız buna nazaran hareket etmeliler. Biz kaliteli, katma bedelli ve sürdürülebilirlik ekseninde üretilmiş eser satacak pazar arıyoruz. Japonya bunun için çok uygun bir pazar. Tokyo, dünya genelinde Michelin listesindeki restoranların çok olduğu, kaliteli besin eserlerinin tüketildiği bir lokasyon. Ödedikleri paranın karşılığını kaliteli eserlerle almak istiyorlar. Bize düşen misyon bu taleplere yanıt vermek.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.