Dolar 32,5182
Euro 34,7440
Altın 2.489,73
BİST 9.524,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 23°C
Az Bulutlu
Antalya
23°C
Az Bulutlu
Cum 20°C
Cts 22°C
Paz 22°C
Pts 24°C

Gaziemir’de tiroid ve depresyon konusu işlendi

Gaziemir Belediyesi ile Sağlıklı Yaşıyoruz platformu iş birliğinde düzenlenen “Sağlıklı Yaş Alma” buluşmalarının beşincisinde, tabipler tiroid ve depresyon hastalıklarını ve tedavi usullerini anlattı.

Gaziemir’de tiroid ve depresyon konusu işlendi
REKLAM ALANI
12 Mart 2024 16:12
19

Gaziemir Belediyesi ile Sağlıklı Yaşıyoruz platformu iş birliğinde düzenlenen “Sağlıklı Yaş Alma” buluşmalarının beşincisinde, tabipler tiroid ve depresyon hastalıklarını ve tedavi yollarını anlattı.

Gaziemir Belediyesi ile Sağlıklı Yaşıyoruz platformunun iş birliğinde düzenlenen “Sağlıklı Yaş Alma” temalı toplantıların beşincisi Tiroid Sıhhati ve Depresyon konusunda yapıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde, Sağlıklı Yaşıyoruz kurucuları Nurçin Çağlar ve A. Okan Çağlar’ın moderatörlüğünde düzenlenen aktiflikte, tiroid sorunları ve depresyonun kök sebeplerinin yanı sıra öteki kronik hastalıklarla alakası, bu hastalıklardan korunma ve tedavi formülleri hakkında önemli bilgiler paylaşıldı. Aktifliğin birinci kısmında, sunumlar yapan tabipler, ikinci kısımda ise dinleyicilerden gelen soruları cevapladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda, “Yaşam biçimimizin birçok hastalığın nedeni olduğunu Sağlıklı Yaş Alma temalı bu toplantılarımızda öğrenmiş olduk. Nurçin ve Okan Çağlar başta olmak üzere tüm hekimlerimize teşekkür ediyorum” dedi.
Nurçin Çağlar ve A. Okan Çağlar’ın moderatörlüğünde yapılan toplantı, Okan Çağlar’ın beslenme alışkanlıklarını ve hayat stilini değiştirdikten sonra tiroid nodüllerinden nasıl kurtulduğunu, bu süreçte yaşadığı tecrübeleri anlatmasıyla başladı. Tiroid nodüllerinin öyküsünü anlatan Okan Çağlar, “Yaşam usulümü değiştirdim ve tiroidlerimi aldırmaktan kurtuldum” dedi.

ARA REKLAM ALANI

“Tiroid bezi beden suratını belirler”
“Tiroid İşlevleri ve Sağlığı” başlığında sunum yapan Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, “Tiroid bezi motorun suratını belirleyen hormonları üretiyor. Tiroid hızlanırsa motorun dönemi, yani bedende her şey hızlanıyor. Tiroid bezi yavaşlarsa, bedende her şey yavaşlar. Tiroid bezi etrafa karşı nöbetçidir. Etrafta bir şeyler değiştiğinde birinci etkilenen organ tiroid bezidir. Yeme içmeniz değiştiğinde, idman müddetiniz, gerilim durumunuzda birinci tiroid bezi etkilenir. Tiroid bezi çalışmadığında yorgunluk, kilo alma, üşüme, kuru saç ve cilt, saç dökülmesi, adet düzensizlikleri, ödem, kas ağrıları yahut eklem ağrısı, kabızlık/hareketsizlik, depresyon üzere aksilikler ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Tiroid bezinin düzgün çalışması için yapılması gerekenler ve tedavi süreci hakkında bilgi veren Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, şunları söyledi: “Protein, demir, iyot, çinko, selenyum, a, b2, b3, c ve d vitaminleri altın çilek, çinko, selenyum, idman yapmak tiroid bezinin düzgün çalışmasını sağlıyor. Gerilim, gluten, enfeksiyonlar, ağır metallar, otoimmün hastalıklar, travma, düşük kalorili diyet, inflamasyon, toksinler, enfeksiyonlar tiroid bezinin çalışmasını olumsuz etkiliyor. Tedavi için bağırsak bariyerini sağlamlaştırmak, detoks, metabolik dengeyi sağlamak, metilasyonu düzenlemek, besin açıklarını tamamlamak gerekiyor. Ömür biçiminin 5 basamağı olan uyku, idman, beslenme, gerilim, ilgiler konusuna da odaklanmamız gerekiyor.”

Tiroid ve göz sağlığı
Tiroid hastalığının göze tesirlerini ve tedavi formüllerini anlatan Op. Dr. Sultan Kaya Ünsal, “Tiroid Hastalıklarının Göze Etkisi” başlıklı sunumunda şu bilgileri paylaştı:

“Orbita etrafındaki bağ dokularını, yağ takviyelerini, ekstraokuler kasları ve lakrimal bezi, göz yüzeyini etkileyen otoimmun hastalığa tiroid göz hastalığı deniliyor. Çift görme, şaşılık, kapak retraksiyonu, kuru göz, yanma, batma, üst ve alt kapaklarda şişlik, göz orbitadan dışarı gerçek çıkar, beğenilen çok sulanma, parlak ışıklara hassaslığın artması, gözlerde kızarıklık, kuruluk, konjonktivada şişlik, korneada yara, göz hareketlerinde göz ardında ağrı, görme azlığı ve körlük, optik nöropati bu hastalığın belirtileridir. Bu hastalığın tedavisi için sigara bırakılmalıdır. Tiroid disfonksiyonu düzeltilmelidir. Faal periyotta kısa periyodik steroid tedavileri verilebilir. Etkin devirde immunsüpresanlar verilebilir. Görmeyi tehdit eden durumlarda düşük doz radyoterapi, optik hudut sıkışması varsa ilaçlarla karşılık alınamıyorsa acil orbita dekompresyon cerrahisi yapılabilir. İnaktif devirde komplikasyonlar için şaşılık, kapak ve orbita cerrahisi yapılabilir. Beğenilen oluşan yanma, batma ve sulanma için yapay gözyaşı verilir.”

“Mutluluk sizi bulur”
“Depresyon: Mutsuzluk mu Mutlusuzluk mu” başlığında sunum yapan Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu, insanların mutluluğa bakış açılarındaki yanlışları ele aldı. İnsanoğlunun memnunluk arayış sürecini ele alan Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu,“Depresyon, mutsuzlukla birlikte bir kayıp yaşadığımızda ortaya çıkan bir hastalık. Sabah uyandınız, ayağa kalkmak için nedeniniz ve gücünüz yoksa, zihninizdeki bir gündem ‘hemen güne başlayayım’ demiyorsa depresyonun içindesiniz demektir. Depresyonun davranışsal, duygusal ve bilişsel faktörleri var. Güçle uyanıp güne başlarsanız eksiksiz sonuçlar alırsınız. Kapitalist çağda, reklamlar üzerinden zihnimize istek objeleri gönderiliyor. Elde edememekten kaynaklanan bu duyguya mutlusuzluk diyoruz. Kalıcı bir memnunluk yok. Memnunluk, peşinden koşulmaması gereken bir his. Memnunluk, paradoksal olarak kovaladıkça sizden kaçar. Manalı ve bedelli bir maksat uğrunda hareket ederseniz memnunluk gelip sizi bulur” dedi.  

Çocuklara dikkat!
Mutlu çocuklar yetiştirilmesi için yapılması gerekenlere de değinen Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu, şu ikazlarda bulundu:
“Biz tatmin olmakla memnunluk ortasındaki farkı bilmiyoruz. Çocuklarımıza ‘özelsin, biriciksin, farklısın’ diye yetiştiriyoruz. Halbuki hiçbirinin başkasından farkı yok. Ancak çocuklar bunu bilmiyor ve ağır bir yükün altına giriyor ve mükemmeliyetçilik oluşuyor. Bu yüzden çocuklar denemekten kaçınıyor ve yapmama davranışı gelişiyor, başarısızlık geliyor. Bunun sonucunda depresyon başlıyor. Toplumsal dayanak, sorumluluk, minnettarlık, derinlik ve sabır uygun olma halinin temel ögeleridir. Bu ögeleri hayatımızda bulundurursak depresyondan uzak oluruz. Çocuklarımızı da bu halde yetiştirirsek iş daha çok kolaylaşacak.”

Depresyonu “Bireylerin kendini ruhsal olarak güzel hissetmediği, çok uzun mühletler devam edebilen ve günlük hayatı etkileyen ruhsal bir rahatsızlık” diye tanımlayarak konuşmasına başlayan Psikolog Çiğdem Toksoy, aile bireylerinde görülecek depresyon ve başa çıkma sistemleri hakkında bilgi verdi. Gerilimle başa çıkma yollarını de anlatan Psikolog Çiğdem Toksoy, “Motivasyon eksikliği, değersizlik hissi, karamsarlık, mutsuzluk, suçluluk duygusu, ölüm ve intihar kanıları depresyonun belirtilerindendir. Hayat uzunluğu risk erkekler için % 3-12, bayanlar için % 10-26’dır. Yani bayanlar iki kat daha fazla depresyona maruz kalıyor. Ailede depresyon belirtileri gösteren biri varsa onu görmezden gelerek sorunun bitmesini bekleriz ya da ‘ben de öyle hissetmiştim ancak sonra geçti. Sakin ol. Şükredecek çok şeyin var. Fazla düşünmeyi bırak, takılma. Öbür insanların daha büyük sıkıntıları var. Sana nasıl yardım edebilirim? Bu türlü hissedebilirsin. Düzeltmenin bir yolunu bulacağız. Ne yapacağımı tam bilemesem de senin için buradayım. Gel bir yürüyüşe çıkalım. Anlamama yardım et. Seni seviyorum’ diyerek teselli vermeye çalışırız. Ailedeki bir sorun ya da problemli bireyin varlığı tüm sistemi tesirler. Aile içi etkileşimler sorunun ortaya çıkması yahut devamının nedenidir. Yani sorun ailede ortaya çıktığı üzere ailede çözülür diyebiliriz” diye konuştu.

Tiroid Sıhhati ve Depresyon konusunun işlendiği toplantı, yurttaşlardan gelen soruların hekimler tarafından cevaplanmasıyla sona erdi. 
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.