Dolar 32,1790
Euro 34,9584
Altın 2.426,15
BİST 10.738,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 26°C
Hafif Yağmurlu
Antalya
26°C
Hafif Yağmurlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

Form deniz/su kaynaklı ısı pompaları ile ilk yatırım maliyetiniz 1 yıldan daha az sürede amorti ediliyor

Güç kaynaklarının tükenmesi, güç maliyetlerindeki artışlar, fosil yakıtların kullanılmasıyla artan karbon salınımı, insanları ve işletmeleri alternatif kaynakları kullanımına yönlendirmektedir.  

Form deniz/su kaynaklı ısı pompaları ile ilk yatırım maliyetiniz 1 yıldan daha az sürede amorti ediliyor
REKLAM ALANI
11 Mart 2024 17:48
31

Enerji kaynaklarının tükenmesi, güç maliyetlerindeki artışlar, fosil yakıtların kullanılmasıyla artan karbon salınımı, insanları ve işletmeleri alternatif kaynakları kullanımına yönlendirmektedir.  Paris Muahedesi ile 175 ülke tarafından kabul edilen karbon nötr amacı doğrultusunda alternatif güç kaynaklarına yönelme her geçen gün daha da artmaktadır.

İklimlendirme kesiminin esaslı ve öncü firmalarından Form Şirketler Kümesi’nde faaliyet gösteren Form Sanayi Eserleri, alternatif güç kaynaklarını kullanan ısı pompası tahlilleriyle dikkat çekiyor. Isı pompasında her türlü uygulamayı yapabilen tek firma olarak öne çıkıyor. Isı pompasında en küçük kapasiteden, 3.000 kW / saate kadar endüstriyel büyük uygulamalara kadar birçok referansa sahip.  

ARA REKLAM ALANI

Neden Su, Deniz Kaynaklı Isı Pompası? 

Isı pompalarının randımanları kullandığı kaynağa nazaran büyük değişim gösterirler. Isı alınan ve ısı verilen ortamlar ortasındaki sıcaklık farkı ne kadar az olursa iklimlendirme sisteminiz o kadar yüksek verimli olur.  Havaya nazaran kıyaslandığında toprak ve su sıcaklıkları yaz ve kış aylarında daha sabit kıymetlerde kalmakta bu da randımanın artması ve ısıtma ve soğutma maliyetlerinizi azaltarak işletme maliyetlerinize yüksek tasarruf olarak yansır. 

Isı pompası sistemleri hem çeşitli endüstriyel ve ticari uygulamalar hem de konutlarda farklı kaynaklardan ısı geri kazanımı için ekonomik alternatifler sunar. Bu doğrultuda, ısı pompası, güç tasarrufu için büyük potansiyeli olan bir güç geri kazanım sisteminde kilit bir bileşendir. Isı pompaları ısı alınan kaynak tipine bağlı olarak 2 ile 6 kat daha avantajlı olmaları, etraf kirliliğine neden olmamaları, gereksinime bağlı olarak istenildiğinde hem ısıtma hem de soğutma hedefli kullanılabilmeleri sayesinde ilgi çekmektedir. Isı pompaları bir mahalin ısıtılması ve soğutulmasında, sıcak su muhtaçlığının karşılanmasında, yerden ısıtma sistemlerinde, havuz ısıtılmasında kullanılabilmektedir. 

Endüstriyel uygulamalarda ise çeşitli proses, kurutma, buharlaştırma, damıtma süreçlerinde ve besin sanayisinde tercih edilebilmektedir. Ayrıyeten atık ısı ile yüksek verimli ısıtma ve soğutma sağlanan birçok endüstriyel uygulama mevcuttur.

Deniz/Su Kaynağı yakınındaki otel ve AVM’lerde işletme maliyetinde önemli avantaj sağlıyor 

İklimlendirme sistemleri için gerekli olan ısıtma ve soğutmayı sağlamak üzere ısı pompası teknolojisi ile su kaynağını birleştiren sistemler gereksinimleri olan enerjiyi deniz, ırmak yahut göl sularından elde ederler. Hava kaynaklı sistemlere nazaran çok daha yüksek verimlilik sağlayan su kaynaklı ısı pompalarında su debisi, gereksinim duyulan kapasiteye bağlı olarak belirleniyor. Ayrıyeten ısı geri kazanım yapılarak soğutma yaparken parasız sıcak su elde ediliyor. Bu sayede bir otelin soğutma gereksinimi en düşük maliyetle karşılanırken, kullanım sıcak suyu muhtaçlığı ise maliyetsiz bir biçimde sağlanıyor. Bu aygıtlar birebir vakitte, randıman ve performans açısından öteki ısıtma, soğutma sistemlerine nazaran hayli güçlüdür. Chiller soğutma sistemi ile karşılaştırıldığında da ısıtma yapabilmeleri ısı pompaları için artı özellik olarak öne çıkar. 

Sadece bir yılda yatırım maliyetini karşılıyor

Sudan suya ısı pompalarının kaynağını; toprak, deniz, göl suyu, yeraltı suları, termal sular, atık sular, artık ısılar, proseslerdeki atık su kaynakları ve jeotermal sular oluşturuyor. İşletmelere en uygun iklimlendirme tahlilini sunan ısı pompaları, soğutma yaparken ısıtma yahut sıcak suyu bedelsiz olarak elde etme avantajlarını da sunuyor. Bu özellikleriyle, düşük maliyetle yüksek verimlilik hedefleyen turizm tesislerinin gereksinimini yüksek yararla karşılıyor. Ayrıyeten ekonomik yatırım olarak da öne çıkan sudan suya ısı pompaları, birinci heyetim maliyetini 1 yıl yahut daha kısa müddette amorti ediyor.

Bir yılda 400 bin ağaç dikimine eşit güç tasarrufu sağlıyor

Isı pompaları alanında öncü ve esaslı bir firma olan Form Endüstri’ye ilişkin eserler, çok sayıda bina ve uygulama için uygun tahliller sunuyor. Toprak, deniz, yeraltı suyu üzere alternatif güç kaynaklarını kullanarak gerçekleştirdiği projeleriyle, yılda en az 21 bin 600 MW güç tasarrufu sağlıyor. Elde ettiği güç tasarrufu, her yıl 3 bin 650 aracın trafikten çekilmesine ve yaklaşık 400 bin adet ağaç dikimine eşit.   

Form Sanayi Ürünleri’nin yüksek verimliliğe sahip olan sudan suya ısı pompaları, Ege ve Akdeniz’e denize kıyısı olan birçok otelde kullanıyor. Merit Afrodit Kıbrıs Otel (9,000 kW/h), İzmir Euphoria Aegean Resorts Hotel (2.500 kW/h), Antalya Palm Beach Resorts Hotel (1.300 kW/h), Bodrum La Blanche Island Otel (3.600 kW/h), Marmaris Angel’s Otel (2.900 kW), Bodrum Akfen Loft (300 kW/h) deniz kaynaklı olarak; Antalya Robinson Club (3.000 kW7H); Antalya Riverside Club Otel (6.000 kW/h) ise göl ve ırmak kaynaklı olarak hizmet verdiği öne çıkan oteller ortasında yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.