Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 22°C
Parçalı Bulutlu
Antalya
22°C
Parçalı Bulutlu
Paz 23°C
Pts 25°C
Sal 27°C
Çar 25°C

Rektör Budak, “Türkiye Yüzyılı idealini gerçeğe dönüştürmek için bilim üretmeyi sürdüreceğiz”

Tam akredite bir araştırma üniversitesi unvanıyla faaliyetlerini sürdüren Ege Üniversitesinde bilimsel araştırmaları, ulusal ve memleketler arası projeleri ve stratejik gayeleri daha ileriye taşımak ismine “Araştırma Ekosistemi Sunumları” toplantısı gerçekleştirildi.

Rektör Budak, “Türkiye Yüzyılı idealini gerçeğe dönüştürmek için bilim üretmeyi sürdüreceğiz”
REKLAM ALANI
8 Mart 2024 15:36
20

Tam akredite bir araştırma üniversitesi unvanıyla faaliyetlerini sürdüren Ege Üniversitesinde bilimsel araştırmaları, ulusal ve milletlerarası projeleri ve stratejik amaçları daha ileriye taşımak ismine “Araştırma Ekosistemi Sunumları” toplantısı gerçekleştirildi. EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar-MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite üst idaresi, senato üyeleri ve akademisyenler katıldı.

Ege Üniversitesinde bilimsel araştırma ve proje hazırlama konusunda güncellenen stratejik maksatlar ile ulusal ve milletlerarası bilimsel proje süreçlerini kapsayan “Araştırma Ekosistemi” sunumları akademisyenlerin ağır katımıyla gerçekleştirildi. Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü, Milletlerarası Takviye Programları,  TÜBİTAK Ulusal Proje Davetleri, Ufuk Avrupa Programı Davetleri, TEYDEP, TÜSEB, Fikri Mülkiyet Hakları ve Lisanslama sunumlarının akabinde yapılan Senato Toplantısında,  Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Dünya Bayanlar Günü münasebetiyle, Bayındır Meslek Yüksekokulu Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği programı öğrencileri tarafından yetiştirilen laleleri, bayan senatörlere takdim etti.

ARA REKLAM ALANI

“Var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” 

‘Araştırma Ekosistemi’ programının açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesinin, bilim üretme ekosistemi,  güçlü araştırma altyapısı, aktif akademik insan gücü ile Türkiye’nin seçkin yükseköğretim kurumlarından birisi olduğunu vurguladı. Ege Üniversitesinin memleketler arası akademi dünyasındaki yerini güçlendirilmesi, rekabet gücünün artırılması için araştırma, yayın ve proje performansının yükseltileceğini söyledi. Egeli araştırmacıların bilime,  sanayiye, teknolojiye ve Ar-Ge’ye  katkı sağlamaya devam edeceğini tabir eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitemizin ulusal ve memleketler arası arenada her geçen gün ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.  ‘Türkiye Yüzyılı’ mefkuresini gerçeğe dönüştürmek için tüm mensuplarımızla, yılmadan yorulmadan bilim üretmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Ege Üniversitesindeki Araştırma Ekosisteminin sürdürülebilir olduğunu lisana getiren Rektör Prof. Dr. Budak, “Son altı yıl içerisinde akademik kültür değişimi ve dönüşümü oluşturduk. Bugün geçekleştirdiğimiz Araştırma Ekosistemi sunumları toplantısı da bu dönüşümün bir kesimidir. Üniversite denilince eğitim-öğretim, Ar-Ge ve öğrenciler akla geliyor. Eğitim-öğretim ve öğrenci odaklılıkta önder üniversitelerden biriyiz. Bu alanlardaki başarılarımızın somut çıktılarını aldık, almaya da devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan ‘Öğrencilerin Meslek Gelişimini En Aktif Formda Destekleyen Üniversite’ mükafatını alan birinci ve tek üniversite olduk. Eğitim-öğretim, kalite programları, kurumsal akademik ve idari işleyiş manasında 5 yıllık tam akredite bir araştırma üniversitesi etiketine sahibiz. Öğrenci odaklı, erişilebilir ve marka kıymeti yüksek bir kurumuz. Son yıllarda yaşanan değişim ve dönüşüm sonucunda başarılarımızın üstüne katarak ilerlemeyi bir misyon haline getirdik. Üniversitemizde bilimi bir kültür haline getirip bilim ekosistemi ağını her geçen gün daha da güçlendiriyoruz ve her yıl en az bir defa üniversitemiz bünyesinde yer alan anabilim kollarımızla bir ortaya gelerek bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Bu buluşmaları epeyce önemsiyoruz, zira bilim bir ekosistem haline dönüştüğünde varlığını artırıyor” dedi.

“Dijitalleşmede marka üniversite olmayı hedefliyoruz”

Dijitalleşmenin Ege Üniversitesinin kıymetli maksatlarından biri olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Dijitalleşme çağındayız ve dijitalleşmede marka üniversite olma amacıyla çağın ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Araştırma üniversitesi olarak tüm faaliyetlerin dataya dayalı bir bakış açısıyla kıymetlendirilmesi ve canlı takip edilebilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda üniversitemizde gerçekleştirilen araştırma, eğitim-öğretim ve Ar-Ge faaliyetlerini daha sistematik ve sürdürülebilir bir formda devam edebilmesi için Dijitalleşme Kurulu kurduk. Kurmuş olduğumuz Dijitalleşme Kurulu sayesinde, eğitim-öğretim ve Ar-Ge performanslarımızı yazılım programlarıyla birey, kısım, fakülte ve üniversite bazlı değerlendirebileceğiz. Geliştirilecek olan bu sistem ile tüm bilgilerimizi canlı olarak görüp takip edebileceğiz” dedi.

“Ege Üniversitesinde değerli bir Ar-Ge ağı oluşacak”

Üniversite bünyesinde üretilen projelerin somut bir çıktıya dönüşmesi için hayata geçirilecek olan uygulamalardan bahseden Rektör Prof. Dr. Budak, “Son 5 yılda onaylanan ama ticarileşmeyen patentleri özgür buluş statüsüne çevirmeyi hedefliyoruz. TÜBİTAK projelerinin müracaat ve kabul süreçlerini yakında takip edebileceğiz. Bununla birlikte Araştırma Koordinatörlüğümüzü kuruyoruz. Araştırma Koordinatörlüğümüz sayesinde; Sıralamalar Ofisi, Data İzleme ve Kıymetlendirme Ofisi, Proje Dayanak Ofisi, Makale Yazım Takviye Ofisi, Akademik Teşvik Ofisiyle araştırma faaliyetlerimizin daha profesyonel bir biçimde koordine edilmesini sağlayacağız. Araştırma gruplarımıza yönelik olarak, Araştırma Kümeleri Yönergesinde bir revizyon yaptık ve araştırma gruplarımızın çıktı odaklı performans üretmesini hedefledik. 2025 yılına kadar devam edecek olan ve üniversitemizin yürütücülüğünü üstlendiği, ‘Avrupa İşletmeler Ağı’ projesini öğretim elemanlarımızın erişimine açacağız. Teknoparkımız bünyesinde etkin olarak faaliyetini sürdüren yüze yakın firmamız bulunmakta. Etkin firma sayımızı daha üstlere taşıyacağız. Bu sayede üniversitemizde değerli bir Ar-Ge ağı oluşacak. Erişilebilirliği artırmak ve hocalarımızın bilimsel araştırma, projelerini daha kolay bir halde yürütebilmeleri ismine yerleşkemizde yer alan EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisimizin içerisine bir BAP Ofisi açtık. Önümüzdeki süreçte de üretmeye, ürettiğimizi katma bedele dönüştürmeye devam edeceğiz. Bu bağlamda proje yürütücüsü hocalarımıza bir kere daha teşekkür ediyor, çalışmalarını artırarak devam ettirmelerini diliyorum” dedi.

Projeler ile ilgili bilgilendirme sunumları yapıldı

Etkinlikte; Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü (BAP) Ünite Sorumlusu Doç. Dr. İskender İnce, BAP’ın faaliyetleri ve gerçekleştirilen projeler ile ilgili bilgi veren bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıyeten alanında uzman araştırmacılar tarafından; TÜBİTAK Ulusal Proje Davetleri, Milletlerarası Takviye Programları, Ufuk Avrupa Programı Projeleri, Ebic Ege Projesi, TÜBİTAK Ar-Ge Kamu Takviyeleri, Fikri Mülkiyet Hakları ve Lisanslama mevzularında sunum yaptı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.