Dolar 32,2096
Euro 34,9860
Altın 2.421,93
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 25°C
Az Bulutlu
Antalya
25°C
Az Bulutlu
Pts 25°C
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 26°C

L’Oréal Türkiye, dünyayı harekete geçiren güzelliği yaratırken kadınların güçlendirilmesinde öncü oluyor

Eşitlilik, hakkaniyet ve kapsayıcılığı tüm çalışmalarının kalbine koyarak manalı markalar ihtilali ile bayanın güçlendirilmesini destekleyen L’Oréal Türkiye, cinsiyet eşitsizliği ile çaba etmek için 111 yıl evvel birinci bayan hakları mecmuası Bayanlar Dünyası’nı yayımlamaya başlayan Nuriye Ulviye Mevlan Civelek’i günümüze taşıyor.

L’Oréal Türkiye, dünyayı harekete geçiren güzelliği yaratırken kadınların güçlendirilmesinde öncü oluyor
REKLAM ALANI
7 Mart 2024 14:24
27

Eşitlilik, hakkaniyet ve kapsayıcılığı tüm çalışmalarının kalbine koyarak manalı markalar ihtilali ile bayanın güçlendirilmesini destekleyen L’Oréal Türkiye, cinsiyet eşitsizliği ile çaba etmek için 111 yıl evvel birinci bayan hakları mecmuası Bayanlar Dünyası’nı yayımlamaya başlayan Nuriye Ulviye Mevlan Civelek’i günümüze taşıyor.

Civelek, yayımladığı yazılar ve kurduğu dernek ile bayanların yükseköğrenime girişi, kamuda çalışmalarının yolunu açarken bayan hakları, eşitlik üzere kavramların toplumda yüksek sesle duyulmasında öncü oldu. Bayanlar Dünyası’nın 1913 yılından yayımlanan birinci sayısını Civelek’i onurlandırmak için özgün sayfalarıyla birlikte günümüz Türkçesi ile paylaşan L’Oréal Türkiye, 6 Şubat sarsıntılarında büsbütün yıkılan Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki Nuriye Ulviye Civelek ismini taşıyan halk kütüphanesinin renovasyonuna da takviye verecek.

ARA REKLAM ALANI

İlk bayan hakları mecmuası Bayanlar Dünyası’nın ve  ilk   bayan hakları cemiyeti “Osmanlı Bayan Hakları Savunma Derneği”nin kurucusu Nuriye Ulviye Mevlan Civelek, bayanlarının yükseköğrenim görebilmeleri ve kamuda çalışabilmeleri üzere devrin ilerici bayan hareketlerini tutku ile savunarak cinsiyet eşitliği konusunda toplumsal farkındalığın oluşmasına katkı sağladı. 20 yaşında “Bugünkü Hayat Yenilik İstiyor” diyerek yayımladığı “Kadınlar Dünyası Dergisi” ile Osmanlı toplumunda cinsiyet eşitliğinin sağlanacağı bir dünya hayaliyle çalışmalarını sürdüren Civelek’in ilham veren kıssasını, periyoda damgasını vuran mecmuasının birinci sayısını bugüne kadar dala damga vurmuş projeleri ile harmanlayarak paylaşan L’Oréal Türkiye, bayanların yolunu bilim, eğitim ve istihdam dayanağı ile aydınlatacak projeleri hayata geçirmeyi sürdürüyor.

“Dünyayı Harekete Geçiren Hoşluğu Yaratıyoruz” varoluş amacıyla bugüne kadar faaliyet gösterdiği her alanda, kadınların güçlendirilmesini destekleyen projeleri ile kesime öncülük eden L’Oréal Türkiye, 7 yıldır üst üste Bloomberg ve Equileap Cinsiyet Eşitliği Endeksi ve Raporlarında üst sıralardaki yerini koruyarak sektörde fark yaratan, güçlü ve somut çalışmalara imza atmayı sürdürüyor.

‘Cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı artırmak uzun bir yol’

Cinsiyet eşitliği konusunda toplumsal ve ferdi farkındalığı yükseltmenin lakin uzun bir dönüşüm yolcuğunu desteklemekten geçtiğini lisana getiren L’Oréal Türkiye Ülke Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, “Nuriye Ulviye Hanım’ın “Bugünkü Hayat Yenilik İstiyor” diyerek güçlü duruşu ile yayımladığı Bayanlar Dünyası Dergisi’nin birinci sayısına ilişkin bu kopya ile periyodun toplumsal farkındalığını yaratmak ismine kendisinin ve çalışma arkadaşlarının ne kadar tutkulu ve yavuz adımlar attığına şahit olduk. Yalnızca bu adımın 111 yıl evvel atılmış olması değil; periyodun tüm şiddetli koşullarına karşın tutku ile hayata geçirilmesi, cinsiyet eşitliği konusuna yeni bir bakış ve nefes kazandırması ve cinsiyet eşitliğine ilişkin dönüşüm seyahatinde başlangıç noktasını aydınlatan tarihî bir delil niteliği taşımasını çok kıymetli buluyorum. Bu dönüşüme bugüne kadar katkı sağlayan, ilham olan ve güç veren tüm bayanlarımız sayesinde bugün daha güçlü bir noktadan, gidecek yolumuzun hala daha uzun ve güçlü olduğunu bilmekle birlikte büyük bir yürek ve umutla ilerliyoruz. Dileğimiz aslında hiç değişmedi; 111 sene evvel bu uğurda çalışan Nuriye Ulviye Hanım üzere, bayanın güçlendirilmesi vurgusunu yapmak zorunda hissetmeyeceğimiz günlere duyduğumuz istek ve istekle çocuklarımızın cinsiyet eşitliğini güçlü bir biçimde destekleyen bir toplum modülü olarak eşit, kapsayıcı ve hakkaniyetli bir biçimde hayatlarını sürdürmeleri. Bugünkü hayata yenilik katan tüm bayanların 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nü yürekten kutluyorum” dedi.

 

L’Oréal Türkiye’de cinsiyet eşitliği evvel şirket içerisinde başlıyor

1000’den fazla çalışanı bulunan L’Oréal Türkiye Genel Müdürlüğü’nde bayan çalışanların oranı yüzde 65’ken, şirketin tüm yönetici düzeylerinde bu oran yüzde 51. L’Oréal Türkiye Ülke İdare Komitesi’nin ise yüzde 56’sı bayanlardan oluşuyor.  

L’Oréal Grup’ta ise bayanlar, idare heyeti üyelerinin yüzde 50’sini, icra konseyi üyelerinin yüzde 32’sini, tüm kilit durumların yüzde 57’sini ve milletlerarası marka yöneticilerinin yüzde 61’ini oluşturuyor. Bayanların tertiplerin tüm düzeylerinde yükselmeleri ve başarılı olmaları için yeni yollar inşa eden L’Oréal Küme bünyesinde, 4 bini aşkın bilim insanı misyon yapıyor ve bu sayının yüzde 64’ünü de tekrar bayanlar oluşturuyor. Tıpkı vakitte L’Oréal Küme çatısı altında icat edilen patentlerin yüzde 55’i bayanlara ilişkin.

L’Oréal Türkiye’den Türkiye’nin birinci bayan hakları savunucularından Nuriye Ulviye Civelek’e hürmet projesi

Anlamlı markalar ihtilaliyle bayanın güçlendirilmesi için birbirinden güçlü projelere imza atan L’Oréal Türkiye, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde cinsiyet eşitsizliği ile uğraşta rol model olarak öne çıkan Nuriye Ulviye Mevlan Civelek’e hürmet projesi hayata geçiriyor. Bayan hakları konusunda öncü çalışmalarının   yanı sıra eğitime verdiği ehemmiyet ile de tanınan Civelek’in ismini taşıyan kütüphane Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bulunuyor. L’Oréal Türkiye, 6 Şubat sarsıntılarından hasar görerek büsbütün yıkılan Kırıkhan Nuriye Ulviye Civelek İlçe Halk Kütüphanesi’nin renovasyonuna dayanak oluyor.

L’Oréal, “Bilim Bayanları İçin” programı ile bilimde cinsiyet eşitsizliği ile çaba ediyor

L’Oréal, hayatın her alanında olduğu üzere bilimde de yaşanan cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçerek, bilim bayanlarını desteklemek ve yeni jenerasyonlara ilham kaynağı olacak yeni rol modelleri yaratmak maksadıyla 25 yıldır globalde, 21 yıldır ise Türkiye’de “Bilim Bayanları İçin” programını yürütüyor. UNESCO Türkiye Ulusal Komitesi ile yürütülen ve Türkiye’nin en uzun soluklu yarar projelerinden biri olan proje kapsamında bugüne kadar 120 bilim bayanı desteklendi. Cumhuriyet’in 100. Yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile iş birliği gerçekleştirilerek, bilim insanı olmayı hedefleyen genç bayanlara özel mentorluk ve burs programını hayata geçirildi.  ‘Bilim Bayanları İçin’ programı ile bilim bayanlarına yalnızca son 10 yılda yaklaşık 4 milyon TL’lik dayanak sağlandı.

L’Oréal hayata geçirdiği fonlarla da bayanın güçlendirilmesine dayanak veriyor

L’Oréal Kümenin, “Gelecek için L’Oréal” programı kapsamında dünyada acil tahlil bekleyen meselelerin tahlili için ayırdığı 150 milyon €’luk fonun 50 Milyon €’luk kısmı dezavantajlı bayanları destekleyen, bayanların güçlendirilmesini hedefleyen sivil toplum kuruluşlarının projeleri için kullanılıyor. Türkiye’den KAMER Vakfı ve İMECE İnisiyatifi Derneği bu fondan dayanak alan sivil toplum kuruluşları oldu. KAMER Vakfı, bayanlara karşı şiddetle uğraş etmeyi, bayanların toplumsal ve ekonomik olarak güçlenmesine katkı sağlamayı amaçlayan takviye projesiyle fondan hibe alarak, Türkiye’nin 20 farklı vilayetinde, dezavantajlı durumdaki 33 binden fazla bayana ulaştı. Solar Age ve Basmane’de Okula Dönüş Programları ile fon takviyesi alan İmece İnisiyatifi Derneği, 60 bayanı güneş gücüyle tanıştırırken, 30 bayanın gelirlerinin artmasına dayanak oldu.

L’Oréal, iş birliği yaptığı tedarikçi ekosisteminin de bayan istihdamını desteklemesini önemsiyor 

L’Oréal Küme, sürdürülebilirlik programı kapsamında 2030’a kadar dezavantajlı topluluklar içerisinde 100 bin kişinin istihdam edilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Tedarikçilerini ve iş ortaklarını da sürdürülebilir dönüşüm sürecine dahil eden L’Oréal, global çapta 85 binden fazla kişinin istihdamına aracı oldu. Bu sayının yüzde 50’sini ise bayanlar oluşturuyor. L’Oréal Türkiye, 2024 yılında da iş birliği içinde olduğu tedarikçi ağı aracılığıyla bayan istihdamına dayanak olmayı sürdürecek. 

L’ORÉAL TÜRKİYE, MANALI MARKALAR İHTİLALİYLE HAYATA GEÇİRDİĞİ PROJELERİYLE DE BAYANLARIN HER VAKİT YANINDA

L’Oréal Paris “Stand Up” Programı ile Türkiye’de 122 bin kişi sokak tacizine karşı eğitim aldı

L’Oréal Paris ve Ipsos iş birliği ile kapsamında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına nazaran, sokak tacizi dünya genelinde bayanların bir numaralı sorunu ve bayanların yüzde 80’inin hayatlarında en az bir sefer sokak tacizine maruz kalıyor. Bayanları güçlendirmeyi ve sokak tacizi konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen L’Oréal Paris, “StandUp – Sokak Tacizine Karşı Dur” Projesi ile bayanlara sahip oldukları gücü hatırlatıyor. L’Oréal Paris, dünya çapında 1,6 milyon kişinin bu eğitimi almasını sağladı. Türkiye’de ise 122 bin kişi 5D eğitimden faydalandı. Türkiye, eğitim verilen kişi sayısında Avrupa ülkeleri ortasında birinci sırada yer alıyor. 

 

Vichy, “Dermokozmetik Uzman Eğitimi ve İstihdam Programı ile Hatay’da bayan istihdamına veriyor 

Vichy, Türkiye Bayan Teşebbüsçüler Derneği (KAGİDER) ve Boğaziçi Üniversitesi Ömür uzunluğu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliği ve L’Oréal Vakfı’nın dayanağıyla Hatay’da başlattığı “Dermokozmetik Uzmanı Eğitimi ve İstihdamı Programı” ile zelzeleden etkilenen bayanlara el uzatıyor. Proje kapsamında zelzeleden etkilenen 120 bayana, iki ay boyunca toplam 64 saat fiziki eğitim verilecek. 16 seans olarak gerçekleştirilecek program kapsamında; BÜYEM tarafından satış teknikleri, bağlantı, müşteri tecrübesi ve sürdürülebilirlik mevzularında; L’Oréal eğitmenleri tarafından ise cilt ve cilt sıhhati, eser eğitimleri ve hadise çalışmalarını içeren eğitimler gerçekleştirilecek. Eğitimlerin tamamlanmasının akabinde, bayanlar için Eczacı Odaları ile Vichy referansıyla düzenlenecek görüşmelerle Hatay ve etraf vilayetlerdeki istihdam fırsatları desteklenebilecek.

 

Lancôme, Write Your Future ile bayanların iş hayatı seyahatlerinde yanlarında oluyor 

Lancôme, profesyonel marifet geliştirme ve girişimcilik eğitimleri, birebir mentorluklar, teşvik ve ağ oluşturma üzere dayanak programlarıyla 2017’den beri dünyanın her yerinden, potansiyellerini gerçekleştirmek isteyen bayanlara ulaştığı Write Your Future programını Türkiye’de KAGİDER iş birliği ile yürütüyor. Lancôme, Write Your Future programı ile genç bayanların iş hayatı seyahatlerinde yanında yer alarak takviye sağlıyor. Program kapsamında bayanlar, mülakat tekniklerinden sunum marifetlerine kadar temel öğretileri öğrenebilecek, mentorların tecrübelerinden faydalanabilecek. 

 

Kérastase ‘Power Talks’ ile 50 mentor ve mentee buluşuyor

Kérastase, KAGİDER ile gerçekleştirdiği “Power Talks” mentorlük programı ile mesleklerine yeni başlayan genç bayanların özgüvenlerini artırarak, onların mesleklerinde daha emin adımlarla devam etmelerine dayanak oluyor. Projenin birinci evresinde 50 mentor, 50 mentee ile bir ortaya geliyor.

 

La Roche-Posay, bez bebek üretimi ile bayanları iş gücüne dahil etti 

La-Roche Posay, ekonomik imkanları hudutlu konut bayanlarını iş gücüne dahil ederek, onların ürettiği bez bebekleri La-Roche Posay Lipikar eserleriyle birlikte armağan etti. Proje kapsamında bayanlar ürettikleri 22.500 bez bebekle ekonomik kazanım sağladılar.

 

Skinceuticals, kadim cimem geleneğini canlandırdı

Skinceuticals, dizayncı Aslı Filinta ile Hatay’ın unutulmaya yüz tutan el sanatlarından “Buğday Sapı Örücülüğü”nü günümüze taşıyor. Hazek Bayan Kooperatifi ile iş birliği gerçekleştirerek ‘’Değer Katmak Elimizden Gelir’’ projesini hayata geçiren Skinceuticals, geçtiğimiz yıl 350 bayana ve ailesine dokunarak, kadim buğday örücülüğü zanaatını nesilden nesle aktarılmasını sağladı. Proje kapsamında üretilen 4.000 adet çanta için ortalama 7 ton buğday ve 40 dönüm tarla hasadına denk gelen bir buğday tüketimi oldu ve hepsi geri dönüştürüldü. Hataylı bayanlar tarafından el emeği ile yapılan cimemler Aslı Filinta tarafından tasarlanan çantalara dönüşürken, genç bayanlar buğday sapı örücülüğünü öğreniyorlar. Bu yıl da devam edecek proje ile unutulmaya yüz tutan bir el sanatı geleceğe taşınıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.