Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 22°C
Parçalı Bulutlu
Antalya
22°C
Parçalı Bulutlu
Paz 23°C
Pts 25°C
Sal 27°C
Çar 25°C

Akbank, Her Alanda Kadınların Gücünün ve Potansiyelinin Yanında

Akbank, çeşitlilik ve kapsayıcılığı teşvik etmek, iş dünyasında ve toplumda eşit fırsatlar sağlamak maksadıyla güçlü adımlar atmaya devam ediyor. İş hayatına geri dönen annelerden bayan girişimcilere ve teknolojide bayan profesyonellere uzanan geniş bir yelpazede, tüm bayanların gelişim seyahatlerinde yanlarında yer alıyor.

Akbank, Her Alanda Kadınların Gücünün ve Potansiyelinin Yanında
REKLAM ALANI
7 Mart 2024 12:00
20

Akbank, çeşitlilik ve kapsayıcılığı teşvik etmek, iş dünyasında ve toplumda eşit fırsatlar sağlamak emeliyle güçlü adımlar atmaya devam ediyor. İş ömrüne geri dönen annelerden bayan girişimcilere ve teknolojide bayan profesyonellere uzanan geniş bir yelpazede, tüm bayanların gelişim seyahatlerinde yanlarında yer alıyor. Sürdürülebilirlik odaklı bu teşebbüsleriyle Akbank, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde bayanların gücünü ve potansiyelini kutluyor.

Akbank, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Siyaseti ile tüm çalışanlarına eşit fırsatlara dayalı bir kültür ve çalışma ortamı sunuyor. Finansal tahlilleriyle bayan girişimcileri ve KOBİ’leri destekleyen Akbank, tıpkı vakitte özel eğitimler ve programlarla da onların yanlarında yer alıyor. Teknolojide daha fazla bayan profesyonelin yer alması, genç bayanların geleceğe hazırlanması ve çeşitli nedenlerle işine orta veren bayanların mesleklerine devam edebilmeleri için farklı teşebbüsler yürütüyor. Tıpkı vakitte ulusal ve memleketler arası kurumlarla yakın bir iş birliği içerisinde toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışıyor. Eşitlik ve kapsayıcılık odağında Vikipedi’nin güncellenmesi üzere kolektif çalışmalara da liderlik ediyor. Tüm bu çalışmalarıyla Akbank, eşit fırsatlar yaratarak toplumsal ve ekonomik gelişime hizmet ediyor. 

ARA REKLAM ALANI

Fırsat eşitliğine dayalı çalışma kültürü

Akbank, çeşitlilik ve kapsayıcılığı kurumsal kültürünün temel taşlarından biri olarak benimsiyor. Bu doğrultuda, ‘Akbank Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Politikası’ çerçevesinde ‘Çeşitlilik ve Kapsayıcılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı’ rolünü oluşturdu. Bu rol, farklı periyotlarda farklı Genel Müdür Yardımcıları tarafından üstlenilerek çeşitlilik ve kapsayıcılık çalışmalarının tüm idare grubu tarafından sahiplenilmesine hizmet ediyor. 2023 yılı prestijiyle bu rolü Bankanın KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz üstleniyor. 

Oluşturulan kapsayıcı kültürle bugün Akbank’ta çalışanların %52’sini bayanlar oluşturuyor, Genel Müdüre bağlı liderlik rollerinde ise bu oran %57. Akbank, iş üniteleri bazında da eşitlik için özel teşebbüslerde bulunuyor. Bu kapsamda Banka, teknoloji alanındaki yeni durumlarda tıpkı yetkinliğe sahip adaylar ortasında bayan profesyonelleri önceliklendirdi. Böylelikle 2023 yılında Akbank Teknoloji’ye katılan bayan çalışanların oranı %36’ya yükseldi. 

Aynı vakitte 2023 yılında bağımsız bir kontrol kuruluşu tarafından yapılan çalışmada, Akbank’ın ‘eşit işe eşit ücret’ prensibini uyguladığı ve eş pozisyondaki bayan ve erkek çalışanlarının fiyatlarında cinsiyete dayalı bir farklılaşma olmadığı doğrulandı.

Genç bayanlar Akbank’la geleceğe hazırlanıyor

Akbank, Akbank Gençlik Akademisi çatısı altında üniversite öğrencilerine yönelik eğitim ve etkinliklerle yeni jenerasyon yetkinlikler kazanmalarını destekliyor. Banka bu kapsamda gençlerin toplumsal cinsiyet eşitliği başta olmak üzere toplumsal bahislerde farkındalık ve tecrübe kazanmaları için de programlar sunuyor. 2021’de kurulan Akbank Gençlik Akademisi şimdiye dek 135 bini aşkın gence ulaştı ve iştirakçilerin %50’den fazlasını bayan öğrenciler oluşturdu. 

Kadın girişimcilerin ve KOBİ’lerin yanında

Akbank yenilikçi finansal tahlilleriyle bayan KOBİ’lerin işlerini geleceğe taşımalarında yanlarında yer alıyor. Banka, Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Dayanağı Programı kapsamında 100 milyon dolar EBRD kaynağı ve %80 KGF teminat dayanağı sağladı. Böylelikle teminat yaratmakta zahmet çeken, kurucusu ya da yöneticisi bayan olan KOBİ’lerin hem teminat sıkıntısına tahlil getiriliyor hem de finansman gereksinimi karşılandıktan sonra gereksinim duyulan mentörlük, danışmanlık ve eğitimler fiyatsız olarak sunuluyor. Finansal ve finansal olmayan eser ve hizmetleriyle Akbank, ulaştığı bayan KOBİ sayısını son 2 yılda %50 artırdı. Bayan girişimcilere sunduğu kredi bakiyesi ise 4 katına yükseldi.

Banka, teşebbüsçü ve işletme sahibi bayanların bu tahlillerden daha fazla yararlanabilmesi için de kıymetli gayeler belirledi. Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü (UNEP FI) iş birliğiyle geliştirilen Finansal Sıhhat ve Kapsayıcılık Taahhüdü’nün kurucu imzacısı olan Akbank, gelecek 3 yılda ulaştığı bayan KOBİ’lerin sayısını her yıl %10 artırmayı hedefliyor.

Akbank, tıpkı vakitte Akbank Dönüşüm Akademisi ile de başta bayan teşebbüsçüler olmak üzere KOBİ’leri özel seminerler, eğitim programları, networking ve iş birlikleri ile destekliyor. Akademi’nin 2023’te ana odağı ise sarsıntı bölgesi oldu. Akbank Dönüşüm Akademisi kapsamında zelzele bölgesine özel E-ticaret, E-ihracat, Toplumsal Medya İdaresi ve Pazarlama mevzularında destekleyici programlar düzenlenerek hem istihdama hem de bölgenin kalkınmasına katkı sağlanması hedeflendi.

Kadın başkanlar toplumsal dönüşüm için Rol Model oluyor

Rol Model Akbanklı Bayan programıyla Akbank, bayanların iş hayatında ve toplumda dönüşüm için önder rol üstlenmelerini destekliyor. Program çerçevesinde eğitim ve mentorluk dayanağı ile bayanlar hem mesleklerinde ilerlemek hem de toplumsal sorunlara tahlil sunmak üzere tecrübe kazanıyor. Bu doğrultuda Rol Model Akbanklı bayanlar ‘Haydi Çocuklar Keşfe’ projesine hayat verdi. Proje ile Beykoz Stant Konutunda gerçekleşen çalışmalarla devlet muhafazası altındaki çocukların sanatsal yetkinliklerini keşfetmeleri amaçlanıyor.   

Fırsat eşitliği için stratejik iştiraklere imza atıyor

Akbank, BM Bayanın Güçlenmesi Prensipleri başta olmak üzere pek çok ulusal ve memleketler arası platformda etkin olarak yer alıyor. KAGİDER ile 10 yıldır ortak çalışmalara imza atan Akbank, TurkishWIN iş birliğinde, BinYaprak platformu çatısı altında Bayan Teşebbüsçü Mentorluk Programı’nı destekliyor. Program kapsamında 100 teşebbüsçü bayan, 100 uzmandan teğe bir mentorluk takviyesi alarak teşebbüslerine güç katıyor. Teşebbüsçü bayanlar dahil oldukları güçlü ağ ile yeni iş birlikleri olasılıklarından da yararlanıyor. Birebir vakitte Akbank kurucu üyesi olduğu Teknolojide Bayan Derneği’nin ‘Cumhuriyetin Yüzüncü Yılında Teknolojide 100 Bayan ve 25 Erkek’ projesine katkı sunuyor. Up School ve Patika.dev üzere kuruluşlarla iş birliği yaparak teknolojide bayan önderler yetiştirmeyi amaçlayan çeşitli bootcamp’ler düzenliyor. 

Akbank tıpkı vakitte Mor Çatı ve Darüşşafaka üzere kurumlarla iş birlikleri yaparak sıkıntı koşullarda bulunan kümelere istihdam olanağı sağlıyor.

İş hayatına dönmek isteyen bayanlar için İkinci Bahar projesi

Akbank, İkinci Bahar projesi ile çocuk ya da yaşlı bakımı üzere sebeplerle mesleğine aşikâr bir mühlet orta vermek durumunda kalan, ancak tekrar iş hayatına dönmek isteyen bayanların istihdamını destekliyor. Bu proje çerçevesinde tam vakitli yahut yarı vakitli çalışma seçenekleri ile takım bazlı uzaktan yahut hibrit çalışmaya açık roller sunuluyor. Ayrıyeten Akbank, “Psikolojik Dayanıklılık” yahut “21. Yüzyıl Teknolojileri” üzere eğitimlerle de bu adayların gelişim seyahatlerinde yanlarında yer alıyor. 

Akbank VikiMaraton’un ikincisi mart ayında gerçekleşecek

Akbank, İmece iş birliği ile; eşitlik, kapsayıcılık ve dahiliyet odağında Vikipedi’nin güncellenmesini hedefleyen VikiMaraton serisine imza attı. Birincisi 2023 yılı sonunda gerçekleşen bu seri ile Akbank, Vikipedi aracılığıyla toplumsal hafıza ve bağlantı lisanında kapsayıcılık ve eşitliğin sağlanmasına kolektif bir katkı sunuyor. Gönüllülerin iştirakiyle literatür taraması yapılıyor ve doğruluğu kanıtlanmış bilgiler Vikipedi’yle paylaşılıyor. Serinin ikincisi Mart ayı içinde gerçekleşecek ve başta gençler olmak üzere herkesin iştirakine açık olacak. 

Akbank, çeşitlilik ve kapsayıcılık prensiplerine bağlılıkla, iş dünyasında ve toplumda müspet değişim yaratmaya devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.