Dolar 32,4857
Euro 34,6194
Altın 2.494,16
BİST 9.530,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 23°C
Az Bulutlu
Antalya
23°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 20°C
Cts 22°C
Paz 22°C

Milli Eğitim Bakanı Tekin, Konya Büyükşehir’in Nizamülmülk Bilgehanesi ve Lise Medeniyet Akademisi’ni Açtı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Nizamülmülk Bilgehanesi ve Lise Medeniyet Akademisi, Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katıldığı programla hizmete girdi. Açılışta konuşan Bakan Tekin, bir çocuğun 12 yıllık zarurî eğitimi bitirene kadar, yaşadığı saatin 16’da birini okullarda geçirdiğine dikkati çekerek, “Peki 16’da 15’i nerede? Bu çocuklar hepsi çok çabuk öğrendikleri bir vakit diliminde yaşıyorlar, çok süratli öğreniyorlar.

Milli Eğitim Bakanı Tekin, Konya Büyükşehir’in Nizamülmülk Bilgehanesi ve Lise Medeniyet Akademisi’ni Açtı
REKLAM ALANI
6 Mart 2024 13:48
18

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Nizamülmülk Bilgehanesi ve Lise Medeniyet Akademisi, Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katıldığı programla hizmete girdi. Açılışta konuşan Bakan Tekin, bir çocuğun 12 yıllık mecburî eğitimi bitirene kadar, yaşadığı saatin 16’da birini okullarda geçirdiğine dikkati çekerek, “Peki 16’da 15’i nerede? Bu çocuklar hepsi çok çabuk öğrendikleri bir vakit diliminde yaşıyorlar, çok süratli öğreniyorlar.

O yüzden biz çocuklarımızın okul dışı öğrenme ortamlarının gelişmesini çok istek ediyoruz. Uğur İbrahim Liderimize çocuklarımızın bu alanlarını değerlendirebilecekleri bir imkan oluşturdukları için teşekkür ediyorum” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla eğitimi en kıymetli işlerinden birisi olarak gördüklerini tabir ederek, “İnşallah burada yetişen çocuklarımız Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’yi çok daha ileri bir düzeye taşımak için milli-manevi kıymetlerine sahip, anne-babasına saygılı, milletini yarınlara taşıyacak, azimli, kararlı gençler olarak memleketimize hizmet edecek” diye konuştu.

ARA REKLAM ALANI

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından imali tamamlanan Nizamülmülk Bilgehanesi ve Lise Medeniyet Akademisi (LİMA), Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katıldığı merasimle açıldı. 

Açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Bilgehanelerin ve Lise Medeniyet Akademilerinin, ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışıyla oluşturdukları değerli markalardan olduğunu söz etti.

“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ İNŞA EDECEK BİR YAPI OLUŞTURUYORUZ”

Konya genelinde Bilgehane sayısının 24’e, LİMA sayısının 9’a ulaştığını, 3 Bilgehane ve 1 LİMA inşaatının devam ettiğini vurgulayan Lider Altay, “Böylece 40 farklı binada eğitim dayanaklarımızı öğrencilerimizle buluşturmuş olacağız. Bilgehanelerimizde bilhassa ortaokul öğrencilerimizin okuldaki derslerine katkı sağlayacak ortamlar oluşturuyoruz. Bununla birlikte atölyelerimizde robotik kodlamadan müziğe ve sanat eğitimine kadar birçok farklı branşta yetişmelerini sağlayacak eğitimler veriyoruz. Ayrıyeten hafızlık imam hatip okullarımıza gidecek çocuklarımıza hazırlık dersi vererek onları imtihana hazırlıyoruz. Bu okullarımıza yüzde 90’dan fazla yerleştirme sağlıyoruz. Yani burası bir alt ünite üzere çalışıyor. Çocuklarımızın geleceğini inşa edecek bir yapı oluşturuyoruz. Bugüne kadar Bilgehanelerimizde 92 bin öğrencimiz eğitim aldı. İnşallah bu yeni tesisimiz de bölgemizde gençlerimizin, öğrencilerimizin hem derslerini ikame edecekleri hem de sosyalleşecekleri kıymetli bir tesis olacak” sözlerini kullandı.  

“KONYA’DA YAŞAYAN HER YAŞTA İNSANIN YARINLARA GÜÇLÜ HAZIRLANMASI İÇİN EFOR SARF EDİYORUZ”

“Konya’da bir muvaffakiyet kıssası varsa bunda birlikte çalışma kültürünün tesiri çok yüksek” diyen Lider Altay, “Binamızın yerini Karatay Belediyemiz verdi. İlçe belediyelerimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve tüm bakanlıklarımızla birlikte kentimizin her alanda eksiklerini tamamlamak, Konya’da yaşayan her yaşta insanın yarınlara güçlü hazırlanması için uğraş sarf ediyoruz. İnşallah bu bina bilhassa gençlerimizin yarınlara hazırlanması konusunda hoş bir başlangıç olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hocalarımıza da özverili çalışmadan ötürü teşekkür ediyorum. İnşallah burada yetişen çocuklar Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’yi çok daha ileri bir düzeye taşımak için milli-manevi kıymetlerine sahip, anne-babasına saygılı, milletini yarınlara taşıyacak azimli, kararlı gençler olarak memleketimize hizmet edecek. Sayın Bakanımıza Konya’mıza gösterdiği takviyeden ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

“AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİ; HİZMET BELEDİYECİLİĞİ”

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, “Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe belediyeleriyle birlikte kentimizin bütün sathına yaydığı Bilgehaneler; kültürün, birikimin, bilginin konuşulduğu, yaşatıldığı; sanatın, zanaatın gençlerimize kazandırıldığı yerler. Hem kendilerini geliştiriyorlar hem yeteneklerini geliştiriyorlar hem de vakitlerini bilgiyi paylaşmak, dönüştürmek, geliştirmek için kullanıyorlar. Bu da şunu gösteriyor ki; AK Parti belediyeciliği, hizmet belediyeciliği birebir vakitte gençlerimizin bilgiyle donanmış bir birey olarak yetişmelerini sağlayan hizmetlere imza atıyor. Bu noktada Uğur Liderimize, bütün belediye liderlerimize teşekkür ediyoruz” açıklamasını yaptı.

“BELEDİYELERİMİZ HAYIRDA YARIŞIYOR”

AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, diğer kentlerde de Bilgehane ve LİMA üzere yapıların olduğuna değinerek, “Fakat Türkiye’deki en ağır talep Konya’daki Bilgehanelerimize, Konya’daki LİMA’larımıza. Hakikaten Büyükşehir Belediyemiz bu manada Konya gençliğinin ve çocuklarımızın, en kıymetlilerimizin hayatın her alanına dokunarak onlara büyük katkılar sağlıyor. Arsa tahsisini de Karatay Belediye Liderimiz yapmış. ‘Konya Modeli Belediyecilik’ denilen iş aslında bu birlikten beraberlikten, ahenkten, kardeşlikten geliyor. Belediyelerimiz ortasında bir rekabet yok; bilakis hayırda yarış üzere bir anlayış var. Biz daima birlikte hemşehrilerimize en hoş hizmeti yapabilmek için hayırda yarışa devam edeceğiz” dedi.

“GAYET FONKSİYONEL, MANTIKLI VE HOŞ BİR BİNANIN AÇILIŞINI YAPIYORUZ”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise, Konya’da gün içinde çok ağır programlarla yararlı ve hoş işlere şahitlik ettiklerini belirterek, “Bize bu şehadeti yaşatan bireylere bir sefer daha teşekkür ediyorum. Kimdir bunlar; İlçe Belediye Liderlerimiz ve Büyükşehir Belediye Liderimiz. Şu ana kadar okul açılışları yaptık; artık de okul dışı öğrenme ortamı olarak, ismi de kendisi de pek fonksiyonel, mantıklı ve hoş bir binanın açılışını yapıyoruz” diyerek konuşmasına başladı.

BAKAN TEKİN LİDER ALTAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Projeyi önemsediğini kaydeden Bakan Tekin şöyle devam etti: “İsmi ile bir arada bünyesinde barındırdığı; bizim kültürümüzü, geleneklerimizi, gelecek jenerasyonlara aksettirmeye yönelik programlar. Ben bu açıdan çok önemsiyorum. Burası sahiden bizim gereksinim duyduğumuz alanlardan bir tanesi. Bir oburu; liderimiz gelirken söyledi, bilhassa küçük yaşlardan itibaren sanat konusunda yetenekli çocuklarımızın kendilerini yetiştirmeleri için imkan oluşturacağını söyledi. Velilerimiz çok vakit Anadolu’da değişik vilayetlerde bize çocuklarının bu cins sanatsal yeteneklerini geliştirmek üzere tırnak içinde sağlam kurs ya da gibisi ortamlar konusunda takviye olmamızı istiyorlar. Biz bakanlık bünyesinde okullarımıza destekleme ve yetiştirme kursları açıyoruz ancak kâfi değil. Belediyeler bu manada bize takviye oluyor. Büyükşehir Belediyemize bu açıdan teşekkür ediyorum. Binanın yeri için Karatay Belediyemize de teşekkür ediyorum.”

“İNŞALLAH BURADA KÜLTÜRÜNE VE GELENEKLERİNE BAĞLI GENÇLER YETİŞTİRİRİZ”

Bir çocuğun 12 yıllık mecburî eğitimi bitirene kadar, 18 yaşına gelinceye kadar yaşadığı saatin 16’da birini okullarda geçirdiğine dikkati çeken Bakan Tekin, “Peki 16’da 15’i nerede? Bu çocuklar hepsi çok çabuk öğrendikleri bir vakit diliminde yaşıyorlar, çok süratli öğreniyorlar. 16’da birini geçirdikleri okulda öğrendikleri şeylerin zıddıyla, karşıtıyla karşılaşabilecekleri 16’da 15’lik bir alan var. O yüzden biz çocuklarımızın okul dışı öğrenme ortamlarının gelişmesini çok istek ediyoruz. Büyükşehir Belediyemize, Uğur İbrahim Liderimize çocuklarımızın bu alanlarını değerlendirebilecekleri bir imkan oluşturdukları için ayrıyeten teşekkür ediyorum. Bilgehanenin güzel, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Burada inşallah istek ettiğiniz biçimde bir sanat kısmında uzmanlaşan kendi kültürüne ve geleneklerine bağlı okul dışında da verimli vakit geçiren gençler ve çocuklar yetiştiririz” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Karatay Kaymakamı Cengiz Ayhan, Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca ve Konya Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Yiğit’in de katıldığı programda konuşmaların akabinde öğrencilerle birlikte Nizamülmülk Bilgehanesi ve Lise Medeniyet Akademisi’nin açılışı yapıldı.

Açılışın akabinde Bakan Tekin, Lider Altay ve protokol binada incelemelerde bulunarak öğrencilerle sohbet etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.