Dolar 32,8626
Euro 35,2157
Altın 2.451,43
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 30°C
Parçalı Bulutlu
Antalya
30°C
Parçalı Bulutlu
Sal 32°C
Çar 32°C
Per 32°C
Cum 30°C

Cam tavanlara meydan okuyan kadınlar iş dünyasının geleceğini şekillendiriyor

Çok uzun yıllar boyunca hem dünyada hem de Türkiye’de verilen çaba sonucunda, bugün bayanlar çalışma hayatında gerçek manada görünür hale geldi. ‘

Cam tavanlara meydan okuyan kadınlar iş dünyasının geleceğini şekillendiriyor
REKLAM ALANI
6 Mart 2024 18:12
31

Çok uzun yıllar boyunca hem dünyada hem de Türkiye’de verilen uğraş sonucunda, bugün bayanlar çalışma hayatında gerçek manada görünür hale geldi. ‘Cam tavan’ olarak nitelendirilen manileri aşmak için gayret veren bayanların meslek yükselişi sürerken, iş hayatında da istikrarlar değişiyor. Sanayi, teknoloji üzere alanlarda hem iş gücü hem ekonomik karar organlarında daha fazla bayanın yer alması, tüm şirketler için bir sürdürülebilirlik ve muvaffakiyet kriterine dönüşmüş durumda…

Dünyada ve Türkiye’de bayanlar, onlarca yıldır iş hayatında yükselişlerini önleyen birçok faktöre yani ‘cam tavanlar’a karşı gayret veriyor. Ülkemizde bayanlar çalışma ömründe, erkek işgücüne göre daha düşük fiyat düzeyi, işe alma, işe yerleştirme ve yükselme süreçlerinde eşitsizlik, mobbing ve eğitim imkanlarından mahrum kalma üzere önemli boyutta negatif ayrımcılığa maruz kalıyor. Fakat son devirde iş hayatında da istikrarlar değişiyor, kartlar toplumsal cinsiyet manasında tekrar dağıtılıyor. Türkiye’de bayanların iş gücüne iştirak oranı yüzde 36’ya yükselmiş durumda. Bayanlar iş hayatında artık sadece görünür olmakla kalmayıp, tıpkı vakitte liderlik merdivenlerini daha kararlı adımlarla tırmanıyor. İdare takımlarındaki bayan sayısı her geçen gün artıyor. 

ARA REKLAM ALANI

İş dünyasında bayanın varlığı, sürdürülebilirlik ve muvaffakiyet kriteri

“Kadınların çalışma ömrünün her basamağında yer alabilmelerini sağlamak maksadıyla güçlenmelerinin, ülke iktisadına ve şirket performansına sağladığı katkıların artık herkes farkında.” diyen Teedo Online Eğitim Platformu Genel Müdürü Selçuk Aytekin, 8 Mart Dünya İşçi Bayanlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, bayanların sanayi, teknoloji üzere alanlarda hem iş gücü hem ekonomik karar organlarında yer almasının her şirket için bir sürdürülebilirlik ve muvaffakiyet kriteri haline geldiğini vurguladı. Aytekin, “Kadınlar, ailenin omurgası olduğu üzere toplumsal değişimin de çok değerli kaldıracı. Bayanların ekonomik hayatın her alanında ve her düzeyinde var olmalarını destekleyen şirket sayısı, mahallî ve küresel inisiyatifler artıyor. Zira bunun, işletmenin başarısı ve sürdürülebilirliği için kıymetli olduğunu biliyorlar. Bugün şirketler, Best Workplaces for Women™ unvanı almaya çalışıyor, zira bayanlar artık seçilmiyor, seçiyor; çalışacakları firmayı, dalı, işi, haklarını, yan haklarını…” diye konuştu. Teedo’nun takımında bayan eğitmenlerin çok özel bir yeri olduğunu vurgulayan Aytekin, “Her biri farklı bölümde, farklı mesleksel tecrübeleri, meslek güzergahları var, ancak hepsinin ortak yanı kendi uğraşlarında muvaffakiyete ulaşmış olmaları. Teedo eğitimlerinde hem bayan olarak iş hayatında var olma uğraşlarını hem de mesleksel deneyimlerini genç nesil bayan çalışanlarla paylaşıyorlar” dedi.

Teedo’nun güçlü bayan eğitimcilerinin gözünden toplumsal cinsiyet eşitliği

Dünya Bayanlar Günü nedeniyle her biri kendi alanında tecrübeli olan Teedo’nun bayan eğitmenlerine kulak vermek ve kendi tecrübelerinden yola çıkarak toplumsal cinsiyet eşitliğine ait görüşlerini öğrenmek istedik. 

“Liderlik, her insanın içinde keşfedilmeye hazır bir cevher”

Teedo’da “İş’te Bayan: Yöneticilik ve Liderlik” eğitimi veren Gülçin Aytemizel Telatar (Chief Product & Growth Officer/Paycell), 18 yıl boyunca teknoloji, ödeme sistemleri, ferdî bankacılık ve fintech alanlarında çeşitli tecrübeler kazanmış bir yönetici. Bayanların iş dünyasındaki görünürlükleri ve tesirlerinin artırılması için daha fazla gayret sarf edilmesi gerektiğini söyleyen Gülçin Aytemizel Telatar, “Liderliğin her insanın içinde keşfedilmeye hazır bir cevher halinde var olduğunu, şahsen yaşayarak öğrendim. Bayanlar empatik yaklaşım, tesirli irtibat ve sonuç odaklılık üzere kimi özellikleri sayesinde; farklı bakış açıları sunabiliyor, karmaşık bahislere getirdikleri tahlil odaklı yaklaşımla farklılıkları kucaklayabiliyor. Yanılgı yapabilme, zorluklarla gayret edebilme, inisiyatif alabilme, uyumlu ve verimli çalışabilme, yıllar geçtikçe değişen şirket yapılarında başarılı olabilmek için kıymetli hünerler. Geçmiş deneyimlerimde, bilhassa gerilim anlarında bu tip imtihanlarla karşı karşıya kaldığım ve en yanlışsız halde tansiyonu yöneterek, empatik yaklaşımla mevzuyu aştığım anlar çoktur…” diye konuşuyor. 

“İş dünyasında dişil güce muhtaçlık var…”

Sanem Karacan (Ex-Head of Brand/Adidas) da uzun yıllardır dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde marka idaresi ve satış alanlarında vazife yapmış bir profesyonel. Teedo’da ‘Çok Markalı Proje Yönetimi’ eğitimi veren Karacan, bayanların iş dünyasındaki varlığını artırmak için öncelikle teknik ve davranışsal maharet hususlarında eğitim ve fırsat eşitliğinin sağlanması gerektiğini söylüyor.   Karacan, “Liderlikte ve iş dünyasında dişil güce gereksinimimizin her gün arttığı bir devirden geçiyoruz. Dişil güç, kapsayıcılığı teşvik eden ve farklı bakış açılarına bedel veren bir yaklaşımı temsil eder. Bu güç, iş birliği, empati, takviye ve uzlaşma üzere pahaları vurgular. Kapsayıcı bir ortamda, herkesin fikirleri ve katkıları değerlidir ve herkesin potansiyeli en üst seviyede kıymetlendirilir. Kendi liderlik şeklimde kapsayıcılık ve çeşitliliğe olan inancım kıymetli rol oynuyor. Bu üslubu oluştururken, geçmişteki tecrübelerimde bayan yöneticilerin muvaffakiyet öykülerinden ilham aldım” diyor ve ekliyor: “Gelecek jenerasyon bayan önderlere verebileceğim en kıymetli tavsiyelerden biri, kendilerine güvenmeleri ve kendi kıymetlerinden ödün vermemeleridir. Burada kendi kıymetinin farkında olarak, korksa da bu duyguyu anlayıp geri adım atmadan, cüretlerini kaybetmeden, tutkularını, pahalarını takip etmeleri değerli.”

Pozisyonların cinsiyetleri var, bunu kırmak lazım!

Selvihan Elidüzgün (Sustainability Developer/H&M) ise Etraf Mühendisliği eğitiminin akabinde tekrar etraf alanında yüksek lisans yapmış, sürdürülebilirlik alanında çalışmalar yapmış, bugün önde gelen küresel şirketlerden birinde sürdürülebilirlik geliştiricisi olarak çalışan bir isim. Teedo’da ‘Kurumsal Sürdürülebilirlik İdaresi Eğitimi’ veriyor. Elidüzgün, “Özellikle sürdürülebilirlik konusunda cinsiyet eşitliği ve çeşitlilik çok kıymetli. Sürdürülebilir kalkınma gayeleri altında da değerli bir başlık olarak yer alıyor ve tüm iş dünyası bu yeni normları istekli olarak takip ediyor. Bayanların çalışma hayatındaki oranları giderek artıyor. Lakin iş dünyasında yazılı olmasa da konumların cinsiyetleri mevcut. Bunu kırmak gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, ustabaşı dendiğinde herkes erkek bir çalışan düşünür. Lakin yavaş yavaş bilhassa dokumacılık bölümünde değişimlere şahit oluyoruz ve bunun olumlu bir adım olduğuna inanıyorum” diye konuşuyor.

Kadınlara hamilelik ve doğum periyotlarında takviye artırılmalı

Teedo’nun eğitim takımında yer alan bir öbür yönetici de İpragaz A.Ş. CFO’su Dilek Tepetam. Uzun yıllardır küresel ve yerli birçok büyük firmada mali işler alanında kıymetli sorumluluklar üstlenen Tepetam, liderlikte bayan ya da erkek olmanın çok değerli olmadığını, vizyoner, empati yapabilen, destekleyici ve inisiyatif verebilen önderlerin başarılı olduğunu düşünüyor. Bayanların iş hayatında bazen önyargılarla değerlendirilebildiğini belirten Tepetam, “Kendinize bir maksat koyduktan, gerçek beşerlerle, yanlışsız yerde çalıştıktan sonra, ardınıza ailenizin de takviyesini alarak aşılamayacak sorun olmadığına inanıyorum. Odaklanarak, gereğince emek sarfederek ve gerektiğinde bilhassa özel hayatında yardım alarak, her bayan hedeflediği mesleğe kavuşabilir” diyor. Dilek Tepetam, bayanlara bilhassa hamilelik ve doğum devirlerinde dayanak sağlanması ya da babaların süreçlere iştirakini artırmak için babalık müsaadelerinin artırılmasının kıymetli olduğunu ekliyor.

Genç başkan adaylarına teklifler: “Gücünüze ve potansiyelinize inanın”

Teedo eğitmen takımının kıymetli bir modülü olan Özde Ünsal (ESG (ÇSY) Reporting,
 Master of Sustainable Finance /Odido Netherlands BV
) da hem ulusal hem de milletlerarası finans ve sürdürülebilirlik alanlarında derinlemesine bilgi ve tecrübeye sahip. Türkiye’de liderlik durumlarında bayan temsili açısından kayda kıymet ilerlemeler kaydedilmiş olsa da hala ek güzelleştirmeye gereksinim olduğunu kaydeden Ünsal, kendi liderlik üslubunu oluşturma öyküsünü şöyle anlatıyor ve genç önder adaylarına şu tavsiyelerde bulunuyor: “Farklı bölümlerde ve durumlarda çalışmak bana farklı bakış açıları kazandırdı ve farklı liderlik biçimlerini gözlemlememi sağladı. Liderlik usulümü oluştururken mentorluk programları, eğitim ve gelişim programları, zorluklar ve kusurlardan ders çıkarmam üzere birçok tecrübeden yararlandım. Tecrübeli önderlerden rehberlik ve takviye aldım. Eğitim ve gelişim programları ise liderlik hünerlerimi geliştirmeme yardımcı oldu. Yeni jenerasyon bayan önder adaylarına şunu demek isterim: Gücünüze ve potansiyelinize inanın. Kendi özgün üslubunuzu geliştirmekten çekinmeyin. Güçlü taraflarınıza odaklanın ve zayıflıklarınızı geliştirmeye çalışın. Başarılı olmak için her vakit harika olmak zorunda değilsiniz. Yanlışlarınızdan ders çıkarmayı öğrenin ve kendinize karşı nazik olun. Tutkularınızın peşinden gidin, yüreğinizi kaybetmeyin.”

Gerçek hayattan örneklerle liderlik dersleri

Teedo’nun İş’te Bayan: Yöneticilik ve Liderlik Eğitimi, iş dünyasındaki bayan başkanlar için özel olarak hazırlandı. Eğitim programı, bayanların yalnızca liderlik hünerlerini geliştirmekle kalmıyor, birebir vakitte iş dünyasında fark edilen, hürmet duyulan ve takip edilen birer başkan olmaları için dayanak veriyor. Bu eğitim, meslek gelişimi hedefleyen bayanlar için, vizyon oluşturma, stratejik planlama ve gaye belirleme üzere mevzularda kapsamlı bir bakış açısı sunuyor. Bayanların iş dünyasındaki liderlik rollerini güçlendirmelerine ve liderlik alanlarını genişletmelerine yardımcı oluyor. Bayan önderlerin profesyonel hayatlarında karşılaşabilecekleri durumlara, gerçek hayattan örnekler ve tahliller sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça