Dolar 32,5533
Euro 34,8856
Altın 2.426,26
BİST 9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 26°C
Az Bulutlu
Antalya
26°C
Az Bulutlu
Per 25°C
Cum 25°C
Cts 28°C
Paz 29°C

Selçuklu Belediyesi tarafından Sille Mahallesi’ne kazandırılan Sille İlkokulu’nun resmi açılışı Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin’in katıldığı program ile gerçekleştirildi

Selçuklu Belediyesi eğitim yatırımlarına Konya’nın tarihi Sille Mahallesi’ne kazandırdığı ilkokul ile bir yenisini daha ekledi. Sille Mahallesi’nde bulunan tarihi han yapısına uygun olarak inşa edilen Sille İlkokulu mimari tasarımı ve çağdaş görünümü ile mahalleye bedel katarken eğitim alanında kıymetli bir boşluğu doldurmuş oldu. Birçok eğitim donatısını bünyesinde barındıran okulda 140 öğrenci eğitim görecek.

Selçuklu Belediyesi tarafından Sille Mahallesi’ne kazandırılan Sille İlkokulu’nun resmi açılışı Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin’in katıldığı program ile gerçekleştirildi
REKLAM ALANI
5 Mart 2024 23:48
19

Selçuklu Belediyesi eğitim yatırımlarına Konya’nın tarihi Sille Mahallesi’ne kazandırdığı ilkokul ile bir yenisini daha ekledi. Sille Mahallesi’nde bulunan tarihi han yapısına uygun olarak inşa edilen Sille İlkokulu mimari tasarımı ve çağdaş görünümü ile mahalleye paha katarken eğitim alanında değerli bir boşluğu doldurmuş oldu. Birçok eğitim donatısını bünyesinde barındıran okulda  140 öğrenci eğitim görecek.

Açılış programı Selçuklu Belediyesi Sille İlkokulu anasınıfı öğrencilerinin folklor gösterisi ile başladı.

ARA REKLAM ALANI

Selçuklu Belediye Lideri Pekyatırmacı, “5 yılda birçok eğitim yatırımını hayata geçirdik”

Selçuklu Belediyesi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, “Türkiye Yüzyılı Vizyonu” ile okuyan, çalışan ve her açıdan donanımlı gençlerin ülkemize kazandırılması emeli doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini tabir eden Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı , “İşte bu vizyonla, çocuklarımız en uygun koşullarda eğitim görebilsin diye bir yandan gereksinim olan bölgelerimize yeni, çağdaş ve tam donanımlı okullar kazandırıyor, başka yandan da mevcut okullarımızın fiziki ortamlarının iyileştirilmesinden tutun bu okullarımızın gereksinim duyduğu bütün ekipman ve gereçlerin karşılanmasına kadar tüm muhtaçlıklarını gidermeye çalışıyoruz. Açılışını gerçekleştireceğimiz Sille İlkokulumuzla birlikte, Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Şehit Erkan Kurşun İlkokulu, Sızma Alparslan İlkokulu, Dağdere İlkokulu ve Tatköy Anaokulumuz olmak üzere son 5 yılda 6 mahallemize toplam 92 derslikli 6 okul kazandırdık. Yeniden Selçuk Üniversitemizin bulunduğu Bosna Hersek Mahallemizde üniversite öğrencilerimiz başta olmak üzere her yaştan bireyimizin yararlanabildiği, içerisinde birçok imkânın bulunduğu ve pek çok faaliyetin gerçekleştirilebildiği büyük ve çağdaş bir kompleks olan Yeni Kuşak Kent Kütüphanemizi inşa ettik. Yeni Jenerasyon Kent Kütüphanemizle birlikte Selçuklumuza son 5 yılda 29 kütüphane kazandırarak toplam kütüphane sayımızı 108’e, üye sayımızı 202.936’ya, kitap sayımızı ise 731.221’e yükselttik. Böylelikle Türkiye’nin en çok kütüphane, kitap ve üye sayısına sahip ilçe unvanımızı da sürdürmüş olduk.  Bosna Hersek Mahallemizde öğrencilerimize yönelik bir öteki hizmetimiz ise 1.000 yatak kapasiteli 15 Temmuz Yurt Yerleşkesi oldu. Okullarımızda başarılı atletlerin yetişmesine katkı sağlamak maksadıyla 4 okulumuza kapalı spor salonu inşa ettik. 2 okulumuza kazandıracağımız kapalı spor salonu ve yapay çim saha çalışmalarımızı ise sürdürüyoruz. İmal çalışmalarını sürdürdüğümüz bir başka projemiz ise Selçuklu Hoş Sanatlar Lisemiz. Yazır Mahallemizdeki okulumuz tamamlandığında inşallah Türkiye’nin en kapsamlı ve en çağdaş hoş sanatlar liselerinden biri olacak.” diye konuştu.

“Fiziki yatırımların yanında öğrencilere maddi olarak da dayanak sağlıyoruz”

Selçuklu Belediyesi’nin okul dışı öğrenme ortamları ile çocukların evvel kendilerini keşfetmelerini sağlamak sonra da yeteneklerini geliştirmek için faaliyetlerini sürdürdüklerini söz eden Lider Pekyatırmacı, “Okul dışı öğrenme ortamlarımızdan bugüne kadar toplam 94.649 öğrencimiz faydalandı. Selçuklu’da eğitim alanındaki fiziki yatırımların yanında öğrencilere maddi olarak da dayanak sağlıyoruz. Bu manada bu vakte kadar, depremzede lise ve üniversite öğrencilerimizle birlikte Selçuklumuzdaki Üniversitelerimizde tahsil gören öğrencilerimiz ve Selçuklumuzda ikamet edip kent dışında tahsil gören üniversite öğrencilerimiz olmak üzere toplam 58.238 öğrencimize 122 milyon 754 bin 570 TL eğitim dayanağında bulunduk. Tekrar Selçuklumuzda ikamet eden ve üniversiteye hazırlanan lise son sınıf öğrencilerimiz için de yeni bir eğitim takviyesi çalışması başlattık. Bu takviyelerimizi inşallah her yıl artırarak devam ettireceğiz.” Tabirlerini kullandı.

“Okulumuzu Sille Mahallemizde bulunan tarihi han yapısına uygun olarak inşa ettik”

Binlerce yıllık tarihi olan Sille Mahallesi’ne uzun bir müddettir onarım, kaya ıslahı, sokak sağlıklaştırma ve tarihi dokuya uygun olarak yeni yapıların inşa edilmesi üzere geniş kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Lider Pekyatırmacı,“Sille İlkokulu’nun da bu çalışmalardan bir tanesi. Bu okulumuzu tekrar Sille Mahallemizde bulunan tarihi han yapısına uygun olarak inşa ettik. Bunun için tarihi hanın günümüze ulaşmış fotoğraflarından yararlandık ve bu fotoğraflarla rekonstrüksiyonu yaparak ahşap taşıyıcı sistemle okul binamızı inşa ettik.2.337 metrekare alan üzerine heyeti olan okulumuzun belediyemize toplam maliyeti yeni sayılarla 64.705.894 TL. Yer ve birinci kat olmak üzere iki kattan oluşan okulumuzda 4 adet derslik, anasınıfı, fen ve matematik atölyesi, robotik kodlama ve ingilizce atölyesi, akıl ve zekâ oyunları atölyesi, kütüphane, çok maksatlı salon, spor salonu, kapalı merasim alanı, öğretmenler odası, idari üniteler, rehberlik ve takviye eğitim üniteleri, arşiv, sığınak, teknik hacim ve depolar ile muhtaçlık alanları yer alıyor. 140 öğrencinin eğitim göreceği okulumuzdan inşallah bilgili, donanımlı, ahlaklı, vatanına ve milletine bağlı kaç başarılı jenerasyonlar yetişecek. Buna sonuna kadar inanıyorum. Bu vesileyle Sille İlkokulumuzun Sillemize, Selçuklumuza ve Konyamıza güzel olmasını diliyorum. Okulumuzun Konyamıza kazandırılmasında emeği geçen başta Vilayet Ulusal Eğitim Müdürümüze, İlçe Ulusal Eğitim Müdürümüze ve değerli çalışma arkadaşlarına, üretim çalışmalarında emeği geçen takım arkadaşlarıma buradan şükranlarımı sunuyorum. Selçuklu Belediyesi olarak her vakit söylediğimiz üzere tekrar söylüyoruz; biz “Türkiye Yüzyılı Vizyonu” ile temel belediyecilik hizmetlerimizin yanında eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında bütün paydaşlarımızla birlikte çocuklarımız için, gençlerimiz için elimizden gelen katkıyı sunuyoruz, bundan sonra da sunmaya devam edeceğiz. Bu hislerle sözlerimi sonlandırırken ben tekrar Sille İlkokulumuzun Konyamıza iyi olmasını diliyor, açılış programımızı teşriflerinizden dolayı başta Sayın Bakanım olmak üzere kıymetli protokolümüze ve değerli konuklarımıza teşekkürlerimi sunuyor, hepinizi hürmet, sevgi ve muhabbetlerimle selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum.” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Altay,“ Sille okulu çok yakıştı”

Sille’nin kadim bir yerleşim alanı olduğunu söz eden Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay; “Burada Selçuklu Belediyemiz çok kıymetli onarım çalışmaları yürütüyor. Bu gördüğünüz okul son periyotta Türkiye’de yapılmış tek ahşap okul binasıdır. Çok hoş bir bina oldu. Eski han binası böylelikle eğitime hizmet veriyor bir hale geldi. Ben Selçuklu Belediye Liderimize bu okula verdiği emek ve Sille başta olmak üzere tüm Selçuklu’muza 5 yıl boyunca yaptığı hizmetlerden ötürü kendisine ve tüm takımına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Sayın Bakanım “Konya, Türkiye’de Ulusal Eğitim Bakanlığıyla en koordineli çalışan lokal idarelere sahip” diye bizlere iltifat ettiniz. Biz de sizlere mahcup olmamak için ve bu telaffuzunuzu desteklemek için bundan sonra da büyük bir özveriyle çalışacağımızı buradan bir defa daha tabir etmek istiyorum. Biraz evvel Selçuklu Belediye Liderimiz yalnızca eğitimde yaptığı fiziki mevzuları söyledi. Bunun haricinde eğitim kalitesinin yükseltilmesi konusunda da çok ağır bir çaba içerisindeyiz. İlçe Belediyelerimiz, Büyükşehir Belediyemiz eğitimi belediye hizmetlerinin bir kesimi olarak görüyoruz ve çocuklarımızın ulusal, manevi hislere sahip, nitelikli insan kaynağı olmaları, yeterli yetişmeleri için Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte koordineli bir formda çalışıyoruz. İnşallah bundan sonra da birebir uğraş içerisinde olacağımızı bir kere daha söz etmek istiyorum. Sille okulunun çok yakıştığını buradan bir sefer daha söz ediyor ve başta emeği geçen Selçuklu Belediye Liderimiz Ahmet Pekyatırmacı olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ak Parti Konya Milletvekili  Özboyacı,“ Selçuklu Belediye Liderimize ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum”

Selçuklu Belediyesi Sille İlkokulu’nun Selçuklu’ya yakışan bir okul olduğunu söz eden Ak Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı; “Gerçekten çok hoş bir binanın açılışındayız. Selçuklu’muza, Sille’mize, Konya’mıza yakışan, örnek gösterebileceğimiz bütün Türkiye’den gelen konuklarımızı adeta biri müzeymiş üzere gezdirebileceğimiz bir yapı. Bir inşaat mühendisi olarak bilhassa etkilendiğimi söz etmek istiyorum. Değerli Selçuklu Belediye Liderimize ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Konya öbür bir kent dedik fakat Konya’nın içinde Sille de değişik bir yer. Yani binlerce yıllık tarihi, farklı kültürlere konut sahipliği yapmasıyla birlikte bu türlü özgün bir yere bu türlü özgün bir okulun çok yakıştığını tabir ediyorum. Bir de şunu tabir etmeden geçemeyeceğim. Belediyecilik, bizim işimiz, Ak parti’nin işi. Türkiye’ye belediyecilik nedir bunu 1994’te Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Büyükşehir Belediye Lideri olarak seçilerek göstermişti ve oradan başlayan öykü bugün 2024’te 30 yıl sonra motamot devam ediyor. Selçuklu’muza bu kadar hoş bir hizmetle karşınızdayız. Hamdolsun biz eser üretiyoruz, hamdolsun biz icraat üretiyoruz ve vatandaşımızın karşısına onlara, en değerlilerine, çocuklarına hizmet edecek Bakanlığımızla bir arada bu türlü binalar yaparak çıkıyoruz. Diğer gündemleri olanların milletin gönlünde yeri yoktur. Biz milletin gönlünde yerimizi sağlamlaştırmak için koşturuyoruz.” biçiminde konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Selvi,“ Hizmet belediyeciliği bu olsa gerek”

Eğitime yapılan yatırımın en değerli yatırım olduğunu söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, “Çocuklarımızın en güzel şartlarda eğitim alması için de Konya’nın bütün dinamikleri harekete geçmiş durumda. Bu noktada belediyelerimizle birlikte bütünleşmek suretiyle bu türlü hoş okullar hayata geçirildi ve Konya’mız örnek kent olarak karşımızda. Hizmet belediyeciliği bu olsa gerek. Neye lazımsa hangi mevzuda ne yapmak gerekiyorsa belediyelerimizin eli taşın altında, hatta gövdesi taşın altında. Daima birlikte bu hoş hizmet alanlarını, bu hoş ortamları, bu hoş okulları, toplumsal tesisleri açıyor ve milletimizin hizmetine sunuyoruz. Ben tekrar emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bilhassa de belediyelerimizi bu duyarlılıklarından ötürü da örnek hizmetlerinden ötürü da kutluyorum. İnşallah evlatlarımız buralardan en uygun formda eğitim alacak. Yaşanabilir kent dendiği vakit örnek kent Konya her tarafta marka bir kent olarak anılacak inşallah. Bu vesile ile hizmet alacaklara güzel olsun diyor, hizmeti üretenlere de teşekkür ediyorum. Bütün arkadaşlarımıza çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum.” halinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin,“ Keşke bütün belediye liderlerimiz bu türlü olsa”

Sille’nin binlerce yıldır Türk İslam devlet geleneğinde demokrasinin, müsamahanın, millet sisteminin bir ortada barış ve huzur içinde yaşadığı bir coğrafya olduğunu söz ederek konuşmasına başlayan Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin,“ Ben bunun aslında bütün dünyaya bize demokrasi satmaya çalışan birçok ülkeye örnek olacak bir geçmiş olduğuna inanıyorum. Selçuklu Belediye Liderimizi ve Büyükşehir Belediye liderimize da bu kültüre sahip çıktıkları için bu birikimin, bu kültürün gelecek jenerasyonlara aksettirilmesi için gösterdikleri uğraştan ötürü teşekkür ediyorum. Bu ayrıyeten taktire şayan bir gayret.

Allah razı olsun sizlerden, teşekkürler her iki lidere da. Biz aslında buraya okul açılışında çocuklarımızın yüzündeki heyecanı görmeye geldik. Lakin Selçuklu Belediye Liderimiz Ahmet beyefendi konuşurken çocuklardan daha heyecanlıydı. Ben eğitim yatırımı yaparken bu kadar heyecanlı belediye liderleri görmek istiyorum arkadaşlar. Yağmur gelmeseydi herhalde epey sayacaktı elindeki notları. Keşke bütün belediye liderlerimiz bu türlü olsa. Tam manasıyla Konya’daki lokal idareler Ulusal Eğitim Bakanlığı ile paydaş, hatta bizimle yarışacak seviyede yatırımlar yapıyorlar. Allah razı olsun ancak onlara bir tavsiyem var. Bize vilayetlerde sorun çıkartan, okul yaptırmamak yapılan okulların yaşamaması için, yapılan okulların istediğimiz halde eğitim vermemesi için elinden geleni yapan belediye liderlerine da lokal idareler dersi vermeniz lazım. Zira elimizde çok makus örnekler var. İşte 15- 20 dönümlük arazi üzerinde 200 metrekare payı olan bir belediyenin bakanlığımız aleyhine mülkiyet davası açıp okulumuzla ilgili yıkım sürecine yanlışsız yürüttüğüne dair örneklerin yaşandığı bir lokal idare sürecinde bu halde belediyecilik hizmetlerinin var olmasından ötürü memnunum. Teşekkür ediyorum bu açıdan. Bu okulun fiziki yapısı, dış görünümü açısından da sahiden ben bugüne kadar görmedim.

En azından bizim kamu devlet yatırımı programı içerisindeki okullarda ahşap yapı üzerine okul bizim yatırım portföyümüzde yok. Çok hoş olmuş, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Selçuklu Belediyemize bunun hem mimari oluşumu açısından hem de inşaat süreci açısından gösterdiği katkılardan ötürü teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Buradaki çocuklarımıza buranın sahip olduğu demokratik kültürün bize ilişkin olan kıymetlerin bizim referans kıymetlerimizin gelecek nesillere aktarılması noktasında alacakları eğitim, bu kıymetleri gelecek nesillere aktaracaklarından ötürü kendilerine teşekkür ediyorum. İyi uğurlu olsun. Tekrar Sille’ye, Selçukluya, Konya’ya, ülkemize ve eğitim sistemimize iyi uğurlu olmasını temenni ediyor.

Hepinize hürmetler sunuyorum.” diye konuştu

Resmi açılışı Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin’in iştirakleriyle gerçekleşen Sille İlkokulu açılış programına Ak Parti Konya Milletvekilleri Selman Özboyacı ve Latif Selvi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop,  Konya Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Selçuklu İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Selçuklu İlçe Müftüsü Selim Yazıcı, AK Parti Selçuklu İlçe Lideri Asım Ceyhan, okul idarecileri, öğrenciler ve velileri katıldı. 

Konuşmaların akabinde Sille İlkokulu’nun resmi açılışı dua ve kurdele bölümü ile gerçekleştirildi. Protokol üyeleri daha sonra okulu gezdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.