Dolar 32,5038
Euro 34,6405
Altın 2.493,13
BİST 9.530,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 23°C
Az Bulutlu
Antalya
23°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 20°C
Cts 22°C
Paz 22°C

Başkan Altay, Antalya Diplomasi Forumu’nda Düzenlenen “Küresel Meseleler İçin Yerel Yaklaşımlar” Paneline Katıldı

Birleşmiş Kentler ve Lokal İdareler Dünya Teşkilatı Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışına katıldığı 3. Antalya Diploması Forumu kapsamında UCLG ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Küresel Problemler İçin Lokal Yaklaşımlar” oturumuna katıldı.

Başkan Altay, Antalya Diplomasi Forumu’nda Düzenlenen “Küresel Meseleler İçin Yerel Yaklaşımlar” Paneline Katıldı
REKLAM ALANI
2 Mart 2024 18:24
21

Birleşmiş Kentler ve Mahallî İdareler Dünya Teşkilatı Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışına katıldığı 3. Antalya Diploması Forumu kapsamında UCLG ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Küresel Sorunlar İçin Mahallî Yaklaşımlar” oturumuna katıldı. Lider Altay panelde her türlü afet ve savaş durumunda kentlerin birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yaparak dirençli kentler oluşturmanın mahallî yöneticilerin en değerli gündem hususlarından birisi olduğunu söyledi. Forumun Türkiye’nin son devirde oluşturduğu en değerli diplomatik markalardan birisi haline geldiğini de belirten Lider Altay, “Konya Büyükşehir Belediyesi ve UCLG olarak forumda birinci kere bu yıl mahallî idarelerle ilgili bir gündem oluşturduk. Burada belediye liderlerimizle mahallî gündemin globale gündeme aktarılmasıyla ilgili önemli bir panel gerçekleştirdik. Mahallî sorunların tüm dünyada konuşulması konusunda UCLG Lideri olarak rol almaya devam edeceğiz” dedi.

Birleşmiş Kentler ve Lokal İdareler Dünya Teşkilatı (UCLG) Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Antalya Diploması Forumu kapsamında UCLG ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Küresel Sıkıntılar İçin Lokal Yaklaşımlar” paneline katıldı.

ARA REKLAM ALANI

NEST Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışına katıldığı 3. Antalya Diplomasi Forumu; 19 devlet lideri, 73 bakan, 57 memleketler arası temsilci ve 147 ülkeden temsilciyi ağırlıyor. 

“ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU, TÜRKİYE’NİN MARKA KIYMETLERİNDEN BİRİSİ HALİNE GELDİ”

UCLG Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay da forum kapsamında düzenlenen “Küresel Sıkıntılar İçin Mahallî Yaklaşımlar” paneline katıldı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen forumun Türkiye’nin marka kıymetlerinden birisi haline geldiğini belirten Lider Altay, Konya Büyükşehir ve UCLG olarak bu yıl birinci sefer lokal idarelerle ilgili bir panelle programa dahil olduklarını lisana getirerek, diplomasinin yerelleşmesinin çok kıymetli ve değerli olduğunu forumda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti söz etti.

BAŞKAN ALTAY’DAN DİRENÇLİ KENTLER VURGUSU 

Forumda yaptığı konuşmada kentlerin dirençli hale getirilmesi vurgusu yapan Lider Altay, “Yerel yöneticilerin bir dezavantajı var. Biz dünyada oluşan krizlerin aslında karar vericileri değiliz. Savaşlara biz karar vermiyoruz, iklim değişikliğinin oluşma nedenlerine biz karar vermiyoruz lakin buradan çıkan sonuçlar kentimizde yaşayan insanları direkt etkiliyor. Küresel dünyada aslında kent yöneticileri olarak zorluğumuz bu yaşanan olayların karar vericileri olmadığımız halde kentimizde yaşanan krizlere karşı kentimizi dirençli hale getirmek. Onun için lokal idarelerin diplomaside yer almasının çok değerli ve değerli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Dirençli kentler oluşturabilmenin kentlerin en değerli gündemlerinden birisi olması gerektiğine vurgu yapan Lider Altay, “Çünkü ülkemiz ve dünya birçok kasvetle karşı karşıya. Zelzeleler, iklim değişikliğinin kentlerimiz üzerindeki tesirleri, yaşanan savaşlar ve bunların bütün tesirlerini kentler olarak bizler yaşıyoruz. Bilhassa 11 vilayetimizi etkileyen sarsıntıda fark ettik ki lokal yöneticilerin en kıymetli gündeminin kentleri dirençli hale getirmek. Zira bu kentte yaşayan insanların bütün sorumluluğunu biz taşıyoruz. Onun için her tülü afete karşı öncelikle kentlerimizi dirençli hale getirmemiz gerekiyor” dedi. 

“ŞEHİRLERİMİZİN FİNANSA ULAŞMASINI KOLAYLAŞTIRACAK TAHLİLLER BULMALIYIZ”

Başkan Altay konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Ben bu dirençli kentler sıkıntısını iki bağlamda incelememiz gerektiğini düşünüyorum. Bir, afet öncesinde yapmamız gerekenler, iki, afet sırasında yardımlaşma ve dayanışma. Afet öncesi yapılması gerekenler her kentin kendine nazaran risk haritalarını oluşturarak en sıkıntılı alandan başlayarak tahliller üretmemiz gerekiyor. Kimi kentlerin sarsıntıyla ilgili öncelikleri olurken kimi kentlerin tsunamiyle ilgili, birtakım kentlerin kuraklıkla, birtakım kentlerin çok yağışlarla ilgili problemleri var. Münasebetiyle bunun için süratlice tahliller üretmemiz gerekiyor. Kentlerin buna hazır olması için aslında ulaşmamız gereken şey, finans kaynağı. Bence hepimizin yapması gereken şey, kentlerimizin bu finansa ulaşmasını kolaylaştıracak tahliller ve yollar bulmak. Çok hoş fikirleriniz olabilir, çok hoş projeleriniz olabilir lakin bunu şayet gerçekleştirmek istiyorsanız finansa gereksiniminiz var. Hasebiyle bilhassa kentlerin afetlere hazırlanması konusunda küresel sistemin ekonomik olarak kentleri desteklemesi konusunda çok daha fazla inisiyatif ve rol alması gerekiyor.” 

“TÜM AFETLERE KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETMEK ZORUNDAYIZ”

Tüm afetlere karşı birlikte hareket etmeyi, problemleri birlikte çözmeyi de başarmak zorunda olduklarını kaydeden Lider Altay, “Afet öncesi yapmamız gerekenlerin listesi her kent için tahminen farklı farklı fakat afet sırasında büyük bir dayanışmanın dünyanın gösterdiğini de memnunlukla izliyoruz. Bilhassa Türkiye’de yaşanan sarsıntıda dünyanın birçok ülkesinden ve birçok kentten arama-kurtarma başta olmak üzere çok sayıda yardım aldık, bunun da büyük bir memnunluğunu yaşıyoruz. Zira bir sorun yaşadığınızda dostlarınızı yanınızda hissetmek çok değerli. Onların yalnızca varlığı bile değerli. Onun için kentlerin bu mevzuda da birbiriyle irtibat halinde olması ve bu tıp durumlara hazırlıklı olması gerekiyor” tabirlerini kullandı. 

“UMUYORUM Kİ BİRLİKTELİĞİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

Dünyanın savaşların yaşandığı bir periyotta olduğuna dikkati çeken Lider Altay, “Rusya-Ukrayna ortasında yaşananlar Ukrayna’nın birçok kentini neredeyse haritadan sildi. Tekrar Gazze’de yaşananlar. Hem Filistinlilere duyduğumuz saygıyı, onların uğraşına takviyemizi, yaşanan katliamın insanlık tarihi için kara bir leke olduğunu tabir etmek hem de öbür mevzularda kentlerin gündemini taşımak zorundayız. Bu manada bu tıp platformların çok değerli ve değerli olduğunu düşünüyorum. Umuyorum ki bu birlikteliğimiz artarak devam edecektir” açıklamalarını yaptı.
 
Moderatörlüğünü UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz’ın yaptığı panelde; Filistin Ramallah Belediye Lideri İssa Kassis, Güney Afrika Cumhuriyeti Johannesburg Belediye Lideri Kabelo Gwamanda, Güney Afrika Mahallî İdare Birliği (SALGA) ve UCLG Eş Lideri Bekhe Stofile ile Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Kurulu (CEMR) Genel Sekreteri Fabrizio Rossi de panelde konuşmalar yaptı. 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim ve AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka da Lider Altay’ın konuşma yaptığı “Küresel Problemler İçin Lokal Yaklaşımlar” panelini takip etti.

“YEREL PROBLEMLERİN TÜM DÜNYADA KONUŞULMASI KONUSUNDA UCLG LİDERİ OLARAK ROL ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Panel sonrası toplantıyı pahalandıran Lider Altay, Konya Büyükşehir Belediyesi ve UCLG olarak forumda birinci sefer bu yıl lokal idarelerle ilgili bir gündem oluşturduklarının altını çizerek, “Burada belediye liderlerimizle mahallî gündemin globale gündeme aktarılmasıyla ilgili önemli bir panel gerçekleştirilmiş oldu. Lokal sıkıntıların tüm dünyada konuşulması konusunda UCLG Lideri olarak rol almaya devam edeceğiz. Ayrıyeten Antalya Diplomasi Forumu’nu, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak partnerliğini bu yıl gerçekleştirerek, Rumi Dreams’i tüm dünyadan gelen konuklarımıza Hazreti Mevlana’nın öğretilerini tanıtılması konusunda bir tanıtım aracına dönüştürdük. Herhalde en çok ziyaret edilen alanlardan birisi oldu. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda kentimizi temsil etmeye devam edeceğiz” açıklamalarını yaptı.

BAŞKAN ALTAY, EMİNE ERDOĞAN HANIMEFENDİ İLE GÖRÜŞTÜ

Başkan Altay, Antalya Diploması Forumu’na konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’yle de bir görüşme gerçekleştirdi. Lider Altay, ayrıyeten Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kurşun Geçirmez Düşler: Gazzeli Çocuk Ressamlar Sergisi”ni de gezerek sergiyi inceledi.

“RUMİ DREAMS” STANDI EN ÇOK İLGİ GÖREN ALANLARDAN OLDU

Öte yandan Konya Büyükşehir Belediyesi ve Sanatçı Refik Anadol’un Mevlana’nın hayatından esinlenerek hazırladığı “Rumi Rüyaları” (Rumi Dreams) standı de Antalya Diplomasi Forumu’na renk katıyor. Yapay zeka kullanılarak oluşturulan “Rumi Dreams” standı foruma katılan yerli ve yabancı ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği alanlardan birisi oluyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.