Dolar 32,8626
Euro 35,2157
Altın 2.451,43
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 30°C
Parçalı Bulutlu
Antalya
30°C
Parçalı Bulutlu
Sal 32°C
Çar 32°C
Per 32°C
Cum 30°C

MPS LH Derneği Basın Açıklaması ‘Enzim tedavimizi geri istiyoruz!’

Ender hastalıklar, genel popülasyona oranla daha az sayıda bireyde görülen hastalıklar olarak tanımlanıyor.

MPS LH Derneği Basın Açıklaması ‘Enzim tedavimizi geri istiyoruz!’
REKLAM ALANI
1 Mart 2024 20:00
31

Ender hastalıklar, genel popülasyona oranla daha az sayıda bireyde görülen hastalıklar olarak tanımlanıyor. Hastalıklar tek tek değerlendirildiğinde az sayıda şahısta görülmesine rağmen bu hastalıklardan etkilenen şahıslar toplamda değerli bir nüfus kümesine karşılık geldiğini belirten MPS LH Derneği İdare Konseyi Lideri Ayfer Ergüzel, 29 Şubat Dünya Az Hastalıklar Günü münasebetiyle ender hastalıklara ve az hastalara dikkat çekmek, farkındalık yaratmak üzere basın açıklaması yaptı.

Mukopolisakkaridoz ve Gibisi Lizozomal Depo Hastalıkları (MPS LH) Derneği İdare Konseyi Lideri Ayfer Ergüzel yaptığı yazılı basın açıklamasında ender hastaların beklentilerini ve yaşadıkları zorlukları şöyle tabir etti:

ARA REKLAM ALANI

HER 20 BİREYDEN 1′ İ AZ HASTA

Dünyada 8 bini aşkın ender hastalık tespit edilmiş ve yaklaşık 473 milyon kişi, bir öteki sözle dünya nüfusun yüzde 5′ i, ender hastalıkların bir tipi ile gayret etmektedir. Bu hastalıkların yüzde 80′ i genetik kaynaklı; birçok da kronik ve hayatı tehdit edicidir. Bu hastalıkların yaklaşık yarısı daha çocukluk periyodunda ortaya çıkmaktadır.

ÜLKEMİZDE 5-6 MİLYON

Nadir hastalık, Avrupa ve gelişmiş ülkelerdeki tarifiyle; 1/2000 ya da daha az sıklıktaki, birçok ilerleyici, metabolik, kronik ve kimileri ölümcül hastalıklardır. Derneğimize de ismini veren Mukopolisakkaridoz (MPS) ve Gibisi Lizozomal Depo Hastalıkları da bu az hastalıklar şemsiyesi altında yer alır. Ebeveynlerden kusurlu birer genin aktarıldığı durumda hastalıkların ortaya çıkma ihtimali, yüzde 25 üzere yüksek bir orandır! Dünyada her yenidoğan 25.000 bebekten 1′ i, MPS hastalığının bir tipiyle dünyaya gelmektedir. Birçok ender hastalık kaydının sağlıklı bir formda tutulamamış olması ve ailelerin hastalığı gizlemesi nedeniyle kesin sayı bilinmemekle birlikte, ülkemizde yaklaşık 5-6 milyon ender hasta olduğu iddia edilmektedir.

Günümüzde Az hastalıklar, kıymetli bir halk sağlığı problemidir. Çoğunluğu genetik kökenli ve kompleks özelliklere sahiptir. Teşhisi güç, tedavi seçenekleri hudutlu, kişide kalıcı zihinsel ve bedensel engellilik oluşturabilen bir hastalık kümesidir. Bununla birlikte ender hastalıklar kâfi bilimsel bilginin ve kesin dataların bulunmadığı, tıp profesyonelleri de dahil olmak üzere sağlık işçisi ve diğer toplumsal dayanak profesyonellerince kâfi müdahale edilemeyebilen ve gerekli farkındalığın sağlanamadığı spesifik bir alan olarak dikkat çekmektedir.

HASTALIĞIMIZ ENDER, İLACIMIZ “YETİM”

Genelde ender hastaların, özelde de MPS LH hastalarının en büyük sorunu, teşhis gecikmesi, tedavi süreçleri ve ilaca erişim sayılabilir. Ayrıca meseleler da mevcuttur fakat bu üçlü hayatidir. Erken teşhis alınamaması, tedavinin gecikmesine bu da birçok vakit geri dönüşü imkansız organ hasarlarına neden olabilmektedir. Tedavi sürecinde yaşanan aksilikler, ilaca erişimdeki badireler da benzeri sonuçları doğurmaktadır.

Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, “yetim ilaç” olarak isimlendirilmektedir. Firmaların, toplumsal sorumluluk şuuruyla yetim ilaç üretimine yöneldikleri bilinmektedir lakin bu uğraş maalesef kâfi değildir. Ülkemizde kullanılan yetim ilaçların çabucak hepsi yurtdışında üretilmektedir.

Uzun süren uğraşlardan sonra, MPS Tip 7 ilacı da SGK Geri Ödeme Listesine alındı fakat Niemann-Pick teşhisli hastalar, hâlâ ilaçlarının ödeme listesine alınmasını bekliyor. Bu noktada bütün az hastaların muzdarip olduğu bir diğer büyük sorun ise evvelki yıl tedavi kriterlerinde yapılan değişiklik. Sağlık Uygulama Bildiriminde (SUT) yer alan bu değişiklik, hastalarımızın hayallerine büyük darbe vurdu!

HAYAT GÜÇ BİZE DAHA DA ZOR

Nadir hastalar esasen toplumun dezavantajlı kümesi içerisinde yer almaktadır. Ülkemizdeki hayat şartları, sıradan beşerler için bile çok ağırken az hastaların yaşadıklarını görmek için biraz empati rica ediyoruz. Hastalar ilaca erişim, rapor mühletleri ve Enzim Replasman (ERT) tedavisini muhakkak merkezlerde almak durumunda kaldıkları için problem yaşıyor. MPS hastalarının ilaçları, geri ödeme listesine dahil edilmiş olsa da tedaviye başlama ve devam etme kriterlerinde yapılan değişiklik, hastalarımızın umutlarını da kırdı.

ENZİM TEDAVİMİZİ GERİ İSTİYORUZ!

Yaklaşık 2 yıl evvel Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Sıhhat Uygulama Bildirisi’nde (SUT) yapılan değişiklikle kimi lizozomal depo hastalıklarının, enzim tedavisine başlama, devam etme ve sonlandırma kriterlerinde değişiklik yapıldı; yapılan değişiklikler de 1 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan bu değişiklikle MPS LH hastalarının, tedavilerine başlaması ve devam edilebilmesi yeni kurallara bağlandı. Tedaviye başlamak için ilerleyici hastalığı olmamak, ventilatöre bağımlı olmamak, ileri derecede zekâ geriliği bulunmamak ve 6 dakikalık yürüme testinin uygulanabilmesi üzere, tedaviye devam etmek için de yürüme testinde yüzde 10 ve üzerinde düzgünleşme; güzelleşmenin de sabit kalması üzere kimi kriterler getirildi. Her ne kadar SUT kriterleri ortasında yer almasa da “kilo fazlası” gerekçesiyle tedavisini yaptıramamış ve işini bırakmak zorunda kalan hastalarımız var.

Yapılan bu düzenleme ile yaklaşık 2 yıldır hastalarımızın birçoğu maalesef kendilerine umut olan, hayata tutunmalarını sağlayan enzim tedavisinden yoksun bırakılmış durumda. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girdiği birinci günden beri, düzenlemenin tekrar gözden geçirilmesi ve geri çekilmesi için Dernek olarak var gücümüzle çalışıyoruz.

Son olarak geçtiğimiz Ekim ayında SGK Genel Sıhhat Sigortası Genel Müdürlüğü Yurt Dışı Sıhhat Hizmetleri Dairesi yöneticileri ile Ankara’ da görüştük lakin şimdi bir gelişme sağlanabilmiş değil. Vakit biz ender hastalar için herkesten daha süratli akıyor ve daralıyor. Mevzu hayati ve acil tahlil gerektiriyor. Buradan Sıhhat Bakanımıza ve SGK yöneticilerine bir defa daha sesleniyoruz: ENZİM TEDAVİMİZİ GERİ İSTİYORUZ!

ÖNCELİKLİ GAYEMİZ HASTALARIMIZIN HAYATINA DOKUNMAK

MPS LH Derneği olarak, özelde Mukopolisakkaridoz, genelde de az hastalıklar konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Erken teşhis ve tedavi süreçlerine hastaların yanında olmak, bahsin uzmanı tabibe ve gerçek sıhhat kuruluşuna erişimde yardımcı olmak yaptığımız çalışmalar ortasında. Hasta ve hasta yakınlarına toplumsal, kültürel, eğitim, sıhhat ve tüzel alanlarda da takviye sağlamak maksadıyla da çalışmalar yürütüyoruz. Sonuncu gayemiz ise ender hastalıkların bir tipi ile yaşamak durumunda olan bireylerin hayatlarında olumlu tarafta değişimler sağlamak. Bir öteki maksadımız de hastaların sesini topluma duyurmak, ender hastalık şuurunu artırmak. Uzun vadede Sıhhat Bakanlığı bünyesinde, bahsin uzmanlarının iştirakiyle teşhis ve tedavi merkezlerinin kurulmasını sağlamak.

• MPS LH tanısı almış hasta ve hasta yakınları: 0 534 896 77 73 – 0 506 645 21 70 numaralı telefonlardan ve toplumsal medya hesaplarından MPS LH Derneği’ ne ulaşabilirler. Hastalık hakkında ayrıntılı bilgiye de mpsturk.org web sitesinden erişmeleri mümkün.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça