Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 35°C
Açık
Antalya
35°C
Açık
Paz 31°C
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 32°C

Egeli bilim ekibi deprem travmasının kronik hastalığı olan bireylerin uyumuna etkisini araştıracak

Prof. Dr. Serap Özer ve takımını makamında ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, yaptıkları nitelikli çalışmalarından ötürü tebrik ederek muvaffakiyetler diledi.

Egeli bilim ekibi deprem travmasının kronik hastalığı olan bireylerin uyumuna etkisini araştıracak
REKLAM ALANI
29 Şubat 2024 12:48
44

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Özer’in proje yürütücülüğünü yaptığı,  Hemşirelik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eda Dolgun ile Sıhhat Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kolu yüksek lisans öğrencileri Burak Genç ve İlknur Baltacı’nın araştırmacı olduğu “Yıkıcı Sarsıntı Travmasının Kronik Hastalığı Olan Bireylerin Ahengine Etkisi” başlıklı proje TÜBİTAK 1002-B Acil Dayanak Modülü kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Prof. Dr. Serap Özer ve takımını makamında ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, yaptıkları nitelikli çalışmalarından ötürü tebrik ederek muvaffakiyetler diledi.

ARA REKLAM ALANI

Araştırma  ile ilgili bilgi veren proje yürütücüsü Prof. Dr. Serap Özer, “Türkiye; jeolojik, meteorolojik ve topoğrafik yapısı nedeniyle sıklıkla tabiat kaynaklı afetlere maruz kalan bir ülkedir. Son yılların en büyük sarsıntıları 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardır. Türkiye’de yaşanan en büyük ikinci ve üçüncü zelzeleler olarak kayıtlara geçen bu sarsıntılar 11 vilayette hasara neden olmuştur. Epeyce fazla can kaybı ve yaralanma meydana gelmiştir. Zelzele üzere afetler toplumun her kesitinden bireyleri ve toplumu fizikî, ruhsal, ekonomik manada etkilemekle birlikte kronik hastalığa sahip olan şahıslardan en çok diyabet, hipertansiyon, inme ve kronik akciğer hastalığına sahip olan bireylerin etkilendiği belirtilmektedir. Yapılan çalışmalarda afet sonrası zatürre, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, teneffüs yetmezliği üzere teneffüs problemleri ve astım üzere alerjik rahatsızlıklarda artma ve buna bağlı bilhassa yaşlı bireylerin hastaneye yatışında artış görülmüştür. Sarsıntıdan bir yıl evvel ve zelzele sonrası böbrek yetersizliklerine bağlı mortalite oranlarının incelendiği bir araştırmada; sempatik aktivasyon ve yetersiz böbrek disfonksiyon idaresi nedeniyle kronik böbrek yetersizliği görülme oranlarında ve buna bağlı mortalite prevalansında artma saptanmıştır. Yapılan öteki bir çalışmada; Büyük Japonya Sarsıntısı sonrası hipertansif böbrek yetersizliği insidansında artma görülmüştür ve buna bağlı olarak sarsıntıdan on yıl sonra hipertansif böbrek hastalıklarının neden olduğu diyaliz ihtiyacı sonucu diyalize başlama sayısında artma gözlenmiştir. 2011 Büyük Doğu Japonya Sarsıntısı ve tsunamiden sağ kurtulanlar ortasında metabolik sendrom görülme sıklığını araştıran bir başka çalışmada da; afetzedelerde metabolik sendrom görülme oranında artma bilhassa prefabrikte yaşayan yaşlı bayanlarda saptanmıştır” diye konuştu.

Acil durum ve afetlerde kronik hastalıklara bağlı problemlerin faal yönetilememesinin kısa ve uzun vadeli olumsuz tesirleri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Serap Özer, “Bu nedenle, acil durum ve afet sırasında ve sonrasındaki sıkıntıların yahut süreksiz tahlillerin yalnızca kişisel sıhhate yönelik olumsuz tesirleri yoktur, tıpkı vakitte toplum sıhhatine tesirleri ve sosyoekonomik istikametten kalıcı yükleri mevcuttur. Kısa bir müddet için bile uygun bakımın olmaması, kronik meselelerin daha fazla oranda görülmesinin yanı sıra, engelliliğin artması, daha fazla sıhhat harcamalarına ve iş gücü kaybına neden olmasıyla birlikte yoksulluğu arttırması ile sonuçlanabilir” dedi.

“Afetler kronik hastalıkların gelişmesine neden oluyor”

Prof. Dr. Serap Özer, “Özellikle zelzele üzere değerli toplumsal ve altyapı problemlerine neden olan afetlerden sonra hemşirelerin tedavi ve bakım uygulamaları da faal bir formda gerçekleşememektedir. Tarama ve izlem programları yarıda kalmakta ve bilhassa afetin yol açtığı kaos, yıkım ve kaynak yetersizliği hastalık alevlenmelerine, engelliliğe ve vefat oranlarında artışa neden olmaktadır. Ayrıyeten afet ve acil durumların sıhhat hizmeti sunumunu artırmasıyla kaynak yetersizliğine bağlı yaşanan meseleler, rutin tedavi ve bakım gereksinimi olan kronik hastalığa sahip bireylerin durumunu kötüleştirmektedir. Afet yahut acil durum sonrası yaşlı ve özel ihtiyacı olan bireyler süreksiz barınma merkezlerine yerleştirilmektedir. Lakin bu durum kronik sıhhat problemleri olan yaşlı bireylerin hayat kalitesini kötüleştirebilir. Hijyen eksikliği, yetersiz havalandırma ve kalabalık, enfeksiyonların çabuk yayılmasıyla direnci düşük yaşlı bireylerin var olan kronik hastalıklarının berbata gidişine sebep olur. Bu tarafıyla afetler, mevcut hastalıkları şiddetlendirmenin yanı sıra, yeni kronik hastalıkların gelişmesine de katkıda bulunabilmektedir” diye konuştu.

“Hemşireler her türlü afette aktif rol alıyor”

Afetlerin tüm evrelerinde kronik hastalığı olan bireylerin sıhhat hizmetlerine erişimin önündeki manilerin bütüncül olarak ele alınması gerektiğini tabir eden Prof. Dr. Serap Özer, “Bulaşıcı olmayan hastalıklara sahip şahıslar için afet sonrası başarılı öz idare sağlamak üzerine gerçekleştirilecek taramalar ve uygulamalar afet planlarına ve stratejilerine yansıtılmalıdır. Bu planlamaları gerçekleştirmek, hastalıkların alevlenmelerini yahut komplikasyonların insidansını azaltacak ve afet sonrası acil sıhhat hizmetlerine olan talebi azaltacaktır. Toplumların afetlerden daha az etkilenmelerini sağlamak için afet öncesinde idare planının hazırlanması, afet sırasında ve sonrasında da hazırlanan planın uygulanması gerekmektedir. Hemşireler geçmişten günümüze kadar geçen mühlet boyunca savaş, yangın, sel, salgın hastalıklar ve sarsıntı üzere felaketlerde etkin olarak rol alan sıhhat çalışanlarıdır. Hemşirelerin rolleri sadece bir afetin acil evresinde hayat kurtarma ve afetzedelerin sıhhatinin korunması değil, başka taraftan afetlere hazırlıklı olma ve afet sonrası uzun vadeli periyotta düzgünleşme ve tarama çalışmaları üzere özel bahisleri da içermektedir” dedi.

Deprem başta olmak üzere doğal afetlerin bireyleri biyolojik, ruhsal, fizyolojik, toplumsal ve ekonomik taraftan olumsuz etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Serap Özer, “ Zelzele bilhassa kronik hastalıklara sahip bireyleri ve bilhassa de bu bireylerden geriatri yaş kümesinde olanları afet sonrası günlük hayat ve homeostatik istikrarları daha derin bir halde olumsuz tarafta etkilemektedir. Bu bireylerde bilhassa zelzele sonrası ortaya çıkan ziyanlı ve engelleyici etkenler birçok kronik hastalığın görülme oranını artırması yanında öncesinde var olan kronik hastalıkların da alevlenme ve berbata gidiş mümkünlüğü artmaktadır. Zelzele sonrası görülen gerilim sendromunun bireylerin kronik hastalıklara ahengi üzerine tesiri hayli kıymetlidir. Bunun yanında afet sonrası periyotta sıhhat hizmetlerindeki aksamalar kronik hastalıkların idaresi ve izlemi üzerinde de olumsuz tesirlere sahiptir. Bu projede; Malatya’daki bir konteyner kentte hayatını sürdüren kronik hastalıklı bireylerde yıkıcı zelzele travmasının hastalığa ahenk üzerindeki tesirini belirlemek amaçlanmıştır” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça