Dolar 32,2099
Euro 34,9723
Altın 2.427,95
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 25°C
Az Bulutlu
Antalya
25°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

Nadir hastalıklar konusunda farkındalık oluşturulacak

Toplumda görülme sıklığı 2 binde 1’den daha az olan hastalıklar, bilim dünyası tarafından az hastalıklar olarak tanımlanıyor. Kronik bir süreç izleyerek uzun yıllar devam eden bu hastalıklar, kıymetli sıhhat problemlerine da yol açıyor. Bilim insanları 8 binin üzerinde ender hastalık olduğuna dikkat çekiyor.

Nadir hastalıklar konusunda farkındalık oluşturulacak
REKLAM ALANI
27 Şubat 2024 16:00
31

Toplumda görülme sıklığı 2 binde 1’den daha az olan hastalıklar, bilim dünyası tarafından ender hastalıklar olarak tanımlanıyor. Kronik bir süreç izleyerek uzun yıllar devam eden bu hastalıklar, değerli sıhhat meselelerine da yol açıyor. Bilim insanları 8 binin üzerinde az hastalık olduğuna dikkat çekiyor.

Nadir hastalıklara karşı insanları bilinçlendirmek, bu hastaların teşhis ve tedaviye basitçe ulaşmalarını sağlamak gayesi ile her yıl şubat ayının son günü “Nadir Hastalıklar Günü” kapsamında çeşitli etkinliklerle farkındalık çalışmaları yürütülüyor.

ARA REKLAM ALANI

Ulusal Ender Hastalıklar Derneğinin temelleri (NADHAS) geçen yıl Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde vazife yapan multidisipliner bir takım tarafından atıldı. Bu grup 29 Şubat 2024 tarihinde az hastalıklara dikkat çekmek ve en yeni bilgileri bilim dünyası ile paylaşmak hedefiyle “2. Az Hastalıklar Günü Sempozyumu”nda tekrar bir ortaya gelecek. Açılışını Ulusal Az Hastalıklar Derneği Lideri ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Alerji ve Klinik İmmünoloji Anabilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Nihal Mete Gökmen’in ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüçhan Sertöz’ün yapacağı sempozyuma farklı disiplinlerden bilim insanları katılarak az hastalıkların semptomları, teşhisleri ve tedavilerinden bahsedecekler. Aktiflik kapsamında, “Nadir Hastalıkların Alerjik Yüzü, Ender Hastalıkların Romatolojik Yüzü, Ender Hastalıkların Acil ve Ağır Bakım Yüzü, Az Hastalıklar Seyir Defteri, Hastam Her Şeye Alerjik, Rabdomyoliz Kalıtsal Metabolik Hastalıklar İçin İpucu!, İmmun Yetmezlik, Herediter Anjiyoödem ve Ender Hastalıkların Nörolojik Yüzü” başlıklı 9 panel düzenlenecek.  

“Nadir hastalıklara sahip beşerler kaliteli tedaviyi hak ediyor”

Ulusal Az Hastalıklar Derneği Lideri ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Alerji ve Klinik İmmünoloji Anabilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Nihal Mete Gökmen, “Ülkemizin tıp ve sıhhat alanındaki güçlü markası olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, klinik araştırmalarda Avrupa’nın sayılı referans merkezleri ortasında yer alıyor. Uzman bilim insanları ve son teknoloji donanımlı laboratuvar altyapısı ile değerli tıbbı başarılara konut sahipliği yapan Tıp Fakültemizin farklı disiplinlerinde vazife yapan Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu, Prof. Dr. Ömür Ardeniz, Doç. Dr. Aslı Kılavuz ile Ulusal Ender Hastalıklar Derneğini kurduk. Son yıllarda giderek ilgi ve farkındalığın arttığı az hastalıklar, ülkemiz için de çok kıymetli bir sıhhat sıkıntısını oluşturuyor. 2 binde 1 ya da daha az sıklıkta görülen hastalıklar ender hastalık olarak kabul ediliyor. Dünyada yaklaşık 350 milyon kişinin ender bir hastalığa sahip olduğu öngörülüyor. Az hastalıkları olan bireyler, daha fazla bilinen sık rastlanan hastalıkları olan hastalar kadar sağlam, kaliteli ve faal tedavileri hak ediyor” diye konuştu.

“Hastalıklara teşhis konması uzun yıllar sürebiliyor”

Prof. Dr. Nihal Mete Gökmen, “Nadir hastalıkları az yapan yalnızca görülme sıklığının az olması değil, tabiplerin farkındalığının da son derece az olmasıdır. Tabip farkındalığındaki azlığın en kıymetli nedeni tıp fakültelerinde eğitim müfredatında ender hastalıkların çabucak hemen hiç yer almamasıdır. Ender hastalıklar konusunda deneyimli öğretim elemanları maalesef birçok tıp fakültesinde bulunmamaktadır. Dahili bilimlerde genel olarak sık görülen kalp hastalıkları, endokrin hastalıklar, enfeksiyonlar, kanserler üzere hastalıklara yer verilmektedir. Ender hastalıklar konusunda farkındalığın artması mezuniyet sonrası verilecek eğitimler, toplantılar ve kongreler ile lakin mümkün olabilecektir. Ender hastalığa sahip bir bireyin gerçek tanıyı alması uzun yıllar sürmektedir. Bu mühlet zarfında hasta şayet vefat etmezse yanlış teşhisler almakta, yanlış tedaviler uygulanmakta ve gereksiz operasyonlar geçirebilmektedir. Derneğimiz ender hastalıkların semptomları, görülme sıklıkları ve tedavileri bahislerinde doktorlarımızın bilgi seviyesini artırmak hedefiyle kurulmuştur. Bu sayede teşhis alan hastaların teşhis alma müddetlerini kısaltmak, hastalığa bağlı geri dönüşü olmayan sakatlıkların gelişimini engellemek ve vefatları önlemek hedeflenmektedir” dedi.

“Aileleri bilinçlendirmeyi hedefliyoruz”

Türkiye’de akraba evliliklerinin yaygın olmasının, genetik geçişli az hastalıkların görülme sıklığını artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Nihal Mete Gökmen, “Derneğimiz akraba evliliklerinin önlenmesi ve aile taramaları ile şimdi semptom geliştirmemiş olguların ortaya çıkarılmaları mevzularında aileleri bilinçlendirerek toplumsal sorumluluk projeleri gerçekleştirmeyi de hedeflemektedir. Derneğimizin logosunu çok eskiçağlardan itibaren talih getirdiğine inanılan 4 yapraklı yonca oluşturmaktadır; yoncanın birinci yaprağı umudu, ikinci yaprağı inancı, üçüncü yaprağı sevgiyi ve dördüncü yaprağı bahtı temsil etmektedir. Tabiatta her 10 bin üç yapraklı yoncada bir dört yapraklı yoncaya rastlanır. Derneğimizin tüm doktorlarımıza başarılı teşhis koymalarında kılavuz oluşturacağına olan inancımız yüksektir. Derneğimizin kurucu doktorları olarak umudumuzun, inancımızın ve hastalarımıza olan sevgimizin yetim olarak isimlendirilen ender hastalıklar için talih getirmesini diliyoruz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.