Dolar 32,2168
Euro 34,9753
Altın 2.430,38
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 25°C
Az Bulutlu
Antalya
25°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

VakıfBank 2023 yılında 6,3 milyar dolar ile yurtdışından en çok kaynak sağlayan banka oldu

Milletlerarası piyasalardaki faal Türk bankalarının öncülerinden olan VakıfBank, çeşitli yapılar altında farklı milletlerarası bankalarla gerçekleştirdiği yurtdışı fonlama süreçleriyle 2023 yılında Türkiye’ye toplam 6,3 milyar dolar taze kaynak sağladı. Böylelikle, Bankanın memleketler arası piyasalardan sağladığı kaynak toplamı 14 milyar dolar düzeyine ulaştı.

VakıfBank 2023 yılında 6,3 milyar dolar ile yurtdışından en çok kaynak sağlayan banka oldu
REKLAM ALANI
26 Şubat 2024 13:36
33

Uluslararası piyasalardaki faal Türk bankalarının öncülerinden olan VakıfBank, çeşitli yapılar altında farklı memleketler arası bankalarla gerçekleştirdiği yurtdışı fonlama süreçleriyle 2023 yılında Türkiye’ye toplam 6,3 milyar dolar taze kaynak sağladı. Böylelikle, Bankanın memleketler arası piyasalardan sağladığı kaynak toplamı 14 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Yurtdışı fonlama tarafında arka arda kıymetli süreçlere imza atan ve bu alandaki başkan pozisyonunu koruyan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, sürdürülebilirlik alanındaki son gelişmelere ve bilhassa sürdürülebilirlik temalı süreçleri de içeren milletlerarası fonlama tarafındaki süreçlere ait değerlendirmelerde bulundu:

ARA REKLAM ALANI

‘’Karbon Saydamlık Projesi (CDP)’’

“VakıfBank olarak, Sürdürülebilir Bankacılık alanında attığımız adımlarla Türk bankacılık dalındaki öncü pozisyonumuzu korumaktayız. Bu alandaki çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya, Bankamızı ve uygulamalarımızı daima daha ileriye taşımaya devam ediyoruz. Son olarak, 2015 yılından bu yana yayımlamakta olduğumuz Karbon Saydamlık Projesi (CDP) İklim Değişikliği Raporu notumuzu 2 basamak birden yükselterek “A” skoru ile “Liderlik” düzeyine taşımayı başardık. Dünya üzerinde CDP iklim raporlaması yapan şirketlerden 346’sı A listesinde bulunmaktadır. Biz de Türkiye’den bu listeye girmeye hak kazanan 17 şirketten birisi olarak, finans dalı dünya sıralamasında birinci %22’lik dilimin içerisinde yer almayı başardık. Bunun yanı sıra, CDP Su Güvenliği Raporlaması notunu da bir evvelki yıla nazaran iki basamak birden yükselterek “A-“Liderlik düzeyine taşımış bulunuyoruz.’’

Sürdürülebilir bankacılık anlayışını bir bütün olarak ele aldıklarını ve her alanda stratejilerinin odağına yerleştirdiklerini belirten Üstünsalih, bu doğrultuda memleketler arası fonlama tarafında da sürdürülebilirlik temalı projelere ve süreçlere öncelik verdiklerini vurgulayarak kelamlarına şöyle devam etti:

‘’DPR seküritizasyon işlemi’’

‘’Malumunuz 2023 yılında 6,3 milyar dolar ile milletlerarası piyasalardan en çok taze kaynağı ülkemiz iktisadına kazandıran banka olduk. Böylelikle toplam yurtdışı fonlama fiyatımız 14 milyar dolar düzeyine ulaşmış ve toplam pasifler içindeki hissesi %15 düzeyine yükselmiştir. 2023 yılındaki yurtdışı fonlama süreçlerine baktığımızda en kıymetlilerinden birisi elbet ki ocak ayında toplam 9 yabancı bankanın iştirakiyle gerçekleştirilen, vadeleri 4 ve 5 yıl olmak üzere iki dilimden oluşan 2 milyar dolar fiyatında Türk bankacılık kesiminin tek seferdeki en büyük DPR seküritizasyon süreci olmuştur.”

‘’Sürdürülebilir eurobond ihracı’’

“Akabinde Eylül ayında 5 yıl vadeli 750 milyon dolarlık sürdürülebilir eurobond ihracını muvaffakiyetle tamamladık. Hakikat strateji, zamanlama ve yatırımcılar nezdinde yarattığımız olumlu algı sayesinde kelam konusu süreç Türk bankaları ortasında 2023 yılında gerçekleştirilen süreçler ortasında ‘’en düşük maliyetli’’, ‘’en yüksek tutarlı’’ ve ‘’en uzun vadeli’’ süreç olma özelliğini taşımaktadır ki, olağanda bu üç bileşenin tek bir fonlama sürecinde bir ortaya gelmesi epeyce zordur.“

‘’Çok Uluslu Finansal Kuruluşlarla gerçekleştirilen işlemler’’

“Diğer taraftan Çok Uluslu Finansal Kuruluşlarla süregelen güçlü iş birliklerimiz sayesinde değerli süreçlere imza attık. Birinci olarak Dünya Bankası ile 2020 yılında imzaladığımız 250 milyon dolarlık kaynağın tamamını bilhassa sarsıntı bölgesindeki firmalarımıza finansman sağlama hedefiyle vadesinden evvel ve asgarî amaçların de üzerinde muvaffakiyetle kullandırarak Milletlerarası İmar ve Kalkınma Bankası’nın (IBRD) Türkiye’deki en büyük iş ortaklarından birisi olduk. Yalnızca Dünya Bankası tarafında değil, Fransız Kalkınma Ajansı’nın da (AFD) en büyük iş ortaklarından birisiyiz. İmzaladığımız Yeşil Konut Projesi kapsamında birinci dilimde kullandırdığımız 100 milyon euro’luk kaynağa ek olarak ikinci 100 milyon euro’luk dilim için muahede sağladık. Böylelikle toplamda 200 milyon euro fiyatında Türkiye’deki güç verimliliği yüksek A ve B güç sertifikalı etraf dostu konutların finansmanında kullandırılmak üzere Türk bankacılık dalının en büyük dengeli ‘Yeşil Konut Projesi’ne imza atmış olduk.”

‘’Sürdürülebilirlik temalı sendikasyon işlemleri’’

“Her yıl olduğu üzere 2023 yılında da sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredilerimizi muvaffakiyetle yeniledik. Bilhassa Kasım ayındaki sürecimize daha evvelki kredilerde yer almayan 15 yeni bankanın katılması epey olumlu bir gelişmedir. Böylelikle toplam 1,5 milyar dolar ile Türk bankaları ortasındaki en yüksek sendikasyon bakiyesine sahip bankaların başında geliyoruz.”

‘’Repo işlemleri’’

Uluslararası alanda etkinliklerini ve etrafa hassaslıklarını lisana getiren Üstünsalih, repo süreçlerini de başarılı biçimde gerçekleştirdiklerini belirterek, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bu süreçlere ek olarak repo tarafında memleketler arası bir banka ile 500 milyon dolar dengeli ve 5 yıl vadeli teminatlı fonlama sürecine imza attık. Malumunuz olduğu üzere genelde bu tıp süreçler en fazla bir yıl vadeli olurken, biz hem vadeyi 5 yıl üzere epeyce uzun bir düzeye hem de süreç büyüklüğünü bir eurobond süreci muadiline çıkarmayı başardık.

Başarıyla gerçekleştirilen tüm bu süreçler muhabir bankaların ve memleketler arası yatırımcıların ülkemize, Türk bankacılık kesimine ve bilhassa de VakıfBank’a duyduğu inancın güçlü bir göstergesi niteliğindedir. 2024 yılında sürat kesmeden tekrar Türkiye’nin milletlerarası piyasalardaki en faal bankası olmaya devam etmekte kararlıyız.’’

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.