Dolar 32,5424
Euro 34,8865
Altın 2.433,16
BİST 9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 26°C
Az Bulutlu
Antalya
26°C
Az Bulutlu
Per 25°C
Cum 25°C
Cts 28°C
Paz 29°C

Devlet desteklerindeki artış ihracatta rekabetçiliğimizi artıracak

Ticaret Bakanlığı’nca ihracatçılara verilen devlet dayanaklarında dünyadaki sürdürülebilirlik atılımlarına uyumlu güncellemelere gidildi. Devlet desteklerindeki artışın ihracatta rekabetçiliğimizi güçlendireceğinin altını çizen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, düzenleme için Ticaret Bakanlığı’na teşekkür etti.

Devlet desteklerindeki artış ihracatta rekabetçiliğimizi artıracak
REKLAM ALANI
23 Şubat 2024 20:48
21

Ticaret Bakanlığı’nca ihracatçılara verilen devlet dayanaklarında dünyadaki sürdürülebilirlik ataklarına uyumlu güncellemelere gidildi. Devlet desteklerindeki artışın ihracatta rekabetçiliğimizi güçlendireceğinin altını çizen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, düzenleme için Ticaret Bakanlığı’na teşekkür etti.

Avrupa Birliği, 2019 yılında ortaya Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat Programıyla ticaretin kurallarını yine belirledi. AB, Türkiye’nin ihracatından yüzde 40’ın üzerinde hisse aldığı için, 23 Şubat 2024 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı; ihracatçılarımızın AB Yeşil Mutabakatına ahenk sağlayabilmeleri için yeni bir takviye paketini ortaya koydu.

ARA REKLAM ALANI

Sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşümü temel alan AB Yeşil Mutabakatının, Hudutta Karbon Düzenlemesi Sistemi (SKDM)’yla; Türkiye’nin AB’ye ihracatının yüzde 34’üne imza atan demir-çelik, çimento, alüminyum, gübre, elektrik ve hidrojen bölümleri öncelikli ikinci halkada dokumacılık ve hazır giysi bölümlerinin AB’ye ihracatta sıfır karbon amacına ulaşmalarını zarurî kıldığına dikkati çeken Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, şirketlerimiz tarafından Yeşil Mutabakata Ahenk için alınan danışmanlık hizmeti masraflarının 5 yıl müddetince yüzde 50 oranında ve toplamda 10.000.000 TL’ye kadar Ticaret Bakanlığı’nda desteklenme kararını memnunlukla karşıladıklarını lisana getirdi.

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakata ahenk ile ilgili çalışmaların dayanak kapsamına alınması taleplerini son yıllarda güçlü bir formda lisana getirdiklerini aktaran Eskinazi, “Ticaret Bakanlığı’mızca verilen devlet dayanakları ortasında AB Yeşil Mutabakatıyla ilgili yalnızca danışmanlık hizmetlerinin olması kâfi değildir. Bu bahiste firmalarımızın yapacağı yenilenebilir güç yatırımları da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca devlet dayanakları kapsamına alınmalıdır” diye konuştu.

Yurt İçi ve Yurt Dışı Fuar Dayanakları döviz bazında verilmeli

Türkiye’de sayıları 140 bine ulaşan ihracatçı firmaların ihracatlarını artırmaları ve Türkiye’nin ihracat maksatlarının tutturulması için pazarlama faaliyetlerinde en aktif yollardan birisinin fuar iştirakleri olduğunun altını çizen Eskinazi kelamlarına şöyle devam etti: “Yurtiçi fuarlar için verilen desteklemeler firmalarımızın TL bazında alabildiği hizmetlerde TL ile, döviz bazında satın almalarında döviz bazında revize edilmelidir. Yurtdışı fuar desteklemelerinin ise geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere döviz formunda yapılmasıdır. Burada ülkemizdeki enflasyonist ortam dikkate alınarak bu takviyelerin verimli olabilmesi için tüketici fiyat endeksi ve üretici fiyat endeksi toplamının ikiye bölünmesiyle oluşacak yine değerleme oranının uygulama bildirimlerinde yer alması gerekiyor.”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Ticaret Bakanlığı’nca ortaya konulan “Uzak Ülkeler ve İslam Ülkeleri İhracatı Geliştirme Stratejisi” kapsamında Marka ve TURQUALITY® ve ünite kira dayanak müddetlerinin yenilenmesi ve Çok kanallı zincir mağaza dayanağında 2024 yılı için 55.925.645 TL olarak belirlenen takviye üst limitinin yıllık 180.000.000 TL’ye çıkartılarak dayanak mühletinin tekrar düzenlenmesini de ihracatçı dallarımız açısından memnunluk verici gelişme olarak tanımladı.

Tasarıma dayanak sürmeli

Türkiye’de tasarım ve inovasyon kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılması amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri’nin ortaya koyduğu fizibilite raporu sonrasında 2014 yılında İktisat Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Tasarım tebliğiyle Tasarımcı Şirketleri ve Tasarım Ofislerinin; yurt dışına yönelik olarak gerçekleştirdikleri tanıtım harcamaları, dizayncı şirketler için en fazla 300.000 ABD Doları, tasarım ofisleri için en fazla 150.000 ABD Doları’na kadar yüzde 50 oranında ve yıllık limitlerle desteklendiğine temas eden Eskinazi, “Bu dayanak yürürlükten kaldırıldı. Türkiye’de pek çok dalımız bu bildiri sayesinde tasarım taraflarını güçlendirdi. Maliyet artışları nedeniyle eser satamadığımız noktada tasarımcılarımızın koleksiyonlarını satar hale gelmiştik. Tasarım dayanağının günümüz şartlarına uygun yine kurgulanarak hayata geçirilmesini istiyoruz” diyerek kelamlarını noktaladı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.