Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 35°C
Açık
Antalya
35°C
Açık
Paz 31°C
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 32°C

Uzmanından uyarılar… Kilo verme süreçleri yaşam tarzına uygun olmalı!

Kilo almanın temelinde yetersiz ve istikrarsız beslenme ile hormonal değişiklikler ve vaktin ilerlemesiyle bir arada metabolizma suratının yavaşlamasının yer aldığını lisana getiren uzmanlar, gereksinimi olmadığı halde kilo verme sonunun vefata kadar giden çok önemli sıhhat meselelerini beraberinde getirebildiğini söylüyor.

Uzmanından uyarılar… Kilo verme süreçleri yaşam tarzına uygun olmalı!
REKLAM ALANI
22 Şubat 2024 18:48
38

Kilo almanın temelinde yetersiz ve istikrarsız beslenme ile hormonal değişiklikler ve vaktin ilerlemesiyle bir arada metabolizma suratının yavaşlamasının yer aldığını lisana getiren uzmanlar, gereksinimi olmadığı halde kilo verme sonunun vefata kadar giden çok önemli sıhhat problemlerini beraberinde getirebildiğini söylüyor. Diyet kavramının çok yanlış empoze edildiğini vurgulayan Beslenme ve Diyetetik Kısım Lideri Doç. Dr. Müge Arslan, “Beslenme süreci kişinin ömür arkadaşıdır. Uygulanan beslenme listelerinin ömür usulüne paralel olarak hazırlanıp yürütülmesi gerekiyor.” dedi.

Doç. Dr. Arslan: “Eğer hakikaten sağlıklı kilo vermek ve verilen kilo tekrardan geri alınmak istenmiyorsa diyetisyenlere gidilerek takviye alınmalı.”

ARA REKLAM ALANI

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısım Lideri Doç. Dr. Müge Arslan, sağlıklı beslenme ve diyet konusunu kıymetlendirdi.

“Kilo almanın temelinde yetersiz ve istikrarsız beslenme ile hormonal değişiklikler yer alıyor”

Kilo almanın temelinde yetersiz ve istikrarsız beslenme ile hormonal değişiklikler ve vaktin ilerlemesiyle birlikte metabolizma suratının yavaşlamasının yer aldığını söz eden Doç. Dr. Müge Arslan, “Nasıl ki yetersiz ve istikrarsız beslenme paralelinde obezite sıkıntısını getiriyorsa, ortoreksiya nevroza denilen sağlıklı beslenme takıntısı problemiyle da karşıyayız. Ülkü tartısında olmasına karşın biraz daha, biraz daha, biraz daha ile gelip daha sonrasında çok önemli bir sıhhat sorununa yol açan bir olay karşımıza çıkıyor. Kimi şahıslarda beden tartısı ülkü olsa bile yeniden de biraz daha vermek istiyorum biçiminde yanlış niyet oluyor. Beynin eğitilmesi denilen bir süreçten bahsediyoruz. Öncelikle beden tahlili yapılıp, kişinin hakikaten kilo vermeye muhtaçlığı var mı, yok mu? Bunun çok düzgün tahlil edilmesi gerekiyor. Daha sonra bir uzman eşliğinde kâfi ve istikrarlı beslenme değerli. Muhtaçlığı olmadığı halde kilo verme süreçleri beraberinde hormonal değişikliklerden tutun, sonu vefata kadar giden çok önemli sıhhat sıkıntılarını beraberinde getirebiliyor.” dedi.

10 kilo verdiyse 20 kilo geri alıyorlar…

İnsanların yanlışsız ya da yanlış birtakım usuller uygulayarak kilo verdiklerine dikkat çeken Doç. Dr. Müge Arslan, şunları lisana getirdi:

“Zayıflıyorlar demiyorum, kilo veriyorlar. Ancak sonrasında 10 kilo verdiyse 20 kilo geri alıyor. 5 kilo verdiyse 10 kilo tahminen daha fazlasında geri alıyor. Yanlış uygulanan her metot, metabolizmaya bir çarpı koyuyor ve sonrasında daha fazla kilo olarak geliyor. ‘Hocam 3 ay boyunca sizin her dediğinizi yapacağız, antrenmana çok fazla yoğunluk vereceğiz, aç kal deyin, aç kalacağız’ diyenler var. Temeldeki yanılgı bu. Yetersiz ve istikrarsız beslenme çözüldüğü vakit kilo alma üzere bir sorun olmuyor.” 

“Diyet kavramı çok yanlış empoze ediliyor”

Diyet kavramının çok yanlış empoze edildiğine de dikkat çeken Arslan, “Diyet denince beşerler yetersiz beslendiklerini, sadece tek bir besin kümesine yönelik ya da yalnızca protein yüklü zerzevat, meyve yüklü besleneceklerini, aç kalacaklarını düşünüyorlar. Beslenme süreci kişinin ömür arkadaşıdır. Bu nedenden dolayı hayat arkadaşınızla birlikte hareket edebilmek çok değerli. Uygulanan beslenme listelerinin ömür usulüne paralel olarak hazırlanıp yürütülmesi gerekiyor.” diye anlattı.

Yıllarca makarna yiyen birine sen makarna yemeyeceksin demek gerçekçi değil! 

Yıllarca makarna yiyen bir beşere ‘sen makarna yemeyeceksin’ demenin gerçekçi olmadığına işaret eden Doç. Dr. Müge Arslan, “Önemli olan makarnayı da ömür biçimine adapte ederek sıhhatini bozmayacak biçimde pişirilme yollarıyla beslenme sürecine dahil etmek.” dedi.

Popüler diyetlere de işaret eden Doç. Dr. Müge Arslan, “Çeşitli diyetler uygulanıyor. Atkins vardı, taş bölümü diyeti çıktı. Ketojenik diyet var. Glutensiz diyet bir orta çok modaydı. Ancak bunların tamamı Gastrointestinal (sindirim) sistemin mikrobiyotasını bozuyor ve çok önemli sıhhat problemlerine neden oluyor.” diye konuştu.

Kilo alma ya da verme yalnızca tartıdaki görülen sayı değil…

Doç. Dr. Müge Arslan, kilo verme sürecinin nasıl olduğuna vakıf olmak gerektiğini kaydederek, “Zaten bu oturduğu vakit, o vermesi gereken kiloyu verdikten sonra daha fazla kilo vermek istiyorum kanısı ortadan kalkıyor ve sağlıklı bir süreç geliyor. Nedir bu? Öncelikle ülkü tartının ne olduğunun tahlil edilmesi lazım. Yalnızca vücut kitle indeksini düşünerek ‘ben kiloluyum, obezim, şişmanım’ diye beşerler kendine komut veriyor. Lakin vücut kitle indeksi uzunluk ve kiloya endeks alarak ortaya çıkan bir ortalamadır. Yağı hesaba katmayan bir kriterdir. Bu nedenden dolayı beşerler kilo alma ya da verme aksiyonlarını yalnızca tartıdaki gördükleri sayının düşüklüğü ya da yüksekliği olarak algılıyorlar. Bu nedenden dolayı kişinin beynine ülkü tartısını, ülkü beden yağını ve buna nazaran nasıl bir yolda ilerleyeceğini söylemesi lazım.” halinde konuştu.

Yağ mefkureye gelmediği sürece o verilen kilo tekrardan geri geliyor…

 İnsanların çok süratli bir formda ve kısa müddette kilo verme maksadı içerisinde olduklarını, bunun da çok yanlış bir süreç olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Müge Arslan, “Çünkü kilo verme süreci bireye nazaran değişir. Morbid obez denilen çok derecede şişman olan bir birey, fazla ölçüde beden yükü olduğu için daha süratli kilo verirken, zayıf diye kategorize edilen beden tartısının altında olan ya da ülkü beden tartısında olan şahıslar çok daha yavaş kilo verebilirler. Nedir bunun ortalaması? Literatür, bunu haftada yarım kiloyla bir kilo ortası der. Lakin bireye nazaran değişen bir süreçtir. Bir model danışan haftada 300 gram veriyor. Bu onlar için âlâ bir sayı. Ancak çok aşırı kilolu dediğimiz morbid obez danışan haftada 4 kilo 5 kilo verebiliyor. Bu su kaybı oluyor. Verilen kilonun geri alınması konusu da bu. Yani beden tartınız iniyor aşağıya. Siz kilo verdim diyorsunuz, lakin yağ ülküye gelmediği sürece o verilen kilo tekrardan geri geliyor.” dedi.

“Kilo alma ya da verme süreci yalnızca beslenmeyle alakalı değil”

Kilo alma ya da verme sürecinin yalnızca beslenmeyle alakalı olmadığını da belirten Doç. Dr. Müge Arslan, şöyle devam etti:

“Egzersiz de kıymetli bir yere sahip. Yani alınan güç ve harcanan gücün istikrarıyla alakalı bir süreçten bahsediyoruz. Yaşın, önemli bir kıymeti var. Vaktin ilerlemesiyle birlikte her 10 yılda bir bazal metabolizma yavaşlıyor. Spesifik süreçler var menopoz süreci üzere. Özel devirler var hamilelik süreci üzere, emzirme süreci üzere. Kimi hastalıkların ortaya girdiği süreçler var hipotiroidi üzere haşimato üzere. Endokrinolojik birtakım hastalıklar üzere. Bunların hepsi aslında kilo alma sürecini tetikliyor. 

Fakat idman olmayan bir hayat da epeyce kıymetli.  Bunun için beşerler çalışma hayatında çok etkin oldukları için bilhassa masa başı çalışanlara, pratik tekliflerde bulunuyoruz. Mesela otomobillerini iş yerlerinden birazcık daha uzağa çekerek yürümek üzere, asansör kullanmamak üzere. Hafta sonları kıyı kenarında ya da parkta, bahçede yürüyüş gibi… Bunlar hayatı hareketlendirebilecek küçük ip uçları. Beslenmenizi de düzelterek bunlara dikkat ettiğinizde kilo almanın önüne geçiyorsunuz.”

“Beslenme yalnızca tek besin kümesine yönelik bir şey değil”

Beslenme sürecinin pazar haline geldiğini, besin takviyeleri ve zayıflama pazarı denilen bir süreç haline geldiğini lisana getiren Doç. Dr. Müge Arslan, şunları söyledi:

“Beslenme yalnızca tek besin kümesine yönelik bir şey değildir. Kişinin aldığı karbonhidrat, protein ve yağ ölçüsüdür. Kişi karbonhidrat da almalı, protein de almalı ve yağ da almalı. Bu istikrar o bireye mahsus ayarlanmalı. Yapılan en büyük kusurlardan bir tanesi bir kişinin zayıfladığı listeyi birçok kişinin uygulaması… Eğitimsiz insanların çok fazla basında göz önünde olması ve bunların beslenmeye yönelik tüyo vermesi. Yanlış ve yetersiz beslendiğinden ötürü hayatını kaybeden çok fazla insan var. Sıhhat meselesine neden olan çok fazla insan var. 

Eğer hakikaten sağlıklı kilo vermek ve verilen kilo tekrardan geri alınmak istenmiyorsa diyetisyenlere gidilerek dayanak alınması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Beslenme uzmanı ve diyetisyenler tarafından beden tahlili yapılarak beslenme süreçlerinin ayarlanması epeyce kıymetli.”

Temeldeki sorun ömür biçimine adapte edilmemiş diyet listeleri…

Doç. Dr. Müge Arslan, tek başına diyet ya da tek başına idmanın tesirli olamayacağını söz ederek, “Bunların ikisi de bir bütün. Temeldeki sorun hayat stiline adapte edilmemiş diyet listeleri ve ömür usulünü adapte edilmemiş antrenman programları ile diğer bir hayata bürünmek.” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça