Dolar 32,5182
Euro 34,7440
Altın 2.489,73
BİST 9.524,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 23°C
Az Bulutlu
Antalya
23°C
Az Bulutlu
Cum 20°C
Cts 22°C
Paz 22°C
Pts 24°C

Yapay zeka destekli algoritmaların kötüye kullanımına dikkat!

Yapay zeka dayanaklı teknolojilerin, yüz yüze etkileşimleri azaltarak toplumsal izolasyonu kolaylaştırma potansiyeline sahip olduğunu tabir eden uzmanlar, toplumsal medya platformlarında kullanılan yapay zeka algoritmalarının, bireylerin sadece mevcut inançlarıyla uyumlu bilgi ve görüşlere maruz kaldığı yankı odalarının oluşumuna katkıda bulunabileceğini söylüyor

Yapay zeka destekli algoritmaların kötüye kullanımına dikkat!
REKLAM ALANI
20 Şubat 2024 23:12
23

Yapay zeka takviyeli teknolojilerin, yüz yüze etkileşimleri azaltarak toplumsal izolasyonu kolaylaştırma potansiyeline sahip olduğunu tabir eden uzmanlar, toplumsal medya platformlarında kullanılan yapay zeka algoritmalarının, bireylerin sadece mevcut inançlarıyla uyumlu bilgi ve görüşlere maruz kaldığı yankı odalarının oluşumuna katkıda bulunabileceğini söylüyor.

Yapay zeka takviyeli algoritmaların kamuoyunu manipüle etmek, yanlış bilgi yaymak ve ziyanlı içeriği artırmak için kullanılabileceğini kaydeden Prof. Dr. Burhan Pektaş, “Bu durum bilgi kaynaklarına olan itimadı zedeleyebilir ve toplumsal bölünmelere ve baş karışıklığına yol açabilir.” dedi.

ARA REKLAM ALANI

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi (MDBF) Bilgisayar Mühendisliği (İng) Kısmı Lideri Prof. Dr. Burhan Pektaş, yapay zekanın insanların hayatına müdahale edip edemeyeceği konusunu kıymetlendirdi.

“Yapay zeka takviyeli teknolojiler toplumsal izolasyonu kolaylaştırıyor”

Prof. Dr. Burhan Pektaş, sanal asistanlar ve toplumsal medya algoritmaları üzere yapay zeka takviyeli teknolojilerin, yüz yüze etkileşimleri azaltarak ve dijital irtibata bağımlılığı teşvik ederek toplumsal izolasyonu kolaylaştırma potansiyeline sahip olduğunu söz etti. Pektaş, “Sosyal medya platformlarında kullanılan yapay zeka algoritmaları, bireylerin sadece mevcut inançlarıyla uyumlu bilgi ve görüşlere maruz kaldığı yankı odalarının oluşumuna katkıda bulunabilir. Bu, toplumsal kutuplaşmayı şiddetlendirebilir ve farklı kümeler ortasındaki yapan diyaloğu engelleyebilir.” dedi.

“Toplumsal bölünmelere ve baş karışıklığına yol açabilir”

Yapay zeka takviyeli algoritmaların kamuoyunu manipüle etmek, yanlış bilgi yaymak ve ziyanlı içeriği artırmak için kullanılabileceğini kaydeden Prof. Dr. Burhan Pektaş, “Bu durum bilgi kaynaklarına olan inancı zedeleyebilir ve toplumsal bölünmelere ve baş karışıklığına yol açabilir. Bu tehlikeleri azaltmak için yapay zekanın toplumsal bağlamlarda sorumlu tasarımı, dağıtımı ve kullanımına yönelik sağlam etik kurallar, düzenlemeler ve hesap verebilirlik sistemleri geliştirmek ve uygulamak kıymetlidir.” diye konuştu.

“Yapay zeka teknolojileriyle alakalı potansiyel risklere ait farkındalığı teşvik etmek önemli”

Dijital okuryazarlığı, eleştirel düşünme marifetlerini ve yapay zeka teknolojileriyle bağlı potansiyel risklere ait farkındalığı teşvik etmenin giderek yapay zekanın yönlendirdiği bir dünyada bireyleri toplumsal etkileşimlerde gezinme konusunda güçlendirebileceğini de anlatan Prof. Dr. Burhan Pektaş, şunları lisana getirdi:

“Yapay Zeka (AI) ile insan hayatı ortasında bir istikrar kurmak, AI teknolojilerinin yarar ve risklerinin dikkatli bir halde değerlendirilmesini ve ayrıyeten AI’nın insanlığın çıkarlarına en uygun halde hizmet etmesini sağlayacak stratejilerin uygulanmasını gerektirir. Buna nazaran yapay zeka sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve devreye alınmasında etik konulara öncelik verilmesi gerekir. Bu, yapay zeka hayat döngüsü boyunca şeffaflığın, adaletin, hesap verebilirliğin ve insan haklarına hürmetin sağlanmasını içerir.

“Yapay zeka teknolojilerinin tasarım sürecine kullanıcılar dahil edilmeli”

Diğer yandan yapay zeka teknolojilerinin sorumlu kullanımını yönetmek için düzenleyici çerçeveleri ve standartları uygulamalıyız. Bu çerçeveler data kapalılığı, algoritmik önyargı, otonom sistemler ve yapay zeka uygulamalarının etik sonuçları üzere hususları ele almalıdır. Yapay zeka sistemlerinin dizaynında insan gereksinimlerine, kıymetlerine ve tercihlerine öncelik verilmelidir. Yapay zeka teknolojilerinin sezgisel, kullanıcı dostu ve insani kıymetler ve gayelerle uyumlu olmasını sağlamak için tüm kullanıcıları tasarım sürecine dahil edilmesi ehemmiyet arz etmektedir.”

“Tasarımcılar, toplumsal tesirleri dikkate almada ahlaki bir sorumluluğa sahip”

Yapay Zekanın (AI), etik sonuçları olan karar verme süreçlerinde giderek daha fazla rol oynadığına da vurgu yapan Prof. Dr. Burhan Pektaş, “Yapay zeka sistemlerini oluşturmaktan sorumlu dizayncılar, geliştiriciler ve mühendisler, bu sistemlerin etik olarak ve potansiyel toplumsal tesirler dikkate alınarak tasarlanmasını sağlamak konusunda ahlaki bir sorumluluğa sahiptir.” dedi.

“Gizlilik ihlalleri ve istenmeyen sonuçlar üzere mümkün ziyanları azaltmak için adımlar atılmalı”

Bunun, tasarım sürecinde önyargı, adalet, şeffaflık ve hesap verebilirlik üzere mevzuların ele alınmasını da içerdiğini lisana getiren Prof. Dr. Burhan Pektaş, “Ayrıca, yapay zeka teknolojilerini dağıtanlar ve kullananlar, aksiyonlarının sonuçlarının ahlaki sorumluluğunu taşırlar. Bu, yapay zeka sistemlerinin sorumlu ve etik bir biçimde kullanılmasını sağlamayı ve ayrımcılık, saklılık ihlalleri ve istenmeyen sonuçlar üzere mümkün ziyanları azaltmak için adımlar atmayı içerir.” halinde bilgi verdi.

 

“Bu sistemlerin hareketlerinin ahlaki sorumluluğunu kimin üstlenecek?”

Diğer istikametten yapay zeka sistemleri daha özerk hale geldikçe ve insan müdahalesi olmadan karar verme kapasitesine sahip hayli, bu sistemlerin hareketlerinin ahlaki sorumluluğunu kimin üstleneceğine dair soruların da ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Burhan Pektaş, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Açık hesap verebilirlik çizgileri oluşturmak ve sorumluluk ve yükümlülük hususlarını ele alacak uygun düzeneklerin mevcut olmasını sağlamak çok kıymetlidir. Yapay zeka sistemleri ekseriyetle sıhhat hizmetleri, ceza adaleti ve otonom araçlar üzere bahislerde etik sonuçları olan kararlar verir. Yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesinde ve devreye alınmasında yer alan kişi ve kuruluşlar, bu sistemlerin etik unsur ve bedellerle dengeli kararlar vermesini sağlamak konusunda ahlaki bir sorumluluğa sahiptir.

Genel olarak yapay zekanın insan hayatına müdahalesi, ahlaki sorumlulukla ilgili karmaşık etik soruları gündeme getiriyor; yapay zeka teknolojilerinin etik unsurlarla uyumlu ve bireylerin refahını ve bir bütün olarak toplumu teşvik edecek formda geliştirilmesini ve kullanılmasını sağlamak için çeşitli paydaşlar ortasında dikkatli bir kıymetlendirme ve işbirliği yapılmasını gerektiriyor.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.