Dolar 32,1819
Euro 34,9804
Altın 2.425,72
BİST 10.723,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 26°C
Hafif Yağmurlu
Antalya
26°C
Hafif Yağmurlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

Genç nesil, işyerinde tutku istiyor!

Y ve Z neslinden çalışanların çalışma hayatındaki sayısı ve pozisyonu süratle yükseliyor. Genç çalışanlar, tutkularıyla uyumlu ve tesir yaratacak manalı işler arıyor, şahsî gelişimlerine ve başarılarına öncelik veriyorlar.

Genç nesil, işyerinde tutku istiyor!
REKLAM ALANI
19 Şubat 2024 13:36
34

Y ve Z jenerasyonundan çalışanların çalışma hayatındaki sayısı ve pozisyonu süratle yükseliyor. Genç çalışanlar, tutkularıyla uyumlu ve tesir yaratacak manalı işler arıyor, ferdî gelişimlerine ve başarılarına öncelik veriyorlar. Genç kuşağa esnek çalışma imkanı sağlayan, meslek gelişimine ve iş-yaşam istikrarına öncelik veren ve çalışan tecrübesini uygunlaştırmak için teknolojiyi kullanan patronların, işletmeleri ve çalışanları için olumlu sonuçlar alma olasılıkları artıyor. Beyaz yakalı profesyonellerin şahsî gelişimlerine ve mesleklerini zenginleştirmeye odaklanan Teedo Online Eğitim Platformu Genel Müdürü Selçuk Aytekin, genç jenerasyon çalışanların, şahsî gelişime yapılan yatırımın başarılı bir mesleğin ön kuralı olduğunun şuurunu taşıdıklarını, bu nedenle de meslek gelişimine en az fiyat kadar ehemmiyet verdiklerini söyledi.

 

ARA REKLAM ALANI

Çalışma hayatına katılan her yeni kuşağın beklentisi ve tavrı farklı. Sayıları süratle artan Y ve Z neslinden çalışanların motivasyonlarını yüksek tutmak, işlerine tutkuyla bağlı kalmalarını sağlamak için iş verenlere ve yöneticilerine kıymetli sorumluluk düşüyor. Şahsî gelişimlerine ve hayat kalitelerine öncelik verilmediğini hisseden yeni kuşak çalışanlar motive olamıyor, bu da iş tatmininin ve üretkenliğin azalmasına yol açıyor. Bunun sonucunda çok fazla beklemeden yeni bir iş arayışına giriyorlar. Değişen iş gücüne ve bunu yönlendiren farklı jenerasyon dinamiklerine ahenk sağlayamayan şirketler, daha düşük çalışan bağlılığı ve üretkenliği, yeni yetenekleri çekmede zorluk üzere meselelerle karşı karşıya kalıyor. 

 

Rekabetçi bir maaş hala hayati olmakla birlikte yapılan işe tutkuyla sarılmak için en kıymetli etken değil. Günümüzde Y ve Z nesli çalışanları için en değerli faktör, esnek çalışma imkanının sunulması. Bununla birlikte iş yerinde çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve şirketin bir toplumsal emelinin olması üzere hususlar da önemseniyor. 

 

Esnek çalışma imkanı sağlayan, meslek gelişimine ve iş-yaşam istikrarına öncelik veren ve çalışan tecrübesini uygunlaştırmak için teknolojiyi kullanan patronların, işletmeleri ve çalışanları için olumlu sonuçlar alma olasılıkları daha yüksek.

 

Y ve Z neslini işe alırken patronların dikkate alması gereken hususlar şöyle:

 

Esnek çalışma saatleri

Y ve Z Nesli, 9’dan 5’e mesai saatleri dışındaki esnek çalışma seçenekleriyle inanılmaz derecede ilgileniyor. Birinci adım olarak, işletmeler, esnek çalışma saatleri, uzaktan çalışma seçenekleri üzere imkanlar sunarak, Y ve Z jenerasyonu çalışanlarının işlerine daha bağlı olmalarını sağlayabilir. 

 

Ödüllendirme

Ödüllendirme programları da motivasyonu artırmak için tesirli bir araç. Mükafatların adil ve şeffaf olması kıymetli. Şahsa özel yaratılan bir meslek gelişim programı yahut ekip çalışmasında ortaya koydukları başarılara dayalı ödüllendirme formülleri, motivasyonu artırıyor ve verimliliği yükseltiyor.  

 

Net meslek planı

Yeni kuşak için iş sahibi olmak kadar, yarattığı katma kıymetin karşılığını süratli bir halde görmek de kıymet taşıyor. Bir iş başardıklarında, çalıştıkları kuruma katkı sağladıklarında ya da kendilerini kanıtladıklarında fiyatla birlikte meslek basamaklarını çıkmayı da istiyorlar. Burada yeni jenerasyon çalışanlara net bir meslek planı sunmak gerekiyor. Bu çalışanlar için itimat ve şeffaflık fiyattan daha kıymetli olabiliyor.

 

İş tarifini yapma

Diğer bahislerde olduğu üzere, iş tarifi konusunda da yeni kuşak epeyce keskin çizgilere sahip. “Ne iş olsa yaparım!” biçiminde çalışan ve önceliği fiyat olan evvelki nesillerden farklı olarak; yapacağı işi, iş yapma formunu, sonuçlarını baştan bilmedikleri takdirde yeni jenerasyon çalışanlar için gelecek belirsizleşiyor ve motivasyonları düşüyor.

 

Sorulara açık olma

Yeni kuşak sormaktan, sorgulamaktan korkmuyor ve çekinmiyor. Bu noktada yöneticiler sorulara ve sorgulamalara açık olmalı ve çalışanları tatmin edici karşılıklar vermelidir. Yaratıcılıkları ile dikkat çeken yeni jenerasyonun üyeleri tatmin edici yanıtlar aldıkları takdirde, işlerine beklentilerin çok üzerinde ve farklı katkılar sağlayabiliyor. 

 

Objektif ve adil davranma

Yöneticilerin gördüklerini, çalışanlar da görüyor. Lakin haksızlığa uğradığında, yeni kuşak çalışanlar için her şey bitiyor. Kolay kolay iş değiştirebilen, sorgulamayı ömür haline dönüştüren yeni jenerasyonun motivasyonunu koruyabilmek ve artırmak için, terfi ve ödül üzere hususlarda kesinlikle adil olunması ve bu cins değerlendirmelerin şeffaf bir halde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

 

Yeni jenerasyon çalışanlar, meslek gelişimine değer veriyor

Günümüzün süratli dünyasında Y ve Z nesli profesyonellerinin başarısı için mesleksel ve ferdî gelişim kaide. Yeni kuşak çalışanlar, bağlantı maharetlerine, daima öğrenmeye, yenilikçi ve tasarım odaklı düşünmeye odaklanıp mentorluk fırsatlarını kıymetlendirerek, potansiyellerini ortaya çıkarabilir ve mesleklerinde başarılı olabilir. 

 

Beyaz yakalı profesyonellerin şahsî gelişimlerine ve mesleklerini zenginleştirmeye odaklanan Teedo Online Eğitim Platformu Genel Müdürü Selçuk Aytekin, genç jenerasyon çalışanların, ferdî gelişime yapılan yatırımın başarılı bir mesleğin ön kuralı olduğunun şuurunu taşıdıklarını, bu nedenle de meslek gelişimine en az fiyat kadar değer verdiklerini söyledi. Aytekin, “İyi önderler ve başarılı işletmeler, çalışanların işyerindeki beklentilerini bilir ve hangi jenerasyondan olursa olsun, farklı çalışanlarının gereksinimlerini karşılayacak programlar, sistemler ve bağlantı kanalları oluştururlar. Bu noktada Y ve Z jenerasyonundan çalışanların meslek gelişimleri konusunda yönlendirici ve destekleyici çalışmalar yapmak, şirketleri yeni yetenekleri çekme, elde tutma ve motive etme konusunda öne çıkaracaktır” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.