Dolar 32,1780
Euro 34,9492
Altın 2.425,28
BİST 10.723,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 26°C
Hafif Yağmurlu
Antalya
26°C
Hafif Yağmurlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

İlişkilerde sağlıklı iletişimin temeli: Özür dilemek… İlişkilerde gerektiğinde özür dilemek güveni sağlıyor!

İnsan hayatının kusursuzun temsili olmadığını ve her bireyin yanlışları ile bir bütün olduğunu tabir eden uzmanlar, lakin bireyin yanılgı yapmanın kusurlu olmak, eksik olmak, yetersiz olmak üzere manalara geldiği öğretilerle büyüdüyse o birey için özür dilemenin zorlayıcı olduğunu söylüyor.

İlişkilerde sağlıklı iletişimin temeli: Özür dilemek… İlişkilerde gerektiğinde özür dilemek güveni sağlıyor!
REKLAM ALANI
17 Şubat 2024 14:00
36

İnsan hayatının kusursuzun temsili olmadığını ve her bireyin yanlışları ile bir bütün olduğunu söz eden uzmanlar, lakin bireyin kusur yapmanın kusurlu olmak, eksik olmak, yetersiz olmak üzere manalara geldiği öğretilerle büyüdüyse o birey için özür dilemenin zorlayıcı olduğunu söylüyor.

Empati yapamama, oburlarının hislerini ve muhtaçlıklarını anlayamamanın kolay bir özrün görünürdeki birinci mahzurları olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, ‘’Ben hiç kusur yapmadım diyen birisi ya kendinin farkında değildir ya da harika bir bahta sahiptir. Faziletli olan, yaptığı yanılgıyı fark ederek telafi etmektir.” dedi

ARA REKLAM ALANI

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, ikili bağlantılarda özür dilemenin rolünü kıymetlendirdi.

“İlişkide sıkıntıya neden olan tarafın durumu üstlenmesi ve özür dilemesi beklenir.”

“İnsan toplumsal bir varlıktır, bireyler ortası münasebetlerden beslenir; lakin her ilgide sağlıklı bir bağlantıdan kelam edemeyiz.” diyen Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, sorunsuz bir ilgi beklentisinin gerçekçi olmadığını, lakin meseleye sebep olan bireyden bu durumu üstlenmesi ve telafi etmesi beklendiğini, bunun en kolay görünen ancak her vakit kolay olmayan yolunun ise özür dilemek olduğunu vurguladı.

“İlişkilerde inanç sağlayan öge gerektiğinde özür dilemesini bilmektir.”

Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Yolunda gitmeyen bir bağlantıda bunu fark etmek, empati yapmak, yanılgıyı kabullenmek ve sorumluluk sahibi bir birey olarak özür dilemek; toplumda sanılanın bilakis bir lüks değil, olması gerekendir. Bağlantılarda itimat sağlayan öge hiç yanılgı yapmamak değil, gerektiğinde özür dilemesini bilmektir.” dedi.

“İçtenlikle özür dileyen birisi için davranışının sorumluluğunu aldığı kabul edilir.”

İnsan hayatının kusursuzun temsili olmadığını ve her bireyin yanılgıları ile bir bütün olduğunu tabir eden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Ancak birey kusur yapmanın kusurlu olmak, eksik olmak, yetersiz olmak üzere manalara geldiği öğretilerle büyüdüyse o birey için özür dilemek zorlayıcıdır. Hayatında kusura yer vermeyen birisi için sarf edilen her özür tabiri kendi harikalığından bir şeyler eksiltmektedir. Öteki yandan samimiyetle özür dileyen birisi için davranışının sorumluluğunu aldığı kabul edilir. Bu sorumluluk, değişimi beraberinde getirmelidir ve değişime hazır olmayan bir bireyin özür dilemekten kaçınması mümkündür.” biçiminde konuştu.

“Özür dileyince kendini kıymetsiz hisseden, kendi haklılığını ispatlama gayretinde da olabilir.”

Özür dileyerek yanlışlı olduğunu ilan etmenin herkes için çok kolay olmadığını da anlatan Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Birey kusur yaptığı için daha az sayılacağı, daha az sevileceği, kıymetsiz hissedeceği, insanların kendinden uzaklaşacağı üzere yanlışsız olmayan inançlara sahipse; sadece özür dilemekten kaçınmaz tıpkı vakitte kendi haklılığını ispatlama uğraşında olabilir.” dedi.

Kişilik özellikleri gereği özür dileme konusunda savunucu davrananlar kimler?

Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Kişilik özellikleri gereği özür dileme konusunda savunucu davranan bireyler için genel olarak; kendini başkalarından üstün gören, tenkit ve sorumluluk kabul etmeyen, kusur yaptığında duygusal dalgalanma yaşayan, yanılgı yapmaktan kaçınan, mükemmeliyetçi yapıda olan, düşük özsaygıya sahip olup özür dilemek yerine kendini suçlama eğilimi olan, oburlarının haklarına hürmet duyma konusunda zorlanan bireyler olduğu söylenebilir.” diye anlattı.

“Erdemli olan, yaptığı yanılgıyı fark ederek telafi etmektir.”

Kısaca empati yapamama, başkalarının hislerini ve muhtaçlıklarını anlayamamanın kolay bir özrün görünürdeki birinci manileri olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, ‘’Ben hiç kusur yapmadım diyen birisi ya kendinin farkında değildir ya da inanılmaz bir bahta sahiptir. Faziletli olan, yaptığı yanılgıyı fark ederek telafi etmektir. Sorumluluktan kaçmayıp bu durumla yüzleşmek bireyin özsaygısını arttıracaktır.” dedi

“Başkasından özür dilemek kadar kendimize karşı da anlayış göstermemiz değerli.”

Bireyin kusur karşısında öbürleri kadar kendine de hoşgörülü ve affedici olmasının ruhsal sağlamlık açısından pahalı olduğunu da kaydeden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Acımasızca kendine yüklenmek yerine kendi hislerini anlayan, davranışlarına dair neden sonuç alakası kuran, kendine şefkat gösteren bireylerin zorlayıcı ömür olaylarıyla başa çıkma konusunda daha faal oldukları düşünülmektedir. Diğerinden özür dilemek kadar kendimize karşı da anlayış göstermemiz değerlidir. Daima kendimizi eleştirmek, suçlamak yerine kusur yapma tecrübesini de gelişimin bir kesimi olarak görmek mümkündür.” halinde kelamlarını tamamladı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.