Dolar 32,2168
Euro 34,9753
Altın 2.430,38
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 25°C
Az Bulutlu
Antalya
25°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

Türkiye Finans 2023 yılında ülke ekonomisine 156 milyar liralık destek sağladı

Türkiye Finans 2023 yılında ülke iktisadına 156 milyar lira katkı sağlarken, etkin büyüklüğünü 240 milyar liraya yükseltti. Müşterilerinin birikimlerini değerlendirebilecekleri eserler sunmaya devam eden banka, toplanan fonları bir evvelki yıla oranla yüzde 72 artırarak 177 milyara ulaştırdı.

Türkiye Finans 2023 yılında ülke ekonomisine 156 milyar liralık destek sağladı
REKLAM ALANI
16 Şubat 2024 16:24
32

Türkiye Finans 2023 yılında ülke iktisadına 156 milyar lira katkı sağlarken, faal büyüklüğünü 240 milyar liraya yükseltti. Müşterilerinin birikimlerini değerlendirebilecekleri eserler sunmaya devam eden banka, toplanan fonları bir evvelki yıla oranla yüzde 72 artırarak 177 milyara ulaştırdı. 

 

ARA REKLAM ALANI

Türkiye Finans 2023 yılı mali bilançosunu KAP’a açıkladı. 15 Şubat tarihinde yapılan açıklamada banka, kullandırılan fonları yüzde 49 artış ile 122 milyar lirayagayri nakdi finansmanları ise yüzde 80’lik artışla 34 milyar liraya ulaştırarak Türkiye iktisadına ayırdığı kaynağı 156 milyar liraya yükselttiğini duyurdu. Güçlü sermaye yapısını geçtiğimiz yıl da sürdürdüğünü bildiren Türkiye Finans, yasal öz kaynaklarını bir evvelki yıl sonuna göre yüzde 70 gibi güçlü bir oranda büyüterek 28 milyar liraya ulaştırdı.

 

İhracatta Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı

Küresel ölçekte yaşanan enflasyon, düşük büyüme, 6 Şubat Zelzeleleri, sıkı mali şartlar ve zayıf ticari büyüme üzere zorluklara karşın Türkiye’nin 2023’te yüzde 4,1 oranında büyüdüğünü lisana getiren Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam şu değerlendirmeyi yaptı: “Ülkemizin son 13 çeyrektir kesintisiz büyüme trendini sürdürmesi, geçen yılın tamamında ise Cumhuriyet tarihi rekorunu kırarak ihracatını yaklaşık 256 milyar dolara ulaştırması, ülkemizin sürdürülebilir bir iktisat inşasındaki kararlılığını teyit ediyor. Bizler de iştirak finans sisteminde yer alan bir kurum olarak her vakit olduğu üzere bu periyotta de üretim ve ticaretin içinde olma kararlılığımızı sürdürdük ve 2023 yılında ülke ekonomisine 156 milyar liralık destek sağladık. Özünde üretim ve gerçek dalı desteklemek olan iştirak bankacılığı üretim ve ihracat iştahının arttığı bu devirde kesimdeki hissesini büyütmeye devam etti.”

‘Üretimi ve ticareti destekledik, insan odaklı bankacılık anlayışımızla kalkınmaya takviye verdik’

Türkiye Finans olarak iştirak finans sisteminin özünde yer alan üretimi, ticareti ve ihracatı destekleme önceliklerimiz, dijitalleşme yatırımlarımız, insan odaklı bankacılık anlayışımızla, 2023’te de toplumsal ve ekonomik kalkınmanın bayraktarlığını yaptıklarına dikkat çeken Akşam, Bankanın açıklanan mali bilançosu hakkında şunları söyledi: 

“Sürdürülebilir ve kârlı büyüme stratejisini bu yıl da müdafaayı başaran Türkiye Finans hem kişisel hem de ticari tarafta ülke iktisadına verdiği güçlü finansman desteğini sürdürdü. 2023 yılı, iktisattaki tüm değişkenlere rağmen aktiflerimizi 240 milyar liraya ulaştırdığımız başarılı bir dönem oldu. Bankamız müşterilerinin fonlarının bedellerine değer katmak gayesiyle sunduğu birçok fon toplama eseri ile toplanan fonlarını yıllık %72 artışla 177 milyar liraya yükseltirken, fon toplama eserlerinde %68 pay ile en değerli katkıyı veren ve fon toplama eserlerinin amiral gemisi olan katılma hesaplarını yıllık %101 yükselterek 120 milyar lira seviyesine ulaştırmıştır. Ayrıyeten TL cinsinden toplanan fon büyüklüğünü %88 artışla 99 milyar liraya artırırken TL katılma hesaplarını da %103 gibi kayda kıymet bir biçimde büyüterek 85 milyar lira düzeyine ulaştırmıştır.

 

 

 

Artan fon kaynağını finansman hacmini büyütmek için kullanan bankamız, topladığı fonlarla iktisadın can damarı olan firmaları finanse ederek gerçek sektörün ve ticaretin devamlılığında hisse sahibi olmuştur. Banka olarak kullandırılan fonlarımızı %49 artış ile 122 milyar liraya, gayri nakdi finansmanlarımızı ise yüzde 80’lik artışla 34 milyar lira üzere yüksek bir düzeye ulaştırmamızda bu stratejinin hissesi büyüktür. Tüm bu bilgiler ışığında sürdürülebilir büyümenin devamı için gerekli olan güçlü sermaye yapısını koruyan kurumumuz, yasal özkaynaklarını %70 üzere güçlü bir oranda büyüterek 28 milyar liraya yükseltmeyi başarmıştır.”

 

‘Müşteri tecrübesini mükemmelleştirecek adımlar attık’

İnsan odaklı teknoloji ve bankacılık anlayışıyla, rekabetin en kıymetli ögesi haline gelen daha dijital ve kusursuz müşteri tecrübesi sunabilmek ve operasyonel harikalık skorlarını artırmak için 2023’te bir dizi değerli atılım gerçekleştirdiklerini belirten Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam, şu bilgileri verdi: Öncü dijital bankacılık vizyonumuz doğrultusunda, müşterilerin tüm gereksinim ve beklentilerini karşılayacak formda gömülü finans sistemine entegre olarak çeşitli e-ticaret platformlarında bankacılık hizmeti sunmaya başladık. eXtra Limit, muhtaçlık finansmanı, yatırım ürünleri gibi yenilikçi ve rekabetçi eser ve hizmetlerle müşteri tabanını genişlettik. RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) teknolojilerini entegre etmemiz sayesinde, evvelce tanımlanmış dataları derleme, rapor oluşturma üzere rutin vazifeler, yazılımlarla otomatik olarak yapılır hale geldi. Dijital Bankacılık İş Kümemize bağlı olarak Dijital Dönüşüm Teknolojileri Ofisi kurduk. Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi’ne (TRAI) üye olarak yapay zekâ ekosistemindeki oyuncularla ortak projeler geliştirmeye başladık. Davet Merkezi takımımız bu inisiyatifte yer alan ve yapay zekâ araçları geliştiren takımlarla çalışıyor. Gelişmiş bir chatbot projesinin testlerini yapmaya, ayrıyeten evrakları taramak ve sınıflandırmak için karmaşık derin öğrenme yapay zekâ teknolojisi olan IDP projesine başladık. Yapay zekâ takviyeli dijital teknolojilerimiz çalışan ve müşteri tecrübesini mükemmelleştirirken operasyonel verimliliğimizi de artırmaya devam ettik. 2023’te bankamızda aylık ortalama süreç hacmimizin sadece %6’sı şubelerimizde, müşteri edinimlerimizin 3’te 1’i dijital kanaldan gerçekleşti.” 

“Şimdi Dayanışma Vakti” dedik ve sarsıntının birinci gününden itibaren alanda olduk

Türkiye Finans olarak zelzele felaketinin birinci anlarından itibaren ‘Şimdi Dayanışma Vakti’ diyerek ilgili kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde çalışarak, bölgeye dayanak verdiklerini tabir eden Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam kelamlarını şöyle tamamladı: “Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına girerken, öncü dijital teknolojilerle daha kapsayıcı, üretken, sürdürülebilir bir iktisat inşası için tüm imkânlarıyla seferber olarak ulusal üretim ve ihracat gayelerini destekleyen bir kurum olmayı sürdüreceğiz. 2023 yılında güçlü dijital bankacılık teknolojileri ve iş modelleriyle bankamızın rekabetteki pozisyonunu daha da sağlamlaştırmasına, aldığımız lokal ve milletlerarası ödüllerle prestijimizi artırmamıza ve başarılı finansal performansımıza katkı sağlayan tüm Türkiye Finans ailesine ve tüm pahalı paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.