Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 35°C
Açık
Antalya
35°C
Açık
Paz 31°C
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 32°C

Hazırgiyim ihracatçıları yılın son çeyreğinde toparlanma bekliyor

Hazırgiyim ihracatçıları, ana ihraç pazarı Avrupa’daki sakinlik, Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı belirsizlik, yurt içinde finansmana erişim ıstırabı, işçilik/enerji maliyetlerindeki artışlar nedeniyle 2023 yılını Türkiye geneli ve EHKİB özelinde geçen yıla kıyasla yüzde 9 düşüşle kapattı.

Hazırgiyim ihracatçıları yılın son çeyreğinde toparlanma bekliyor
REKLAM ALANI
14 Şubat 2024 15:36
32

Hazırgiyim ihracatçıları, ana ihraç pazarı Avrupa’daki sakinlik, Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı belirsizlik, yurt içinde finansmana erişim kahrı, işçilik/enerji maliyetlerindeki artışlar nedeniyle 2023 yılını Türkiye geneli ve EHKİB özelinde geçen yıla kıyasla yüzde 9 düşüşle kapattı.

 

ARA REKLAM ALANI

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Seray Seyfeli ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Çağlar Bağcı, 2023 yılı değerlendirmesi ve 2024 yılı ajandasını, önümüzdeki periyoda dair amaçlarını basın toplantısında açıkladı.

 

2023 yılı bölümümüz için sıkıntı bir yıl oldu

 

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, “Türkiye geneli hazır giysi kesiminde 2023 yılında 19,2 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. EHKİB 2023 ihracatımız ise 1 milyar 340 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2023 yılını Türkiye geneli ve EHKİB özelinde geçen yıla kıyasla % 9 düşüşle kapattık. 2023 yılı dalımız için sıkıntı bir yıl oldu. Ana ihraç pazarımız Avrupa’daki sakinlik, Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı belirsizlik, yurt içinde finansmana erişim kasveti, işçilik/enerji maliyetlerindeki artışlar bizi zorladı. Maliyet artışları nedeniyle rakiplerimize nazaran değerli kaldığımız için müşteriler gitmeye başladı. Giden müşterinin yerine yenisini bulmak kolay olmuyor. İş verene ödenen taban fiyat dayanağının 1400 TL’ye çıkarılması istihdama ve üretime olumlu katkı sağlar.” dedi.

 

Bu zorlukların 2024’ün birinci yarısında da işlerimizi olumsuz etkileyeceğini iddia ediyoruz

 

2023’ten devam eden sorunlarla yeni yıla başladıklarını vurgulayan Lider Sertbaş, “Yüksek enflasyonun şimdi denetim altına alınamamış olması, dış talepte bir artış olmaması 2024’ün de kolay bir yıl olmayacağını gösteriyor. İhracatımızın %60’ını yaptığımız ana pazarımız AB’de resesyonun tesiri nedeniyle talep yetersizliği devam ediyor. Talebin düşük kalması üretimi de olumsuz etkiliyor.

Kapasite kullanım oranımız %84’lerden yüzde %76,4 düzeylerine gerilemiş durumda. Ayrıyeten, 2023 yılı ekim ayında iplik, kumaş, hazır giysi eserlerinin ithalatına getirilen yüzde 10’luk ek gümrük vergisi kararı biz hazır giysi ihracatçıları için durumu daha da zorlaştırdı. Bu zorlukların 2024’ün birinci yarısında da işlerimizi olumsuz etkileyeceğini iddia ediyoruz.” diye konuştu.  

 

2024 yılında geçen seneyi yakalamayı çalışacağız: 1 milyar 350 milyon dolar ihracat hedefliyoruz

 

Burak Sertbaş, bölümde işlerin yolunda gitmesi halinde toparlanmanın yılın son çeyreğinde olmasını beklediklerini söyledi.

 

“Hazırgiyim ve Konfeksiyon Dal Heyeti olarak yıl sonu ihracat maksadımızı 20 milyar dolar olarak belirledik. Genel ekonomik konjonktür, dış talep yetersizliği maalesef ihracat sayılarımızı da yansıyor. 2024 yılı ocak ayı sayıları açıklandı ihracatımızda düşüş maalesef devam ediyor. Düşüş oranımız Türkiye genelinde bölgemize kıyasla daha fazla. Ocak ayını geçen yılla kıyasladığımızda ise, Tr genelinde ihracatımız %12 azalarak 1,4 milyar dolar, EHKİB ihracatımız ise %2 azalarak 113 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2024 yılında geçen seneyi yakalamayı çalışacağız. Bu sene 1 milyar 350 milyon dolar ihracat hedefliyoruz. İhracatımız şu an âlâ gitmiyor lakin öteki taraftan Türkiye’nin en katma bedelli ihracat yapan kesimleri ortasındayız. Kilogram başına ihracat ünite fiyatımız Türkiye ortalamasının hayli üzerinde. KG başına ihracat ünite fiyatımız; TR geneli ihracat kg fiyatı 15 dolar/kg, EHKİB ihracat kg fiyatı: 21 dolar/kg.”

 

Mesleğim Geleceğim Projesi

 

Meslek liselerinin nitelik, kalite ve popülerliğini artırmak için “Mesleğim Geleceğim” projesini başlattıklarının altını çizen Sertbaş kelamlarına şöyle devam etti:

 

“Bu proje kapsamında İzmir genelinde 10 meslek lisesini, istekli üye firmalarımızla eşleştirerek bu liselere gereç, kumaş, okuldaki çeşitli makineler için bakım tamir dayanağı sağlıyoruz. Katma kıymetli ihracat yapmanın, global rekabette rakiplerden bir adım öne geçmenin yolu dizayndan geçiyor. Bugün dalımızın tasarım gücü sayesinde ülkemizin en katma kıymetli ihracat yapan bölümleri ortasındayız.”

 

Avrupalı markalar ve hazırgiyim kuruluşlarından oluşan CLOTH isimli küme bölgemizi ziyaret etti

 

Başkan Sertbaş, “Danimarka Konsolosluğu ile işbirliğimiz kapsamında Ekim 2023’te Avrupalı markalar ve hazırgiyim kuruluşlarından oluşan CLOTH isimli küme bölgemizi ziyaret ederek üreticilerimiz ile sürdürülebilir üretim üzerine temaslarda bulundu. Delegasyon Türkiye’de dokumacılık alanında sürdürülebilirlik ve döngüsel iktisat konusunda yeni bilgi ve anlayışları öğrenmeyi, yeni temaslar kurma hedefiyle ziyaret gerçekleştirdi. 22 firmanın iştirakiyle yürüttüğümüz Hazırgiyim Dalında Sürdürülebilir Rekabetin Geliştirilmesi URGE Projemizi bu yıl sonuçlandırdık. Projemizin kapanışında iştirakçi firmalarla birlikte 2-6 Nisan 2023 tarihlerinde sürdürülebilirlik manasında değerli çalışmalar yürüten İsveç’e yönelik bir inceleme gezisi düzenledik. Firmalarımızın sürdürülebilir üretime hazırlık yolunda takip etmesi gereken süreçleri anlatan bir el kitabı hazırlıyoruz.” dedi.

 

Mayısta bir küme İtalyan alıcıyı İzmir’de ağırlamayı planlıyoruz

 

2024’ün birinci dış Pazar faaliyetini Munich Fabric Start the Source fuarına 10 firmayla katılarak gerçekleştirdiklerini açıklayan Burak Sertbaş, “Ana pazarımız Avrupa’da talep hala istediğimiz düzeyde değil, fakat en büyük pazarlarımızda gerçekleşen memleketler arası fuarlara nizamlı iştirak sağlamamız epey kıymetli. MFS the Source fuarının ikincisi eylülde düzenlenecek o fuarda da yer almak için gerekli hazırlıklara başlayacağız. Geçen hafta düzenlenen PV Manufacturing Paris fuarımızı bitirdik. Birlik olarak 2.fuarımızı da tamamladık. PV Paris fuarından firmalarımız genel olarak mutlu. Temmuz ayında bu PV Paris fuarının ikincisi gerçekleşecek orada da Birlik olarak yerimizi alacağız. İtalya Alım Heyeti: Bir sonraki faaliyetimiz ise mayısta bir küme İtalyan alıcıyı İzmir’de ağırlamayı planlıyoruz.” dedi.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kümelenme Takviye programı

 

Başkan Sertbaş, “Kuzey ülkeleri, İngiltere ve gaye pazarlarımız ortasında yer alan ABD’ye yönelik yeni yılda projeler geliştirmeyi planlıyoruz. Bu pazarlara yönelik ilgili kurumlarla temaslarımız sürüyor. Sürdürülebilir ve sorumlu üretim anlayışımızı 2024 yılında da devam ettireceğiz. Kesimin AB Yeşil Mutabakatı gerekliliklerine ahenk sağlaması için gereken operasyonel çerçevenin belirlenmesi, bölümün mevcut durumunun kıymetlendirilmesi, gelişim alanlarının tespiti ve bu doğrultuda sektörel stratejilerin oluşturulması gerekliliği üzerine çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız doğrultusunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kümelenme Dayanak programına EHKİB olarak 38 firma ve 6 partnerle birlikte müracaatta bulunduk ve olumlu bir dönüş bekliyoruz.” diye konuştu.

 

EİB Moda Tasarım Müsabakası 18’inci kere düzenleniyor

 

Interreg NEXT Akdeniz Havzasında Hudut Ötesi İşbirliği Programı için hazırlıklara başladıklarını söyleyen Sertbaş, Mart ayı projeye başvurmayı hedeflediklerini açıkladı.

 

“Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Interreg NEXT MED Programı 1. daveti, değerli bir bütçe ile hudut ötesi işbirliği projelerini destekleme fırsatı sunmakta ve Akdeniz bölgesinde sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Akdeniz ülkelerindeki işbirliği kuruluşlarımızla partnerlik konusunda temaslarımız sürüyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde yetenekli gençlerin kesimimize kazandırılması emeliyle moda tasarım müsabakamızı “Analog” temasıyla 18.kez düzenleyeceğiz. Yarışımıza 230 müracaat aldık. Bölümümüze yetişmiş işçi kazandırılması, başarılı gençlerin dokuma mühendisliğini tercih etmesini sağlamak üzere yola çıktığımız ve büyük yol aldığımız Tercihim Dokumacılık Mühendisliği projemizin tanıtımına devam edeceğiz.”

 

Avrupa Türkiye’den stabil bir iktisat bekliyor

 

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Seray Seyfeli, “Pazar kaybı 2024’de devam edecek. Yaklaşık 4 dönem öbür ülkelerle çalışan müşteriyi geri döndürmemiz gitgide zorlaşıyor her şey uygun gitse bile 2025 yılının sonunda lakin toparlanma başlayabilir. Avrupa ekonomisindeki aksilikler müşteriler de fiyat baskısına sebep oluyor. Üretici olarak artan maliyetler ve azalan gelirler karşında dayanacak çok fazla gücümüz kalmadı. Avrupalı müşteriler Türkiye’den stabil bir iktisat bekliyor ancak uzun süren ekonomik kasvetler karşında kayıpların devam etmesi kaçınılmaz. Ege Bölgesi olarak tasarım ve sürdürülebilirlikte çok yeterliyiz. Avrupa standartlarının çok üstünde iş yapan firmalarımız var. Biz katma kıymetli işler yapmalıyız. Teknik giysiye yönelinebilir.” diye konuştu.

 

Ülkemizin gelişmesi için artık bundan daha düşük bir taban fiyat beklentisi içinde değiliz

 

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Çağlar Bağcı, “Net minimum fiyat geçtiğimiz yıllarda 300 dolar civarındayken şu an 550 dolar düzeyinde. Kesimimizin en büyük sarfiyat kalemi olan işçiliğin bu kadar artması olağan ki bizi çok zorluyor. Lakin ülkemizin gelişmesi, insanımızın biraz da olsa refah içinde yaşaması için artık bundan daha düşük bir taban fiyat beklentisi içinde değiliz. Hazırgiyim kesimi Türkiye’nin en değerli istihdam deposu kesimidir. Bu zorluğu aşmak için katma bedeli yüksek, tasarım, inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı üretim yapmamız gerekliliği ortadadır. Kesimimizi ve kendimizi süratle bu değişime adapte etmek zorundayız. Süveyş kanalı krizi Türkiye’ye bir kısım Uzakdoğu siparişlerinin kaymasına neden olsa da bu yalnızca kısa vadede bir yarar sağlayacaktır. Türkiye’de dönüşüme en güzel adapte olacak olan dal hazırgiyim kesimidir. Bunu en süratli halde tamamlayıp bu güç vakitleri kalıcı olarak geride bırakmak en kıymetli hedefimiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça