Dolar 32,1780
Euro 34,9492
Altın 2.425,28
BİST 10.723,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 26°C
Hafif Yağmurlu
Antalya
26°C
Hafif Yağmurlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 28°C

DEÜ’den Bir Sağlık Yatırımı Daha: Preklinik Laboratuvarı Hizmeti Alındı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), farklı alanlardaki yatırımlarına bir yenisi ekledi. Geçen hafta 6 Şubat zelzeleleri münasebetiyle zelzele bölgesinde bulunan ve yeni hizmetlerini bölgeye kazandıran DEÜ, İzmir’deki Seferihisar Yerleşkesinde birebir hafta içinde üç yeni spor yatırımına imza atmıştı.

DEÜ’den Bir Sağlık Yatırımı Daha: Preklinik Laboratuvarı Hizmeti Alındı
REKLAM ALANI
13 Şubat 2024 06:48
37

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), farklı alanlardaki yatırımlarına bir yenisi ekledi. Geçen hafta 6 Şubat zelzeleleri hasebiyle zelzele bölgesinde bulunan ve yeni hizmetlerini bölgeye kazandıran DEÜ, İzmir’deki Seferihisar Yerleşkesinde tıpkı hafta içinde üç yeni spor yatırımına imza atmıştı. Yeni haftaya da sıhhat alanında yeni yatırımıyla başlayan DEÜ, Diş Hekimliği Fakültesi bünyesine kazandırdığı Prekilinik Laboratuvarı’nı hizmete aldı. Açılış merasiminde “Üniversitemizin bilimsel ve akademik ilerleyişine katkı sağlayacak değerli bir kazanımı daha hayata geçirmekten memnunluk duyuyoruz” diyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Kısa müddette Türkiye’nin en değerli Diş Hekimliği Fakültelerinden birisi haline gelen Fakültemize kazandırdığımız son hizmetimiz olan Preklinik Laboratuvarımız, öğrencilerimizin eğitimlerinde değerli bir tamamlayıcı merkez olarak, milletlerarası standartlarda gelişmiş teknolojiye dayalı bir eğitim anlayışı ile öğrencilerini geleceğe hazırlayacak” dedi.

Türkiye’nin saygın devlet araştırma üniversitelerinden birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), farklı alanlardaki yatırımlarına bir yenisi ekledi. Geçen hafta 6 Şubat sarsıntıları münasebetiyle sarsıntı bölgesinde bulunan ve yeni hizmetlerini bölgeye kazandıran DEÜ, İzmir’deki Seferihisar Yerleşkesinde birebir hafta içinde üç yeni spor yatırımına imza atmıştı. Yeni haftaya da sıhhat alanında yeni yatırımıyla başlayan DEÜ, Balçova’daki 15 Temmuz Sıhhat ve Sanat Yerleşkesinde bulunan Diş Hekimliği Fakültesi bünyesine kazandırdığı Prekilinik Laboratuvarı’nı hizmete aldı. Açılış programına; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Balçova Kaymakamı Mahmut Halal, Balçova İlçe Sıhhat Müdürü Dr. Özgür Sönmez, Narlıdere İlçe Sıhhat Müdürü Dr. Abdulvahap Köse, DEÜ Üst İdaresi, akademik ve idari takımı ile öğrenciler katıldılar.

ARA REKLAM ALANI

“AKADEMİK İLERLEYİŞİMİZE KIYMETLİ KATKI”

Açılış programında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Üniversitemizin bilimsel ve akademik ilerleyişine katkı sağlayacak kıymetli bir kazanımı daha hayata geçirmekten memnunluk duyuyoruz” dedi. DEÜ’nün yükseköğretimde kıymetli bir marka olduğuna ve sıhhat alanındaki öncü yatırımlarına devam ettiğinin altını çizen Rektör Hotar, “Uluslararası seviyede saygın akademik çalışmalar yürüten Üniversitemiz, toplumsal sorumluluk şuuruyla hizmetlerini ve eğitim kalitesini daima uygunlaştırmayı hedeflemektedir. Bilindiği üzere, diş hekimliği, yalnızca ferdî sıhhatin değil; toplum sıhhatinin da temel taşlarından biridir. Bu vizyonla yaklaşık dört buçuk yıl evvel Diş Hekimliği Fakültemizi açarak sıhhat hizmetlerimizi genişletme ve donanımlı diş tabipleri yetiştirme yolunda değerli bir adım attık. Şu anda 8 Ana Bilim Kolu ile faaliyet gösteren Fakültemiz, memleketler arası standartlara uygun, gelişmiş teknolojiye dayalı bir eğitim anlayışı ile öğrencilerini geleceğe hazırlamaktadır. Kısa müddette Türkiye’nin en değerli Diş Hekimliği Fakültelerinden birisi haline gelen Fakültemize kazandırdığımız son hizmetimiz olan Preklinik Laboratuvarımız da öğrencilerimizin eğitimlerinde kıymetli bir tamamlayıcı merkez olacaktır” tabirinde bulundu.

AYNI ANDA 120 ÖĞRENCİYE HİZMET VERECEK

Hizmete alınan Preklinik Laboratuvarı’nın DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin eğitim sürecinin kritik bir bileşeni olduğunu vurgulayan Rektör Hotar, “Diş Hekimliği Fakültemiz, beş yıllık kapsamlı bir eğitim programı ile öğrencilerimize mesleksel bilgi, maharet ve yeterlilikleri kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu eğitim programının birinci üç yılı, öğrencilerimizin temel tıp ve diş hekimliği bilimlerini klinik öncesi uygulamalar ve özel çalışma simülatörleri ile desteklenen preklinik eğitim ile öğrenmelerini hedefliyor. Bu noktada Preklinik Laboratuvarımız, Fakültemizdeki bu eğitim sürecinin kritik bir bileşenini oluşturmakta. Laboratuvarımız, tıpkı anda 120 öğrencimize hizmet verebilecek kapasiteye sahip ve öğrencilerimizin hasta üzerinde uygulanacak tedavileri gerçeğe yakın bir halde deneyimleyebilmeleri için büyük bir imkân sunmakta. Laboratuvarımız, diş hekimliği eğitiminde kıymetli bir yere sahip olan preklinik uygulamalar için gerekli olan tüm ekipman ve imkanları barındırmaktadır. Laboratuvarımızın Türkiye’de ve dünyada örnek bir merkez olarak anılmasını ümit ediyor, diliyor ve inanıyorum” bilgisini paylaştı.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN FAKÜLTELERDEN

DEÜ Diş Hekimliği Fakültesinin Dokuz Eylül Üniversitesi’nin en genç fakültesi olmasına karşın kısa müddette süratle gelişme kaydederek, Türkiye’de en çok tercih edilen birinci 10 Diş Hekimliği Fakültesi haline geldiğini aktaran Rektör Hotar, “60 öğrencimizle başladığımız seyahatimizde bugün Fakültemiz bünyesinde 250 öğrenciye ulaştık. Her yıl gelişimini katlayarak sürdüren, ulusal ve milletlerarası değerli bilimsel projelerde yer alan Diş Hekimliği Fakültemiz, bugün tercih sıralamasında ülkemizde birinci 10 içinde bulunuyor. Elbette bu muvaffakiyet bir takım işiydi. Bizler fiziki imkanları süratlice hazırlarken, hocalarımız da gereken dayanağı Üniversitemiz için sağladılar. Bu noktada katkıları için tüm hocalarımıza, çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıyeten tekrar kavuştuğumuz tüm öğrencilerimize sıhhat ve muvaffakiyetle dolu bir bahar yarıyılı diliyorum” halinde konuştu.

GÜZEL SANATLAR ÖĞRENCİLERİNDEN DUVAR RESİMLERİ

Konuşmasında DEÜ’nün Diş Hekimliği Fakültesi Ortak Derslikler Binası duvarlarının Üniversitenin Hoş Sanatlar Fakültesi tarafından tıp alanındaki bilim insanlarını yansıtan fotoğraflarla süslendiğini de belirten Rektör Hotar, “Bugünkü açılış törenimizin bir öteki kıymetli noktası da Diş Hekimliği Fakültesi Ortak Derslikler Binası duvarlarını süsleyen, sanatın ve bilimin iç içe geçtiği özel fotoğraflar. Bu fotoğraflar, Üniversitemiz Hoş Sanatlar Fakültesi’nin bedelli hocaları ve yetenekli öğrencileri tarafından büyük bir özveri ve sanatsal titizlikle hazırlandı. Fotoğraflar, medeniyetimizde ve coğrafyamızda tıp alanında öncü olmuş büyük bilim insanlarını bahis almaktadır. Bu sanat yapıtlarında, icat ettiği aletlerle cerrahinin öncüsü olarak anılan ez-Zehrâvî; çağdaş tıbbın babası olarak kabul edilen ve ‘Tıbbın Kanunu’ isimli yapıtıyla tıp bilimine taraf veren İbn Sina; deneysel tıbbın birinci savunucusu, çiçek ve kızamık hastalıklarını başka farklı tanımlayan ve pediatri ile oftalmoloji alanlarında öncü çalışmalarıyla tanınan er-Râzî üzere pahalı bilim insanlarının hayatlarından kesitler, icat ettikleri aletler ve katkıda bulundukları bilimsel gelişmeler yer almaktadır. Bu vesileyle, laboratuvarımızın ve dersliklerimizin duvarlarını süsleyen sanat yapıtlarının oluşturulmasında emeği geçen başta hocalarımız ve öğrencilerimiz olmak üzere, projede yer alan tüm idari işçimize, dayanak veren kurum ve kuruluşlarımıza da teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu. 

REKTÖR HOTAR’A TEŞEKKÜR

Açılış programında konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Aliye Akcalı, DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin DEÜ’nün en genç fakültesi olduğunu vurgulayarak, “Buna karşın Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın vizyonu, önderliği ve takviyesiyle kısa müddette süratle gelişen Fakültemiz, Türkiye’nin en güzelleri ortasında olmayı başarmıştır. Öğrencilerine yenilikçi bir meslek imkânı sunan Fakültemize katkıları ve takviyesi için Sayın Rektörümüze bir kere daha teşekkür ediyoruz” tabirinde bulundu.

DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Elif Figen Koçak ise konuşmasında, DEÜ’nün sıhhatteki son yatırımı olan Preklinik Laboratuvarının, Fakültedeki preklinik eğitime sağlayacağı katkılara değinerek, emeği geçen Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar başta olmak üzere DEÜ Üst İdaresi ve öğretim üyelerine teşekkür etti.

DEÜ’nün yeni laboratuvar hizmet ünitesinin açılışı, kurdele kesilerek yapıldı. Açılışın akabinde DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi bünyesindeki Prekilinik Laboratuvarı, programa katılanlar tarafından gezildi. Burada uygulama dersleri için laboratuvarda bulunan öğrencilerle bir mühlet sohbet eden Rektör Hotar, “Sizlerin çalışmalarıyla ulusal ve milletlerarası ölçekte sıhhat bilimlerine taraf vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.