Dolar 32,5269
Euro 34,7416
Altın 2.485,02
BİST 9.524,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 23°C
Az Bulutlu
Antalya
23°C
Az Bulutlu
Cum 21°C
Cts 22°C
Paz 22°C
Pts 24°C

Akfen Grubu Şirketlerine Uluslararası İklim Değişikliği Derecelendirme Kuruluşu CDP’den Yüksek Not

Akfen Kümesi şirketleri faaliyet gösterdiği alanlarda sürdürülebilir geleceğe dönük çalışmaları öne çıkartırken, bu çalışmalar memleketler arası kıymetlendirme kuruluşları tarafından da ilgi görüyor.

Akfen Grubu Şirketlerine Uluslararası İklim Değişikliği Derecelendirme Kuruluşu CDP’den Yüksek Not
REKLAM ALANI
11 Şubat 2024 01:24
24

Akfen Kümesi şirketleri faaliyet gösterdiği alanlarda sürdürülebilir geleceğe dönük çalışmaları öne çıkartırken, bu çalışmalar memleketler arası kıymetlendirme kuruluşları tarafından da ilgi görüyor.

Dünyanın en büyük etraf raporlama platformu Carbon Disclosure Project – Karbon Saydamlık Projesi (CDP) 2023 yılı iklim değişikliği derecelendirme sonuçlarına nazaran Akfen Holding, Akfen Yenilenebilir Güç ve Akfen GYO şirketleri müracaat yaptıkları birinci yılda en yüksek ikinci kademe olan B notunu alma muvaffakiyetini gösterdi.

ARA REKLAM ALANI

 Bu not sahibi şirketler “iklim mevzularında koordineli aksiyonda bulunan şirket” özelliğini taşırken, “işlerinin çevresel tesirlerini ele almış ve âlâ bir etraf idaresi sağlamıştır” olarak tanım ediliyor. 

Dünyanın en büyük etraf raporlama platformu olan Carbon Disclosure Project – Karbon Saydamlık Projesi (CDP), 2023 yılı iklim değişikliği derecelendirme sonuçları açıkladı.

Dünyadaki en geniş iklim data tabanına sahip CDP bünyesinde iklim, su güvenliği ve ormansızlaştırma alanındaki çalışmaların değerlendirildiği sonuçlara göre Akfen Holding, Akfen Yenilenebilir Güç ve Akfen Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı (GYO) şirketleri müracaat yaptıkları birinci yılda en yüksek ikinci kademe s B notunu alma başarısını gösterdi. Bu not sahibi şirketler “iklim mevzularında koordineli aksiyonda bulunan şirket” özelliğini taşırken, “işlerinin çevresel tesirlerini ele almış ve yeterli bir etraf idaresi sağlamıştır” olarak tanım ediliyor.

CDP, iklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak emeliyle iş dünyasının işleyiş formunu değiştirmek üzere çalışan ve kar hedefi gütmeyen Londra merkezli milletlerarası bir kuruluş olarak öne çıkıyor. Kuruluş, halka açık şirketlerin doğal kaynakları ve doğal sermayeyi nasıl kullanıldıklarını, faaliyetleriyle sonlu kaynakların tekrar üretimini nasıl etkilediklerini ve bu alandaki risklerini nasıl yönettiklerini yatırımcılara raporlamalarına aracılık ediyor.

 

AKFEN KÜME SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖNDERİ EMRE SEZGİN: GAYEMİZ GELECEK YIL LİSTE NOTUMUZU EN ÜST KADEMEYE YÜKSELTMEK

Akfen Küme Sürdürülebilirlik Başkanı ve Akfen Etraf ve Su Genel Müdürü Emre Sezgin mevzuyla ilgili olarak şu görüşleri paylaştı: “Akfen Holding ve küme şirketleri olarak, dünyanın sürdürülebilir gelişim gayelerine ahenk sağlama ve bu doğrultuda ilerleme konusunda kararlıyız. Gezegenimizin karşı karşıya olduğu iklim krizi, su güvenliği ve ormansızlaşma üzere değerli problemlere tahliller üretme ve bu alanlardaki uğraşlarımızı artırma gayesindeyiz. Katıldığımız birinci yılda CDP’den aldığımız B notu, bu yolda attığımız adımların gerçek tarafta olduğunu gösteriyor. Lakin maksadımız yalnızca mevcut başarılarımızla yetinmek değil, tüm iş süreçlerimizde çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) kriterlerini daha da entegre ederek, sürdürülebilirliği tüm alanlara yaymak ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak. Bu bağlamda, Akfen Holding ve küme şirketleri olarak, yüksek şuur ile inovasyon ve yeşil teknolojilere yatırım yapmayı, güç verimliliğini artırmayı ve karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz. Bizim için sürdürülebilirlik, iş stratejimizin temel bir modülüdür. Tüm paydaşlarımız ve çalışanlarımızla birlikte sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye yönelik taahhüdümüzü sürdüreceğiz.”

 

AKFEN HOLDİNG SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YAKLAŞIMINI TÜM ALANLARA YANSITIYOR

Kurulduğu 1976 yılından bu yana Türkiye ve yurtdışında farklı alanlarda sayısız projeler hayata geçiren Akfen Holding, bu projelerin yer aldığı bölgelerde iştirakleriyle birlikte eğitim, bayan, iktisat ve etraf başlıklarında farkındalık oluşturmak ismine şimdiye dek binlerce insanın hayatına dokundu. Türkiye’de Birleşmiş Milletler’in Global Unsurlar Sözleşmesi’ni ve Bayanın Güçlenmesi Prensipleri’ni (WEPs) imzalayan birinci Holding unvanını alan Akfen, cinsiyet eşitliği için global bir dayanışma hareketi olan HeForShe’ye de dayanak veriyor.

Sürdürülebilir refahın fakat iktisadın yanı sıra beşere ve topluma yatırımla mümkün olduğunu benimseyen Akfen, kurumsal toplumsal sorumluluk projelerini Akın Ailesi tarafından 1999 yılında kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sıhhat Vakfı (TİKAV) bünyesinde yürütüyor. Bununla birlikte Akfen Holding İdare Konseyi Üyesi Pelin Akın Özalp, daha kapsayıcı, sürdürülebilir ve muteber bir kapitalizm biçimi yaratmak için özel dalın potansiyelinden yararlanmak emeliyle kurulmuş, kâr gayesi gütmeyen global bir kuruluş olan Inclusive Capitalism’in İdare Kurulu’nda misyon yapıyor.

 

AKFEN YENİLENEBİLİR GÜÇ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE DÜNYANIN BİRİNCİ 30 ŞİRKETİ ORTASINDA BULUNUYOR

CDP’nin raporunda olumlu olarak işaret ettiği Akfen Yenilenebilir Güç, geçen yıl da memleketler arası derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kendisinden talepte bulunan şirketler içerisinden hazırladığı çevresel ve toplumsal yönetişim ile sürdürülebilirlik raporunda tüm dallar bazında dünyada birinci 30 şirket ortasına girmişti. Akfen Yenilenebilir Güç, 7 yıldan bu yana yıllık dönemlerde ESAP-AMR olarak da isimlendirilen Etraf ve Toplumsal Performans Yıllık Nezaret Raporu (Environmental and Social Performance – Annual Monitoring Report) hazırlıyor.

Tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan güç üretimi yapan Akfen Yenilenebilir Güç, iklim değişikliği ile gayret, biyoçeşitliliği muhafaza, çevresel ile toplumsal idare ve bulunduğumuz bölgelerdeki paydaşların ömür standartlarını artırma amaçları doğrultusunda faaliyetlerine devam ediyor.

 

AKFEN GYO, BİST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİNE DAHİL OLAN BİRİNCİ GYO OLDU

2021 yılından bu yana içine girdiği yine yapılanma periyodunu geride bırakan ve bunun sonucu olarak her periyot gelirlerini artırmayı başaran Akfen Gayrimenkul Ortaklığı’nın (Akfen GYO), kurumsal sürdürülebilirliğe dönük çalışmaları da çeşitli alanlarda takdir görmeye devam ediyor.

Akfen GYO, hayata geçirdiği sürdürülebilir iş uygulamaları ve etraf dostu projeleriyle 1 Ekim 2023 tarihinden itibaren sürdürülebilirlik performansı yüksek kurumsal şirketlerin oluşturduğu Borsa İstanbul (BİST) Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dâhil oldu.

Kuruluşundan itibaren “Çağdaş Kent Otelleri” projesiyle bölümüne öncülük eden ve ortadan geçen 16 yıl içerisinde otel, tatil köyü, öğrenci yurdu, ofis ve fabrika binası ile konut projelerinden oluşan portföy çeşitliliğine ulaşan Akfen GYO, bu projelerinde benimsediği siyasetleri, hayata geçirdiği sürdürülebilir, yenilikçi ve etraf dostu uygulamaları nedeniyle tüm paydaşları için bedel yaratmak maksadıyla sürdürülebilirlik stratejisini oluşturmuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.