Dolar 32,9857
Euro 35,9422
Altın 2.551,73
BİST 11.235,72
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 33°C
Parçalı Bulutlu
Antalya
33°C
Parçalı Bulutlu
Sal 33°C
Çar 33°C
Per 34°C
Cum 35°C

8. Uluslararası Genç İş Adamları Kongresi (UGİK’24) Büyük Bir Katılımla Gerçekleşti

Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen Milletlerarası Genç İş Adamları Kongresi’nin (UGİK’24) 8.’si “Global Harmony” temasıyla gerçekleşti. Kongrede konuşma yapan Genç MÜSİAD Lideri Cahit Ertemel, “Bizim tüm dünyayı saracak bir ahengi içimizden çıkartmamız, ülkemizden başlayarak yaymamız gerekiyor. Tarihimizin bize verdiği manevi miras başta olmak üzere bu ülkenin sahip olduğu pek çok baht var” dedi

8. Uluslararası Genç İş Adamları Kongresi (UGİK’24) Büyük Bir Katılımla Gerçekleşti
REKLAM ALANI
10 Şubat 2024 17:48
56

Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen Memleketler arası Genç İş Adamları Kongresi’nin (UGİK’24) 8.’si “Global Harmony” temasıyla gerçekleşti. Kongrede konuşma yapan Genç MÜSİAD Lideri Cahit Ertemel, “Bizim tüm dünyayı saracak bir ahengi içimizden çıkartmamız, ülkemizden başlayarak yaymamız gerekiyor. Tarihimizin bize verdiği manevi miras başta olmak üzere bu ülkenin sahip olduğu pek çok baht var” dedi.

 Globalleşen dünyada çağın gerektirdiği vizyoner iş insanı ruhu ve bakış açısına sahip gençlerin yetişebilme misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Genç MÜSİAD, UGİK’24 ile birçok kıymetli iş adamı, teşebbüsçü ve karar vericiyi bir ortaya getirdi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi dayanakları ve Genç MÜSİAD konut sahipliğinde bu yıl 8.’si düzenlenen UGİK, “Global Harmony” ana temasının taşıyıcıları olan; “Simplicity”, “Harmony” ve “Opportunity” başlıkları ile günümüz iş dünyasına değerli bir perspektif sundu. Kongreye, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri A. Burak Dağlıoğlu, MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, Genç MÜSİAD Lideri Cahit Ertemel, UGİK İcra Heyeti Lideri Mağsum Usta ve çok sayıda genç teşebbüsçü katıldı.

ARA REKLAM ALANI

 

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat: “Sürdürülebilir teşebbüsleri desteklemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz”

UGİK’24’te konuşma yapan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Genç MÜSİAD’ın kuruluş devirlerine atıfta bulunarak, projenin Türkiye’ye on binlerce iş beşerinin iştirakini sağladığını söyledi. Bolat, girişimciliğin erken yaşlarda başladığını belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Sizler, Türkiye’nin teşebbüsçü ruhunu ve ekonomik dinamizmini temsil ediyorsunuz. Benim 3G sloganım vardı: ‘Türkiye’nin Geleceği eşittir Girişimcilerimiz ve Gençlerimiz.’ Az evvel stantlarını ziyaret ettiğimiz genç girişimcilerimizin ne kadar başarılı işler yaptığını görmekten memnuniyet duydum. Ticaret Bakanlığı olarak gençlerimizin ve girişimcilerimizin potansiyelini azami seviyeye çıkarmayı ve memleketler arası rekabet güçlerini artırmayı hedefleyerek, sürdürülebilir teşebbüsleri desteklemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Güçlü ihracat yapabilmek ve sürdürülebilir olmak açısından inovatif, yenilikçi, katma pahası ve markalaşma pahası yüksek eserlerle lakin bunu başarabiliriz. 2002 yılında kilogramı 0,55 dolar olan ihracatımız bugün 1,37 dolar pozisyonunda ve biz bunu daha da üstlere, katma kıymeti ve marka bedeli yüksek eserlerle çıkarabileceğiz.”
 
 

“Artık sizin için pazar yalnızca kendi köyünüz, bölgeniz, ülkeniz değil ve yetmeyecek”
 
Bakan Bolat, UGiK üzere platformların gençlerin girişimciliklerine olan tesirine değinerek, Türkiye iktisadını güçlendirmeye çalışacak bütün uğraşlarda gençlerin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. “Global Harmony” teması çerçevesinde dikkate alınması gereken mevzulara işaret eden Bolat, “Artık sizin için pazar yalnızca kendi köyünüz, kasabanız, ilçeniz, kentiniz, bölgeniz, ülkeniz değil ve yetmeyecek. Kesinlikle dünyayı da global pazarları da hedeflemek zorundasınız. Siz hedeflemezseniz global pazardaki rakipler gelecek, sizi ülkenizde rekabete zorlayacak. Siz onların meskenine gitmediğiniz takdirde onlar sizin kapınızı çalacaktır.” halinde konuştu.
 

Bakan Osman Aşkın Bak: “Türkiye’nin geleceğine yatırım yapın”

UGİK’24’ün açılış konuşmasını gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, yurt dışında eğitim aldığı devirde hem okuduğunu hem çalıştığını anlatarak anılarını genç iştirakçilerle paylaştı. Bak, Türkiye’den aldığı bursların yurt dışındaki eğitiminde çok kıymetli yer tuttuğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız önderliğinde teşebbüsçü gençlere takviye olmak için aile ve gençlik fonu kuruldu. Oradan gençlerimizin girişimciliklerini desteklemek için çalışmalar yapılacak. Gençlik merkezlerimizde yaptığımız teknoloji atölyeleri var. Orada fırsatları takip eden gençlerimiz yetişiyor. Ben yurt dışından döndüğümde yapay zekayı konuşuyorduk. Artık pek çok yenilik var. Ben sizlere, Genç MÜSİAD’çılara, iş adamlarına bilhassa bir şey söylemek istiyorum; beşere, gençlere, okuyan çocuklara yatırım yapın, mühendislere, üniversitedeki pırıl pırıl gençlere, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapın. İşte örneklerden biri benim. Bana burs veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bu ülkede hoş şeyler oluyor. Türkiye Yüzyılı’nda hoş şeyler olmaya devam edecek. Cumhurbaşkanımız önderliğinde büyümeye devam edeceğiz, Güçlü Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz. Genç insanlarımıza güveniyoruz.”

Gençlik ve Spor Bakanı Bak, konuşmasının sonunda Gazze’de yaşananlara da değinerek, “Çocuklar uyurken sessiz olunur, çocuklar ölürken ses çıkarmamız lazım. Bu noktada MÜSİAD’a, Türkiye’ye, Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Gazze’deki soykırımı kınıyoruz. Dava için, Kudüs için uğraşa devam. Uygun ki varsın MÜSİAD, uygun ki varsın Türkiye.” sözlerini kullandı.

 

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı: “Genç MÜSİAD, Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda çalışmaktadır

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, UGİK’in Türkiye vizyonu içinde misyon alacak gençleri şimdiden geleceğe hazırlamayı hedeflediğini söyledi. Genç MÜSİAD’ın, MÜSİAD’ın geleceğinin teminatı olduğunu belirten Asmalı, “Genç MÜSİAD, kurulduğu günden bugüne yaptığı çalışmalarla, düzenlediği etkinlikler ve kapsamlı faaliyetleriyle her vakit vizyoner bir bakış açısına sahip oldu. Genç MÜSİAD’ın Türkiye Yüzyılı vizyonuyla birlikte başlattığı Ticari Diplomasi Atölyesi takdire şayan bir proje olarak dikkatimizi çekiyor. Adeta bir girişimcilik merkezi üzere çalışan Genç MÜSİAD’ımız kesime yeni ticari diplomasi uzmanları katmak için beşerî sermayeye katkıda bulunacak kaliteli çalışmalar yapmaktadır” dedi. 

 

Asmalı: “Filistin Kırmızı Çizgimizdir”

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, son devirde ortaya atılan MÜSİAD üyelerinin İsrail ile ticaret yaptığı argümanlarını net bir lisanla yalanladı. Asmalı kelamlarına şöyle devam etti:

“Son vakitlerde yaptığımız bu yardımları ve kampanyaları karalama tarafında birtakım uğraşlar var. MÜSİAD üyelerini töhmet altında bırakan çeşitli telaffuzlar ortaya çıkabiliyor. Üyelerimizin İsrail devletiyle 7 Ekim’den sonra ticaret yaptığını öne sürmeleri de bu savlar içindeki en vahim olanları. Bu program vesilesiyle bir kere daha belirtmek isterim ki; bu türlü bir durum kelam konusu değil. Oradaki ticareti ikiye ayırmak lazım. Birincisi İsrail işgali altındaki bölgelerde ticaret yapılan Arap müslüman iş adamları ile yapılan ticaret, ikincisi siyonizm destekçisi musevilerle yapılan ticaret. Biz birinci kapsamda yapılan ticarete; orada 7 milyona yakın Filistinli kardeşimizin temel gereksinimlere erişimi için yapılmasının sakıncası olmadığını tabir ediyoruz. Lakin ikinci kapsama giren ticareti asla yanlışsız bulmuyor ve yapılmaması gerektiğini buradan söz ediyorum. Öte yandan ülkemizdeki samimi ve güzel niyetli gençlerimizi Filistin davasına sahip çıkmaya teşvik ediyor ve bunu destekliyoruz. MÜSİAD olarak farklı saiklerle odağı öteki taraflara çevrilmek istenen gençlerimizi koruyacak ve kıymetlerimizi birlikte savunacağız.

 

Genç MÜSİAD Lideri Cahit Ertemel: UGIK 2024’te temamız ‘The Küresel Harmony’

UGİK ile gençlerin iş dünyasındaki gelecek vizyonunu aktardıklarını belirten Genç MÜSİAD Lideri Cahit Ertemel, kongrenin temasına atıfta bulunarak ise şunları kaydetti: “Bizim tüm dünyayı saracak bir ahengi içimizden çıkartmamız, ülkemizden başlayarak yaymamız gerekiyor. Tarihimizin bize verdiği manevi miras başta olmak üzere bu ülkenin sahip olduğu pek çok baht var. Fakat nitekim, tahminen de en kıymetlisi işte bu salonda bir temsilini gördüğümüz beşerî servetimiz. Yolumuz, MÜSİAD çınarının gölgesinde daima yaptığımız, memleketimizin maksatları ile tıpkı ufka bakan ticari çalışmaları arttırarak gerçekleştirmek. Bugün büyük MÜSİAD Ailesi neredeyse ülkemizin gayri safi ulusal hasılasının dörtte birini oluşturmakta. Uzay endüstrisinin, yapay zekanın, ileri teknolojinin tüm istikrarları değiştirdiği, bunun yanında; daima azalan kaynakların, savaşların başta bizim bölgemizde tekrardan canlandığı zamanlardayız.”

 

“GM2 ile MÜSİAD’ın güçlü hinterlandını girişimcilere açıyoruz”

Girişimcilere verdikleri ehemmiyeti göstermek emeliyle bu devir derneğin içinde yer alacak Genç MÜSİAD Girişimcilik Merkezi GM2’nin lansmanını yaptıklarını belirten Cahit Ertemel, “Girişimcilik Merkezimizin hedefi; teşebbüslerin MÜSİAD’ın sahip olduğu bilgi, sermaye ve kontaklar ile büyüyüp globalleşmesidir. En değerli misyonu ise MÜSİAD’ın güçlü hinterlandını girişimcilere açıp teşebbüslerin cirosunu artırmak ve dünyaya açılmalarına takviye olmaktır.  Ekosistemde yer alan tüm paydaşlar ile irtibatı olacak bu merkezimiz, odaklandığı alan ve çalışma sistemi ile bir birinci olacaktır. Buradaki ana gayemiz İstanbul’u dünyanın en değerli girişimcilik merkezlerinden biri haline getirmektir” dedi. 

 

‘‘500 milyon dolardan fazla katkı sağladık!’’

Genç MÜSİAD olarak, kolektif girişimciliğin bayrak taşıyıcısı olduklarını kaydeden Ertemel kelamlarını şöyle tamamladı: “Genç Ticaret Elçileri projesi ile ülkemizde bulunan memleketler arası öğrencilere dış ticaret eğitimi verip firmalarla buluşturarak, ülkemiz ihracatına şimdiye kadar 500 milyon dolardan fazla katkı sağladık. Yapay zekada, dijital tahlillerde, siber güvenlikte, akıllı tarımda, katma pahalı sanayi ve üretimde bu bayrağı gençler olarak, Türkiye ve öteki ülkelerde ticaretimizle taşıyacağız. 30 yaş altı 38 milyonun üzerinde gencin olduğu çok değerli bir ülkeyiz. Dünya genelinde 400 milyar liraya ulaşmış bilişim teknolojileri iktisadına, bu yaş kümesi gençlerimizin katılması ülkemizi çok ileri taşıyacaktır. İşte bu yüzden ana odağımız girişimcilik.”

 

Mağsum Usta: “UGİK ile küreselleşen dünyanın yeni kavramlarına odaklanacağız”

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Genç MÜSİAD Lider Yardımcısı ve tıpkı vakitte UGİK İcra Şurası Lideri olan Mağsum Usta, UGİK’24’ün Türkiye’nin ikinci yüzyılının birinci genç iş insanları buluşması olma özelliğine vurgu yaparak, bu kongrede küreselleşen dünyanın yeni kavramlarına odaklanacaklarını belirtti. Kongrenin ana başlığı olarak seçilen “the Küresel Harmony” teması ile farklı niyetlerin, farklı kültürlerin bir ortaya gelerek güçlü bir ahenk oluşturmasının amaçladıklarının altını çizdi. 

Hep birlikte; daha sürdürülebilir ve daha uyumlu bir dünya yaratma vizyonu ile Küresel Harmony ana temasının taşıyıcıları olarak kendilerine Simplicity, Harmony ve Opportunity olmak üzere 3 mevzu belirlediklerini söyleyen Usta, “Simplicity; karmaşıklığın içinde sadeliği yakalamak ve iş süreçlerine bunu yansıtmaya odaklanıyor, Harmony; değişimle oluşan uyumsuzlukta ahengi yakalama üzerine ağırlaşıyor, Opportunity ise globalde kuralların değişmesi ile oluşan fırsatı görmek ve yakalamak üzerine harekete geçebileceğimiz alanları netleştiriyor.” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Burak Dağlıoğlu, “Küresel Fırsatlar ve Kolektif Girişimcilik” Panelinde Konuştu

Kongre kapsamında gerçekleştirilen “Küresel Fırsatlar ve Kolektif Girişimcilik” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 20 yılda 260 milyar doların üzerinde yatırım çektiğini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Burak Dağlıoğlu, “Türkiye, 2002 yılı öncesinde dünyadaki memleketler arası direkt yatırım hareketlerin sadece binde 2’sini çeken bir ülke iken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği devrinde dünyadaki yatırımların kabaca yüzde 1’ini çeken bir ülke oldu” dedi.

Türkiye’nin, ikinci yüzyılında dünyanın birinci 10 iktisadından biri olmayı hedeflediğini lisana getiren Dağlıoğlu, bu maksada ulaşma kapsamında memleketler arası direkt yatırımlar pastasından alınan hissesi yüzde 1,5’e çıkarmak istediklerini anlattı.

Türkiye’nin dünyadaki kahırların ve krizlerin arttığı bir periyotta geniş bir coğrafyada istikrarın ve diplomasinin merkezi olan bir ülke olma gayesi taşıdığını lisana getiren Dağlıoğlu, “Özellikle son devirdeki yatırımlarda bu perspektif var. Yatırımcıların bilhassa pandemi sonrasında ihracat odaklı işlere çok yatırım yaptıklarını görüyoruz.” formunda konuştu

 

İş dünyası temsilcileri UGİK’24 kapsamında bir ortaya geldi

Dünyanın dört bir yanından gelen memleketler arası pek çok ismin iştirakiyle gerçekleşen UGİK’24; kamu ve özel bölümden üst seviye yöneticiler, teşebbüsçüler, yatırımcılar, iş dünyası temsilcileri, akademi ve medya dahil çok sayıda paydaşı ve üç bine yakın iştirakçiyi bir ortaya getirdi. 

Kongreye birebir vakitte; Enterprise Singapore Bölge Yöneticisi Yogeindran Thiayagarajah, Yıldız Holding İdare Heyeti Üyesi Murat Ülker, Eyüp Sabri Tuncer İdare Konseyi Lideri Engin Tuncer, Arzum İdare Şurası Lideri Murat Kolbaşı, Altınay Teknoloji İdare Şurası Lideri Hakan Altınay, Delta V Genel Müdürü Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu, Gürmen Group İdare Şurası Üyesi Yasemin Gür Solmaz,  Baltaş Kümesi Kurucu Ortağı Prof. Dr. Acar Baltaş üzere birbirinden değerli isimler, UGİK’24’te bir ortaya geldi. 

Kongrede, genç iş adamlarının ilham veren teşebbüs ve muvaffakiyet kıssalarının anlatıldığı “Next Gen” paneli konuşmacıları ortasında; EasyCep CEO’su Mehmet Akif Özdemir, BinBin Kurucu Ortağı Kadir Abdik yer aldı.

Fırsatları makro ölçekte gören, yaşatan ve stratejisini planlayanlardan dinlenilecek olan “Next Era” panelinde ise konuşmacı olarak; Robert Bosch VC Genel Müdürü Luis Llovera, Marvell Technology Lideri Raghip Hussain, HepsiGlobal Genel Müdürü Emin İmer üzere isimler deneyimlerini aktardı.

Kongre, öğlenden sonra lansmanı yapılan GM2’nin Start-Up Lounge alanı gezildikten sonra sona erdi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu siyasi danışmanlık ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan tez hazırlama fiyatları iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri çevrimiçi yedek parça